تفاهم‌نامه همکاری توسعه‌دهندگان با مایکت (قرارداد عرضه برنامه و محتوای دیجیتال)

این مستند در تاریخ ۱۴۰۲/۰۵/۰۱ تغییر یافته است. برای اطلاع از تغییرات این تفاهم نامه، به طور دوره‌ای به این تفاهم‌نامه سر بزنید.

مایکت در هر زمانی ممکن است تغییراتی در این تفاهم‌نامه بدهد، لطفا به صورت دوره‌ای به این بخش مراجعه نمایید زیرا تغییر اعمال شده به عنوان یک تغییر مؤثر تلقی می‌شود و پیش‌فرض مایکت بر پذیرش این تغییر توسط توسعه‌دهنده است. 

ماده ۱- طرفین قرارداد:

۱.۱ شرکت هوشمند گستر هوتن پارس که از این پس «مایکت» نامیده می‌شود.
۱.۲ شخص حقیقی یا حقوقی با مشخصات سجلی یا ثبتی مندرج در پنل توسعه‌دهنده مایکت که قصد انتشار برنامه و محتوای دیجیتال در مایکت را دارد که از این پس «توسعه‌دهنده» نامیده می‌شود.

ماده ۲- تعاریف:

۲.۱ مایکت: یک نرم افزار ارا‌ئه‌دهنده خدمات، جهت عرضه محصولات نرم‌افزاری بر بستر اندروید است. نشانی سایت مایکت myket.ir است.

۲.۲ توسعه‌دهنده: عبارت است از طرف این قرارداد که برنامه یا محتوای متعلق به خود را، که بدون سفارش قبلی از ناحیه مایکت تهیه کرده، در مایکت برای استفاده کاربران عرضه می‌کند.
۲.۳ برنامه: منظور نرم‌افزارها، بازی‌ها و سایر محصولات دیجیتال متعلق به توسعه‌دهنده است.
۲.۴ محتوا: منظور تمام و انواع متعلقات برنامه به هر جنس، شکل و نوعی شامل پایگاه داده‌، متن و عکس، صدا و فیلم، ظاهر، خدمات، تبلیغات، سایر متعلقات دیجیتالی داخل برنامه، توضیحات قابل دسترسی از طریق برنامه، اطلاعات محصول و دیگر موارد ممکن است.
۲.۵ پنل توسعه‌دهنده: فضایی که مایکت به صورت برخط جهت بارگذاری برنامه/محتوا، مدارک شناسایی و سایر متعلقات در اختیار توسعه‌دهنده قرار می‌‌دهد و برخی اطلاعات مربوط به توسعه‌دهنده در آن نمایش داده می‌شود و راه ارتباط اصلی و رسمی مایکت و توسعه‌دهنده است.
۲.۶ حساب کاربری توسعه‌دهنده: حسابی است که با اختصاص نام و رمز عبور به توسعه‌دهنده تعلق گرفته است و توسعه‌دهنده توسط آن به پنل دسترسی خواهد داشت.
۲.۷ کاربر: فردی است که از طریق مایکت اقدام به نصب برنامه می‌کند.

ماده ۳- موضوع قرارداد:

به موجب این قرارداد مایکت به عنوان ارائه دهنده خدمات میزبانی، فضایی در مایکت را در اختیار توسعه دهنده می‌گذارد تا توسعه‌دهنده برنامه یا محتوای متعلق به خود را – که بدون سفارش قبلی از ناحیه مایکت تهیه کرده است – مطابق با قوانین و مقررات برای استفاده کاربران ارائه نماید.

ماده ۴- مدت قرارداد:

قرارداد حاضر، به مدت یک سال از تاریخ امضای طرفین لازم‌الاجرا خواهد بود و در صورت عدم فسخ، به طور خودکار و به صورت سالانه تمدید خواهد شد.

ماده ۵- مبلغ قرارداد

ثبت نام به عنوان توسعه‌دهنده در مایکت کاملا به صورت رایگان است و مبلغی جهت حق اشتراک سالیانه از توسعه‌دهنده گرفته نمی‌شود، اما توسعه‌دهنده و مایکت تعهداتی نسبت به هم دارند که در ماده‌های ۶ و ۷ تفاهم‌نامه آمده است.

