30 فیلم برتر تاریخ سینما درباره‌ی حیوانات

وقتی حیوانات سوپراستار می‌شوند!

حیوانات، به ویژه زمانی که مرکز داستان قرار داشته باشند، پرده‌ی سینما را به شکلی جادویی روشن می‌کنند. بهترین فیلم‌ها درباره‌ی حیوانات چه انیمیشن‌های فانتزی با موجودات سخنگو و چه مستندهایی از ماجراجویی‌های باور نکردنی موجودات واقعی، همچنان مخاطبان را سرگرم می‌کنند. این فیلم‌ها در کنار شیرین‌کاری‌های حیوانات، معمولا داستان یا پیامی ارزشمند نیز به همراه دارند. تماشاگران در هر سنی می‌توانند این آثار کلاسیک را کشف یا دوباره تماشا کنند و از جذابیت ماندگارشان لذت ببرند. تماشای این فیلم‌ها حتی اگر به چیزی منجر نشود، حداقل باعث می‌شوند تا قدر زندگی را در تمام اشکالش بدانیم.

زمانی بهترین فیلم‌های حیوانات تمام دوران برای بچه‌های کوچک ساخته می‌شدند، چیزهایی شبیه «ایر بادیز» (Air Buddies) و حتی فیلم‌های قدیمی‌تر مثل «لاسی و بنجی» (Lassie and Benji) که سگ‌ها در آن‌ها حضور پررنگی داشتند. با این حال، در سال‌های اخیر فیلم‌های درباره‌ی حیوانات کمی بیشتر به سمت بزرگسالان متمایل شده‌اند، و هر ساله فیلم‌های زیادی درباره سگ‌ها و رابطه‌شان با انسان‌هایی که دوستشان دارند ساخته می‌شود. علاوه بر آن، فیلم‌های درباره‌ی حیوانات خطرناکی نیز وجود دارند که تاریخچه‌ی آن‌ها به میمون‌های غول‌پیکر و مارمولک‌های رادیواکتیو در تمام شکل‌ها و اندازه‌ها برمی‌گردد.

30. سفر یک سگ (A Dog’s Journey)

سفر یک سگ داستانی خانوادگی جذاب و احساسی است که نشان می‌دهد حیوانات خانگی چه نقشی مهمی در زندگی انسان‌ها می‌توانند داشته باشند

 • کارگردان: گیل مانکوسو
 • بازیگران: هنری لاو، کاترین پرسکات، دنیس کواید، ابی رایدر فورتسان، بتی گیلپین
 • تاریخ انتشار: 2019
 • امتیار راتن تومیتوز به فیلم: 91 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7.4 از 10

فیلم‌های زیادی در مورد سگ‌هایی ساخته شده که از خانه فرار می‌کنند و به طریقی راه خود را به خانه پیدا می‌کنند. اما فیلم «سفر یک سگ» با ایده‌ی تناسخ پیدا کردن سگی در طول سال‌ها و تلاش همیشگی او برای بازگشت به خانه، حس و حالی فراطبیعی به این موضوع اضافه کرده است. در این فیلم، دنیس کواید نقش مردی را ایفا می‌کند که پس از مرگ پسرش با همسر او دچار اختلاف شده و دیگر هرگز اجازه‌ی ملاقات با نوه‌اش را پیدا نمی‌کند. با این حال، زمانی که سگی که او در کودکی گم کرده بود، در طول سال‌ها دوباره متولد می‌شود و سر از خوابگاه نوه‌ی او در دانشگاه در می‌آورد، این دو نفر در نهایت خانواده‌ای را که سال‌ها پیش از دست داده بودند، دوباره پیدا می‌کنند.

«سفر یک سگ» داستانی خانوادگی، جذاب و احساسی است که نشان می‌دهد حیوانات خانگی چه نقش مهمی در زندگی انسان‌ها می‌توانند داشته باشند. دیدن اینکه چگونه یک سگ بر زندگی افراد زیادی تاثیر گذاشته و در عین حال به برقراری مجدد ارتباط اعضای خانواده‌ای پریشان کمک کرده، داستانی بسیار دلگرم‌ کننده است.

آیکون فیلم سفر یک سگ A Dog's Journey
فیلم

سفر یک سگ

A Dog’s Journey

تماشای فیلم سفر یک سگ

29. زیر هشت (Eight Below)

هشت درجه زیر صفر، یکی از فیلم‌های متعددی است که بر اساس داستانی واقعی ساخته شده و به سگ‌های سورتمه‌ای می‌پردازد

 • کارگردان: فرانک مارشال
 • بازیگران: پل واکر، مون بلودگود، بروس گرینوود، چیسن بیگز، کانر کریستوفر لوینس
 • تاریخ انتشار: 2006
 • امتیار راتن تومیتوز به فیلم: 79 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7.3 از 10

«زیر هشت»، تنها یکی از فیلم‌های متعددی است که بر اساس یک داستان واقعی پیرامون سگ‌های سورتمه‌ای ساخته شده است. این فیلم مهیج، روایتگر داستانی تاثیرگذار از بقاست؛ داستانی درباره‌ی گروهی از سگ‌های سورتمه که در قطب جنوب رها شده‌اند و باید برای زنده ماندن با شرایط سخت مبارزه کنند. هنگامی که صاحب آن‌ها از یک موقعیت خطرناک نجات پیدا می‌کند، هیچ راهی برای بردن سگ‌ها با خود ندارد و سگ‌هی سورتمه ناچار می‌شوند به تنهایی مسیر بازگشت به خانه را از میان آن سرزمین وحشی و طاقت‌فرسا طی کنند.

