10 فیلم فضایی برتر تاریخ سینما

افراد زیادی هستند که از کودکی دوست داشتند، فضانورد شوند، اما تعداد بسیار کمی از مردم شانس رفتن به فضا را پیدا می‌‌کنند. معمولا این رویاها، زمانی که افراد شرایط لازم را برای فضانوردی را پیدا می‌‌کنند، از بین می‌روند. اگر شما هم یکی از این افراد بودید، اصلا نگران نباشید! خوشبختانه اگر به دنبال دل‌جویی از کودک درونتان، با رویاهای بزرگ هستید، تعداد زیادی فیلم با مضمون فضانوردی وجود دارد، که می‌ توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید. در این مقاله برای شما ۱۰ فیلم از بهترین فیلم‌‌های فضایی دوران را آورده‌‌ایم. با ما همراه باشید!

بهترین فیلم‌های فضایی 

بهترین فیلم های فضایی دوران

فیلم‌‌های فضایی شاید به واقعیت نزدیک نباشند، اما تجربه جالبی از زندگی در فضا را ارائه می‌دهند. شاید بتوانید از این تجربه چیزی بیاموزید، یا شاید هم آنقدر بترسید، که در نهایت خوشحال شوید، که از آن آرزوهای فضانوردی خود دست کشیدید. از طرف دیگر شاید شما هیچگاه آرزوی فضانورد شدن را نداشته‌اید و صرفا به دنبال فیلمی خوب درباره فضا هستید. لیست زیر به شما ۱۰ تا از بهترین فیلم‌های فضایی را معرفی می‌کند.

10. آرماگدون (Armageddon)

آرماگدون (1998)

«آرماگدون» (Armageddon)، از آن فیلم‌هایی است که در زمان اکران بسیار مورد استقبال قرار گرفت، اما اکنون که بیش از دو دهه از اکران آن گذشته، شاید برای مخاطبانی که برای نخستین بار آن را می‌بینند، به جذابیتی که برای مخاطبان دو دهه پیش بود، نباشد. این فیلم به کارگردانی مایکل بی و با بازی بروس ویلیس، گروهی از فضانوردان را نشان می‌دهد، که به فضا می‌روند، تا از برخورد یک سیارک غول پیکر با زمین و پایان دادن به جهان جلوگیری کنند. اگر موضوع این فیلم را همان گونه که هست قبول کنید، تجربه دیدن آن بسیار بهتر می‌شود: “یک ماجراجویی مضحک، اما سرگرم کننده!”

 تماشاگران از این فیلم به نسبت منتقدان بیشتر استقبال کردند. شاید دلیل آن را بتوان آن دانست، که این فیلم از عناصر اکشن به خوبی استفاده کرده است. طبیعتا این فیلم بهترین فیلم فضایی تاریخ نیست، اما اگر آن را ندیده‌اید، می‌تواند گزینه مناسبی برای سرگرم شدنتان، باشد.

9. حیات (Life)

حیات (2017)

«حیات» (life)، از آن فیلم‌هایی است که مورد کم لطفی مردم قرار گرفت و آنقدری که لیاقتش بود، توجه دریافت نکرد. این فیلم شامل گروهی از دانشمندان فضایی است، که موجودی بسیار کوچک را در مریخ کشف می‌کنند. این موجود که “کالوین” نامگذاری شد، در نگاه اول ثابت می‌کند، که یک کشف پیشگامانه است. با این حال اوضاع آن‌طور که دانشمندان گمان می‌کردند، پیش نمی‌رود و این موجود شروع به رشد می‌کند؛ آنقدر که دیگر نمی‌توان آن را کنترل کرد. طولی نمی‌کشد، که این موجود زیبا از سیاره خواهر زمین، به یک تهدید برای حیات بشری تبدیل می‌شود.

این فیلم از زمانی تبدیل به یک فیلم ترسناک علمی تخیلی می‌شود، که کالوین شروع به ویران کردن ایستگاه فضایی بین المللی می‌کند. ناشناخته بودن همه کارهای این موجود و عدم توانایی درک این بیگانه، شکل خاصی از ترس را به مخاطب القا می‌کند. فیلم به خودی خود بی‌نقص نیست، اما جذاب است. مخصوصا اگر به اکتشاف در فضا علاقمند هستید.