ماده ۶- حقوق و تعهدات توسعه‌دهنده:

۶.۱ به موجب این قرارداد، توسعه‌دهنده متعهد می‌شود که سند «راهنمای انتشار برنامه‌ها» را که در بخش مستندات سایت قرار دارد و به عنوان پیوست این قرارداد محسوب و بخش لاینفکی از آن تلقی می‌شود، به دقت مطالعه و به آن عمل نموده و تعهدات و شرایط آن را می‌پذیرد. سند مذکور ممکن است در زمان‌های مختلف رأساً از سوی مایکت تغییر نماید که در این صورت توسعه‌دهنده همواره ملزم و متعهد به رعایت آخرین نسخه به همراه اصلاحات احتمالی بعمل آمده در آن خواهد بود.
تبصره: سند «راهنمای انتشار برنامه» حاوی دستورالعمل نحوه بارگذاری و عرضه برنامه یا محتوا در فضای مایکت است و فاقد هرگونه سفارش و دستورالعمل ساخت برنامه یا محتوا می باشد.
۶.۲ به موجب قرارداد حاضر، کلیه حقوق معنوی مربوط به محتوا متعلق به توسعه‌دهنده خواهد بود.
۶.۳ به موجب قرارداد حاضر، توسعه‌دهنده تضمین می‌کند که از اهلیت قانونی لازم برای انعقاد معاملات برخوردار است و چنانچه به نمایندگی از یک شخص حقوقی به عنوان توسعه‌دهنده این قرارداد را منعقد می‌نماید، دارای اختیار قانونی لازم برای این کار است و مدارک نمایندگی خود را به مایکت ارائه می‌دهد.
۶.۴ به موجب قرارداد حاضر، توسعه‌دهنده مسئول تطابق محتوای برنامه با کلیه قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و کسب مجوزهای مربوطه شناخته می‌شود.
۶.۵ توسعه‌دهنده مسئول است پیش از ارائه هرگونه محتوا به مایکت، اختیارات قانونی لازم به منظور اعمال حقوق ناشی از این قرارداد را کسب نموده، و فارغ از هرگونه ادعا از سوی اشخاص ثالث اختیار عرضه آن و سایر شئون مرتبط با این قرارداد و موضوع آن را دارا باشد.
۶.۶ توسعه‌دهنده اقرار می‌نماید که از کلیه مقررات قانونی از جمله مفاد قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‎ای مصوب ۱۳۷۹، قانون تجارت الکترونیک، قانون حمایت از حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان و سایر قوانین مربوط اطلاع کامل دارد و پای‌بند به رعایت آن‌ها است. در صورت ادعا یا مطالبه حق از ناحیه اشخاص ثالث، مسئول پاسخ‌گویی و جبران خسارات احتمالی خواهد بود و مایکت هیچ‌گونه مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت.
۶.۷ به موجب قرارداد حاضر، توسعه‌دهنده در خصوص هرگونه ادعای کاربران یا سایر اشخاص نسبت به برنامه یا محتوای ارائه شده از هر حیث پاسخ‌گو خواهد بود و مایکت مسئولیتی نسبت به این دعاوی نخواهد داشت.
۶.۸ به موجب قرارداد حاضر، توسعه‌دهنده متعهد به تحویل صحیح و کامل برنامه‌ و یا محتوا از قبیل اشتراک و محصولات درون‌برنامه‌ای (در طول بازه زمانی مربوط به آن) و یا سایر موارد ارائه‌ شده به کاربر است. در غیر این‌ صورت مسئولیت تأمین خسارات وارده به مایکت،کاربر یا هر شخص ثالث دیگر بر عهده توسعه‌دهنده خواهد بود.
