مقایسه برنامه‌های مسیریاب گوگل مپ و ویز

گوگل مپ یک برنامه از پیش نصب شده بر روی اکثر گوشی‌های اندروید است که به شما کمک می‌کند مسیرها را پیدا کنید. اما برنامه ویز در مقابل گوگل مپ گزینه‌ای محبوب برای مسیریابی است که بسیاری از مردم از آن استفاده می‌کنند. با وجود اینکه هر دو برنامه توسط گوگل توسعه یافته‌اند، اما با رویکردها و ویژگی‌های متفاوتی در مسیریابی به شما کمک می‌کنند و ممکن است یکی از آن‌ها برای سفرهای روزانه شما بهتر باشد. ما به شما کمک می‌کنیم تا با استفاده از این اطلاعات متوجه شوید که در هر برنامه چه ویژگی‌ای وجود دارد که آن را منحصر به فرد می‌کند. باید بدانید که برنامه ویز در ساعت‌های هوشمند با سیستم عامل WearOS قابل استفاده نیست. پس اگر قصد دارید به دنیای جذاب ساعت‌های هوشمند اندرویدی وارد شوید، بهتر است از گوگل مپز استفاده کنید.

گوگل مپ مقابل ویز 

گوگل مپ از سال 2005 وجود دارد و گزینه‌ی اصلی مسیریابی برای بیشتر کاربران اندروید است. این برنامه به صورت پیش‌فرض بر روی بیشتر گوشی‌های اندرویدی نصب شده است. این برنامه امکانات مفیدی را که فراتر از یک برنامه مسیریابی عادی است به کاربران ارائه می‌دهد. برای مثال، شما می‌توانید نظرات خود را بنویسید، وضعیت ترافیک را بررسی کنید، رستوران‌ها را بر اساس نیازهای خود فیلتر کنید و مسافت‌هایی که طی کرده‌اید را مشاهده کنید. همچنین گوگل مپز ویژگی‌های بسیار خوبی دارد که بسیاری از مردم با آن‌ها آشنا نیستند.

ویز یک برنامه مسیریابی است که در سال 2008 تأسیس شد و در سال 2013 توسط گوگل خریداری شد. این برنامه بر روی رانندگی با خودروهای شخصی تمرکز دارد. با تکیه بر اطلاعاتی که کاربران وارد می‌کنند، مانند ترافیک، دوربین‌های سرعت، تصادفات و بسته شدن جاده‌ها یا هر چیزی که تأثیری بر شرایط جاده‌ای دارد، به روزرسانی‌های زمان سفر را به شما ارائه می‌دهد. این برنامه اطلاعاتی درباره حمل‌و‌نقل عمومی فراهم نمی‌کند بلکه فقط اطلاعات محدودی درباره کسب‌وکارهای نزدیک را نشان می‌دهد.

1. گزینه‌های حمل‌و‌نقل

مقایسه نقشه‌های گوگل مپز (Google Maps) در مقابل برنامه ویز (Waze)

در مورد حمل‌و‌نقل، اگر با حمل‌و‌نقل عمومی، مانند تاکسی، سفر می‌کنید و با دوچرخه یا به صورت پیاده مسیری را طی می‌کنید، بهتر است از گوگل مپ استفاده کنید. برای سفر با خودرو، هر دو برنامه قابل استفاده هستند، اما ویز فقط بر روی رانندگی و سرعت رسیدن به مقصد تمرکز دارد، و مسیرهای حمل‌و‌نقل عمومی را نشان می‌دهد، اما دستورالعمل‌هایی در رابطه با پیاده‌روی در مکان‌های دیدنی و تفریح در جاده‌ها را برای شما فراهم نمی‌کند. در حالی که گوگل مپ بیشتر ویژگی‌های متنوعی را در اختیار شما قرار می‌دهد. و اگر شما به طور مکرر با اتوبوس یا قطار سفر می‌کنید، از گوگل مپ استفاده کنید تا درباره برنامه‌ها و زمان‌های مسیر آگاه شوید.

وقتی به سفر با ماشین فکر می‌کنیم، دو برنامه معروف برای راهنمایی مسیر وجود دارند : Google Maps و Waze  این دو برنامه در رقابت با یکدیگر هستند، اما هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. Google Maps، علاوه بر مسیریابی، ویژگی‌های دیگری همچون اطلاعات مربوط به مکان‌ها و اماکن، نظرات کاربران و اطلاعاتی برای راهنمایی بیشتر ارائه می‌دهد. اما Waze بیشتر متمرکز بر رانندگی است و تلاش می‌کند رانندگان را به سرعت و به صورت ایمن از نقطه A به نقطه B برساند. این برنامه از اطلاعات زنده ترافیک و گزارش‌های کاربران استفاده می‌کند تا بهترین مسیرها را پیدا کند و رانندگان را از ترافیک و مشکلات دور کند. پس، برای انتخاب بین دو برنامه، باید به نیازهای خودتان و ویژگی‌هایی که برای شما مهم است توجه کنید.

