قوانین انتشار برنامه در مایکت

این مستند در تاریخ ۱۳۹۸/۰۶/۲۰ تغییر یافته است. برای اطلاع از تغییرات در قوانین انتشار، به طور دوره ای به این نوشته سر بزنید.

این سند جهت آشنایی شما با قوانین مایکت در تائید برنامه‌ها تهیه شده است. تا بتوانیم با همکاری یکدیگر مجموعه‌ای از برنامه‌های با کیفیت را در اختیار کاربران قرار دهیم. با توجه به اینکه مایکت در هر زمانی ممکن است تغییراتی در قوانین انتشار بدهد، لطفا به صورت دوره‌ای به این بخش مراجعه نمایید زیرا تغییر اعمال شده به عنوان یک تغییر مؤثر تلقی می‌شود و پیش‌فرض مایکت بر پذیرش این تغییر توسط توسعه‌دهنده است بنابراین اطمینان حاصل کنید که برنامه جدید شما مطابق با قوانین انتشار برنامه در مایکت باشد.

۱. سیاست محتوایی مایکت

منظور از محتوای برنامه ها تمام متعلقات برنامه شامل پایگاه داده‌، کدهای برنامه (Source Code)،  نام بسته، نام و توضیحات برنامه، متن و عکس، صدا و فیلم، تبلیغات داخل برنامه، محصولات درون‌برنامه‌ و دیگر موارد ممکن است. همچنین اطلاعات حساب توسعه‌دهنده که برای کاربران نمایش داده می‌شود نیز بخشی از محتوا به شمار می‌آید. محتوای برنامه مطابق با کلیه قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران از جمله «فهرست مصادیق محتوای مجرمانه» سنجیده خواهد شد و برنامه‌هایی که خطوط قرمز را رعایت نکرده باشند منتشر نخواهند شد.

  محتوا علیه امنیت و اخلاق عمومی

برنامه های که تحريك ، تشويق ، ترغيب ، تهديد یا دعوت به فساد و ارتکاب اعمالي عليه امنيت ، حيثيت و منافع کشور کنند به عنوان مثال:

 • برنامه‌هایی که دارای محتوای جنسی منع شده (عکس، فیلم، توصیفات تحریک کننده) باشند، در مایکت منتشر نخواهند شد؛
 • انتشار ، توزیع و معامله محتوای خلاف عفت عمومی؛
 • برنامه‌هایی با محتوای نژادپرستانه و تبعیض‌آمیز با طرح مسائل نژادی و قومی در مایکت منتشر نخواهند شد؛
 • انتشار محتوا عليه اصول قانون اساسی؛
 • هر گونه محتوای تهدیدآمیز.

محتوای مجرمانه

محتوای که تحریک ، ترغیب ، یا دعوت به ارتکاب جرم می‌کند به عنوان مثال:

 • انتشار اعمال خشونت آمیز و خودکشی؛
 • تبليغ و ترويج مصرف مواد مخدر، سيگار و مشروبات الكلی؛
 • راه‌اندازی رادیو و تلویزیون و پخش برنامه‌های صوتی و تصویری اینترنتی بدون مجوز سازمان صدا و سیما؛
 • انتشار، تبلیغ و آموزش استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره، فیلترشکن، روش‌های نفوذ، هک و جاسوسی اطلاعات؛
 • انجام هرگونه فعاليت غیرمجاز مانند شركت‌هاي هرمی؛
 • قمار و شرط بندی در فضای مجازی

محتوای مخرب و خطرناک

 • مایکت به برنامه‌های که به دستگاه هوشمند کاربران به هر نحوی آسیب برساند، اجازه حضور نخواهد داد؛ از جمله این موارد ویروس‌ها، تروجان، کرم‌ها و بد افزارها می باشند.
 • چنانچه محصول شما به نام کاربری، پسوردها، آدرس ایمیل، دفتر تلفن، و دیگر اطلاعات شخصی دسترسی دارد و یا از آنها استفاده می‌کند، شما موظف هستید که این امر را به کاربران اطلاع دهید.

سایر موارد

 • در صورتی که در برنامه امکان مشارکت کاربر اعم از قرعه کشی، امتیازدهی و… وجود داشته باشد باید قوانین و شرایط آن کاملا مشخص و شفاف بوده و در کمال صداقت به اطلاع کاربر برسد.
 • برنامه‌هایی که در محتوای آن‌ها امکان دسترسی به سایر فروشگاه‌ها و سایت‌های توزیع برنامه یا بازی باشد مورد تائید نخواهند بود.