۶.۹ به موجب قرارداد حاضر، توسعه‌دهنده مجاز به درخواست هیچ نوع دسترسی به اطلاعات کاربر در برنامه خود، به جز آن‎چه مورد نیاز کارآیی برنامه است، نبوده و در غیر این صورت مسئولیت ناشی از آن را بر عهده خواهد داشت. مایکت حق بررسی دسترسی‌های هر برنامه و نسخه‌های به روزرسانی آن را داراست. چنانچه توسعه‌دهنده در نتیجه استفاده کاربران از محتوای تولید شده، به هرگونه اطلاعات شخصی کاربران از جمله نام، رمز عبور، یا سایر اطلاعات و داده‌های شخصی آنان دسترسی پیدا کند، متعهد است:
الف- کلیه قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران در رابطه با حریم خصوصی را رعایت نماید و در صورت نقض، عواقب آن را بپذیرد.
ب- تنها برای مقاصدی که کاربر مجاز دانسته است از این اطلاعات استفاده نماید.
ج- هرگونه گردآوری، استفاده، تغییر و ذخیره اطلاعات کاربران را تنها با اجازه کاربر و به صورت آشکارا انجام دهد.
۶.۱۰ به موجب قرارداد حاضر، توسعه‌دهنده مسئول حفاظت از نام کاربری و رمز عبور پنلی که به او اختصاص یافته است، شناخته می‌شود و مسئولیت تمامی فعالیت‌هایی را که با نام کاربری او انجام می‌گیرند، بر عهده خواهد داشت.
۶.۱۱ درصورتی که به تشخیص مایکت، توسعه‌‌دهنده هر یک از مواد قرارداد حاضر را نقض نموده یا مرتکب تخلف شود، مایکت مجاز به متوقف نمودن همکاری شامل حذف برنامه، حذف محصولات درون‌برنامه‌ای، تعلیق حساب کاربری، توقف تصفیه‌حساب، غیرفعال نمودن حساب کاربری مایکت و به طور کلی هرگونه اقدام دیگری که مایکت مناسب تشخیص می‌دهد خواهد بود. قطع همکاری می‌تواند به صورت یک‌جانبه انجام شود. این قطع همکاری از طریق ایمیل به اطلاع توسعه‌دهنده خواهد رسید و مایکت می‌تواند اقدام به تعیین خسارت مربوطه و دریافت آن از توسعه دهنده بنماید.
موارد تخلف شامل و نه محدود به موارد زیر است:
الف- عرضه برنامه‌های خارجی یا ایرانی توسعه‌دهندگان دیگر به نام خود.
ب- هرگونه نقض حقوق مالکیت فکری اشخاص ثالث اعم از مادی ومعنوی و عرضه هرگونه نسخه ترجمه یا دستکاری شده برنامه‌های دیگران بدون رضایت صاحب اصلی برنامه.
ج- انجام هرگونه فعالیت متقلبانه که به طور غیرعادی و غیرواقعی منجر به رشد و یا نزول برنامه و یا محتوای ارائه‌شده از سوی خود و یا دیگر توسعه‌دهندگان گردد. برای مثال، نصب انبوه برنامه‌های خود با هدف معرفی برنامه به کاربران به عنوان یک برنامه پرنصب یا ارائه نظرات و رتبه‌دهی مثبت یا منفی به تعداد زیاد توسط توسعه‌دهنده به برنامه خود یا دیگر توسعه‌دهندگان.
د- هرگونه تلاش در راستای فریب دادن کاربران، در برنامه‌های خود و دیگر توسعه‎دهندگان شامل دستکاری در سیستم مایکت و یا ارائه هر نوع پیشنهاد به کاربر در جهت ترغیب وی به ارسال نظر از طریق سایر مشوق‌ها، مانند اهدای جوایز درون و خارج از برنامه منتشر شده در مایکت.
ه- عدم پشتیبانی و پاسخ‌گویی به مشکلات و پرسش‌‌های کاربران و مایکت در خصوص بخش‌های مختلف برنامه،کارکرد و تغییر در هریک از بخش‌های داخلی و یا توضیحات برنامه در مایکت پس از انتشار که منجر به نارضایتی کاربران شود.
و- عدم رعایت موازین و شئونات اخلاقی و عرفی نسبت به مایکت و کاربران در کلیه مکاتبات و تماس‌ها.
