پلاگین خرید درون‌برنامه‌ای مایکت برای یونیتی (مدل دوم)

نکته: این پکیج، قابل اجرا در یونیتی 2017.4.1 و بالاتر است.

دانلود و اضافه کردن پلاگین

برای راه‌اندازی و استفاده از پلاگین، فایل UnityPackage را دانلود کنید. پروژه خود را باز کنید و سپس فایل دانلود شده را اجرا کنید. بعد از بارگزاری شدن پکیج، گزینه import را بزنید و صبر کنید تا فایل‌های پلاگین به پروژه شما اضافه شود.

تصویر ۱: پنجره import کردن پکیج در یونیتی

می‌توانید فایل‌های پلاگین را به صورت جداگانه از اینجا دانلود کنید.

راه‌اندازی

در پروژه خود اولین صحنه بازی که اجرا می‌شود را باز کنید. سپس از مسیر Assets/Myket InAppBilling/Prefabs در پروژه خود، prefab موجود با نام “Myket IAB” را بکشید و در صحنه رها کنید. این prefab دارای یک component اصلی به نام “Store Handler” هستند که باید اطلاعات محصولات و پرداخت خود را در آن وارد نمایید.

نیازی به اضافه کردن prefab به تمام صحنه‌ها نیست، تنها اولین صحنه بازی کافی است.

تنظیمات فایل Manifest

برای استفاده از سرویس پرداخت مایکت نیاز دارید تا permission و اطلاعات Activity پرداخت را در فایل Manifest پروژه خود وارد کنید. نمونه فایل Manifest در مسیر Assets/Plugins/Android برای نسخه‌های 2017 و 2018 به بعد قرار دارد. در صورتی که پروژه شما از قبل فایل Manifest ندارد، می‌توانید مطابق نسخه یونیتی خود از یکی از فایل‌های نمونه استفاده کنید.

نکته: دقت داشته باشید که نام فایل Manifest باید کاملا به صورت AndroidManifest.xml باشد و در مسیر Assets/Plugins/Android قرار بگیرد.

همچنین در صورتی که پروژه شما از قبل دارای فایل Manifest است، می‌توانید به صورت دستی permission زیر را در فایل Manifest خود اضافه کنید:

<uses-permission android:name="ir.mservices.market.BILLING" />

و باید اطلاعات Activity پرداخت را در فایل Manifest درون تگ application و قبل از بسته شدن آن وارد کنید.

<activity
android:name="ir.myket.ServiceBillingMyket$IabActivity"
android:theme="@android:style/Theme.Translucent.NoTitleBar.Fullscreen" />

تنظیمات Gradle و Proguard

یونیتی از نسخه ۲۰۱۸ به بعد از سیستم خروجی گرفتن Gradle استفاده میکند. پلاگین پرداخت مایکت نیاز به تنظیمات خاصی در Gradle ندارد. اما در صورتی که تنظیمات Gradle پروژه شما از Proguard استفاده می‌کند باید دستور زیر را در فایل Proguard خود وارد کنید:

-keep class ir.myket.** { *; }

در صورت اضافه نکردن این دستور، بعد از اجرای بازی بر روی دستگاه و هنگام استفاده از پرداخت با خطا مواجه خواهید شد.

برای ساختن فایل Proguard در یونیتی به بخش Player Settings رفته و در قسمت Publishing Settings گزینه User Proguard File را تیک بزنید تا این فایل برای شما در مسیر Assets/Plugins/Android ساخته شود. همچنین می‌توانید از نمونه موجود در همین مسیر استفاده نمایید که نام آن باید کاملا به صورت proguard-user.txt تغییر پیدا کند.

وارد کردن اطلاعات محصولات و پرداخت

اطلاعات محصولات و پرداخت کاملا باید مطابق آن چیزی باشد که در پنل توسعه‌دهندگان مایکت ثبت شده است. هرگونه مغایرت یا اشتباه در وارد کردن اطلاعات منجر به عملکرد نادرست در خرید می‌شود. بنابراین برای این مرحله نیاز است که ابتدا بازی خود را در پنل مایکت آپلود کرده باشید.

نکته: برای اینکه بتوانید در پنل مایکت از بخش پرداخت درون‌برنامه‌ای استفاده کنید، باید ابتدا تنظیمات Manifest را که بالاتر اشاره شد در پروژه انجام دهید، Packagename پروژه خود را مشخص کنید و سپس خروجی apk بگیرید.

بعد از این مراحل، در صحنه خود، “Myket IAB” را که اضافه کرده‌اید انتخاب کنید. حالا نیاز است در بخش inspector و در “Store Handler” اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید.