8. مارونید (Marooned)

مارونید (1969)

«مارونید» (Marooned)، این فیلم همان سالی اکران شد، که نیل آمسترانگ و تیمش بر روی ماه فرود آمدند. در همان زمان‌ها، فضانورد شدن، تبدیل به آرزوی تعداد زیادی از افراد شد. این فیلم اما در نهایت این آرزوها را خنثی کرد، زیرا نشان داد که چقدر فضا می‌تواند خطرناک و غیر قابل پیش‌بینی باشد. فضانوردان در این فیلم، در یک شاتل هستند، که نقص فنی فاجعه‌باری، باعث می‌شود، کل سفینه خاموش شود.

در زمین، ناسا تشخیص می‌دهد، که هیچ راهی برای برگشتن فضانوردان به مدار وجود ندارد؛ برای همین در نهایت تصمیم می‌گیرند، یک شاتل نجات بفرستند. با این حال یک خبر بد دیگر وجود دارد: طوفانی در حال نزدیک شدن به محل پرتاب است، که پرتاب شاتل نجات را عملا غیر ممکن می‌کند. در حالی که سه فضانورد حاضر در سفینه، برای زنده ماندن تلاش می‌کنند، فیلم تنش‌های تنگنا هراسی را نیز نشان می‌دهد. همچنین این فیلم، به نسبت زمان خود، بسیار چشم نواز است و حتی اسکار بهترین جلوه‌های بصری را به دست آورده. مارونید فیلمی شگفت انگیز است و کمدی تلخی را پدید آورده. این واقعیت، که وسعت فضا بی‌پایان است، با این حال فضانوردان در چنین فضای کوچکی گیر افتاده و هیچ راه خروجی ندارند.

7. به سوی ستارگان (Ad Astra)

به سوی ستارگان (2019)

«به سوی ستارگان» (ad astra)، فیلمی با بازی برد پیت، از لیست بهترین فیلم‌های فضایی است. این ایده، که ممکن است در عمیق‌ترین نقاط فضا چیزی وجود داشته باشد، که باعث نابودی حیات بشری شود و بشر هیچ راهی برای اطلاع از آن ندارد، ایده اصلی به سوی ستارگان است. در این فیلم پیت، در نقش یک کاشف فضایی بازی می‌کند، که پدرش به طور مرموزی، در طول سفرهای بین کهکشانی خود ناپدید شد. کارگردان جیمز گری اظهار داشت، که می‌خواهد دقیق‌ترین شکل ممکن از سفر فضایی را در فیلم به تصویر بکشد؛ در حالی که این سخن را می‌توان مورد بحث قرار داد، اما در کل می‌توان گفت که فیلم خوبی ساخته است.

به سوی ستارگان به جای آن‌که بر ترساندن مخاطبان تمرکز کند، از پیچش‌ها و تنش‌های زیادی استفاده کرده، تا یک داستان هیجان انگیز را به وجود بیاورد. مهم‌ترین سوالی که این فیلم مطرح می‌کند، این است که آیا انسان‌ها، تنها شکل حیات هوشمند در جهان هستند؟  این پرسش همان پرسشی است که فضا را برای بسیاری جذاب کرده. چیزهای زیادی در مورد جایگاه بشر، در جهان ناشناخته وجود دارند و اکثریت از پیدا کردن پاسخ آن ناامید هستند. در حالی که اکثر مردم هرگز پاسخ قانع کننده‌ای برای این سوال پیدا نمی‌کنند، حداقل می‌توانند با تماشای این فیلم راه حل ظاهری برای آن بیابند.

6. اسپوتنیک (Sputnik)

اسپوتنیک (2020)

«اسپوتنیک» (Sputnik)، فیلم علمی تخیلی روسی است، که به آن میزانی که شایسته‌اش بود، اعتبار کسب نکرد. این فیلم که اولین فیلم بلند اگور آبرامنکو است، هیچ نشانه‌ای از بی‌تجربگی کارگردان را نشان نمی‌دهد و با کیفیت و دقت فیلم‌های پرفروش هالیوودی، ماهرانه ساخته شده. داستان فیلم درباره یک فضانورد دوران شوروی است، که به طور تصادفی یک شکل حیات بیگانه را به زمین می‌آورد.