ز- در دسترس قرار ندادن راه‌های ارتباطی پاسخ‌گو مانند ایمیل و شماره تماس در داخل برنامه و صفحه برنامه در مایکت جهت تماس کاربران.
۶.۱۲ همراه با تحویل هر برنامه باید اطلاعات لازم، قالب و نحوه ارسال برنامه‌‌ها یا نسخه‌های به‌روزرسانی نیز به شرح فرآیند معمول مایکت جهت انتشار ارائه گردد. توسعه‌دهنده موظف به ارائه اطلاعات صحیح در این خصوص است.
۶.۱۳ به موجب قرارداد حاضر، توسعه‌دهنده موظف به ارسال مدارک و ارائه اطلاعات ذیل در پنل توسعه‌دهندگان خواهد بود:
الف) اشخاص حقیقی:
تصویر کارت شناسایی ملی، کدپستی محل سکونت، شماره تلفن و نشانی دقیق محل سکونت. شماره همراه، در صورت داشتن برنامه پولی کد شبا
ب) اشخاص حقوقی:
تصویر روزنامه رسمی تأسیس و تصویر کارت ملی مدیر عامل، گواهی ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده، شماره تلفن، کد اقتصادی، شناسه ملی، شماره ثبت، نشانی دقیق شخص حقوقی و کدپستی.شماره همراه، در صورت داشتن برنامه پولی کد شبا
۶.۱۴ به موجب قرارداد حاضر، توسعه‌دهنده موافقت می‌نماید که علامت و نام تجاری «مایکت» یا هر علامت دیگر متعلق به آن را، مگر به موجب رضایت پیشین مایکت و یا در مواردی که فرآیند مربوط به آن در بخش رسانه‌های سایت مایکت آمده است، به هیچ وجه مورد استفاده قرار ندهد.
۶.۱۵ به موجب قرارداد حاضر توسعه‌دهنده متعهد است در صورت تغییر اطلاعات تماس خود آن را فوراً به اطلاع مایکت برساند.
۶.۱۶ به موجب قرارداد حاضر، توسعه‌دهنده مجاز به اجبار کاربران برای ایجاد ارتباط‌های خارج از مایکت اعم از تماس تلفنی، پیامکی، ایمیلی، اینترنتی، ثبت ‌نام در وب‌سایت‌های دیگر و یا مراجعه حضوری، به هر دلیلی جهت فعا‌‌ل‌سازی برنامه، استفاده از برنامه‌، امکانات برنامه، رفع مشکل، اطلاع‌رسانی، به‌روزرسانی و دیگر موارد، بدون اطلاع و رضایت کامل کاربر نخواهد بود.
۶.۱۷ به موجب قرارداد حاضر، توسعه‌دهنده متعهد است برنامه و یا محتوا را به ازای یک بار دریافت کاربر با مایکت در تعداد دستگاه‌‌هایی که به صورت متعارف ممکن است مورد نیاز کاربر باشد در اختیار وی قرار دهد.
۶.۱۸ توسعه‌دهنده می‌تواند تقاضای انتقال قرارداد به دیگری را به مایکت ارائه نماید. مایکت ظرف مدت هفت روز به این تقاضا رسیدگی خواهد کرد.
۶.۱۹ توسعه‌دهنده مکلف است به منظور انتشار نرم‌افزارهای خود مطابق ماده ۴ آیین‌نامه سامان‌دهی و توسعه رسانه‌ها و فعالیت‌‌های فرهنگی دیجیتال و تبصره ۲ آن، شناسه الکترونیکی محتوای دیجیتال از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کسب نماید و در صورتی که شناسه مزبور توسط توسعه‌دهنده اخذ نگردد، نرم افزار فاقد شناسه، قابلیت انتشار را در مایکت نخواهد داشت.
تبصره: در راستای اجرای بند فوق توسعه‌دهنده از تاریخ اجرای ماده ۴ آیین‌نامه سامان‌دهی و توسعه رسانه‌ها و فعالیت‌‌های فرهنگی دیجیتال و تبصره ۲ آن به مایکت اختیار کامل اخذ شناسه الکترونیک محتوای دیجیتال را داده‌ است. به این منظور مایکت می‌تواند در راستای تسهیل انتشار برنامه توسعه‌دهنده و کمک به وی شناسه الکترونیکی محتوای دیجیتال را خود برای توسعه‌دهنده اخذ نماید.

