اخبار

هوش مصنوعی جدید Toolformer با قابلیت یادگیری

در دنیایی که روز به روز در حال پیشرفت بوده و اتفاقات، اختراعات و نو‌آوری‌های روزانه، شگفتی‌های دیروز را به یک موضوع معمولی تبدیل می‌کنند هیچ چیزی ناممکن نیست، روزانه تکنولوژی‌هایی به‌وجود می‌آیند که تماشاگران دنیای دیجیتال را به وجد آورده و باعث شگفتی آن‌ها می‌شوند، و آن‌ها با خود فکر می‌کنند این قطعا «پیشرفته‌ترین» است؛ بلی. اما تنها در آن لحظه، زیرا در لحظات آینده، همه چیز قرار است برای بار چندین هزارم تغییر کند. با ما همراه باشید.

در تلاطم روزانه‌ی معرفی هوش‌های مصنوعی، شاید ببینیم برخی شرکت‌ها ساکت نشسته‌اند و به نبرد میان مایکروسافت و گوگل نگاهی عاقل‌ اندر سفیه می‌اندازند. شرکت مِتا «Meta» یا همان فیس‌بوک «FaceBook» سابق نیز یکی از کمپانی‌هایی است که سکوت خود را بالاخره با ارائه‌ی دلیلی منطقی توجیه نمود. آن دلیل هم چیزی نبود جز معرفی هوش‌مصنوعی خودش؛ یعنی تول‌فرمر «ToolFormer».

هوش مصنوعی Toolformer از Meta

ToolFormer چیست؟

یکی از بزرگترین اشکال‌های هوشهای مصنوعی‌ امروزی، فقدان قابلیت راستی‌آزمایی و از همه مهم‌تر نبود قابلیت استفاده از برنامه‌ها و نرم‌افزارهای مختلف برای ارائه‌ی خواسته‌های حرفه‌ای و تخصصی‌تر به کاربران است. البته فارغ از این موضوع، قابل ذکر است که چنین هوش‌مصنوعی هایی عملا جهش بزرگی را در زمینه‌ی پردازش زبان‌ها ایجاد نموده‌اند.

شرکت مِتا نیز در همین راستا، از هوش‌مصنوعی ToolFormer پرده‌برداری کرد؛ یک ربات که قابلیت یادگیری تخصص‌های مختلف و انجام پردازش‌هایی که مبنی بر یک برنامه‌ی خاص بوده را دارد. همه و همه به لطف قابلیت استفاده از API‌ها، یعنی رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزارها است. این ویژگی به ربات Toolformer اجازه‌ی استفاده از نرم‌افزار‌های مختلف را در راستای کمک به مخاطبینی که برای مثال نیاز به کمک یک مترجم، یا محاسبه‌ی یک فرمول ریاضی و حتی استفاده از برنامه‌های تخصصی‌تر را دارند را می‌دهد.

قابلیت یادگیری این هوش مصنوعی

این ربات در دوره‌ی آزمایشی خود توسط گروه توسعه‌دهندگان موفق شد تا گروهی از داده‌های بهم ریخته از هوش‌مصنوعی را مرتب و پردازش کند. شاید از خود بپرسید چگونه؟ این ربات با کمک توسعه‌دهندگان خود توانست روش‌های انجام کار مذکور را یادگرفته و با نظارت خودش به انجام و اتمام کار مورد نظر برسد؛ برای مثال شاید فردی از یک ربات بخواهد تا روز مشخصی را با یک زیرنویس خاص در اپلیکیشن تقویم خود آپلود کند، ToolFormer به راحتی می‌تواند از طریق وارد شدن به‌ API برنامه‌ی تقویم شما، این کار را انجام دهد.

ربات Toolformer با استفاده از مدل GPT-J توسعه‌یافته است که از حدود 6.7 میلیارد دستور یا پارامتر تشکیل شده است، این هوش‌مصنوعی در مقایسه با مدل GPT-3 از تعداد پارامتر‌های بسیار کمتری برخوردار می‌باشد؛ (GPT-3 از حدود 175 میلیارد پارامتر تشکیل شده است.) اما با این وجود، این ربات در استفاده از ابزار، راستی‌آزمایی و محاسبات بسیار بهتر از ربات‌هایی که از GPT-3 تشکیل‌ شده‌اند عمل می‌کند.

هوش مصنوعی شرکت متا Meta

جمع‌بندی

محققان و توسعه‌دهندگان همواره در تلاش هستند تا محدودیت‌های موجود در استفاده از هوش‌های مصنوعی را از بین ببرند و می‌توانیم بگوییم فعلا در انجام این عمل، موفق ظاهر شده‌اند. همچنین با وجود مسئله‌ی رقابت، شاید بهانه‌ای برای پیشرفت‌های بدون وقفه ایجاد شود که موضوع بسیار خوبی است؛ به ‌یاد داشته باشید، پیشرفت تمامی ندارد و امیدواریم ربات‌های هوش‌مصنوعی بتوانند روزی به بی‌نقصی کامل برسند؛ برای اخبار هوش‌مصنوعی و تکنولوژی، با مجله‌ی مایکت همراه باشید.

 

 

 

دکمه بازگشت به بالا