آموزش و راهنما

چگونه هات اسپات گوشی اندرویدی و آیفون را فعال کنیم؟

تصور کنید که در کتابخانه نشسته‌اید و حین درس خواندن، دوستتان می‌گوید که برای جست‌وجوی یک سوال درسی، به اینترنت نیاز دارد اما بسته اینترنتی او تمام شده و فعلاً امکان شارژ مجدد آن را ندارد. اگر از شما بخواهد که اینترنت گوشی خود را با او به اشتراک بگذارید، باید روش فعال کردن هات اسپات گوشی خود را، چه اندروید و چه آیفون، بدانید. این مشکل می‌تواند در موقعیت‌های ضروری و مهم‌تری مثل نیاز به اینترنت برای گرفتن تاکسی اینترنتی رخ دهد. پس در ادامه با مجله مایکت همراه باشید تا روش فعال کردن هات اسپات اندروید و آیفون را با یکدیگر بررسی کنیم.

هات اسپات چیست و چه کاربردی دارد؟

در شرایطی که دسترسی به اینترنت مهیا نیست، اگر یکی از دوستان شما بسته اینترنتی داشته باشد، می‌تواند گوشی خود را به کمک هات اسپات، به یک مودم وای فای وایرلس تبدیل کنید. به کمک هات اسپات، گوشی شما یا سایر افراد، به یک سیستم استفاده دسته جمعی از اینترنت تبدیل می‌شود. هات اسپات هم در سیستم عامل اندروید و هم در iOS امکان‌پذیر است. اما چگونه؟ روش‌های استفاده از این فناوری در ادامه توضیح داده می‌شوند.

آموزش فعال کردن هات اسپات در آیفون

اگر گوشی شما آیفون است، نگران فعال کردن هات اسپات آن نباشید چون در سیستم عامل iOS هم این اتفاق ممکن است. در گوشی آیفون، این امکان به صورت پیش فرض غیر فعال شده و شما باید در شرایط ضروری، به کمک تنظیمات لازم، آن را فعال کنید. روش روشن کردن هات اسپات در آیفون شامل موارد زیر می‌شود:

 • ابتدا، به بخش تنظیمات یا Setting گوشی خود بروید.
 • در این صفحه، گزینه Cellular را می‌بینید که باید آن را لمس کنید.
 • بعد از آن، باید گزینه Cellular Data Options را انتخاب کنید.
 • سپس Cellular Data Network را لمس کنید.
 • اگر کمی اسکرول کنید و نوار پایینی را حرکت دهید، گزینه Personal Hotspot را خواهید دید.
 • در این قسمت، باید اطلاعات اپراتور سیم کارت خود را در بخش APN وارد کنید. اگر سیم کارت شما ایرانسل است، mtnirancell، اگر همراه اول هستید، mcinet و اگر رایتل هستید، rightel را وارد کنید.

بعد از انجام دادن مراحل بالا، لازم است که در ادامه مراحل زیر را هم برای فعال کردن هات اسپات گوشی آیفون دنبال کنید:

فعال کردن هات اسپات آیفون

 • دوباره به بخش Cellular برگردید و این بار به کمک نوار کشویی روی Cellular Data بزنید و آن را فعال کنید.
 • از بخش تنظیمات موبایل خود خارج شوید و بعد دوباره وارد آن شوید.

بعد از این مراحل خواهید دید که Personal Hotspot برای شما فعال شده است.

برای اینکه سایر افراد بتوانند از اینترنت گوشی شما استفاده کنند، باید رمز هات اسپات خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید. برای همین به بخش WLAN password مراجعه کنید و سپس پسوردی قوی و امن برای خود انتخاب کنید. بعد از سپری کردن این مراحل، موبایل‌هایی که به گوشی شما نزدیک هستند، با روشن کردن وای فای و وارد کردن رمز شما، می‌توانند به اینترنت دسترسی پیدا کنند.