۶.۲۰ توسعه‌دهنده موظف است در تمامی کانال‌های انتشار که نسخه اپلیکیشن خود را معرفی می‌نماید و یا کاربر را به اپلیکیشن ارجاع می‌دهد مایکت را نیز در کنار سایر استور‌ها معرفی نماید. مانند لینک دانلود یا معرفی اپلیکیشن در وب‌سایت خود، تبلیغات دیجیتال و تبلیغات محیطی .
۶.۲۱ توسعه‌دهنده موظف است به‌روزرسانی نسخه اپلیکیشن خود را در اسرع وقت برای مایکت ارسال نماید. به‌روزرسانی لازم است همزمان با به‌روزرسانی در سایر استورها و سایت خود برنامه باشد و یا زودتر از سایر پلتفرم‌ها صورت پذیرد. در صورت تخلف، خسارات وارد شده به مایکت برعهده توسعه‌دهنده خواهد بود.

ماده ۷- حقوق و تعهدات مایکت:

۷.۱ به موجب قرارداد حاضر، مایکت می‌تواند:
الف- محتوای ارائه شده توسط توسعه‌دهنده و محتوای پیوند داده شده با آن را به منظور ارزیابی و آزمایش، مورد استفاده قرار داده و آن را روی یک یا چند دستگاه نگهداری نماید.
ب- بعد از خاتمه قرارداد، نسخه برنامه و اطلاعات مربوط به آن را نگهداری نموده و حافظه اطلاعاتی مربوط به سوابق حضور برنامه در مایکت را نیز حفظ نماید.
ج- نسبت به انتشار، عدم انتشار و حذف نظرات کاربران در هر کجا و در هر موردی اقدام کند و در مواردی که نظرات یک برنامه به هر دلیلی براساس تشخیص مایکت قابل کنترل نباشد، ارسال نظرات برای یک برنامه‌ را غیرفعال و یا به هر نحوی از انحاء محدود کند.
۷.۲ مایکت می‌تواند کلیه مکالمات و مکاتبات با توسعه‌دهندگان و همچنین کلیه مکاتبات اعم از کتبی، الکترونیکی، شفاهی و … را به منظور بهبود کیفیت ارائه خدمات ضبط، ذخیره و نگهداری نماید. مایکت می‌تواند به تشخیص خود، هر کجا که لازم است از مکالمات و مکاتبات مزبور استفاده نماید.
۷.۳ مایکت می‌تواند در هر زمان به تشخیص خود نسبت به تغییر، به‌روزرسانی، بهبود یا اصلاح در پنل توسعه‌دهندگان، برنامه و سایت مایکت اقدام نماید.
۷.۴ به موجب این قرارداد، مایکت هیچ‌گونه مسئولیتی در رابطه با خسارات وارد شده به توسعه‌دهنده، از جمله از دست رفتن داده یا محتوا، سود، یا شهرت تجاری و یا سایر موارد مربوط به وی ندارد.
۷.۵ به موجب این قرارداد، سایت، محتوا، خدمات یا سایر اطلاعاتی که توسط مایکت و اشخاص وابسته به آن، مسئولان، مدیران، کارکنان، نمایندگان، شرکاء و دارندگان امتیاز (که مجموعاً تحت عنوان مایکت از آن‌ها نام برده می‌شود) به توسعه‌دهنده ارائه می‌گردد، بر اساس داشته‌های فعلی است. مایکت تلاش خواهد نمود تا این اطلاعات دقیق، قابل اتکاء، به موقع، بدون اشکال یا قطعی باشند. با این حال به دلیل بروز مشکلات احتمالی، مایکت نمی‌تواند این موارد را تضمین نماید.
۷.۶ به موجب این قرارداد، مایکت نمی‌تواند عدم سوء استفاده از محتوای توسعه‌دهنده را تضمین نماید و هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال نواقص امنیت فناوری نخواهد داشت.
۷.۷ به موجب این قرارداد، در صورت مشاهده هرگونه تلاش جهت رخنه و نفوذ به بخش‎های مختلف و یا ایجاد تغییر در هر محتوای ارائه شده توسط مایکت، حق پیگیری از طریق مراجع قانونی و قضایی برای مایکت محفوظ است.
۷.۸ مایکت می‌تواند در مواقع لزوم نسبت به حمایت از حقوق مادی و معنوی در ارتباط با برنامه و محتوای ارائه‌شده از سوی توسعه‌دهنده از طرق مختلف قانونی اقدام نماید، با وجود این مسئولیتی در قبال هرگونه سوء استفاده اشخاص ثالث و یا نقض احتمالی حقوق توسعه‌دهنده توسط اشخاص ثالث نخواهد داشت.
۷.۹ مایکت مجاز است شرایط و بندهای قرارداد را از طریق تنظیم اسناد الحاقی، متمم، اضافه نمودن اسناد جانبی و یا مکمل حاوی شروط معین و حسب مورد سایر روش ها در هر زمان تغییرداده و یا اصلاح نماید. تغییرات به محض به‌روزرسانی و یا در زمانی که مایکت معین می‌کند، لازم‌الاجرا خواهند بود. توسعه‌دهنده مسئولیت بررسی به‌روزرسانی احتمالی قرارداد را بر عهده دارد. این تغییر از طریق پنل کاربری یا ایمیل به اطلاع توسعه‌دهنده رسیده و تأیید شرایط جدید در مهلت مقرر و استمرار همکاری با مایکت، پس از لازم الاجرا شدن این تغییرات به منزله قبول آن است. چنانچه توسعه‌دهنده در مهلت مقرر نسبت به تأیید این شرایط اقدام ننماید، مایکت می‌تواند نسبت به تعلیق قرارداد، انسداد حساب کاربری یا هر اقدام دیگری دال بر توقف همکاری با توسعه‌دهنده تا زمان پذیرش شرایط جدید از سوی وی اقدام نماید.
۷.۱۰ در صورتی که در خصوص هر یک از شروط عدم مسئولیت یا تحدید مسئولیت یا نقض هر یک از مقررات کشور در رابطه با توزیع برنامه و محتوای توسعه‌دهنده، مسئولیتی بر مایکت تحمیل گردد، توسعه‌دهنده موظف است که کلیه خسارات مادی و معنوی وارده بر مایکت را جبران نماید.
۷.۱۱ مایکت در صورت لزوم، اطلاعات مربوط به توسعه‌دهندگان را با دستور رسمی نهادهای قضایی و انتظامی، در اختیار ایشان قرار خواهد داد.

