برنامه های کاربردی اندروید

GPT-4.5: همه چیز در مورد مدل زبانی آینده

 GPT-4 پیشرفته‌ترین مدل زبانی است که برای تقویت هوش مصنوعی مدرن (AI)، در چت بات ChatGPT و سایر هوش‌های مصنوعی به روش های مشابه استفاده می شود. اما این پایان توسعه آن نیست. همانند GPT-3.5، یک مدل زبانی GPT-4.5 ممکن است قبل از اینکه شاهد نسل بعدی GPT-5 واقعی باشیم، عرضه شود.

GPT-4.5 چیست؟

GPT-4.5 پیشرفت بعدی در مدل‌های زبان OpenAI بوده که به دنبال مدل بسیار موفق GPT-4 است و در حال حاضر برای مشترکین GPT Plus و سایر ابزارهای هوش مصنوعی آنلاین موجود است. انتظار می‌رود این مدل قبل از انتشار نسل بعدی مدل‌های زبان GPT-5 رونمایی شود و احتمالاً پیشرفت‌های خاصی را در آنچه در حال حاضر در دسترس است به ارمغان بیاورد.

مدل GPT-3.5 به طور گسترده در نسخه رایگان ChatGPT و چند ابزار آنلاین دیگر استفاده می‌شود و نسبت به GPT-3 می‌توانست سرعت پاسخگویی بسیار سریع‌تر و درک بهتری داشته باشد اما همچنان از GPT-4 فاصله زیادی دارد. GPT-4.5 در مقایسه با جهش‌های عظیمی که بین نسل‌های کامل GPT مشاهده می‌شود، گامی مشابه در توسعه هوش مصنوعی خواهد بود.

GPT-4.5 می‌تواند چه کاری انجام دهد؟

در زمان نگارش، GPT-4.5 به طور رسمی معرفی نشده است، بنابراین ما به طور قطع نمی‌دانیم که می‌تواند چه کاری انجام دهد. با این حال، ما می‌توانیم بر اساس توسعه OpenAI حدس و گمان بزنیم.

GPT-4.5 احتمالاً با استفاده از نقاط داده بیشتری نسبت به GPT-4 ساخته می‌شود، که با 1.8 تریلیون پارامتر برای پاسخ‌دهی ایجاد شده است (در مقایسه با 175 میلیارد پارامتر GPT 3.5). GPT-4.5 به طور قطع پارامترهای بیشتری دارد و بر روی داده‌های بیشتر و همچنین به روزتر آموزش می‌بیند.

در زمان نگارش، GPT-4 محدود به داده‌های قبل از پاییز 2021 است. هر مدل GPT-4.5 آینده احتمالاً بر اساس اطلاعات حداقل در سال 2022 و 2023 خواهد بود. همچنین ممکن است دسترسی فوری به جستجوی وب و پلاگین‌هایی که در ماه‌های اخیر شاهد معرفی تدریجی آنها به GPT-4 بوده‌ایم، داشته باشد.

راه اندازی GPT-4 همچنین توانایی ChatGPT را برای تشخیص تصاویر و پاسخ بسیار طبیعی‌تر و با جزئیات بیشتر به درخواست‌ها را اضافه کرد. GPT-4.5 می‌تواند توانایی‌های جدیدی را دوباره اضافه کند، شاید آن را قادر به تجزیه و تحلیل ویدیو یا انجام برخی از عملکردهای افزونه خود به صورت بومی کند، مانند خواندن اسناد PDF یا حتی کمک به آموزش قوانین بازی‌ها.

این امکان وجود دارد که GPT-4.5 نیز بتواند اطلاعات بیشتری را به خاطر بسپارد و از مکالمات گذشته برای ایجاد پاسخ های آینده خود استفاده کند. GPT-4.5 همچنین می تواند کارآمدتر باشد و به منابع کمتری برای اجرا نسبت به مدل های GPT-4 موجود نیاز دارد و به طور بالقوه به آن اجازه می دهد روی دستگاه های کوچکتر اجرا شود و سریعتر پاسخ دهد.

آیکون برنامه Bing: Chat with AI & GPT-4
Bing: Chat with AI & GPT-4 

حجم: ۳۰.۱ مگابایت

چه زمانی GPT 4.5 در دسترس خواهد بود؟

هیچ جدول زمانی برای انتشار GPT-4.5 وجود ندارد. تخمین‌ها و شایعات اولیه مبتنی بر راه‌اندازی GPT-4.5 را برای انتشار در سپتامبر/اکتبر 2023 است اما با توجه به اینکه چقدر به آن نزدیک هستیم و فقدان هر نوع اعلامیه‌ای در این زمینه، بعید به نظر می‌رسد.

در حال حاضر، ما نمی‌دانیم چه زمانی GPT-4.5 برای استفاده در دسترس خواهد بود، اگرچه برخی پیشنهاد کرده‌اند که اگر OpenAI پلاگین‌ها، جستجوی وب، مفسر کد و دستورالعمل‌های سفارشی خود را از نسخه بتا حذف کند که می‌تواند منجر به ارتقای GPT-4.5 شود. 

منبع: digitaltrends

دکمه بازگشت به بالا