آیکون برنامه Google Maps

Google Maps

حجم:۲۹.۵ مگابایت

دانلود برنامه گوگل مپس

2. ویژگی‌های رانندگی ایمن

Google Maps و Waze هر دو برای استفاده در ماشین طراحی شده‌اند و ویژگی‌های متعددی را در اختیار شما قرار می‌دهند تا رانندگی را برای شما راحت‌تر و ایمن سازند. علاوه بر این قابلیتی را در اختیار شما قرار می‌دهند که شما می‌توانید با استفاده از آن دستورات صوتی را برای صداگذاری اعمال کنید. به طور کلی، این دو برنامه برای کمک به شما در حرکت امن و راحت در حین رانندگی به وجود آمده‌اند.

وقتی شما سفری را شروع می‌کنید، می‌توانید از این برنامه‌ها استفاده کنید زیرا، هر دو برنامه دارای رابط کاربری  آسانی هستند که به راحتی می‌توانید با آنها ارتباط برقرار کنید. شما نیازی به جستجو در منوها و پنجره‌ها برای انجام کارهای روزمره ندارید. به عنوان مثال، هر دو برنامه به شما این امکان را می‌دهند با چند ضربه به مکان‌های اطراف مثل پمپ بنزین دسترسی پیدا کنید و حتی می‌توانید دستورات صوتی را برای اعمال ارسال کنید. برای مثال، شما می‌توانید بگویید: ” حرکت به نزدیک‌ترین پمپ بنزین” و این برنامه‌ها به طور خودکار شما را هدایت می‌کنند.

وقتی به ایمنی راننده فکر می‌کنیم، برنامه Waze بهتر عمل می‌کند. در حالی که Google Maps بیشتر به زیبایی و ظاهر تمرکز می‌کند، رابط کاربری Waze جسورانه و آشکار است.

3. اطلاعات ترافیک و خطرات

Google Maps در مقابل Waze: اطلاعات ترافیک و خطرات

هر دو برنامه، یعنی  Google Maps و Waze اطلاعات ترافیک را در زمان واقعی به شما نشان می‌دهند، اما روش نمایش این اطلاعات در هر برنامه متفاوت است. Waze بیشتر به ورودی کاربران و اطلاعاتی که آنها ارائه می‌دهند، اعتماد دارد. و به این معنا است که در مناطق شلوغ، به‌روزرسانی‌های تقریبا آنی را از ترافیک و شرایط جاده می‌توانید داشته باشید. اما Google Maps کمی کندتر در شناسایی خطرات و ترافیک عمل می‌کند و بیشتر به داده‌های خود و منابع دیگر اعتماد می‌کند.

زمانی که از برنامه Waze استفاده می‌کنید، از شما می‌خواهد بررسی کنید که آیا گزارش‌های داده شده درباره خطر یا کاهش سرعت ترافیک هنوز وجود دارد یا خیر. اگر پاسخ منفی دهید و سایر رانندگان هم با شما موافق باشند، برنامه خطر را از نقشه همه افراد حذف می‌کند. این برنامه به طور مداوم به‌روزرسانی‌هایی در مورد خطرات یا کاهش سرعت ترافیک را نشان می‌دهد و سرعت تخمینی رانندگان را اعلام می‌کند.

وقتی از نقشه‌های Google استفاده می‌کنید، بسته به تراکم ترافیک در جاده‌ها، کد رنگی را از رنگ قرمز تا سبز برای شما نشان می‌دهند. اما شما نمی‌توانید سرعت تخمینی رانندگان را ببینید یا به‌روزرسانی‌های هم‌زمان دریافت کنید. Google Maps به شما این امکان را می‌دهد تا خطرات یا دوربین‌های سرعت را گزارش کنید، اما از شما نمی‌خواهد که برنامه Waze را دوست داشته باشید.

وقتی  اطلاعات ترافیکی به‌روز می‌خواهید، برنامه Waze به راحتی می‌تواند این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد و در این مورد برنده است. داده‌های آن با جزئیات بیشتر و به‌روزتر هستند. اما بخاطر وابستگی به کاربران، ممکن است خطرات برای مدتی در مناطق روستایی به علت نبود اینترنت گزارش نشوند.