۲. حقوق مالکیت

شما نباید خود را به عنوان توسعه‌دهنده‌ای دیگر معرفی نمایید و یا اینکه بیان نمایید محصول توسط شرکت یا سازمان دیگری تولید شده است.

 اگر در یک برنامه غیررایگان از محتوای گردآوری شده توسط سایرین استفاده می‌شود باید به تأیید صاحبان محتوا رسیده باشد.

.کسب رضایت برای استفاده از محتوا یا دارایی‌ معنوی‌‌ دیگران، به عهده توسعه‌دهنده است

اگر در یک برنامه رایگان از محتوای گردآوری شده توسط سایرین استفاده می‌شود باید منابع استفاده شده به طور کامل ذکر شود.

بدون کسب اجازه از اشخاص حقیقی یا حقوقی امکان نشر برنامه با نام آنها وجود ندارد. نویسندگان، هنرمندان، سازمان‌ها، ادارات دولتی، بانک‌ها، سایت‌ها و بلاگ‌ها و… لازم است از ایمیل معتبر ثبت شده با دامنه وب سایت درخواست‌دهنده و یا نامه رسمی یک تاییدیه برای developer@myket.ir ارسال کنند.

تمامی حقوق مالکیت فکری محصول شامل ثبت تجاری (Patent) مارک تجاری، رازهای تجاری، کپی‌رایت، و دیگر حقوق مالکیتی باید متعلق به شما باشد در غیر اینصورت نیاز به کسب اجازه از آن‌ها را دارند.

در مورد برنامه‌های خارجی و موجود در در گوگل پلی، تنها سازنده اصلی آن امکان ترجمه و انتشار آن در مایکت را داشته و امکان انتشار این برنامه از سوی شما ممکن نیست.

طبق «قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان» اثرهایی که برخلاف قانون کپی رایت باشند، امکان نشر در مایکت را ندارد.

۳. کسب مجوز

برنامه‌ها با توجه به محتوا و کارکردشان ممکن است نیازمند دریافت مجوز باشند و لازم است توسعه‌دهنده پیش از ارسال برنامه نسبت به دریافت مجوز و ارسال آن برای مایکت اقدام نماید. به عنوان مثال:

برنامه‌هایی که محتوای آن‌ها حساسیت‌زا بوده و یا کاربردشان مرتبط با اطلاعات حساسی از کاربر است نیازمند دریافت مجوز از سازمان رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشند که با مراجعه به سایت login.saramad.ir ثبت نام و دریافت مجوز امکان‌پذیر می‌باشد.

بنا به اعلام سازمان صدا و سیما تنها برنامه‌هایی که مجوز نشر پخش زنده محتوای صدا و سیما را داشته باشند امکان انتشار آنها در مایکت وجود دارد.

در صورتی که بازی دارای صحنه‌های خشن، دلهره‌آور و‌ از این قبیل باشد نیاز به دریافت رده‌بندی سنی از  «بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای»  می باشد.

کتاب هایی که در قالب برنامه‌ ارسال می‌شوند باید دارای مجوز از ناشر و یا مولف باشد.

۴. تبلیغات

برنامه‌ها نباید از اعلان‌ها (Notification) برای ارسال تبلیغات استفاده کنند. اعلان‌ها می‌توانند برای اطلاع‌رسانی‌های مرتبط با کارکرد برنامه مانند به‌روز‌رسانی‌ و امکانات جدید آن استفاده شود.

۵. عملکرد و کیفیت

مایکت فروشگاه اندرویدی بوده بنابراین برنامه باید بطور کامل قابل اجرا در این پلتفرم باشد.

برای نشر برنامه علاوه بر محتوا، رابط کاربری، ایده‌های جدید و امکانات برنامه نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و لازم است برنامه از گرافیک و کیفیت محتوایی قابل قبول برای انتشار در مایکت برخوردار باشد.

از قرار دادن محتوای تکراری در مایکت خودداری نمایید.

توسعه‌دهندگان نباید کاربران را به برنامه‌هایی خارج از مایکت ارجاع دهند و یا اینکه لینک محصولی دیگر را درون‌ برنامه خود قرار دهند.

مایکت در پذیرش برنامه‌هایی که توسط نرم‌افزارهای اتوماتیک (برنامه‌سازها) تولید می‌شوند، متفاوت از برنامه‌های معمولی اعمال نظر می‌نماید.

برنامه نباید در اجرا ایراد داشته باشد (Force close).

برنامه در نصب و اجرا باید بدون اشکال بوده و بر روی دستگاه‌های مختلف نیز تست شده باشد.

