اخبار

ChatGPT چیست ؟ | شروع عصر چت جی پی تی + مثال

انسان‌ها از دیرباز همیشه به دنبال هوشمند کردن محیط پیرامون خود بوده‌اند، این پروسه‌ از عصر حجر تا به امروز ادامه داشته است. همان‌طور که هزاران سال پیش انسان از آتش برای فرستادن پیام استفاده کرده و این عمل امروز جای خود را به اپلیکیشن‌های پیام‌رسان در گوشی‌های هوشمند داده است. و از آن‌جایی که بلندپروازی انسان‌ها تمامی ندارد آن‌ها برای باری دیگر به‌دنبال هوشمند سازی محیط خود هستند؛ اما این‌بار، هدف هوش آن‌هاست. با ما همراه باشید.

هوش مصنوعی چیست؟

حال بگذارید به شما توضیح دهیم که موضوع ” هوش مصنوعی “، Artificial Intelligence یا به اختصار ” AI ” که امروزه سر و صدای آن حسابی در فضای مجازی پیچیده است، چیست. به صورت ساده، به هرگونه عملی که به‌وسیله‌ی هوشِ ارائه داده توسط یک دستگاه دیجیتال انجام شود، هوش مصنوعی گفته می‌شود. امروزه، پر سر و صدا ترین نوع از هوشِ مصنوعی، ربات‌های هوشمند هستند.

این ربات‌ها مثل یک پیچ‌گوشتی‌ همه‌کاره کار می‌کنند، در بیشتر زمینه‌ها فعال هستند و به کاربران یاری می‌رسانند. از دستیار‌های صوتی گوگل یا اپل گرفته که در کوچک‌ترین زمینه‌ها مانند پیدا کردن یک موزیک یا آدرس به شما کمک می‌کنند تا ربات‌های پیشرفته تر که می‌توانند به‌عنوان پشتیبانی آنلاین برای یک محصول حاضر شوند.

اما اگر یک هوش مصنوعی تمام این‌ قابلیت‌ها را در خود جمع می‌کرد چطور؟ تصور اینکه چیزی بتواند بیشتر دانش مبتنی بر فناوری این هستی را در خود نگاه دارد و در کسری از ثانیه آن‌را بازیابی کند واقعا دشوار است. اما موضوع ” ابر هوش مصنوعی ” حقیقت دارد، پاسخ آن ‌هم تماما یک کلمه است : ChatGPT.

چت جی پی تی هوش مصنوعی

با ChatGPT و با ویژگی‌های او آشنا شوید

ربات ChatGPT یا GPT-3 در واقع حاصل زحمت صدها مغز متفکر و حدود 175 میلیارد خط کد است! این ربات مبتنی بر هوش مصنوعی بوده و توسط شرکت مشهور در این زمینه یعنی OpenAI توسعه یافته است. او در ابتدا یک سیستم شناسایی و درک ادبیات عامیانه‌ی امروزی بود که در نتیجه به یک چَت-بات تبدیل شد.
شاید در گذشته نمونه‌های ساده‌ی یک رباتی که قابلیت گفتگو و چت کردن با شما را در مقیاس کوچک‌تر دیده باشید، اما همه‌ی آن‌ها را کنار بگذارید، ChatGPT صد پله از آن‌ها فراتر است. مشکلی در حل مسائل ریاضی و فیزیک خود دارید؟ او به استاد شما تبدیل می‌شود؛ نیاز به کمک در کدنویسی دارید؟ او یک اسکریپت بی‌نقص برایتان می‌نویسد! یا حتی صرفا احساس نیاز به فردی برای گپ زدن می‌کنید؟ او تمام این‌ کار‌ها را به نحو احسنت انجام می‌دهد
در طول گپ‌های چندین و چند ساعته‌ی شخص بنده با این ربات تا به حال سوالی را از وی نپرسیدم که جوابم را با کلمه‌‌‌ی “نمی‌دانم‌‌” بدهد. حتی اگر سوالی غیرمنطقی مانند اینکه ” پیراهن من چه رنگی دارد ” را از وی می‌پرسیدم، سریعا به موضوع پی‌ می‌برد و از یک شوخی استفاده می‌کرد تا مچ من را بگیرد. این موضوع باعث شد که هر دفعه او را زیر فشار بیشتری از سوالات بگذارم اما در نهایت با اطمینان می‌گویم که مرزی برای او ندیدم.