4. برنامه‌ریزی سفر

هر دو برنامه، ویژگی‌هایی درباره چگونگی برنامه‌ریزی سفر را در اختیار شما قرار می‌دهند. اما Waze تفکیک دقیقی از ترافیک و زمان‌های تخمینی رسیدن را فراهم می‌کند، در حالی که گوگل مپ اطلاعات حمل‌و‌نقل عمومی بیشتری را ارائه می‌دهد و از بین گزینه‌های موجود ایده‌ای بهتر را در اختیار شما قرار می‌هد.

ابزار برنامه‌ریزی سفر در برنامه Waze، بررسی زمان تخمینی رسیدن از تاریخ و زمان حرکت با ماشین را برای شما راحت می‌کند. این روشی دقیق و سریع برای استفاده است . همچنین می‌توانید آن را به تقویم خود متصل کنید تا بهترین زمان خروج را از طریق اعلان‌ها دریافت کنید.

برنامه‌ریزی سفر در برنامه گوگل مپ، هنگام مقایسه زمان‌های مختلف راحت نیست، اما جزئیات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد. این برنامه به طور خودکار مسیرهای حمل‌و‌نقل عمومی جایگزین را، حتی در هنگام بررسی گزینه‌های حمل‌و‌نقل خصوصی برای شما قرار می‌دهد. همچنین اگر شما قصد رانندگی دارید، ممکن است متوجه شوید که قطار سریع‌ترین گزینه است. این کار با برنامه Waze امکان‌پذیر نیست.

اگر فقط قصد دارید با ماشین سفر کنید، Waze بهترین گزینه برای برنامه‌ریزی سفر است. اما اگر می‌خواهید تمام گزینه‌های حمل‌ونقل را مشاهده کنید، نقشه‌های گوگل جزئیات دقیقی از هر گزینه حمل‌ونقلی که شما را به مقصد می‌رساند را نشان می‌دهد.

5. کشف مکان‌های نزدیک

Google Maps در مقابل Waze: برنامه‌ریزی سفر

Google Maps و Waze هر دو امکان کشف پمپ بنزین‌ها، رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها و سایر مکان‌های اطراف را برای شما فراهم می‌کنند. اما پایگاه داده گسترده Google Maps، با اطلاعات درباره کسب‌وکارها یا مشاغل و نظرات کاربران، امکان دسترسی به اطلاعات آموزنده‌تری را نسبت به Waze فراهم می‌کند.

صفحات اطلاعات کسب‌و‌کار در گوگل شامل اطلاعاتی مانند زمان بازگشایی، نظرات، منوها، عکس‌ها، به‌روزرسانی‌ها، جزئیات تماس و موارد دیگر هستند. این برنامه به عنوان یک راهنمای جامع برای خدمات نزدیک عمل می‌کند، که شامل خدماتی، برای رفتن به مسافرت و انجام برنامه‌ریزی‌های سفر است.

درحالی که برنامه Waze فقط گزینه‌های محدودی از مکان‌های نزدیک را نشان می‌دهد و اطلاعات مهمی مانند زمان بازگشایی، جزئیات تماس و نظرات را نمایش می‌دهد. و این برای استفاده کوتاه‌مدت مفید است، اما برای راهنمای جامع کسب‌وکارهای اطراف، می‌توانید به Google Maps یا Yelp مراجعه کنید.

با توجه به این مطالب کدام یک می‌تواند برای شما بهتر باشد؟

گوگل مپ دارای یک پایگاه داده جامع از مسیرها و مکان‌ها است و می‌تواند همه گزینه‌های حمل‌ونقل و موقعیت مکانی را قبل از حرکت شما بررسی کند. و Waze، به‌روزرسانی‌های بی‌نظیر در زمان واقعی را برای رانندگی ارائه می‌دهد، اما وقتی به حمل‌ونقل عمومی می‌پردازد، ممکن است مفید و کاربردی نباشد و پشتیبانی آفلاین محدودی دارد. به طور کلی،Google Maps می‌تواند کل مناطق را به صورت آفلاین ذخیره کند، در حالی که Waze این قابلیت را ندارد.

اگر شما به طور منظم رانندگی می‌کنید، Waze به شما کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن از مکان A به مکان B برسید و به حداقل رساندن خطرات کمک می‌کند. اما اگر شما در حال بررسی یک مکان جدید هستید یا مرتبا از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی استفاده می‌کنید،  Google Mapsباید برنامه اصلی شما باشد. اما در هر صورت، هر دو برنامه باAuto Android  سازگار هستند.

منبع: androidpolice

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دانلود مایکت ×