تصویر ۲: Store Handler در پنجره Inspector

در آرایه Products مقدار size را به تعداد محصولات خود وارد کنید. برای هر محصول Product Id باید کاملا مطابق با شناسه کالا در پنل مایکت باشد. همچنین نیاز است برای هر محصول مشخص کنید قابل مصرف (Consumable) است یا غیر قابل مصرف (Non Consumable).

محصولات مصرفی: شما معمولا محصولاتی که چندین بار خریدن آن‌ها معنی دارد را مصرفی تعریف می‌کنید. این محصولات معمولا مزایای موقتی دارند، مانند سکه و پول در بازی، یا سوخت. تا زمانی که کاربر خرید را مصرف نکند مایکت اجازه خرید دوباره این محصول را به او نمی‌دهد و پس از مصرف است که می‌تواند دوباره اقدام به خرید این محصول نماید.

محصولات غیر مصرفی: این نوع محصولات قابل مصرف نیستند یعنی کابر فقط یک بار آن‌ها را می‌خرد و برنامه شما برای همیشه مزایای آن را برای کاربر فراهم می‌کند. مانند حساب کاربری ویژه یا فعال کردن امکانی خاص در یک برنامه که به صورت پیش فرض غیر فعال است. برنامه شما بعد از اینکه کاربر این نوع محصول را خرید باید سرویس مربوط به آن را به کاربر بدهد، و نیازی به مصرف کردن محصول نیست.

بعد از وارد کردن اطلاعات محصولات، مقدار Public Key را از پنل مایکت کپی کرده و وارد نمایید. این مقدار با نام کلید عمومی و در بخش برنامه ها در پنل مایکت قرار دارد و به ازای هر برنامه منحصر بفرد است.

مقدار Payload را به صورت اختیاری و در صورت نیاز می‌توانید هم از طریق Inspector و هم داخل کد وارد نمایید. از Payload برای شناسایی هر درخواست خرید استفاده می‌شود که میتواند هر مقدار دلخواه یا قراردادی باشد. با وارد نکردن آن یا یک مقدار ثابت هیچ اختلالی در فرآیند خرید پیش نخواهد آمد.

نکته مهم: شما امکان اجرای فرآیندهای پرداخت درون برنامه‌ای را در محیط یونیتی ندارید و برای تست و خطایابی این کار باید حتما روی دستگاه‌های اندرویدی انجام شود.

راه‌اندازی سرویس پرداخت درون‌برنامه‌ای

برای اینکه بتوانید از پرداخت درون برنامه‌ای و سایر امکانات استفاده کنید، ابتدا باید سرویس مایکت راه‌اندازی شود. در غیر اینصورت تمام عملیات با شکست مواجه خواهند شد. برای این کار قبل از اقدام کاربر به خرید (در شروع بازی خود یا باز شدن صفحه فروشگاه) به شکل زیر سرویس را راه‌اندازی کنید:

StoreHandler.instance.InitializeBillingService();

همچنین در صورتی که نیاز دارید از نتیجه راه‌اندازی مطلع شوید به شکل زیر عمل کنید:

StoreHandler.instance.InitializeBillingService(OnServiceInitializationFailed, OnServiceInitializedSuccessfully);

نتیجه راه‌اندازی در صورت موفقیت‌آمیز بودن به تابع OnServiceInitializedSuccessfully() و در صورت عدم موفقیت به تابع OnServiceInitializationFailed() ارسال می‌شود که نیاز است به شکل زیر ساخته شوند:

private void OnServiceInitializedSuccessfully()
{

}

private void OnServiceInitializationFailed(int errorCode, string message)
{

}

در تابع OnServiceInitializedSuccessfully() می‌توانید نسبت به انجام سایر کارها مانند درخواست قیمت محصولات از سرور یا بررسی وجود یک محصول در inventory اقدام نمایید.

و در صورت عدم موفقیت در تابع OnServiceInitializationFailed() بر اساس شماره خطا اقدام متناسب انجام دهید. لیست خطاهای احتمالی در انتهای این مطلب آورده شده است.

فراخوانی درخواست خرید

می‌توانید با مشاهده اسکریپت InAppStore.cs و صحنه دمو که در مسیر Assets/Bazaar InAppBilling/Demo قرار دارد، درک بهتری از عملکرد پلاگین پیدا کنید.

برای درخواست خرید یک محصول کافی‌ست تابع Purchase از اسکریپت StoreHandler.cs را در هر جای دلخواهی از پروژه به شکل زیر فراخوانی کنید:

StoreHandler.instance.Purchase(index, OnPurchaseFailed, OnPurchasedSuccessfully);

مقدار index شماره محصول در آرایه Products است که از صفر شروع می‌شود.