در صورت ناسازگاری احتمالی آن با برخی دستگاه‌ها یا نسخه‌های اندروید باید در توضیحات برنامه ذکر شود

برنامه نباید به‌روزرسانی خودکار (Auto update) داشته باشد و در صورت مشاهده چنین برنامه‌ای،‌ حساب توسعه‌دهنده مسدود خواهد شد.

برنامه‌ای که از خود کاربردی نداشته و  تنها در کنار استفاده از دیگر برنامه ها قابل اجرا باشد، مورد تائید نخواهند بود.

برنامه‌هایی که فقط وب‌ویو باشند مورد تائید نخواهند بود.

۶. اطلاعات محرمانه،حریم شخصی و دسترسی ها

برنامه‌هایی که اقدام به دریافت اطلاعات شخصی مانند شماره حساب و کد ملی اشخاص (بدون مجوز رسمی) را می‌کنند در مایکت پذیرفته نخواهند شد.

چنانچه محصول شما به نام کاربری، پسوردها، آدرس ایمیل، دفتر تلفن، و دیگر اطلاعات شخصی دسترسی دارد و یا از آنها استفاده می کند، شما موظف هستید که این امر را به کاربران اطلاع دهید.

اگر محصول شما اطلاعاتی را (حساس یا غیر حساس) جمع‌آوری می کند، این امر باید در کمال رازداری باشد و تا زمانی ادامه یابد که مورد نیاز است.

برنامه‌ها به هیچ‌وجه نباید بدون اجازه کاربر، بر روی دستگاه (در خارج از محیط برنامه) تغییری ایجاد نمایند. از جمله این موارد می‌توان به نصب برنامه‌ای دیگر و یا ایجاد آیکون­های مختلف اشاره نمود. (انجام چنین چیزی تنها با اطلاع

کامل و کسب اجازه از کاربر ممکن است. همچنین کاربر باید بتواند تغییرات انجام شده را به راحتی به حالت اولیه بازگرداند).

برنامه نباید از شبکه و انتقال داده بدون اطلاع کاربر استفاده نماید و او را متحمل هزینه‌های ناخواسته نماید. به عنوان مثال برنامه‌هایی که می‌توانند بدون اطلاع و تایید کاربر، پیامک ارسال کنند و یا تماس برقرار کنند، مورد تائید نیستند.

دسترسی‌های برنامه باید با توجه به عملکرد برنامه باشد و دسترسی غیرمجاز تائید نخواهد شد.

تمامی لینک‌های درون برنامه و توضیحات باید به مایکت باشد برای استفاده از Intent‌های مایکت به مستند اینتنت‌ها مراجعه نمایید.

۷. اطلاعات پایه

درصورتی که نسخه‌ای متفاوت از یک برنامه متن باز را منتشر می‌کنید لازم است غیررسمی بودن آن را در عنوان برنامه ذکر کنید.

توضیحات برنامه باید کامل و شامل جزییات باشد. به عنوان مثال اگر برنامه محدودیتی در مورد نسخه اندروید لازم برای اجرا دارد و یا روی برخی گوشی‌ها اجرا نمی‌شود باید در توضیحات ذکر شود. اگر برنامه دارای نسخه آزمایشی می باشد حتما باید در توضیحات برنامه از کاربر خواسته شود نسخه آزمایشی را امتحان کند. دقت نمایید توضیحات باید در محلی قرار بگیرد که کاربر حتما آن را ببیند.

در اطلاعات برنامه نباید از کلید واژه‌های تکراری و متفاوت از محتوای برنامه استفاده شود.

دسته‌بندی برنامه با توجه به محتوای برنامه بدرستی انتخاب شود تا امکان دستیابی آسان کاربر به برنامه وجود داشته باشد.

در برنامه و یا از طریق پنل توسعه‌دهندگان در بخش اطلاعات قابل نمایش برای کاربران،  ایمیل و نام خود را برای ارتباط کاربران با توسعه‌دهنده قرار دهید.

