5 ویژگی قدیمی که باید به گوشی‌های جدید سامسونگ اضافه شود

 سامسونگ تاکنون پانزده نسل از سری گوشی‌های GALAXY S را عرضه‌کرده است. این برند از زمان معرفی در سال 2010، به خصوص با معرفی سری  ultra در سال 2020 تغییرات زیادی را به خود دیده است. بطور کلی درحالی که فناوری و مجموعه محصولاتGALAXY  بهبود یافته‌اند، بعضی از ویژگی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در طی راه حذف شده‌اند. ممکن است سری گلکسی اس 24 مجموعه‌ایی عالی از گوشی‌ها را به ارمغان آورده باشند، اما نتوانستند از انتقاداتی که به علت کمبود تغییرات به عنوان یک محصول خسته‌کننده به آنها وارد شده فرار کنند. وقتی به آینده  GALAXY S25 نگاه میکنیم امیدواریم به یک تجدید برند برسیم، فکر میکنم سامسونگ باید به میراث خود درگذشته نگاه کند تا بتواند از آن الهام بگیرد.

 1. دیـــافراگـم مـــتغــیـــر دوربــیـن

گلکسی  S9 و S10 به عنوان دوتا از بهترین گوشی‌های سامسونگ شناخته می‌شوند، و علت آن هم به سادگی قابل رویت است، گلکسی S9 طراحی محبوب گلکسی S8 را حفظ کرده و مشکل قرارگیری اسکنر اثر انگشت را حل کرده است. در عین حال اس 10 از دوربین پانچ‌هول استفاده کرد، اسکنر اثرانگشت اولترا سونیک را معرفی کرد، و بطور کلی یک دستگاه فوق‌العاده بود.

هر دو گوشی در دوربین اصلی دیافراگم متغیر داشتند، که در نور کم و نور زیاد بین 1.5f تا 2.4f تغییر می‌کرد. در زمان غروب آفتاب باعث بهبود عملکرد شده  و در شرایطی که نور زیادی وجود داشت؛ به‌خوبی بهینه می‌شد تا جزئیات بیشتری ثبت شود. با این حال این ویژگی فقط به مدت دو سال وجود داشت و بعد از مدل  GALAXY NOTE 10+ استفاده نشد.

سامسونگ ابتدا با دوربین 108 مگاپیکسلی  S20 ULTRAسپس با دوربین 200 مگاپیکسلی S23 UITRA  و S24  ULTRA به سمت دوربین‌های با وضوح بالا قدم برداشت، دوست دارم دوباره این ویژگی را ببینم.

سنسور 200 مگاپیکسلی S24 ULTRA با دیافراگم f/1.7 یک توازن مناسب بین جزئیات و دریافت نور ایجاد می‌کند؛ اگر سامسونگ این فناوری را با افزایش دیافراگم بهبود ببخشد، ممکن است آن پیشرفتی را که منتظرش بودیم را داشته باشیم. مشکل تاخیر شاتر که گریبان‌گیر گوشی‌های UITRA  شده است مشخص نیست که مشکل سخت‌افزاری  یا نرم‌افزاری است؛ اما مطمئناً داشتن یک دیافراگم بازتر که امکان شاتر سریع تر را میدهد می‌تواند کمک کننده باشد. تصور کنید S25 ULTRA قابلیت تنظیم  دیافراگم خود بین سه دیافراگم f/1.4 و f/1.7 و f/2.4 داشته باشد. سامسونگ همچنین در چند سال اخیر قابلیت کنترل دستی Expert RAW را گسترش داده است؛ تصور کنید اگر در آن برنامه میتوانستیم به دیافراگم دسترسی دستی داشتیم چقدر میتوانستیم خلاق باشیم.

آیکون برنامه Samsung Health

Samsung Health

حجم:۸۴.۴ مگابایت

دانلود برنامه سامسونگ هلس

 2. اســـلات کـــارت حـافــــظه

اسلات کارت حافظه

اسلات کارت حافظه جانبی مدتهاست که مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، و شما آنرا جز در گوشی‌های اقتصادی یا گوشی‌هایی که تمرکز بر دوربین دارند مثل  SONY XPERIAبه سختی پیدا خواهید کرد. با حذف اسلات حافظه از سری S6 توسط شرکت که به دلیل واکنش‌های منفی عموم دوباره به سری S7 برگشت.  فهمیدن علت این اتفاق آسان است. اکنون بیش از هر زمانی، بسیاری از ما اتصال اینترنت قابل قبولی با حجم بالای داده برای پخش موزیک و فیلم داریم. حافظه داخلی نیز پیشرفت کرده است. اولین GALAXY S با 4 یا 8 گیگابایت حافظه عرضه شد، درحالی که حافظه S24 ازGB128 شروع می‌شود و S24+ و S24ULTRA حداقل حافظهGB 256 دارند، این حافظه پایه است، سری ULTRA  تا ظرفیتT 1 را نیز ارائه می‌دهد.