روش فعال کردن هات اسپات برای کدام‌یک از گوشی‌های آیفون امکان‌پذیر است؟

اگر از روشی که قبل‌تر مراحل آن را توضیح دادیم استفاده کنید، با خیال راحت می‌توانید هات اسپات گوشی آیفون خود را با هر مدلی فعال کنید. از آیفون 6s گرفته تا آخرین مدل، این روش کارآمد است.

فعال کردن هات اسپات در اندروید

کاربران سیستم عامل اندروید هم می‌توانند از ویژگی هات اسپات و به اشتراک گذاشتن بسته اینترنت دیتای خود به راحتی استفاده کنند. اگر شما هم کاربر اندروید هستید و در شرایطی مجبور شدید که با فعال کردن هات اسپات گوشی خود، به یک وای فای وایرلس تبدیل شوید، لازم است که مراحل زیر را طی کنید:

 • برای فعال کردن هات اسپات در گوشی اندروید باید ابتدا به بخش تنظیمات بروید
 • بعد از دیدن گزینه wireless and networks باید more را انتخاب کنید
 • بعد از آن tethering را لمس کنید
 • سپس روی گزینه set up Wi-Fi hotspot بزنید

راه اندازی هات اسپات در گوشی‌های اندرویدی سامسونگ

باید توجه کنید که اگر گزینه‌های فوق در بخش تنظیمات شما وجود نداشت، فقط کافی است که کلمه هات اسپات را از بخش نوار جست‌وجو، پیدا کنید.

برای اینکه هات اسپات شما رمز داشته باشد، مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

 • از قسمت network name یک اسم برای هات اسپات خود انتخاب کنید
 • از بخش security گزینه WPA2 PSK را فعال کنید
 • بعد از این مراحل، پسورد مناسبی را انتخاب کنید که امنیت بالایی داشته باشد

چه دستگاه‌هایی می‌توانند از هات اسپات استفاده کنند؟

ممکن است در برخی شرایط، دستگاهی که قرار است از هات اسپات گوشی شما استفاده کند، لپ‌تاپ، تبلت یا آیپد باشد. با وجود این شرایط هم باز جای نگرانی نیست. وقتی شما هات اسپات را فعال کرده و رمز آن را به اشتراک می‌گذارید، حتی موزیک‌ پلیرها هم می‌توانند از اینترنت موبایل شما استفاده کنند.

برای فعال کردن هات اسپات گوشی، چه شرایطی لازم است؟

با داشتن یک موبایل هوشمند و فعال بودن بسته اینترنت دیتا، امکان استفاده از هات اسپات برای همه دستگاه‌ها ممکن است. فقط لازم است دو مورد اینترنت دیتا و گوشی هوشمند را داشته باشید.

در شرایط فعال کردن هات اسپات، به چه نکاتی دقت کنیم؟

وقتی تصمیم گرفتید از هات اسپات گوشی خود برای به اشتراک گذاشتن اینترنت دیتا استفاده کنید، دقت کنید که رمزی قوی برای امنیت بیشتر انتخاب کنید. همچنین داشتن تعداد افرادی که به گوشی شما متصل می‌شوند را کنترل کنید تا حجم اینترنت دیتای شما زود مصرف نشود. مورد مهم دیگری که حتما باید به آن دقت کنید، این است که گوشی در شرایط روشن بودن هات اسپات، شارژ بیشتری نسبت به سایر موارد مصرف می‌کند پس به آن توجه لازم را داشته باشید.

استفاده از هات اسپات با هر پلتفرم و در هر دستگاه

با آگاه شدن از مراحل فعال کردن هات اسپات گوشی اندروید و آیفون، می‌توانید به راحتی از این امکان استفاده کنید. دانستن این روش‌ها به شما کمک می‌کند در شرایط خاص و ضروری، مشکل خود را به خوبی مدیریت و حل کنید.

دکمه بازگشت به بالا