نتیجه خرید در صورت موفقیت‌آمیز بودن به تابع OnPurchasedSuccessfully() و در صورت عدم موفقیت به تابع OnPurchaseFailed() ارسال می‌شود که نیاز است به شکل زیر ساخته شوند:

private void OnPurchasedSuccessfully(Purchase purchase, int productIndex)
{

}

private void OnPurchaseFailed(int errorCode, string message)
{

}

در تابع OnPurchasedSuccessfully()، بر اساس شماره محصول (productIndex) برای کاربر محصول خریداری شده را فعال یا به موجودی او اضافه کنید. همچنین می‌توانید اطلاعات خرید را از purchase بدست آورید.

و در صورت عدم موفقیت در تابع OnPurchaseFailed() بر اساس شماره خطا اقدام متناسب انجام دهید. لیست خطاهای احتمالی در انتهای این مطلب آورده شده است.

بررسی وجود یک محصول در Inventory کاربر

در صورتی که کاربر محصولی را خرید کرده باشد و این محصول غیر مصرفی باشد یا به دلیل خطا مصرف نشده باشد، در Inventory کاربر ذخیره خواهد ماند و کاربر در هر زمان می‌تواند مجددا بدون نیاز به پرداخت هزینه، آن را فعال نماید.

زمانی که می‌خواهید به کاربری که بازی شما را حذف کرده و مجدد نصب کرده، این امکان را بدهید که خریدهای غیر مصرفی خود را بازیابی کند، می‌توانید Inventory کاربر را به شکل زیر بررسی کنید:

StoreHandler.instance.CheckInventory(index, OnInventoryCheckFailed, OnInventoryHadProduct);

مشابه فراخوانی خرید، مقدار index شماره محصول در آرایه Products است که از صفر شروع می‌شود.

نتیجه بررسی در صورت وجود محصول در Inventory کاربر به تابع OnInventoryHadProduct() و در صورت عدم موفقیت به تابع OnInventoryCheckFailed() ارسال می‌شود که نیاز است به شکل زیر ساخته شوند:

private void OnInventoryHadProduct(Purchase purchase, int productIndex)
{

}

private void OnInventoryCheckFailed(int errorCode, string message)
{

}

درخواست قیمت محصولات

اگر می‌خواهید قیمت‌ها را از سرور مایکت دریافت کنید، بعد از راه‌اندازی موفق سرویس پرداخت، به شکل زیر این کار را انجام دهید:

StoreHandler.instance.LoadProductPrices(OnLoadingPricesFailed, OnPricesLoadedSuccessfully);

نتیجه این عملیات در صورت موفقیت‌آمیز بودن به تابع OnPricesLoadedSuccessfully() و در صورت عدم موفقیت به تابع OnLoadingPricesFailed() ارسال می‌شود که نیاز است به شکل زیر ساخته شوند:

private void OnPricesLoadedSuccessfully()
{

}

private void OnLoadingPricesFailed(int errorCode, string message)
{

}

اجرای تابع OnPricesLoadedSuccessfully() به نشانه این است که قیمت‌ها بارگزاری شده و در آرایه products در Store Handler ذخیره شده است. بنابراین به شکل StoreHandler.instance.products[index].price می‌توانید قیمت هر محصول را نمایش دهید.

نکته: در صورتی که Target API Level شما بزرگ‌تر یا برابر با 30 هست از دید سیستم‌عامل اندروید شامل Package Visibility Filtering می‌شود. این موضوع باعث می‌شود، در صورتی که برنامه‌ٔ‌ شما از طریق کلاینت مایکت نصب نشده باشد (مثلا از طریق کانال‌های تبلیغاتی و…) برای ارتباط سرویس درون‌برنامه‌ای با مایکت با مشکل مواجه شود.

برای رفع این مشکل کافی است تکه کد زیر را در قسمت <manifest> در فایل AndroidManifest پروژهٔ خود اضافه کنید.

     <queries>
		<package android:name="ir.mservices.market" />
		<intent>
			<action android:name="ir.mservices.market.InAppBillingService.BIND" />
			<data android:mimeType="*/*" />
		</intent>
	</queries>

نکته: قیمت‌ها بر حسب ریال و از نوع string است.

نکته: ممکن است بعد از تغییر قیمت در پنل مایکت و اجرای مجدد این تابع، تا مدت کوتاهی همچنان قیمت‌های قبلی برگشت داده شود.

در صورت عدم موفقیت در بارگزاری قیمت‌ها، در تابع OnLoadingPricesFailed() بر اساس شماره خطا اقدام متناسب انجام دهید. لیست خطاهای احتمالی در انتهای این مطلب آورده شده است.

