هر آنچه درباره بازی بتل رویال کالاف دیوتی وارزون موبایل می‌دانیم

طرفداران COD حالا دو انتخاب روی گوشی‌های خود دارند

پس از موفقیت خیره‌کننده‌ی بازی کالاف دیوتی وارزون روی کنسول‌های بازی و رایانه‌های شخصی، حالا ناشر آن یعنی شرکت اکتیویژن، قصد دارد تا نسخه‌ی موبایل این اثر محبوب در سبک بتل رویال را حداکثر چند ماه دیگر در سراسر جهان منتشر کند. اگر جزو افرادی هستید که وقت زیادی را پای Call of Duty Mobile گذارنده‌اید، پس بهتر است پیش از انتشار وارزون موبایل با جزئیات و بخش‌های مختلفش و همچنین، شباهت‌ها و تفاوت‌هایش با COD Mobile آشنا شوید.

سری بازی بسیار محبوب کالاف دیوتی با طول عمر تقریبا 20 ساله در صنعت بازی‌های ویدیویی، موفق شده تا تنها با تکیه بر کنسول‌های بازی و رایانه‌های شخصی، میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان جذب خود کند. گیم‌پلی روان و جذاب، بخش آنلاین اعتیادآور و نسخه‌های به‌یادماندنی مثل سری Modern Warfare باعث شده‌اند تا این سری بازی یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین نام‌ها در صنعت بازی‌های ویدیویی و سرگرمی باشد.

با وجود میلیون‌های مخاطب در پلتفرم موبایل و از سوی دیگر، رواج سبک بتل رویال طی سال‌های اخیر، ناشر سری کالاف دیوتی از این پتانسیل نهایت استفاده را برد و در عرض چند ماه، بازی Call of Duty Mobile را برای گوشی‌های هوشمند و سپس Call of Duty Warzone را برای پی‌سی و کنسول‌ها عرضه کرد. این دو اثر تاکنون به ترتیب، بیش از 500 و 150 میلیون بازیکن در سراسر جهان داشته‌اند که آماری خیره‌کننده محسوب می‌شود.

با وجود چنین ارقام موفقی، چرا سازنده و ناشر به فکر ترکیبی از این دو نیفتد؟ چیزی که با نام Call of Duty: Warzone Mobile در حال حاضر مراحل آزمایشی را طی می‌کند و در سال 2023 میلادی در سراسر جهان در دسترس قرار خواهد گرفت.

معرفی اولیه کالاف دیوتی وارزون موبایل

وارزون موبایل همان طور که خودتان هم احتمالا حدس زده باشید، نسخه‌ی موبایلی بازی کنسول Warzone است که پیش از این روی پی‌سی و کنسول‌ها منتشر شده و حالا تغییراتی به خود دیده است تا مناسب تجربه روی گوشی‌های هوشمند باشد. کسانی که کالاف دیوتی موبایل را تجربه کرده‌اند، این را می‌دانند که بازی خودش یک بخش بتل رویال دارد. پس دیگر چه نیازی به یک بتل رویال دیگر روی موبایل است؟

جواب این سوال، ارائه‌ی یک تجربه‌ی عمیق‌تر، متنوع‌تر و همچنین، شبیه‌تر به نسخه‌ی اصلی وارزون است که روی پلتفرم‌های قدرتمندتری از گوشی هوشمند وجود دارد. این مسئله نه تنها شامل گیم‌پلی و مکانیک‌ها می‌شود، بلکه گرافیک بازی هم نسبت به COD Mobile پیشرفت قابل توجهی خواهد داشت و واقع‌گرایانه‌تر خواهد بود. این بازی با اینکه یک اثر کاملا مستقل محسوب می‌شود، ولی اشتراکات زیادی با نسخه‌ی اخیر سری یعنی Modern Warfare II و همچنین نسخه‌ی دوم وارزون دارد.

 

اولین اشتراک این آثار در این است که نسخه‌ی موبایلی وارزون از بتل پس یکسان با Warzone 2.0 بهره می‌برد. این یعنی هر پیشرفتی که در هر یک از این بازی‌ها داشته باشید، روی بازی دیگر هم اعمال می‌شود. سازندگان برای ساخت این عنوان از نسخه بهینه‌شده‌ی انجین نسخه‌های اخیر Call of Duty استفاده کردند و در نتیجه، تکنولوژی‌های مختلفی را با هم رد و بدل کرده‌اند. به این ترتیب بسیاری از مواردی که در آینده به وارزون 2 اضافه شود (مثل سیستم‌های مختلف، انیمیشن‌ها و افکت‌ها)، امکان اضافه شدن به نسخه‌ی موبایلی را هم دارد. سلاح‌ها و اپراتورهای موجود در دو بازی هم یکسان هستند.

