اخباربازی های اندروید

روبلاکس بالاخره راهی کنسول‌های پلی استیشن می‌شود

روبلاکس تقریبا یک دهه است که در انحصار کنسول‌های ایکس باکس قرار دارد، اما به زودی این اثر روی پلی استیشن هم در دسترس قرار خواهد گرفت. در ادامه این خبر با مایکت همراه باشید.

برای مدت‌ها پلتفرم محبوب و آنلاین روبلاکس صرفا در دنیای کنسول‌ها در دسترس کاربران ایکس باکس بود، اگرچه شرکت سازنده این اثر هیچ قراردادی با مایکروسافت نداشت که خبرش عمومی شده باشد. به نظر می‌رسد دلیل اصلی قرار داشتن این بازی صرفا روی کنسول‌های ایکس باکس به خاطر این بوده که اکثر افراد آن را روی پی سی تجربه می‌کنند و در نتیجه کنسول‌های مایکروسافت هم از داشتن آن بهره‌مند شده‌اند.

اما حالا به نظر می‌رسد انحصار یک تقریبا دهه‌ای روبلاکس روی کنسول‌های ایکس باکس دارد به پایان می‌رسد. در واقع اعلام شده که این اثر قرار است راهی Meta Quest و  کنسول‌های پلی استیشن شود. با این که این خبر را صفحه رسمی Roblox در پلتفرم X منتشر نکرده، اما انتظار می‌رود در ماه آینده شاهد عرضه آن روی پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5 باشیم. تاریخ دقیق انتشار هم احتمالا تا چند روز آینده مشخص می‌شود.

این که روبلاکس انقدر طول کشیده تا روی پلی استیشن عرضه شود، احتمالا به خاطر دلایل گوناگونی بوده است. شاید بتوان گفت مهم‌ترین دلیل این امر محتوای این اثر بوده که آن را برای افراد کم سن و سال به یک بازی نامناسب تبدیل می‌کند. جیم ریان پیش‌تر نگرانی‌های خود را از احتمالا تاثیر منفی این Roblox روی کاربران پلی استیشن بیان کرده بود. مشخصا این اثر به گیمرها اجازه می‌دهد دست به ساخت بازی‌های گوناگون در هر شکل و سبکی بزنند. همین سطح از آزادی‌عمل هم ممکن است موجب دسترسی کودکان به محتوایی شود که مناسب‌شان نیست.

این موضوع شاید دلیل اصلی عدم عرضه آن روی کنسول نینتندو سوییچ هم باشد؛ مخصوصا با توجه به این که دن استرمن، مدیر ارشد فناوری روبلاکس، اعلام کرده که این اثر قابلیت اجرا روی این کنسول دستی را دارد. شرکت نینتندو همیشه نسبت به چنین مواردی سخت‌گیری زیادی داشته، اما ظاهرا پلی استیشن و جیم ریان کمی با گذر زمان از سخت‌گیری‌شان کاسته شده است.

به هر حال این یک خبر خوب برای روبلاکس است، چون به زودی می‌تواند راهی یک بازار بزرگ دیگر شود. مشخصا این اثر در حال حاضر به اندازه کافی محبوب است، اما با توجه به وجود 17 میلیون کاربر پلی استیشن 4، به نظر می‌رسد پس از عرضه روی کنسول‌های سونی بسیار پرطرفدارتر از قبل شود.

آیکون بازی Roblox
Roblox 

حجم: ۹۳.۷ مگابایت

چت‌بات هوش مصنوعی جدید روبلاکس به شما در ساخت جهان‌های مجازی کمک می‌کند

روبلاکس بالاخره راهی کنسول‌های پلی استیشن می‌شود

روبلاکس در Roblox Developers Conference (RDC)  دست به معرفی یک دستیار هوش مصنوعی زد که کاربران می‌توانند با آن به گفتگو بپردازند. این AI به شما کمک می‌کند دست به ساخت هرآنچه دوست دارید بزنید و تجربه‌ای بهتر از این پلتفرم داشته باشید. پیش‌تر قابلیت‌های ابزار جدید Roblox Assistant معرفی شده بود و حالا به لطف این هوش مصنوعی مولد می‌توانید Assetهای مجازی بسازید و کد بنویسید.

با استفاده از Roblox Assistant کاربران می‌توانند هر آن چه نیاز دارند را بنویسند تا مثلا محیط مجازی خاصی برای‌شان ساخته شود. در نسخه دمو یک نفر نوشت که «می‌خواهم یک بازی بسازم که در محیط دارای خرابه‌های باستانی جریان داشته باشد» و پس از آن چندین سنگ، ستون‌های پوشیده از خزه و سازه‌های ویران‌شده ظاهر شدند. نوشتن «کاری کن گیمر در نزدیکی خرابه‌ها و یک آتش کمپ ظاهر شود» موجب می‌شود Campfire ایجاد شده و یک صندلی کنار آن قرار بگیرد. با دستور «چند درخت اضافه کن تا گیمر آن‌ها تکه‌تکه کند» هم درخت‌هایی در همان نزدیکی ایجاد می‌شوند. بر اساس گفته‌های رومن اسکوراتوفسکی، سخنگوی Roblox،  این اثر Assetها را از فروشگاه یا Library خودتان برمی‌دارد.