ویژگی‌های ChatGPT

هدف اصلی هوش مصنوعی ChatGPT، ارائه‌ی پاسخ در هر زمینه و با بیشترین شباهت به پاسخ یک انسان در قالب یک محاوره است، البته این موضوع تقریبا برای تمامی ربات‌هایی که از هوش مصنوعی‌ استفاده می‌کنند صدق می‌کند. در ادامه به‌ ویژگی‌های این چت-بات خواهیم پرداخت:

  • ChatGPT درکی عمیق را از زبان نوشتاری و حتی از زبان‌های برنامه‌نویسی ارائه می‌دهد.
  • ربات گفتگوی ChatGPT امکان صحبت با یک هوش مصنوعی را به‌طور بی‌نقص و کاملا طبیعی فراهم می‌سازد.
  • استفاده از این ربات، حداقل در هنگام انتشار این مقاله، رایگان می‌باشد.
  • Chat GPT رباتی شوخ‌طبغ، بسیار زیرک و دانا است که می‌توان از آن به عنوان یک دستیار خوب برای تسهیل فرایند تولید محتوای متنی یا ویدیویی و حتی به منظور بهبود پروسه‌ی توسعه نرم‌افزار استفاده کرد.

نحوه‌ی استفاده از ChatGPT

متاسفانه نکته‌ی منفی‌ای که در مورد این ربات وجود دارد این است که برای کاربران ایرانی به‌هیج وجه قابل دسترسی نیست مگر با تغییر آی‌پی و نرم‌افزار‌های گذر از تحریم، به همراه شماره تلفنی که برای ایران نباشد. در ادامه به نحوه‌ی دسترسی به ChatGPT می‌پردازیم.

سایت OpenAI سازنده ChatGPT

  1. ابتدا به وبسایت OpenAI رفته و روی گزینه‌ی Introducing ChatGPT کلیک کنید.
  2. در این مرحله با زدن گزینه‌ی Sign Up بایستی یک حساب بسازید و در صورتی که پیش‌تر ثبت نام کرده‌اید، گزینه‌ی Log In را زده و به حساب کاربری خود وارد شوید.
    همچنین به این موضوع توجه داشته باشید که استفاده از این ربات نیازمند دانش خاصی نخواهد بود و تنها با تسلط بر زبان انگلیسی قادر به استفاده از اکثریت قابلیت‌‌های ربات ChatGPT خواهید بود، او می‌تواند معلم شما باشد، درحالی که شما هم با دادن بازخورد به او معلمش هستید؛ جالب است نه؟

محیط ChatGPT با مثال و قابلیت و محدودیت‌ها

  1. اگر تمامی مراحل بالا اعم از تغییر IP و شماره‌ی مجازی را درست انجام داده باشید، حال با موفقیت وارد پنل صحبت با ChatGPT خواهید شد.
  2. حال شما قادر به پرسیدن انواع سوالات و دریافت انواع جواب‌ها خواهید بود؛ در این مرحله، تنها محدودیت شما، خلاقیت شماست.

همانطور که پیش‌تر گفتیم، از او می‌توانید در برنامه‌نویسی کمک بگیرید؛ برای مثال، در تصویر زیر کاربری برای نوشتن یک Function در زبان برنامه‌نویسی دلخواهش از ChatGPT کمک گرفته است و ربات هم پاسخ وی را به‌صورت کامل داده است، همچنین کاربر مورد نظر دیگر خجالت هزاران بار سوال پرسیدن را ندارد!

درخواست کدنویسی از ChatGPT

البته همیشه که نباید پای مسائل فنی وسط باشد تا سری به ChatGPT بزنید؛ مانند تصویر زیر شما حتی می‌توانید با پرسش سوالات عجیب و غریب از وی پاسخ‌های منطقی، تئوریکال و گاها شوخی‌های خنده‌دار بگیرید.

سوالات عجیب و غریب از ChatGPT

جمع‌بندی

در این مقاله توانستید تا حدودی با ChatGPT آشنا شده و روش‌های برقرار ارتباط با این هوش مصنوعی پرحاشیه‌ی اخیر را یاد بگیرید؛ در مقاله‌های دیگر به بررسی عمیق جنبه‌های مختلف دیگر این ربات خواهیم پرداخت. برای مقاله‌های جذاب دیگر در حوزه‌ی تکنولوژی، با ما همراه باشید.

 

دکمه بازگشت به بالا