با این حال حافظه داخلی همه‌چیز را حل نمیکند، از این نظر گوشی‌ها قابل ارتقاء نیستند، بنابراین اگرچه ممکن است اکنون GB256 برای شما کافی باشد، اما ممکن است در آینده نیاز شما افزایش پیدا کند. اگر تصمیم رفتن به مسافرت دارید و اتصال پایداری ندارید، به فضای ذخیره سازی بیشتری برای عکس، موسیقی و فیلم‌ها نیاز خواهید داشت تا شما را در طول یک پرواز همراهی کند، یک شیار کارت حافظه این امکان را فراهم می‌کند.

همچنین وجود آن کمک بزرگی به پشتیبان‌گیری و بازیابی تلفن‌ها خواهد بود. سامسونگ سال گذشته یک گزینه پشتیبانی حافظه خارجی را به گوشی‌های  خود اضافه کرد و به طور کامل از تلفن شما نسخه پشتیبان تهیه میکند و آن را روی کارت حافظه یا درایو USB می‌ریزد؛ تا از طریق SMART SWITH  بازیابی شود. درست خواندید؛ با کارت‌های حافظه SD کار میکند. این برای گوشی‌های اقتصادی که سامسونگ هنوز با شیارSD تولید میکند عالی است، اما برای ما که گوشی‌های گران قیمت‌تری داریم مسئله را کنارگذاشته است.

3. دکــمـه BIXBY

میدانم، میدانم، لطفا انگشت اتهام خود را پایین بیاورید، دکمه BIXBY چندان مورد استقبال قرار نگرفت چون کاری جزء فراخوان دستیارصوتی انجام نمیداد که انتقادهای بسیاری داشت، با این حال این مسئله  در پایان عمر GALAXY S10 تغییر کرد؛ سامسونگ دو گزینه قابل تعیین برای این دکمه داشت: فشار تکی یا فشار دوتایی، یک حالت به BIXBY اختصاص داده میشد، اما حالت دیگر میتوانست به هرچیز دیگری اختصاص یابد. بعدها، برنامه‌های شخص ثالثی عرضه شدند که به شما اجازه میدادند که هر دو ورودی را تغییر دهید.

سریعا به سال 2024 برویم، وضعیت متفاوت است. برای شروع، این روزها BIXBY بسیار خوب است، درحدی که من دیگر از GOOGLE ASSISTANT استفاده نمیکنم. وقتی به کنترل‌های آفلاین دستگاه میپردازد، بطور کامل از ASSISTANT پیشی میگیرد، و همچنین از جهت‌های دیگرنیز پیشرفت کرده است. به جزء این، سامسونگ به شما اجازه میدهد که دکمه فراخوان BIXBY را به عنوان دکمه روشن/خاموش به GOOGLE ASSISTANT یا به هر برنامه یا عملکرد دیگری تغییر دهید تا زمانی که از GOOD LOCK استفاده کنید. وجود یک دکمه اضافی در سمت  دیگر دستگاه عالی خواهد بود. من دوست دارم مثلا فشار کوتاه دکمه عکس بگیرد درحالی که با فشار طولانی فوکوس کند. سال گذشته با اضافه شدن دکمه اکشن به IPHONE 15 PRO، عجیب نیست که این امکان روی دستگاه‌هاس دیگر نیز موجود شود. 