ماده ۸- محرمانگی:

به موجب قرارداد حاضر، مایکت و توسعه دهنده به طور متقابل متعهد به حفظ اطلاعات فنی و غیرفنی محرمانه‌ای هستند که به منظور و با هدف امضای این قرارداد با یکدیگر به اشتراک گذاشته‌اند و این دسته از اطلاعات عبارت است از اطلاعات فنی، دانش فنی، طرح‌ها و نقشه‌ها.
کلیه مکاتبات اعم از کتبی، الکترونیکی و شفاهی محرمانه تلقی می‌شود و افشای مکاتبات و مذاکرات از سوی توسعه‌دهنده موجب خواهد شد وی ملزم به جبران کلیه خسارات وارده به تشخیص غیر قابل اعتراض مایکت گردد.

ماده ۹- خاتمه و فسخ قرارداد:

۹.۱ مایکت می‌تواند در مدت اعتبار این قرارداد بنا به تشخیص خود، قرارداد را خاتمه داده و با اخطار قبلی یا بدون آن دسترسی توسعه‌دهنده به حساب کاربری را مسدود نموده، برنامه‌ها را حذف کرده و یا حساب کاربری توسعه‌دهنده را معلق نماید. در این صورت تمامی حقوق و امتیازات اعطا شده از جانب مایکت به توسعه‌دهنده متوقف خواهد شد و حق مایکت برای رد درخواست مجدد همکاری با توسعه‌دهنده محفوظ است.


۹.۲ توسعه‌دهنده در مدت اعتبار این قرارداد می‌تواند با اخطار کتبی و قبلی ده روزه قرارداد حاضر را فسخ نماید. در این صورت مایکت عرضه برنامه‌های توسعه‌دهنده را متوقف خواهد نمود. اما مایکت هیچ‌‌گونه تعهدی نسبت به بازگرداندن کپی محتوا، هزینه سالانه قرارداد یا سایر موارد ارائه شده توسط توسعه‌‌دهنده نخواهد داشت. در صورت خاتمه این قرارداد طرفین همچنان نسبت به ماده 7 قرارداد حاضر متعهد خواهند بود.

ماده ۱۰- تفسير قرارداد

۱۰.۱ بنا بر توافق طرفين، در تفسیر و اجرای این قرارداد، هر امری كه در نتيجه در نظر نگرفتن «حسن نیت» حاصل شود فاقد اعتبار و برخلاف قصد و رضای طرفين عقد است. همچنين در تفسير قرارداد موجود کلیه شرایط، اعم از مذاکرات طرفین، اوضاع و احوال حاکم بر انعقاد قرارداد، هدف از انعقاد آن، روح کلی حاکم بر قرارداد و نيز عرف حاکم بر این نوع معاملات و منطق مد نظر قرار خواهد گرفت.


۱۰.۲ در صورتی که به موجب حکم دادگاه یا قوانین جاری کشور، هر یک از مقررات این قرارداد نامعتبر شناخته شود، اولاً خدشه‌ای به سایر مفاد قرارداد وارد نشده و ثانیاً پیشنهاد مایکت در خصوص اجرای سایر مفاد قرارداد به نحوی که بیشترین تطابق را با اراده اولیه طرفین داشته باشد، پذیرفته خواهد شد.

ماده ۱۱- حل و فصل اختلافات

کلیه اختلافات و دعاوی ناشی از این قرارداد و یا راجع به آن از جمله انعقاد، اعتبار، فسخ، نقض، تفسیر یا اجرای آن در ابتدا از طریق صلح و سازش فصل خواهد شد. چنانچه اختلافات مزبور ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ اعلامیه حدوث اختلاف از این طریق حل و فصل نگردد این امر به مرکز داوری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران ارجاع می‌گردد که مطابق با قانون اساسنامه و آئین داوری آن مرکز با رأی یک نفر داور بصورت قطعی و لازم الاجراء حل و فصل گردد. (داور علاوه بر مقررات حاکم، عرف تجاری ذی‌ربط را نیز مراعات خواهد نمود.) شرط داوری حاضر، موافقتنامه‌ای مستقل از قرارداد اصلی تلقی می‌شود و در هر حال لازم الاجراء است.
تبصره: ابلاغ رای داور به طرفین از طریق پست سفارشی دو قبضه انجام خواهد شد.