 ماهیت شکل زندگی این موجود واقعاً ترسناک است؛ چرا که تمایل دارد، مانند یک انگل از زندگی انسان تغذیه کرده، در داخل بدن او پنهان شود و همچنین تقریبا با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نیست. اگرچه بخش زیادی از فیلم در فضا اتفاق نمی‌افتد، اما نیازی به این کار نیست؛ زیرا ترس‌های آن به همان اندازه که در فضا موثر هستند، روی زمین نیز تاثیر گذارند. این فیلم نه فقط یک فیلم ترسناک خوب، بلکه یک فیلم علمی تخیلی خوب نیز هست.

5. آپولو 13 (Apollo 13)

آپولو 13 (1995)

«آپولو ۱۳» (Apollo13)، داستان یک ماموریت واقعی به همین نام را، که فرودی ناموفق بر روی ماه بود، روایت می‌کند. تام هنکس نقش کاپیتان این سفر را بازی کرده. ران هاوارد، کارگردان فیلم، برای اطمینان از این‌که، تا حد امکان از نظر فنی و تاریخی دقیق باشد، تمام تلاش خود را کرد و ثمره این تلاش‌ها را با نامزدی ۹ جایزه اسکار دید.

جدای از بازی‌های بی‌نقص بازیگران اصلی، آپولو ۱۳ به دلیل روایت داستان، بدون تحریف و بدون دوری از بخش‌های غم انگیز یا ناراحت کننده، مورد تحسین قرار گرفت. اپولو ۱۳، نه تنها یادآوری است که نشان می‌دهد، سفرهای فضایی تا کجا پیش رفته‌اند، بلکه یادآوری نیز برای آن است که سینما تا چه اندازه پیش رفته و این دلیل آن است، که با وجود پیشرفت روزافزون سینما، این فیلم حتی یک ذره هم قدیمی نشده.

4. مریخی (The Martian)

مریخی (2015)

«مریخی» (The Martian)، با بازی مت دیمون، داستان فضانوردی را نشان می‌دهد، که به مریخ فرستاده شده و در پی اتفاقی، مجبور به ترک کردن سفینه می‌شود و  به طور تصادفی جا می‌ماند. حال او چاره‌ای جز تلاش، برای زنده ماندن در سیاره‌ای غیر قابل سکونت ندارد. سیاره مریخ، سیاره‌ای است، که بشریت، به خوبی با آن آشنا است. این سیاره درست در کنار سیاره‌ای که ما آن را خانه می‌نامیم، قرار دارد و موضوع احتمال استعمار مریخ، در چند دهه آینده، سر و صدای زیادی کرده است.

 بسیار نزدیک و در عین حال بسیار دور از خانه. بازی دیمون، فیلم را به سفری منحصر به فرد، تبدیل می‌کند. نکته جالب این است، که او در بیشتر داستان  تنها است. به دوش کشیدن تمام بار بازیگری یک فیلم، کار ساده‌ای نیست، اما مت دیمون توانست این کار را انجام دهد. مریخی، به خاطر داستان‌سرایی و فیلم‌برداری که مریخ را با وجود بیابان‌هایش، زیبا نشان می‌دهد، مورد تحسین، قرار گرفت.

3. میان ستاره‌ای (Interstellar)

میان ستاره‌ای (2014)

«میان ستاره‌ای» (Interstellar)، در آینده‌ای نزدیک اتفاق می‌افتد. زمانی که زمین شروع به مردن کرده و غیر قابل سکونت شده. ناسا که ناامید از راهی برای رهایی از این وضعیت است، تیمی از فضانوردان را به فراتر از منظومه شمسی می‌فرستد، تا سیاره دیگری را که برای حفظ حیات انسان مناسب است، بیابند. این فیلم ذهن شما را به تسخیر خود در می‌آورد و دارای مسائلی است، که به نظر می‌رسد، محدودیت‌های فیزیکی را نادیده گرفته. فقط جلوه‌های بصری، عامل پیشتاز فیلم نیست. احساسات نیز عامل مهمی هستند؛ زیرا شخصیت اصلی به وضوح می‌بیند، که دختر کوچکش، بدون او در زمین بزرگ می‌شود.

کریستوفر نولان هیچ‌وقت فیلم بدی نساخته و اگرچه این فیلم را قوی‌ترین فیلم او نمی‌دانند، اما هنوز هم یکی از بهترین‌هاست، که با وجود گذر یک دهه از ساخت آن، باز هم درباره‌اش صحبت می‌شود. مهم‌تر از همه، این فیلم بر این نکته تاکید می‌کند، که سیاره زمین در طرح بزرگ جهان، چقدر کوچک است و چگونه، جهان‌های عجیب و غریب فراتر از دنیای ما وجود دارد، که ممکن است هرگز درباره آن‌ها ندانیم.