مشکلات متداول در زمان Build و خروجی گرفتن

۱. در نسخه‌های جدید یونیتی به دلیل استفاده از سیستم Gradle، نیاز به اینترنت و دور زدن تحریم می‌باشد. امکان دارد عدم اتصال به سرورهای Google و Gradle به دلیل تحریم، مانع خروجی گرفتن شود و با خطا روبرو شوید. لطفا قبل از هر چیز با یک پروژه خالی و قبل از اضافه کردن پلاگین، مطمئن شوید در این مرحله اشکالی وجود ندارد و می‌توانید با موفقیت خروجی بگیرید.

۲. در صورت وجود چند پلاگین پرداخت به صورت همزمان در پروژه شما، به دلیل اختلال پلاگین‌ها امکان دارد نتوانید به درستی خروجی بگیرید. برای این کار مطمئن شوید در مسیر Assets/Plugins/Android تنها یک پلاگین پرداخت وجود داشته باشد.

۳. فایل Manifest شما در صورت قدیمی بودن یا عدم سازگاری با نسخه یونیتی شما می‌تواند در زمان خروجی گرفتن مشکل ایجاد کند. همچنین وجود خطاهای دستوری، کاراکترهای اضافی یا عدم رعایت باز و بسته شدن درست تگ‌ها، که باعث شود فایل Manifest قابلیت خوانایی نداشته باشد می‌تواند منجر به مشکل شود.
برای اطمینان از اینکه فایل Manifest شما مشکلی ندارد، نسخه خام و سازگار با یونیتی خود را می‌توانید از محل نصب یونیتی در سیستم خود، در مسیر Unity/Editor/Data/PlaybackEngines/AndroidPlayer/Apk در پروژه خود کپی کنید. سپس مطابق با نمونه‌های Manifest، دسترسی بازار و اطلاعات Activity را به آن اضافه کنید.

لیست خطاهای فرآیند پرداخت

۱: مقدار Public RSA Key را وارد نکرده‌اید.

۲: کاربر برنامه مایکت را بر روی دستگاه خود نصب ندارد.

۳: سرویس پرداخت مایکت به درستی راه‌اندازی نشده است. می‌توانید مجدد اقدام به راه‌اندازی کنید.

۴: خطای داخلی در فرآیند پرداخت و فراخوانی سرویس‌های مایکت رخ داده است. لطفا دستورالعمل‌های راه‌اندازی پلاگین را به دقت مطالعه و پیاده‌سازی کنید و در صورت تکرار خطا با پشتیبانی توسعه‌دهندگان مایکت تماس بگیرید. همچنین لازم به ذکر است که ممکن است این خطا مقطعی یا تحت شرایط خاصی رخ دهد. لطفا بر روی دستگاه‌های دیگر نیز تست نمایید.

۵: لغو فرآیند خرید توسط کاربر یا ناموفق بودن پرداخت. این خطا فقط در زمان پرداخت رخ خواهد داد.

۶: خرید کاربر به درستی انجام شده است اما فرآیند مصرف کردن محصول با خطا مواجه شده. محصول خریداری شده در Inventory کاربر ذخیره شده و کاربر می‌تواند با اقدام مجدد به خرید، بدون نیاز به پرداخت هزینه فرآیند مصرف کردن را تکرار نماید. احتمال رخ دادن این خطا بسیار کم است و در صورتی رخ خواهد داد که محصول مصرفی باشد.

۷: کاربر وارد حساب کاربری خود در برنامه مایکت نشده است. این خطا تنها هنگام بررسی Inventory کاربر رخ خواهد داد.

۸: این محصول در Inventory کاربر موجود نیست یا مصرف شده است. این خطا تنها هنگام بررسی Inventory کاربر رخ خواهد داد.

9: استفاده از پلاگین پرداخت تنها بر روی دستگاه‌های اندروید امکان‌پذیر است و نمی‌توانید در محیط یونیتی فرآیند پرداخت را تست و خطایابی کنید.

۰ ۱: شماره محصول در آرایه products موجود نیست. شماره محصولات از صفر شروع می‌شود.

۱۱: در آرایه products شناسه محصول نامعتبری را وارد کرده‌اید یا هیچ محصولی در این آرایه وجود ندارد. این خطا هنگام دریافت قیمت‌ها از سرور مایکت رخ خواهد داد.

۱۲: ابتدای درخواست شما هنوز سرویس‌های مایکت راه‌اندازی نشده بود. اکنون سرویس‌ها راه‌اندازی شده، می‌توانید بدون نمایش پیام خطا به کاربر، درخواست خود را تکرار کنید.

Was this article helpful?
Dislike 0
قبلی: پلاگین خرید درون‌برنامه‌ای مایکت برای یونیتی (مدل اول)
بعدی: پلاگین خرید درون‌برنامه‌ای React Native