با وجود قابلیت Cross-Progression که چنین اشتراک‌هایی را فراهم کرده است، خبری از قابلیت کراس پلی و رقابت بازیکنان روی موبایل با بازیکنان روی پی‌سی و کنسول‌ها نخواهد بود. چیزی که البته با وجود کنترل کژوال روی گوشی‌های هوشمند نسبت به پلتفرم‌های حرفه‌ای تر، تصمیمی کاملا منطقی است.

زمین verdansk وردانسک در کالاف دیوتی وارزون

حالت بتل رویال این بازی که حالت اصلی محسوب می‌شود، قرار است در نقشه‌ی Verdansk جریان داشته باشد که اولین نقشه در قسمت اول وارزون بود. هر مسابقه در این نسخه 120 بازیکن را وارد رقابت خواهد کرد که نسبت به 150 نفر در نسخه‌ی اصلی کاهش یافته است. هدف بازی هم همان سناریوی همیشگی بتل رویال‌هاست؛ شما به صورت تکی یا در قالب یک اسکواد در نقشه فرود می‌آیید و باید به دنبال سلاح و تجهیزات مختلف برای بقا باشید. هدف نهایی هم زنده ماندن به عنوان آخرین بازیکن یا تیم است، در حالی که محدوده‌ی نقشه کوچک‌تر و کوچک‌تر می‌شود. وارزون سیستمی به نام Gulag دارد که به بازیکنی که یک بار توسط حریفان کشته شده، فرصتی می‌دهد تا در رقابت با دو نفر دیگر که کشته شده‌اند (در قالب یک رقابت 2 به 2)، شانس حضور دوباره در میدان جنگ را بدهد.

به جز حالت بتل رویال، بازی COD: Warzone Mobile حالت‌های Team Deathmatch و Domination را هم درون خود دارد که برای کاربران آزمایشی هم در دسترس هستند و امکان اضافه شدن حالت‌های بیشتر در آینده وجود خواهد داشت.

کالاف دیوتی وارزون موبایل در حال حاضر مرحله‌ی آزمایشی را طی می‌کند و در مناطق محدودی از دنیا در دسترس قرار گرفته است. بازی طی همین مدت 25 میلیون بازیکن را به خود جذب کرده که نشان از محبوبیت بالایش را دارد و باید انتظار رقم قابل توجهی را موقع انتشار نهایی داشت. در صورت رسیدن تعداد بازیکنان به ارقام خاص، آیتم‌های خاصی به کاربرهای فعال تعلق خواهد گرفت.

وارزون موبایل چه تفاوت‌هایی با کالاف دیوتی موبایل خواهد داشت؟

همان طور که اشاره کردیم، همین حالا هم یک بازی موفق از سری COD روی گوشی‌های هوشمند وجود دارد که میلیون‌ها نفر با آن سرگرم هستند. پس با این اوصاف آیا Call of Duty: Warzone Mobile قرار است جایگزین قبلی شود؟ شرکت اکتیویژن به این سوال پاسخ منفی داده و اعلام کرده COD Mobile همچنان به حیات خود ادامه خواهد داد و این شرکت به طور همزمان به پشتیبانی از هر دو اثر خواهد پرداخت. احتمالا از همین حالا به این فکر افتاده‌اید که شاید از بین دو بازی، تنها یکی را انتخاب کنید. پس چه بهتر که ابتدا از تفاوت‌ها و شباهت‌هایشان آگاه باشید.

مقایسه کلاف دیوتی وارزون و کالاف دیوتی موبایل

اولین تفاوتی که قطعا به چشم‌تان خواهد آمد، جزئیات بیشتر انیمیشن‌ها و گرافیک‌ها در وارزون موبایل است. علاوه بر اینکه تمام انیمیشن‌ها مشابه وارزون روی کنسول و پی‌سی است، انیمیشن‌ها، نورپردازی و افکت‌ها (مثل انفجار، آتش و دود) به وضوح از کیفیت بالاتری بهره می‌برند. نسخه‌ی فعلی وارزون روی گوشی‌های هوشمند از آن‌جا که در مرحله‌ی آزمایشی است، هنوز به طور کامل بهینه نشده و تکسچرهای محیط هم جای کار دارند، اما می‌توان انتظار داشت که گرافیک این بازی در نسخه‌ی نهایی به طور از Call of Duty: Mobile پیشرفته‌تر باشد.