آیکون فیلم میان ستاره ای Interstellar
فیلم

میان ستاره ای

Interstellar

تماشای فیلم میان ستاره‌ای

2. جاذبه (Gravity)

جاذبه (2013)

وقتی فضانورد، دکتر رایان استون، با بازی ساندرا بولاک، اولین ماموریت خود را آغاز می‌کند، درگیر هجومی از زباله‌های فضایی می‌شود، که شاتل او را تکه تکه می‌کنند. حال او در فضا گم شده و سرگردان است و قصد دارد با استفاده از هر وسیله‌ای، راهی برای رسیدن به خانه پیدا کند. این فیلم بینندگان را وادار می‌کند، احساس اضطراب و ترسی را که استون تجربه می‌کند، احساس کنند؛ زیرا هر زمان که به نظر می‌رسد، استون به موفقیت رسیده، امیدهای او، ناامید می‌شوند.

این فیلم یک داستان احساسی است، اما از نظر بصری چیزی کم نگذاشته. داستان در بالای زمین اتفاق می‌افتد، سیاره‌ای که همه با آن آشنا هستند و در آن‌جا زندگی می‌کنند. یکی از جذابیت‌های فیلم همین است، هیچ محیط عجیب و غریبی وجود ندارد و تنها چیزی که بسیار آشنا است را به چیزی بسیار خصمانه تبدیل می‌کند. نبوغ داستان‌سرا و جلوه‌های بصری فیلم، این فیلم را به فیلمی جذاب و دیدنی از لیست بهترین فیلم‌های فضایی، تبدیل کرده است.

1. ۲۰۰۱: ادیسه فضایی (2001: A Space Odyssey)

۲۰۰۱_ ادیسه فضایی (1968)

«۲۰۰۱: ادیسه فضایی» (2001: A space Odyssey)، از میان تمام فیلم‌های استنلی کوبریک، شگفت انگیزترین است. بر هیچ کسی پوشیده نیست که استنلی کوبریک، به عنوان یکی از بهترین کارگردان‌های تمام دوران شناخته می‌شود و همه فیلم‌های او شاهکار هستند. این فیلم از لیست بهترین فیلم‌های فضایی، گروهی از فضانوردان را نشان می‌دهد، که به مشتری سفر کرده تا منشا یک شی مرموز را، که در زیر سطح ماه یافت شده، کشف کنند. آن‌ها توسط یک ابر رایانه همراهی می‌شوند، که بر سیستم‌های سفینه نظارت دارد.

 این فیلم،از آن فیلم‌های فضایی است، که برای درک کامل، باید چند بار آن را مشاهده کنید. مخصوصا پایان مرموز آن، موجب سردرگمی بیشتر بینندگان می‌شود. به هر حال فیلم بسیار بی‌زمان است، زیرا این ایده را بررسی می‌کند، که اگر چه فضا بسیار خطرناک است، اما برخی از خطرناک‌ترین چیزهای جهان در دنیای بزرگ یافت نمی‌شوند، بلکه در خانه هستند. این فیلم ترسناک و اسرارآمیز، بسیار تاثیرگذار و فوق العاده است و تماشای آن، برای هر طرفدار فیلم علمی تخیلی ضروری.

سخن نهایی

فیلم‌های فضایی، از پرطرفدارترین فیلم‌های ژانر علمی تخیلی هستند، که می‌توانند ترس خاص و منحصر به فردی را به مخاطب القا کنند؛ چرا که استفاده از دنیای ناشناخته خارج از زمین، ایده بسیار خوبی برای داستان‌سرایی است.  در طول سال‌ها، فیلم‌های بسیار شگفت‌انگیز و خارق‌العاده‌ای، درباره جهان اطراف زمین، ساخته شده‌اند، که هر کدام آن‌ها، می‌توانند لقب شاهکار را کسب کنند. در این لیست به معرفی ۱۰ تا از بهترین فیلم‌های فضایی تمام دوران پرداختیم، تا پیشنهادات خوبی را به طرفداران سینمای علمی تخیلی ارائه دهیم.

منبع: collider

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماشای رایگان ×