عنوان های فارسی و انگلیسی بلند مانند جمله استفاده از کلمات مختلف و بیش از حد معمول٬ استفاده از نام سایر برنامه ها و عدم تطابق عنوان مندرج در اطلاعات پایه و نسخه نصبی غیرمجاز است و مایکت می تواند بدون اطلاع توسعه دهنده آن را اصلاح نماید

۸. آیکون و تصاویر برنامه (اسکرین شات)

 • پیشنهاد می‌شود برای نمایش بهتر اسکرین‌شات‌های افقی نسبت ۱۶:۹ در طراحی آن رعایت شود.
 • در تصاویر ارسالی نباید از Long shot یا اسکرین شات بلند استفاده شود و در صورت نیاز به نمایش بخش های مختلف یک صفحه از چندین اسکرین شات برای نمایش استفاده نمایید.
 • آن دسته از تصاویر که در حالت افقی هستند نباید به صورت عمودی ارسال شوند و باید به همان حالت افقی تهیه و ارسال شوند.
 • تصاویر تهیه شده صرفا باید از محیط برنامه باشد، به عنوان مثال اگر برنامه ای دارای ماهیت آموزش آشپزی را ارسال می نماییدنباید تصویر یک غذا را به عنوان اسکرین شات ارسال کنید.
 • در تهیه تصاویر اگر از طرح های گرافیکی استفاده می کنید باید نسبت بیشتر تصویر تهیه شده را اسکرین شات گرفته شده باشد
 • در تصاویر ارسالی هر نوع قانونی اعم از کپی رایت، حریم شخصی، شئونات اسلامی و قوانین حوزه نشر دیجیتال و … باید به طور کامل رعایت شود.
 • در تصاویر ارسالی لوگو یا آرم شرکت یا سرویس های دیگر را به هر شکلی استفاده نکنید.
 • تصاویر باید متعلق به نسخه ای که در حال ارسال آن هستید باشد و به ازای ارسال نسخه جدید (آپدیت برنامه )که گرافیک آن تغییر کند تصاویر جدید را نیز همراه با نسخه ارسال نمایید.
 • تصاویر باید متعلق به برنامه ای که آن را ارسال نموده اید باشد و مغایرتی بین نسخه و تصاویر نباشد.
 • تصاویر ارسالی باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد و تمامی اجزاء آن به راحتی قابل مشاهده باشد و نحوه تهیه آن صرفا تهیه از طریق اسکرین شات گوشی موبایل باشد.
 • نام‎ و آیکون برنامه‌ها در مایکت، باید با نام و آیکونی که پس از نصب برنامه روی دستگاه نمایش داده می‎شود مشابه باشند، تا موجب سردرگمی نشوند.
 • در نظر داشته باشید که تمامی موارد فوق درمورد آیکون برنامه نیز صدق می کند. 
 • لطفا برای طراحی آیکون ها از سایز های زیر پیروی نمایید.

۹. برنامه های درون پرداخت و پولی

تمامی پرداخت‌ها تنها باید از کانال پرداخت مایکت انجام شود و هیچ کانال جایگزین یا موازی دیگری پذیرفته نمی باشد؛ طبق آمار بدست آمده و تجربه مایکت در فضای برنامه‌های اندرویدی و سلایق کاربران، مایکت در خصوص برنامه‌ها پیشنهاد می‌دهد برنامه بصورت رایگان با درون پرداخت عرضه شود. .

اگر برنامه را در ابتدا به صورت رایگان عرضه کرده‌اید، امکان فروش آن در آینده وجود نخواهد داشت. اگر فکر می‌کنید برنامه‌ای که رایگان منتشر کرده‌اید از ابتدا کیفیت لازم را برای فروش داشته یا پس از به‌روزرسانی کسب کرده، لازم است به عنوان برنامه‌ای جدید با قیمت مورد نظر آن را ثبت کنید.

قیمت برنامه در مایکت باید یکسان با دیگر مارکت‌ها باشد. همچنین در صورتی که از سیستم درون پرداخت برای نسخه برنامه خود در سایر مارکت ها استفاده می نمایید لازم است نسخه ارسالی شما به مایکت نیز  به صورت درون پرداخت مایکت ارائه شود.

در صورت وجود قیمت پایین‌تر برنامه‌ی شما در مارکتی دیگر، مایکت بدون اطلاع توسعه‌دهنده می‌تواند قیمت برنامه را تعدیل کند

در برنامه بخشی که کاربر برای دسترسی به آن باید محصول درون‌پرداخت را خریداری نماید باید به طور کامل شرح داده شود.

فروش کالای فیزیکی یا خدماتی که خارج از برنامه مصرف می‌شوند نیازی به انجام پرداخت از طریق مایکت ندارند.

برنامه‌هایی که امکان کمک و حمایت از مؤسسه‌های معتبر و شناخته‌ شده خیریه را دارند باید رایگان باشند و پرداخت در مرورگر انجام شود.

Was this article helpful?
Dislike 0
قبلی: مزایای مایکت به گوگل پلی و کافه بازار
بعدی: تفاهم‌نامه همکاری توسعه‌دهندگان با مایکت (قرارداد عرضه برنامه و محتوای دیجیتال)