بازی COD Mobile یک رابط کاربری مخصوص خود دارد، اما رابط کاربری در نسخه‌ی موبایلی وارزون، کاملا مشابه نسخه‌ی اصلی است. چنین مواردی در حجم نسخه آزمایشی هم خود را نشان داده که حدود 6 گیگابایت حافظه اشغال می‌کند. در حالی که COD Mobile بین 2 تا 4 گیگابایت حجم دارد.

مقایسه گرافیک و گیم پلی بازی کالاف دیوتی وارزون و کالاف دیوتی موبایل

تفاوت‌ها در گیم‌پلی هم خود را نشان می‌دهد. کالاف دیوتی موبایل از ابتدا برای خلق یک تجربه‌ی نسبتا کژوال و سرگرم‌کننده روی گوشی‌های هوشمند طراحی شده، اما هدف از ساخت وارزون موبایل، به ارمغان آوردن یک تجربه‌ی نفس‌گیر و عمیق برای قشر کاملا جدید است که یا قادر به تجربه‌ی Warzone روی کنسول یا کامپیوتر نبوده‌اند یا می‌خواهند تجربه‌ای متفاوت از آن داشته باشند. کنترل سلاح و انیمیشن‌ها به طور کل در COD Mobile سرعت بالایی دارند تا در کل زمان کمتری در هر مسابقه صرف شود، اما در Warzone Mobile همه چیز در عین سریع بودن، حالتی واقع‌گرایانه دارد.
بالاتر هم ذکر کردیم که خود کالاف دیوتی موبایل یک بخش بتل رویال دارد، اما نسخه‌ی موبایلی وارزون نسبت به آن جزئیات و امکانات بسیار بیشتری دارد و این بخش صرفا حالتی کژوال برای تجربه‌ی بتل رویال در سری COD محسوب می‌شود. البته امکان بازی با دوربین سوم شخص، چیزی است که تنها در Call of Duty: Mobile وجود دارد و بازی کردن در وارزون تنها از طریق زاویه دوربین اول شخص میسر خواهد بود.

آیکون بازی Call of Duty: Mobile Season 5

Call of Duty: Mobile Season 5

حجم:۲.۵ گیگابایت

دانلود کالاف دیوتی موبایل

آیا وارزون موبایل جایگزین COD Mobile خواهد بود؟

به این هم اشاره کردیم که انتشار Call of Duty: Warzone Mobile به معنای پایان حیات Call of Duty: Mobile نخواهد بود و در عوض، شرکت اکتیویژن قصد پشتیبانی همزمان از هر دو اثر را دارد. بازی اول قرار است یک تجربه‌ی بتل رویال عمیق و مفرح را که پیش از این تنها روی پلتفرم‌های حرفه‌ای در دسترس بود، برای کاربران گوشی‌های هوشمند به ارمغان بیاورد. بازی دوم هم پکیجی کامل از بهترین و محبوب‌ترین حالت‌ها (مثل Team Deathmatch، Kill Confirmed و Gunfight) است که در بخش آنلاین و چندنفره‌ی نسخه‌های مختلف سری کالاف دیوتی، طی بیست سال گذشته دیدیم و حالا این پکیج، روی موبایل هم وجود دارد تا کاربران روی اندروید و iOS بتوانند از تجربه‌اش لذت ببرند.

البته این را هم باید ذکر کرد که وارزون موبایل قرار نیست محدود به حالت بتل رویال و دیگر حالت‌های موجود در نسخه‌ی محدود باشد و در زمان انتشار نسخه‌ی نهایی یا مدتی پس از آن، حالت‌های بیشتری به آن اضافه خواهد شد. پس شاید بتوان پیش‌بینی کرد که Call of Duty: Warzone Mobile به مرور، به پرچم‌دار اصلی این سری محبوب روی گوشی‌های هوشمند تبدیل شود.

دکمه بازگشت به بالا
دانلود مایکت ×