4.  چـــرخـش هـوشـمـــند

قابلیت چرخش هوشمند سامسونگ

تاریخچه این ویژیگی کمی مبهم است؛ به لطف یک بروزرسانی نرم‌افزاری، این ویژگی با GALAXY S3 یا GALAXY S4 معرفی شد، اما امکان استفاده ازآن به GALAXY S2  هم رسیده بود؛ مطمئن نیستم که آخرین GALAXY S که این ویژگی را داشت کدام مدل بود؛ من بعد از GALAXY S4 به سمت گوشی‌های گوگل رفتم و زمانی که GALAXY S10+ خود را گرفتم، این ویژگی حذف شده بود. این قابلیت درآن زمان چندان مورد توجه قرار نگرفت، بنابراین اسناد مربوط به زمان ناپدید شدن آن، به بهترین شکل ممکن در دسترس نیست.

چرخش هوشمند بسیارعالی بود. اگر حالت چرخش خودکار روشن بود، هربار که گوشی افقی میشد، سریع دوربین را فعال کرده و جهت چشم‌های شما را بررسی میکرد. اگر متوجه می‌شد که چشمان شما به نسبت گوشی افقی هستند، صفحه گوشی را می‌چرخاند؛ ولی اگر متوجه میشد که چشمان شما نسبت به گوشی عمودی هستند، فرض میکرد شما درحالت درازکش با دستگاه هستید و همه چیز را عمودی نگه‌ میداشت.

این بسیار قابلیت ساده بود، اما به خوبی کار میکرد؛ در اندروید 9، ویژگی چرخش خودکار اضافه  شد که در صورت خاموش بودن چرخش خودکار، گوشی یه دکمه چرخش دستی را نشان میداد، اما متفاوت بود. من از گوشی‌های پیکسل و سامسونگ و موتورولا و غیره استفاده کردم، و گاهی این دکمه ظاهر نمیشد تا زمانی که دوباره گوشی را می‌چرخاندم؛ همچنین این یک هدف کوچک برای لمس است، بنابراین اگر سریع تکان بخورید، به راحتی گزینه چرخش را از دست میدهید. چرخش هوشمند کامل نبود، بخصوص در شرایط نوری کم؛ با این وجود بازگرداندن یک ویژگی فراموش شده از سامسونگ ممکن است این مشکل را حل کند.

5. اســکــنـر قــــرنـیه

GALAXY S8  وGALAXY S9 اسکنر اثر انگشت خود را به همراه اسکنر قرنیه ارائه دادند، زمانیکه شما سعی میکنید گوشی را باز کنید، از دوربین سلفی استفاده می‌شود که باید موازی با چشمان شما قرار گیرد تا باز شود؛ این روش بهترین روش برای باز کردن گوشی نبود، اما بعد از یک مدت استفاده، بیشتر افراد میتوانستند چشمان خود را براساس حافظه عضلانی مچ کنند و به راحتی وارد گوشی‌های خود شوند.

اسکنر قرنیه همچنین مشکلات‌ نورپردازی داشت، زمانی که محیط تاریک شود مردمک چشمان ما بازتر میشود و ممکن است باعث بروز اشتباه دراسنکر شود، به ویژه درتاریکی کامل؛ تکنولوژی از زمانی که S8  و S9 بودند مسیر طولانی را طی کرده است، و اسکنرهای قرنیه‌ایی که با نور مادون‌قرمز کار می‌کنند، امروزه میتوانند در تاریکی کامل نیز عمل کنند، در حالی من ترجیح میدهم از اسکنرهای اثر انگشت به‌جای تشخیص چهره استفاده کنم، بقیه احساس متفاوتی دارند و بازگشت یک اسکنر قرنیه را پذیرا هستند؛ همچنین این امکان را می‌دهد که چرخش هوشمند مورد بحث در تاریکی کار کند.

اگر بخواهم حدس بزنم، دو چیز از بازگرداندن این ویژگی توسط سامسونگ جلوگیری میکند؛ هزینه  و دلیلی که در ابتدا باعث حذف شدن آن شد. این دلیل فضای ذخیره‌سازی بود؛ GALAXY S10  حاشیه کمی که در گوشی GALAXY S9 وجود داشت را حذف کرد؛ دوربین را در پانچ هول و سایر سنسورها را زیر صفحه‌نمایش منتقل کرد؛ من شک دارم این ویژگی برگردد مگر اینکه سامسونگ بتواند اسکنر قرنیه را در زیر صفحه‌نمایش قرار دهد؛ سامسونگ به نمایشگرهای بدون حاشیه خود می‌بالد، وهیچ راهی وجود ندارد که برای چیزی مثل جزیره‌ پویا آن را به خطر بیندازد.

منبع: androidpolice

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دانلود مایکت ×