هوش مصنوعی مولد باعث شده بسیاری دید منفی نسبت به آینده آن داشته باشند، اما اضافه شدن این تکنولوژی به بازی جالب به نظر می‌رسد. دن استرمن در مصاحبه‌ای با رسانه The Verge از این گفت که چطور این ابزار ممکن است بتواند رفتارهای اساسی در گیم‌پلی را به وجود آورد؛ مثلا می‌تواند باعث شود با لمس یک دست به مکان جدیدی منتقل شوید. Roblox Assistant در کدنویسی و پاسخ به پرسش‌ها درباره توسعه بازی در روبلاکس هم مفید واقع می‌شود و می‌تواند ابزار مهمی برای علاقمندان به این پلتفرم باشد.

متاسفانه کاربران فعلا نمی‌توانند از Roblox Assistant استفاده کنند. استرمن گفته که این ابزار قرار است در اواخر سال جاری میلادی یا ابتدای 2024 در دسترس قرار گیرد.

قابل ذکر است که توسعه‌دهندگان برنامه‌های بزرگ‌تری برای Roblox Assistant دارند و استرمن گفته که انتظار دارد این هوش مصنوعی در آینده بتواند دست به ساخت یک گیم‌پلی پیچیده بزند و حتی مدل‌های سه بعدی را از صفر اساس کند. اگر چنین چیزی امکان‌پذیر شود، این اتفاق با چشم‌اندازهای بلندمدت دیوید بازوکی، مدیرعامل روبلاکس، نسبت به طراحی جهانی مانند آن چه در سریال Westworld دیده بودیم، هم‌سو می‌شود.

با توجه به این موضوع به نظر می‌رسد که این ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی مولد می‌تواند جای توسعه‌دهندگان روبلاکس و افرادی که با استفاده از آن دست به ساخت محتوا می‌زنند را بگیرد. استرمن در پاسخ به سوال درباره نگرانی افراد نسبت به این موضوع گفت: «من کاملا باور دارم که AI مولد قرار است وابستگی سازندگان‌مان را به مهارت‌های فنی کاهش دهد و در این که سازندگان چه ایده‌های درخشانی دارند و چه تجربه‌ای باید ارائه شود و چگونه باید این‌ها پیاده‌سازی شوند، تفاوت ایجاد می‌کند.» حال باید فقط صبر کرد تا دید پس از در دسترس قرار گرفتن Roblox Assistant شاهد چه اتفاقاتی خواهیم بود. اما باید بگوییم که تجربه نشان داده هوش مصنوعی خیلی هم قابل اطمینان نیست و در نهایت کار یک انسان است که می‌تواند بهترین نتیجه را به وجود آورد. هرچند شاید در آینده نزدیک ورق برگردد.

روبلاکس بالاخره راهی کنسول‌های پلی استیشن می‌شود

در RDC درباره چند قابلیت دیگری هم که به لطف هوش مصنوعی اضافه می‌شود هم صحبت شد. یکی از این موارد به شما اجازه می‌دهد با استفاده از یک تصویر و متن دست به ساخت آواتار بزنید. در نتیجه احتمالا به لطف این قابلیت می‌توانید آواتارهایی بسازید که بیش از پیش به خودتان شباهت دارند. در این رویداد بازوکی نشان داد که این ابزار چطور می‌تواند نسخه‌ای کارتونی از خودش را بسازد. این قابلیت هم در سال 2024 در دسترس قرار خواهد گرفت. این شرکت قصد دارد از AI مولد در بخش‌های دیگری از روبلاکس هم استفاده کند.

یک ابزار دیگر به کمک هوش مصنوعی مکالمات صوتی را بهتر می‌کند و می‌توان تجربه‌ای بهینه‌تر را به افراد ارائه دهد. این شرکت قابلیت مذکور را در ماه آگوست تست کرده است. طبق گفته‌های رومن اسکوراتوفسکی مدل انگلیسی آن به زودی به روبلاکس اضافه می‌شود و تا پایان سال چهار زبان دیگر هم افزوده خواهند شد. این چهار مورد زبان‌های اسپانیایی، ایتالیایی، آلمانی و پرتغالی هستند.

روبلاکس مثل بسیاری از شرکت‌های دیگر باور دارد که با ارائه هوش مصنوعی به افرادی که از سرویس‌اش استفاده می‌کنند کمک خواهد کرد. استرمن در این خصوص می‌گوید که آن‌ها قصد ندارند با ارائه این قابلیت‌ها به دنبال فرصت‌های خودشان باشند، بلکه می‌خواهند کار را برای سازندگان راحت‌تر کنند. به طور کلی به نظر می‌رسد هوش مصنوعی مولد در Roblox می‌تواند ابزار مفیدی باشد. هر کسی که دوست دارد بازی‌های ویدیویی بسازد، احتمالا به لطف Roblox Assistant به زودی قادر به پیاده‌سازی ایده‌های‌اش خواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا