برنامه های کاربردی اندروید

کم کردن حجم عکس و فیلم در اندروید

بخش قابل توجهی از حافظه گوشی‌ هوشمند ما به فایل‌های مربوط به ویدیوهای حجیم و تصاویر با حجم بالا اختصاص یافته است. به لطف افزایش رزولوشن صفحه نمایش گوشی‌ها، اکنون می‌توانیم ویدیوهای باکیفیت‌تری نسبت به گذشته تماشا کنیم و دیگر وضوح و کیفیت یک ویدیو برایمان تبدیل به یک اولویت شده است. از سوی دیگر، به کارگیری لنزهای باکیفیت در دوربین گوشی‌ها ما را قادر ساخته تا عکس‌ها و ویدیوهایی بهتر از همیشه تهیه کنیم. البتهِ این بالا رفتن توقع ما و این بهتر بودن عکس‌ها و ویدیوهایی که امروزه می‌توانیم تهیه کنیم، در گرو بالا رفتن حجم فایل‌ها میسر شده است. گرفتن تنها یک عکس باکیفیت ممکن است چند مگابایتی از حافظه گوشی شما را اشغال کند و یک فایل ویدیویی با رزولوشن 4K به راحتی چند صد مگابایت تا چند گیگابایت از فضای گوشی شما را به خودش اختصاص می‌دهد. بنابراین، کم کردن حجم فیلم‌ها و عکس‌ها ضروری است.

کم کردن حجم فایل‌ها در گوشی از آن‌جایی اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند که خیلی از گوشی‌ها امروزه دیگر از کارت‌های حافظه جانبی microSD پشتیبانی نمی‌کنند. بنابراین، گوشی شما هم ممکن است تا آخرین روزی که برای شما کار می‌کند، به همان مقداری حافظه دسترسی داشته باشد که روز اول برایش تعیین شده. هر چقدر که از عمر گوشی شما بگذرد، مدیریت حافظه آن سخت‌تر و سخت‌تر خواهد شد. روز به روز فایل‌های جدیدی در گوشی شما ذخیره می‌شود و به همان نسبت از حافظه گوشی شما کاسته خواهد شد.

با توجه به حجم زیادی که عکس‌ها و فیلم‌ها اشغال می‌کنند، پاک‌سازی آن‌ها یکی از گزینه‌های خوب اما بسیار وقت‌گیر برای خالی کردن حافظه گوشی است. با این حال، چرا این عکس‌ها و فیلم‌ها را پاک کنید وقتی می‌توانید حجم آن‌ها را کم کنید؟ به هر حال برای تهیه آن فیلم و عکس‌ها کلی زحمت کشیده‌اید! با مجله مایکت همراه باشید تا به شما چند اپلیکیشن برای کاهش حجم فایل‌های ویدیو و عکس در اندروید معرفی کنیم.

کاهش مستقیم حجم عکس‌ها و فیلم‌ها

یکی از راه‌های ممکن برای کاهش حجم فایل‌ها، کاهش مستقیم آن‌ها با استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف است. این روش از این جهت محبوب است که دیگر فرمت فایل تغییری به خود نمی‌بیند و بنابراین، انگار که همان فایل اصلی (البته با حجم و کیفیت پایین‌تر) در دسترس شما قرار می‌گیرد. در این زمینه اپلیکیشن‌های زیادی وجود دارند که در ادامه، به معرفی تعدادی از بهترین‌ها می‌پردازیم.

Panda Video Compressor

یکی از بهترین اپلیکیشن‌ها برای فشرده‌سازی فایل‌های ویدیویی، اپلیکیشن کاهش حجم ویدیوی پاندا است. به کمک این اپلیکیشن‌، شما می‌توانید به صورت رایگان حجم فایل‌های ویدیویی خود را کاهش دهید. کار با این اپلیکیشن بسیار ساده است و تنها با انتخاب فایل ویدیویی که مایل به کاهش حجم آن هستید، وارد پروسه انتخاب میزان کاهش حجم آن خواهید شد. شما می‌توانید از تنظیمات پیش‌فرض انتخاب شده برای ویرایش حجم ویدیوی خود استفاده کنید. این تنظیمات پیش‌فرض می‌توانند به شما برای کاهش کم، متوسط یا زیاد حجم ویدیو کمک کنند.

آیکون برنامه Video Compressor Panda Resizer
Video Compressor Panda Resizer 

حجم: ۱۴.۲ مگابایت

نکته جالب در مورد این اپلیکیشن، آن است که شما را قادر می‌سازد تا بر اساس حجم دلخواه خود نیز حجم ویدیو را کاهش دهید. به‌ طور مثال اگر شما بخواهید فایل ویدیویی شما بعد از انجام پروسه کاهش حجم، ۵۰ مگابایت حجم داشته باشد، به راحتی این امکان را خواهید داشت. از طرف دیگر امکان تغییر حجم ویدیو بر اساس رزولوشن نیز فراهم است. گزینه‌ای نیز برای کاهش حجم ویدیو به طوری که بتوان آن را با ایمیل ارسال کرد تعبیه شده که برای مکاتبات ایمیلی بسیار کارآمد است. برنامه کاهش حجم ویدیوی پاندا با حجم کم و سادگی خود، یک همراه مناسب برای مدیریت حافظه گوشی و میزان حجم فیلم‌هاست.

 برنامه محبوب Video Compressor

یکی دیگر از اپلیکیشن‌های خوب برای کاهش حجم ویدیوها، برنامه Video Compressor است که امکانات اساسی مورد انتظار از یک برنامه برای فشرده‌سازی را در اختیار شما قرار می‌دهد. به کمک این برنامه، شما پس از انتخاب فایل ویدیویی مدنظر خود، می‌توانید یا از گزینه‌های پیش‌فرض برنامه استفاده کنید یا پروسه فشرده‌سازی را شخصی‌سازی‌تر کنید. امکانات قرار گرفته در این اپلیکیشن برای شخصی‌سازی ویرایش واقعا جالب توجه است. مثلا، به جز امکان کاهش حجم یک فایل ویدیویی به مقدار دلخواه، شما می‌توانید سرعت انجام پروسه فشرده‌سازی را نیز تغییر دهید یا کدک تصویری و فرمت فایل مدنظر خود در خروجی را انتخاب کنید.

آیکون برنامه Compress Video Size Compressor
Compress Video Size Compressor 

حجم: ۲۸.۳ مگابایت

شما حتی امکان تغییر کیفیت تصویر و فریم ریت ویدیوی خود را خواهید داشت که جزو امکانات چشم‌گیر این اپلیکیشن است. دیگر ویژگی کاربردی، امکان پیش‌نمایش ویدیوی خروجی قبل از ذخیره فایل آن در گوشی است که می‌تواند نقش یک نسخه آزمایشی از تغییرات مدنظر شما را در معرض دیدتان قرار دهد. البته برای استفاده از این قابلیت باید یا نسخه پولی برنامه را تهیه کنید یا یک تبلیغ نگاه کنید که آن‌قدرها هم گزینه بدی نیست!

یک اپ همه فن حریف برای ویدئو و عکس

یکی دیگر از اپلیکیشن‌هایی که علی‌رغم سادگی، می‌تواند به خوبی نیازهای شما را برای کم‌تر کردن حجم فایل‌های عکس و ویدیو در گوشی اندرویدی برطرف کند، اپلیکیشن Video Compressor – Fast Compress Video & Photo است. نکته اساسی در مورد این اپلیکیشن، آن است که هم از فایل‌های ویدیویی و هم از فایل‌های تصویری پشتیبانی می‌کند و در واقع به کمک آن می‌توانید هم حجم ویدیوها را کاهش دهید و هم حجم عکس‌های ذخیره شده در گوشی خود را پایین بیاورید. برای ویدیوها، شما امکان کاهش حجم، کاهش حجم و حذف بخشی از ویدیو و البته استخراج صدای ویدیو را دارید که به خودی خود، یک ویژگی بسیار کاربردی به شمار می‌رود. در این برنامه نیز می‌توانید میزان کاهش حجم را بر اساس رزولوشن و حجم انتخاب کنید که این به شما کمک می‌کند دقیقا به همان نتیجه مطلوبی دسترسی پیدا کنید که در ذهن دارید.

آیکون برنامه Video Compressor &Video Cutter
Video Compressor &Video Cutter 

حجم: ۱۳.۳ مگابایت

برای کاهش حجم عکس‌ها، به اندازه ویدیو گزینه زیر دست‌تان نیست اما کماکان می‌توانید کیفیت عکس بعد از کاهش حجم را مشخص کنید یا حتی رزولوشن فایل خروجی را تعیین کنید که خود قابلیت خوبی است. اگر قصد دارید اپلیکیشنی را داشته باشید که به کمک آن هم می‌توان حجم عکس را کاهش داد و هم حجم ویدیو، بد نیست Video Compressor – Fast Compress Video & Photo را مدنظر داشته باشید.

اپ حرفه‌ای کاهش حجم و سایز عکس 

اگر به فکر کاهش حجم عکس‌های ذخیره شده در گوشی هوشمند خود هستید، توصیه ما به شما استفاده از اپلیکیشن Photo & Picture Resizer است. این اپلیکیشن جزو بهترین اپلیکیشن‌ها برای تغییر حجم و اندازه فایل‌های مربوط به عکس است و در این زمینه امکانات فراوانی را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد. ویژگی اصلی این اپلیکیشن کاهش حجم عکس است. شما در این برنامه می‌توانید حجم عکس‌ها را بر اساس درصد، رزولوشن، حجم فایل و حتی ابعاد دنیای واقعی مثل سانتی‌متر و میلی‌متر (مناسب برای تغییر عکس برای چاپ)، کوچک‌تر کنید.

با این حال، امکانات این برنامه صرفا به کم کردن حجم عکس‌ها خلاصه نمی‌شود و شما امکان برش عکس‌ها یا چرخاندن آن‌ها را هم در این اپلیکیشن دارید تا کمی بیشتر به اپلیکیشن‌های ویرایش عکس با امکانات حداقلی نزدیک شود. یک آلبوم هم برای دسترسی سریع به عکس‌هایی که به وسیله این برنامه ویرایش کرده‌اید تعبیه شده که وجودش نکته جالبی به شمار می‌رود. به هر حال، داشتن اپلیکیشنی کم‌حجم برای کاهش حجم عکس‌ها روی گوشی اندرویدی این روزها یک ضرورت به شمار می‌رود و Photo & Picture Resizer گزینه خوبی در این زمینه است.

آیکون برنامه Photo & Picture Resizer
Photo & Picture Resizer 

حجم: ۱۴.۶ مگابایت

Puma Image Compressor, Resizer

یکی دیگر از اپلیکیشن‌های مناسب برای کاهش حجم عکس‌ها در اندروید، Puma Image Compressor, Resizer است که امکاناتی پایه‌ای برای کاهش حجم عکس‌ها را در اختیارتان قرار می‌دهد. شما به کمک این برنامه می‌توانید عکس‌ها را بر اساس حجم مدنظر یا بر اساس رزولوشن و کیفیت، کم‌حجم‌تر کنید. حتی امکان کاهش حجم خودکار نیز در این اپلیکیشن وجود دارد که شما را از تنظیم کردن اعداد و ارقام بی‌نیاز می‌کند.

آیکون برنامه Puma Image Compressor, Resizer
Puma Image Compressor, Resizer 

حجم: ۱۵.۸ مگابایت

دیگر امکان جالب در این برنامه، وجود گزینه‌ای برای جایگزین کردن خودکار فایل عکس کم‌حجم شده با فایل اصلی است که به شما کمک می‌کند به سرعت بتوانید فضای بیشتری در گوشی خود آزاد کنید.

کاهش حجم فایل‌ها با تغییر فرمت به ZIP و RAR

یکی دیگر از راه‌های پیش روی شما برای کاهش حجم عکس‌ها و فیلم‌های ذخیره شده در گوشی اندرویدی، تبدیل کردن فشرده کردن این فایل‌ها با برنامه‌های فشرده‌ساز و تبدیل آن‌ها به فایل‌هایی با پسوند rar و zip است. این روش، مزایا و معایب خودش را دارد. از جمله مزایای آن می‌توان به تبدیل چندین فایل مختلف به یک فایل rar یا zip واحد اشاره کرد. به اشتراک گذاری و ارسال این فایل در پیام‌رسان‌ها یا ایمیل نیز راحت‌تر است. دیگر مزیت این روش، امکان رمزگذاری روی این فایل است تا امنیت آن بالاتر رود.

البته که این روش معایبی نیز دارد؛ مثلا، برای باز کردن این فایل‌ها باید از اپلیکیشن‌های جانبی بهره بگیرید. با این حال، در ادامه نگاهی به بهترین اپلیکیشن‌های تبدیل عکس و ویدیو به فایل‌های فشرده با پسوند rar و zip خواهیم انداخت.

قدرتمند در عین سادگی مثل RAR

به جرئت می‌توان گفت که بهترین برنامه فشرده‌ساز میان برنامه‌های موجود روی اندروید، همین اپلیکیشن است. بسیاری از کاربران اندروید در سراسر جهان این برنامه را همین حالا هم روی گوشی خود نصب دارند و از آن برای استخراج فایل‌های rar و zip استفاده می‌کنند. به جز استفاده برای کاهش حجم عکس‌ها و فیلم‌های ذخیره شده در گوشی، این اپلیکیشن جزو آن دسته برنامه‌هاییست که کاربردهای دیگری نیز دارد و از این جهت، برنامه مهمی به شمار می‌رود.

آیکون برنامه RAR
RAR 

حجم: ۱.۹ مگابایت

شما می‌توانید از RAR برای کاهش حجم فایل‌های عکس و ویدیوی خود در گوشی اندرویدی استفاده کنید. امکان قرار دادن رمز عبور بر روی این فایل جدید هم مهیاست و می‌توانید به این وسیله امنیت فایل کم‌حجم‌ شده را بالاتر ببرید. این برنامه دارای قابلیت تعمیر (Repair) فایل است و به این ترتیب، اگر فایل فشرده شده توسط شما یا بقیه دارای مشکلی بود، احتمال تعمیر آن توسط این اپلیکیشن وجود دارد.

فشرده‌ساز ZArchiver برای زیپ و Rar

 یکی دیگر از اپلیکیشن‌های برتر در زمینه فشرده‌سازی فایل‌ها و تبدیل آن‌ها به فایل‌های rar و zip، برنامه ZArchiver است. از لحاظ ویژگی‌های اصلی در این زمینه، به راحتی می‌توان آن را با Rar مقایسه کرد. با این حال، از این اپلیکیشن می‌توان به عنوان یک برنامه مدیریت فایل مناسب نیز استفاده کرد و از این حیث، مزایای متنوعی را برای شما دارد. 

آیکون برنامه ZArchiver
ZArchiver 

حجم: ۴.۷ مگابایت

کاهش حجم عکس‌ها و ویدیوها امری بسیار مهم به شمار می‌رود و راه‌های متنوعی هم برای آن وجود دارد که بالاتر به دو راه اصلی پرداختیم. برخی از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان به صورت خودکار قبل از ارسال عکس یا ویدیو امکان کاهش حجم آن را برای شما میسر می‌کنند و به صورت خودکار نیز این کار را انجام می‌دهند، اما برای ذخیره این فایل‌ها روی گوشی، این که یک بار آن‌ها را آپلود کنید و دوباره دانلود، چندان منطقی به نظر نمی‌رسد و حجم اینترنت زیادی را نیز طلب می‌کند. بنابراین، استفاده از دو راه ذکر شده و اپلیکیشن‌هایی که مختص همین کار طراحی شده، کار ساده‌تری است. اگر از این اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنید، نظرات خود راجع به آن‌ها را در مایکت با دیگران به اشتراک بگذارید و اگر هم این مطلب برای شما مفید بود، با ارسال‌ آن به دیگر دوستان خود، کمک کنید تا حتی برای مقدار کمی هم که شده، حافظه گوشی‌شان خالی‌تر شود.

دکمه بازگشت به بالا