بقا در میان لشکر زامبی‌ها!

تاثیر مرگ ۲

نصب برنامه

حجم بازی‌های موبایلی یکی از مهم‌ترین المان‌ها در انتخاب و دانلود این بازی‌هاست و اگر شما هم جزو آن دسته از بازیکنانی هستید که از بازی‌های کم‌حجم و ساده خسته شده‌اند، این نقد و بررسی را از دست ندهید!
بازی‌ اکشن Dead Effect 2 یک شوتر اول شخص با طراحی گرافیکی باکیفیت، المان‌های نقش‌آفرینی جذاب و خط داستانی نسبتاً خوب این‌جاست تا یک تجربه‌ی سرگرم‌کننده از بازی‌های پرحجم موبایل و تبلت ارائه کند.

بازی اکشن و ترسناک Dead Effect 2 دنیای آدم‌ها در ۷۰-۸۰ سال آینده را روایت می‌کند. گروهی از انسان‌ها تصمیم گرفته‌اند تا سوار سفینه‌ی «یو اس اس مریدین» شده و به فضا سفر کنند. در این میان دانشمندان و نوابغ این سفینه دست به آزمایش‌های مختلفی زده‌اند که برخی از آن‌ها باعث شکل گرفتن یک‌سری ابرسرباز قدرتمند شده است (که شما در ابتدای بازی‌ انتخاب می‌کنید نقش یکی از این سربازها را ایفا کنید). با این حال همه‌ی این آزمایشات با نیت خوب نبوده و باعث شکل گرفتن زامبی‌ها و هیولاهای زامبی‌شکل شده است.
این‌طور فرض کنید که شما از خواب بیدار شده‌اید و فهمیده‌اید که کل تیم امنیتی سفینه (شامل یک ارتش کامل از سربازها با تجهیزات خفن) دنبالتان هستند و در راه نجات‌دادن خودتان باید با انواع و اقسام زامبی‌ها هم مبارزه کنید.

همان‌طور که گفتیم شما نقش یک ابرسرباز را دارید که سعی می‌کند خودش را از دست سربازان امنیتی و زامبی‌ها نجات بدهد. اما باید بدانید شما تنها کسی نیستید که می‌خواهد نجات پیدا کند و در این راه سه نفر دیگر هم همراه شما هستند:
۱. خانمی به اسم «دنت» (Danette) که در واقع مغز متفکر تیم شماست و راهنمای همیشگی در مراحلی که طی می‌کنید. دنت به شما کمک می‌کند تا قدرت‌های فراانسانی و ماورایی خود را پرورش داده و بیشتر با آن‌ها آشنا شوید.
۲. مردی مهربان به نام «مینیکین» (Minikin) که درواقع یک مهندس بسیار خبره‌ است اما به خاطر آزمایش‌هایی که روی مغزش انجام شده قدرت حرف زدنش به‌سختی آسیب دیده و کمی شیرین عقل به‌نظر می‌آید. مینیکین برای شما اسلحه‌های مختلف می‌آورد و می‌توانید از او بخواهید تا سلاح‌هایتان را ارتقا بدهد.
۳. یک پروفسور زیست‌شناس و متخصص ژن‌شناسی روس به اسم «بیلکین» (Bielkin) که درواقع همان کسی است که از شما یک ابرسرباز ساخته و می‌توانید برای ارتقا ایمپلنت‌های الکترونیکی که در بدن خودتان دارید به سراغش بروید.

مهم‌ترین ویژگی‌ این بازی اکشن مراحل متعدد و قابلیت‌های شخصی‌سازی آن است. Dead Effect 2 تنها یک شوتر اول شخص با داستان خطی نیست؛ بلکه در کنار خط داستان اصلی خود کلی مرحله‌ی مختلف دارد که با به پایان رساندن آن‌ها می‌توانید امتیاز و پولتان را بیشتر کرده و با استفاده از آن‌ها توانمندی‌ها و امکاناتتان را ارتقا دهید. درواقع این بازی اندرویدی از حیث تنوع مراحل هیچ کم و کاستی ندارد و حتی با در نظر گرفتن درجه‌ سختی‌های مختلف برای مراحل، همیشه یک چالش جدیدی برای شما دارد.
علاوه بر انواع مختلف مراحل و خط داستانی نسبتاً خوب بازی، شما با طیف وسیعی از اسلحه‌ها، توانایی‌های ویژه و ایمپلنت‌هایی روبرو هستید که شما را تبدیل یه یک‌ ابرسرباز خارق‌العاده می‌کند. کافی است سری به مینیکین و لیست اسلحه‌هایی که دارد بزنید یا به سراغ دکتر بیلکین رفته و انواع ایمپلنت‌ها او (مثل دست، پا، چشم و حتی قلب الکترونیکی و رباتیک) ببینید. بازی همیشه یک پیشنهاد جدید برای ارتقا سطحتان در جیبش دارد!