این فیلم با بازی فوق‌العاده‌ی سگ‌های بازیگر، نه تنها ماجراجویی حماسی، بلکه تراژدی داستان را نیز به خوبی به تصویر می‌کشد. چرا که در طول این سفر پرخطر، همه‌ی سگ‌ها جان سالم به در نمی‌برند. در پایان، در حالی که این فیلم یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌های پل واکر در نقش صاحب این سگ‌ها به حساب می‌آید، داستان اصلی بر سفر باور نکردنی این سگ‌ها تمرکز دارد که پر از هیجان، لحظات غم‌انگیز و شجاعت است.

آیکون فیلم هشت درجه زیر صفر Eight Below
فیلم

هشت درجه زیر صفر

Eight Below

تماشای فیلم هشت درجه زیر صفر

28. هاچی: داستان یک سگ (Hachi: A Dog’s Tale)

فیلم هاچی: داستان یک سگT داستانی تکان‌دهنده از وفاداری، عشق و دوستی را روایت می‌کند

 • کارگردان: لاسه هالستروم
 • بازیگران: ریچار گی‌یر، جوآن آلن، کری هیرویوکی تاگاوا، جیسن الکساندر، سارا رومر
 • تاریخ انتشار: 2009
 • امتیار راتن تومیتوز به فیلم: 84 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 8.1 از 10

فیلم «هاچی: داستان یک سگ» که در سال 2009 ساخته شده، با حضور غیرمنتظره‌ی ریچارد گیِر در نقشی متفاوت از چیزی که از او سراغ داریم، داستانی تکان‌ دهنده از وفاداری، عشق و دوستی را روایت می‌کند. این فیلم داستان یک استاد دانشگاه به نام پارکر ویلسون را نمایش می‌دهد که در مسیر بازگشت به خانه، با یک سگ بی‌صاحب روبه‌رو می‌شود. پارکر که تحت‌تاثیر ظاهر غمگین سگ قرار گرفته او را به خانه برده و نام هاچی را بر او می‌گذارد. متاسفانه پارکر بر اثر سکته‌ی قلبی جان خود را از دست می‌دهد و هاچی، بهترین دوستش را از دست می‌دهد. هاچی که از مرگ پارکر بی‌خبر است، هرروز صبح به ایستگاه قطار می‌رود و منتظر بازگشت او می‌ماند. این انتظار سال‌ها به طول می‌انجامد و هاچی به نمادی از وفاداری و عشق در میان مردم شهر تبدیل می‌شود.

«هاچی: داستان یک سگ» پر از نمادها و لحظات احساسی است که بر مفاهیم وفاداری، عشق و دوستی تمرکز دارند. این فیلم با به تصویر کشیدن غم از دست دادن دوست از نگاه یک حیوان، قلب مخاطب را به شکلی عمیق می‌فشارد و در عین حال، نامه‌ای عاشقانه به پیوند عمیق بین سگ و صاحبش است. 

آیکون فیلم هاچی، داستان یک سگ Hachi: A Dog's Tale
فیلم

هاچی، داستان یک سگ

Hachi: A Dog’s Tale

تماشای فیلم هاچی، داستان یک سگ

27. ماجراهای میلو و اوتیس (The Adventures of Milo and Otis)

تماشای پیوند این سگ و گربه، تکان دهنده و البته بسیار سرگرم کننده است

 • کارگردان: ماسانوری هاتا، کن ایچیکاوا
 • بازیگران: دادلی مور، شیگرو تسویوکی، کیوکو کویزومی، اوتیس، شیگرو تسویوگوچی
 • تاریخ انتشار: 1986
 • امتیار راتن تومیتوز به فیلم: 74 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 6.9 از 10

«ماجراهای میلو و اتیس» پر از بامزگی و داستانی دلنشین است که باعث جذابیت دوچندان آن می‌شود. داستان فیلم درباره‌ی «یک گربه‌ی کنجکاو و یک توله‌ سگ دارای بینی کوتاه و سر بالا» است که از هم جدا می‌شوند و برای دوباره باهم بودن راهی سفر می‌شوند. در طول مسیر، هم بچه گربه و هم توله سگ در حالی که سختی‌های زیادی را پشت‌سر می‌گذارند تبدیل به موجوداتی بالغ و بزرگسال می‌شوند. این فیلم ابتدا به عنوان یک اثر سینمایی ژاپنی اکران شد و سپس با روایت انگلیسی دودلی مور (Dudley Moore) از شخصیت آرتور (Arthur) دوباره‌سازی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماشای رایگان ×