ماده ۱۲- سایر مقررات

۱۲.۱ این قرارداد تابع قوانین جمهوری‌ اسلامی ایران است.
۱۲.۲ عدم اعمال هریک از حقوق مایکت (مصرح در این قرارداد) به منزله انصراف از حق اعمال و اجرای آن در آینده نخواهد بود.
۱۲.۳ قرارداد حاضر متضمن کلیه توافقات طرفین بوده و توافقات و اظهارات پیشین، اعم از شفاهی و کتبی، در ارتباط با موضوع این قرارداد از تاریخ انعقاد فاقد هرگونه اثر خواهد بود.
۱۲.۴ کلیه اخطارها، پیام‌ها و مکاتبات مایکت از طریق آدرس ایمیل‌های تحت دامنه myket.ir، به‌روزرسانی مستندات، پنل و یا وبلاگ رسمی توسعه‌دهندگان صورت می‌گیرد. مایکت مسئولیتی در خصوص عدم توجه و یا عدم مشاهده پیام‌ها توسط توسعه‌دهنده نخواهد داشت.
۱۲.۵ در خصوص حقوق مادی برنامه‌ها و یا محتواهایی که عرضه آن‌ها معوض (غیررایگان) است،‌ متمم قرارداد حاضر در ۳ ماده مجری خواهد بود.
۱۲.۶ قرارداد حاضر که شامل ۱۲ ماده و یک متمم است، در ۲ نسخه که تماماً حکم واحد را داشته توسط طرفین تنظیم، امضاء و مبادله گردیده و طرفین متعهد به اجرای کلیه تعهدات مربوط به خود شده‌اند.

متمم قرارداد‌ عرضه برنامه‌ و محتوای دیجیتال

عطف به بند ۱۲.۵ قرارداد توسعه‌دهندگان،‌ متمم حاضر در خصوص حقوق مادی برنامه‌ها و یا محتواهایی که عرضه آن‌ها معوض (غیر رایگان) است («متمم»)،‌ لازم‌الاجرا می‌باشد.


ماده ۱- فروش و پرداخت:
۱.۱ در خصوص هر برنامه و محتوای معوض (از جمله محصولات درون‌برنامه‌ای، اشتراک و غیره)، توسعه‌دهنده می‌بایست با در نظر داشتن مفاد بند ۱.۲ متمم، قیمت مورد نظر خود برای فروش آن برنامه یا محتوا به کاربر همراه با مبلغ مالیات بر ارزش افزوده مطابق با قوانین کشور را در پنل توسعه‌دهنده ثبت نماید(«قیمت نهایی»). هر برنامه یا محتوای معوض با قیمتی معادل قیمت نهایی آن جهت خرید در مایکت به کاربران عرضه می‌شود و پس از تکمیل فرآیند خرید هر برنامه یا محتوای معوض و پرداخت قیمت نهایی آن از سوی هر کاربر، مایکت یک صورت‌حساب الکترونیکی معادل قیمت نهایی برای آن کاربر صادر می‌کند.
۱.۲ مبلغ مالیات بر ارزش افزوده مطابق با قوانین کشور از مبلغ هر صورت‌حساب صادره به موجب بند ۱.۱ این متمم، کسر و به مرجع مالیاتی ذی‌ربط پرداخت می‌شود و مابقی مبلغ هر »صورت‌حساب «(فروش خالص)، به شرح ذیل بین توسعه‌دهنده و مایکت تقسیم خواهد شد:

  1. الف: در هر سال شمسی، تا زمانی که مجموع مبالغ صورت‌حساب‌های صادره به موجب بند ۱.۱متمم در خصوص هر حساب توسعه‌دهندگی، پس از کسر مبالغ مسترد شده به کاربران مطابق بند ۱.۳متمم، به مبلغ کمتر یا برابر با ۱۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ (ده میلیارد) ریال نرسیده است، از مبلغ فروش خالص مربوط به آن برنامه در همان سال، ۸۵ (هشتاد و پنج) درصد متعلق به توسعه‌دهنده و ۱۵ (پانزده) درصد باقیمانده، متعلق به مایکت خواهد بود.
  2. ب: در هر سال شمسی، از زمانی که مجموع مبالغ صورت‌حساب‌های صادره به موجب بند ۱.۱ در خصوص هر حساب توسعه‌دهندگی، پس از کسر مبالغ مسترد شده به کاربران مطابق بند ۱.۳ این متمم، به مبلغ فراتر از ۱۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ (ده میلیارد) ریال برسد، از مبلغ فروش خالص مربوط به آن برنامه در همان سال، ۷۰ (هفتاد) درصد متعلق به توسعه‌دهنده و ۳۰ (سی) درصد باقیمانده، متعلق به مایکت خواهد بود.
  3. هر سال شمسی در این قرارداد از تاریخ ابتدای خرداد همان سال تا پایان اردی‌بهشت سال آینده محسوب می‌گردد.