از منظر فنی، Dead Effect 2 اثری است که نه خارق‌العاده به‌حساب می‌آید و نه باید از آن ناامید شد. Dead Effect 2 به‌خوبی المان‌های یک بازی شوتر اول شخص موبایل در کنار هم چیده و توازن خوبی بین بخش‌های مختلف آن دیده می‌شود. اصولاً به لحاظ ویژگی‌ ذاتی دستگا‌ه‌های هوشمند، پیاده‌سازی کنترل بازی‌های شوتر اول شخص در این پلتفرم همواره با چالش‌هایی همراه است اما Dead Effect 2 توانسته کنترل‌های بازی را به‌خوبی پیاده کند در کل گیم‌پلی بازی کنترل راحت و راه‌دستی دارد. در کنار این می‌توانید در قسمت تنظیمات کنترل‌های بازی‌ را مطابق سلیقه‌ی خودتان چیده و حتی از دسته‌های بازی هم استفاده کنید. 
این بازی اکشن و محبوب از لحاظ طراحی گرافیکی و صوتی هم کیفیت بسیار بالایی دارد. طراحی شخصیت‌ها به‌خوبی انجام شده و چه کاراکترهای اصلی و چه NPCهای آن طراحی مخصوص به خودشان را دارند. با در نظر گرفتن قدرتی که عموماً بین دستگاه‌های اندرویدی دیده می‌شود، جزییات طراحی شخصیت‌ها و محیط هم به‌خوبی انجام شده و به‌عنوان مثال نورپردازی و سایه‌روشن‌ها به‌خوبی طراحی و پیاده‌سازی شده‌اند.

طراحی صوتی Dead Effect 2 هم به‌خوبی با فضای ترسناک و دلهره‌آور بازی جور شده و حس ترس و هیجان را به‌خوبی به بازیکن القا می‌کند. کافی است هنگام تجربه‌ی بازی به صدای غرش زامبی‌ها و سگ‌های نیمه‌ماشینی یا صدای دنت که توی بی‌سیم به گوش می‌رسد دقت کنید تا متوجه ظرافت و کیفیت افکت‌های صوتی بازی شوید. در کنار این‌ها حتماً باید درمورد موسیقی بازی‌ هم حرف بزنیم که کاملاً متناسب با یک بازی شوتر طراحی شده و بسته به محیط بازی حس هیجان، ترس، فرار و... به‌طرز بی‌نقصی به بازیکن القا می‌کند. 
با این حال نباید از طراحی بی‌دقت دیالوگ‌ها و صدای شخصیت‌های بازی به‌سادگی گذشت. اگر با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید، کاملاً می‌توانید متوجه ناهماهنگی آهنگ و تون صدای شخصیت‌های بازی هنگام گفت‌وگو بشوید. علاوه‌بر آن حتی برای کسانی که خیلی انگلیسی متوجه نمی‌شوند هم، عدم حس گوینده و مصنوعی بودن اجرای هیجان در صداگذاری هم کاملاً قابل تشخیص است.

در نهایت باید گفت بازی اندرویدی Dead Effect 2 یک اثر قابل احترام در ژانر شوتر اول شخص است. Dead Effect 2 ساخته‌ی استثانایی یا خارق‌العاده‌ای نیست اما توانسته المان‌های یک بازی شوتر را به‌خوبی در کنار هم قرار بدهد و ساخته‌ای تر و تمیز و قابل قبول را ارائه کند. گیم‌پلی Dead Effect 2 کنترل پیچیده‌ای ندارد، رفتار و حرکت NPCها در آن طبیعی و خوب طراحی شده است و سرعت و ریتم مناسبی دارد و حوصله سر بر نیست. از طرفی طراحی گرافیکی خوب و قابل‌قبولی دارد و در کنار آن موسیقی متن و افکت‌های  صوتی جذاب بازی نیز به زیبایی آن افزوده هر چند نقص‌هایی در دیالوگ‌های شخصیت‌های بازی دیده می‌شود.
Dead Effect 2 نوآوری خاصی ندارد اما به عنوان یک شوتر اول شخص می‌تواند به‌خوبی شما را سرگرم کرده و حتی اگر کمی سخاوتمند باشید، شما را نمک‌گیر خودش کند.

با اجرای فایل دریافتی، ابتدا مایکت بر روی دستگاه اندرویدی شما نصب خواهد شد. بلافاصله پس از باز شدن اپلیکیشن مایکت، دانلود خواهد شد.

×

مایکت را بر روی دستگاه خود ندارید؟