یکی از اعضای سابق راکستار از نحوه ساخت آینه‌ها در بازی GTA San Andreas می‌گوید

اگر نسخه پلی استیشن 2 بازی GTA San Andreas را تجربه کرده باشید، احتمالا می‌دانید که آینه‌ها در آن اثر شاید چندان دقیق تصویرتان را نمایش نمی‌دهند. حال کارگردان فنی سابق راکستار درباره نحوه ساخت این آینه‌ها صحبت کرده است. در ادامه این خبر با مایکت همراه باشید.

بازی GTA San Andreas قطعا یکی از بهترین آثار در تاریخ گیم به حساب می‌آید، اما اگر آن را تجربه کرده باشید، بدون تردید به عجیب بود آینه‌هایش پی برده‌اید. ولی حالا می‌دانید که دلیل این موضوع چه بوده است. در واقع به نظر می‌رسد علت به این امر چیزی نبوده جز محدودیت در حافظه ویدیویی (حداقل در پلی استیشن 2).

اوبی ورمیج، کارگردان فنی سابق راکستار گیمز، به تازگی در صفحه پلتفرم X خود اطلاعات جالبی را در خصوص بازی جی تی ای سان اندریاس به اشتراک گذاشته است. او گفته که نسخه پلی استیشن 2 این بازی فاقد حافظه ویدیویی کافی بوده و به همین دلیل امکان ردنر مناسب بازتاب‌ها وجود نداشته است. ورمیج می‌گوید روش معمول در بین بازی‌سازها این است که در حالت وجود آینه، صرفا صحنه را دو بار رندر می‌کنند که یکی از نماها مربوط به محتوای معکوس شده از نقطه دید دوربین است. در این حالت بازی‌سازها از همین تکنیک برای ساخت بافت آینه استفاده می‌کنند. هرچند در ساخت نسخه PS2 بازی GTA San Andreas، راکستار این قدر حافظه ویدیویی اضافی نداشته که بتواند از آن برای ذخیره‌سازی این رندر استفاده کند.

در عوض ورمیج می‌گوید که آن‌ها یک نسخه معکوس شده از صحنه را هم‌زمان با خود آن صحنه رندر کرده بودند تا بتوانند جلوه خوبی را ارائه دهند. اگر چه این تکنیک تا حد زیادی مشکل را حل کرد، اما اگر زمان زیادی را در بازی جی تی ای سان اندریاس صرف کرده باشید، قطعا می‌دانید که این روش بی‌نقص نبوده است. برای مثال اگر از زوایای خاصی به آینه‌ها نگاه می‌کردید، می‌دیدید که بخشی از شخصیت یا اشیاء از گوشه‌های آینه بیرون می‌زنند که شاید این موضوع برای شما هم یادآور صحنه‌هایی از فیلم‌های ترسناک باشد.

آیکون سریال استریم جی تی ای ۵ - علی کامیکس GTA V Stream by Ali Comix
سریال

استریم جی تی ای ۵ – علی کامیکس

GTA V Stream by Ali Comix

تماشای سریال استریم جی تی ای ۵

یکی از اعضای سابق راکستار از نحوه ساخت آینه‌ها در بازی GTA San Andreas می‌گوید

علاوه بر این، در بازی GTA San Andreas از تکنیک دیگری هم برای نمایش تصاویر در آینه استفاده شده بود. این تکنیک در واقع فرآیندی بود که تعیین می‌کرد کدام پلیگان‌ها باید توسط گیمرها دیده شوند و کدام موارد نباید به نمایش درآیند. هرچند این روش هم بی‌نقص نبود. در این حالت گاهی شما تصاویر را به شکلی می‌دید که واقعا عجیب بود و هیچ شباهتی به عملکرد آینه واقعی نداشت. ورمیج در صفحه پلتفرم ایکس خود تصویری را منتشر کرده و با ذکر مثال نشان داده که منظورش از این تکنیک چیست. در این عکس اگر به قفسه موجود در پس‌زمینه تصویر دقت کنید، می‌بینید که بازتاب‌اش به شکلی بسیار عجیب و غیرواقعی به نمایش درآمده است.

ورمیج  در ادامه‌ی رشته پست‌های خود به نکته دیگری هم درباره آینه‌های بازی جی تی ای سان اندریاس اشاره کرد. او گفت که گاهی با نگاه به آینه‌ها می‌توان چیزهایی دید که واقعا در محیط وجود ندارند. در زمان خود برخی گیمرها می‌گفتند که در این اثر جهان مرموزی وجود دارد که سازندگان تعمدی آن را طراحی کرده‌اند. اما حالا ورمیج می‌گوید خبری از دنیای زیرین یا چیزهایی مثل آن در این بازی نیست.

به طور کلی ورمیج توضیحات خوبی درباره تکنیک استفاده شده برای نمایش بازتاب تصویر در آینه‌های بازی GTA San Andreas داد. او می‌گوید: «ایده‌آل نیست، ولی بهتر از این که آرایشگاه‌ها بدون آینه باشن». ادعایی که کاملا با منطق جور در می‌آید. به هر حال جالب است که پس از این همه سال پاسخ این سوال متداول طرفداران درباره عملکرد آینه‌ها داده شد.

این بود صحبت‌های کارگردان فنی سابق راکستار درباره نحوه عملکرد آینه‌ها در بازی GTA San Andreas. نظر شما درباره این بازی چیست؟ آیا به نحوه نمایش بازتاب تصویر در آینه‌های این اثر توجه کرده بودید؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: GamesRadar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دانلود مایکت ×