۱.۳ توسعه‌دهنده به مایکت اجازه می‌دهد که در صورت مواجهه با نارضایتی کاربر، به تشخیص خود اقدام به بازگرداندن مبلغ صورت‌حساب مربوطه به کاربر نماید. بدیهی است مبلغ بازگردانده شده مطابق با این بند مشمول کسورات و تقسیم موضوع بند ۱.۲ متمم نخواهد شد.
۱.۴ تمامی نسخه‌های به‌روزرسانی برنامه، به ازای یک بار دریافت، همواره به طور رایگان قابل دریافت خواهند بود.
۱.۵ مایکت یک بار در ماه ، مطابق با بند ۱.۲ متمم نسبت به تصفیه‌‌‌حساب مبالغ متعلق به توسعه‌دهنده اقدام می‌کند. به منظور تصفیه‌‌حساب مایکت با توسعه‌دهنده، لازم است که مبالغ متعلق به توسعه‌دهنده به موجب بند ۱.۲ متمم در روز پرداخت حداقل به مبلغ یک میلیون ریال رسیده باشد. مبالغ کمتر از مبلغ ذکر شده، در پایان سال و به درخواست توسعه‌دهنده تصفیه خواهند شد.
۱.۶ تصفیه‌حساب موضوع بند ۱.۶ متمم، از طریق واریز به شماره شبایی انجام خواهد گرفت که توسعه‌دهنده در پنل توسعه‌دهنده ثبت نموده است. شماره شبای مذکور می‌بایست متعلق به توسعه‌دهنده و به نام وی باشد و توسعه‌دهنده به موجب این متمم، انتساب شبای مذکور به خود را تصدیق می‌‌کند. در صورت هرگونه اشتباه در ثبت شماره شبای مذکور، مایکت مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت و واریز به شماره شبای مندرج در پنل توسعه‌دهنده، به منزله تصفیه‌حساب مایکت با توسعه‌دهنده است.
۱.۷ توسعه‌دهنده متعهد است حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از تصفیه‌حساب به موجب بند ۱.۵ متمم، مطابق با اطلاعات مالی مندرج در پنل، نسبت به صدور صورت‌حساب رسمی در خصوص سهم خود از فروش خالص ، اقدام نموده و صورت‌حساب مذکور را برای مایکت ارسال کند. تصفیه‌حساب ماه‌های بعد مطابق با بند ۱.۶ متمم، منوط به ارسال صورت‌حساب موضوع این بند است.


ماده ۲- کسورات قانونی:
۲.۱ در خصوص مسائل مالیاتی هر یک از طرفین مسئول تمام فعالیت‌های خود، اظهار و پرداخت مالیات‌های مربوطه هستند. مایکت در خصوص ثبت اسناد و ارائه گزارش‌ها به طور کامل از قوانین دارایی و مالیاتی کشور پیروی می‌کند و هیچ مسئولیتی در قبال نحوه ارائه گزارش‌های مالیاتی توسعه‌دهندگان بر عهده ندارد.
۲.۲ با توجه به اینکه توسعه‌دهنده به تنهایی و بدون هیچگونه تبعیت دستوری و اقتصادی، برنامه و محتوای خود را در مایکت ارائه کرده است، قرارداد حاضر و چارچوب همکاری بین مایکت و توسعه‌دهنده مشمول مفاد قوانین کار و تأمین اجتماعی نخواهد بود.
۲.۳ هرگونه کسورات قانونی مطابق دستورالعمل‌ها و تعرفه‌های رسمی کشور اعم از این که در زمان یا بعد از انعقاد قرارداد وضع شود، در محاسبات و صورت‌حساب‌ها لحاظ شده و به مراجع ذی‌ربط پرداخت خواهد شد.

۲.۴ مایکت مختار است که به موجب اجرای ماده ۳۸ قانون تأمین اجتماعی، معادل ۵ درصد از هر پرداخت به عنوان سپرده کسر نماید و استرداد ۵ درصد سپرده حق بیمه کسر شده و پرداخت آخرین صورت حساب را، موکول به ارائه مفاصا حساب طرف دوم نماید. فلذا لازم است توسعه‌دهنده قبل از آخرین فاکتور نسبت به ارائه مفاصاحساب اقدامات لازم را صورت دهد.


ماده ۳- به‌روزرسانی و تاریخ اجرا:
متمم حاضر در ۳ ماده به عنوان جزء لاینفک قرارداد عرضه برنامه و محتوای دیجیتال، در خصوص حقوق مادی برنامه‌ها و یا محتواهای معوض (غیر رایگان)، برای اجرا از تاریخ هفتم آذر ماه ۱۴۰۰، به‌روزرسانی شد و مورد توافق طرفین است.

Was this article helpful?
Dislike 0
قبلی: قوانین انتشار برنامه در مایکت