10 تکنولوژی برتر مرد آهنی در دنیای سینمایی مارول

مرد آهنی (Iron Man) بارها و بارها ثابت کرده است که سازگاری و نبوغ سیری ناپذیر او یکی از قدرتمندترین نیروها در MCU بوده است که مدام طراحی‌ها و فناوری‌‌های خود را بهبود بخشیده است. تونی استارک به‌عنوان شخصیت برجسته‌ای که در چند مرحله اولیه وجود فرنچایز جهان سینمایی مارول را نگه می‌دارد، بارها و بارها خود را به عنوان یک قهرمان ثابت کرده است. حتی اگر او هرگز از نظر فنی هیچ قدرتی نداشته باشد، تکنولوژی های مرد آهنی (تونی استارک) یکی از قدرتمندترین نیروها در کل MCU است. زره‌های فراوان مرد آهنی و نوآوری‌های علمی مختلف دیگر منجر به برخی از تأثیرگذارترین شاهکارهای قهرمانی در کل مجموعه شده است، اما طراحی‌های او همیشه عالی نبوده است! اغلب، ناکامی‌ها و مشکلات فنی تونی، الهام بخش او بوده‌اند! مخترع نابغه هر شکست را درسی برای بهبود در مدل بعدی می‌دانست. مهم نیست که خلاقیت‌های او در این زمینه با چه محدودیت‌هایی روبرو هستند، مرد آهنی مطمئن است که هرگز اشتباهی مشابه را در زمینه فناوری مرتکب نخواهد شد.

پایه و اساس موفقیت فعلی MCU با مرد آهنی آغاز شد و شخصیت اصلی آن تونی استارک (با بازی رابرت داونی جونیور) بود. در طول فرنچایز، ما شاهد بسیاری از تکنولوژی‌ها بوده‌ایم که تونی در طول مبارزات متعدد خود از آن‌ها استفاده می‌کند. برخی از این تکنولوژی‌ها تطبیق پذیری زیادی در استفاده دارند، در حالی که برخی دیگر بسیار ساده هستند. در هر صورت تکنولوژی مرد آهنی تأثیرات عمده‌ای بر جهان که او با آن در تعامل است، گذاشته است! در این مقاله همراه ما باشید تا 10 مورد از بهترین تکنولوژی‌ های مرد آهنی در دنیای سینمای مارول را با یکدیگر بررسی کنیم.

10. مرد آهنی پس از مبارزه با مرد مورچه‌ای از یک لباس نانو استفاده کرد!

مرد آهنی پس از مبارزه با مرد مورچه‌ای از یک لباس نانو استفاده کرد!

وقایع «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی به تونی استارک» از نظر جایگاهی که در مقایسه با انتقام جویان همکارش داشت، چیزهای زیادی به ما آموخت. یکی از لحظات به یاد ماندنی‌ در جنگ فرودگاهی معروف فیلم، زمانی است که مرد مورچه‌ای (Ant-Man ) سیستم‌های موجود در کت و شلوار تونی را خراب می‌کند و در عین حال مدام او را مسخره می‌کند. اگرچه تونی می‌تواند او را مجازات کند، اما این کار را نمی‌کند، در عوض در «انتقام جویان: جنگ ابدیت» (Avengers: Infinity War) از یک لباس نانو استفاده می‌کند.

9. تونی استارک در زمستان، یک گرمکن به کت و شلوار مرد عنکبوتی اضافه کرد

تونی استارک در زمستان، یک گرمکن به کت و شلوار مرد عنکبوتی اضافه کرد

در «مرد آهنی 3» دیدیم که تونی استارک بیش از هر زمان دیگری از منابع خود محروم شده است و او مطمئناً درس‌های زیادی آموخت. پس از یک تلاش ناموفق برای فرار، مرد آهنی در زمستان یخبندان شهری روستایی در تنسی سرگردان می‌ماند و تقریباً تا حد مرگ یخ می‌زند و سپس از یک پسر محلی به نام هارلی کینر کمک می‌گیرد. این تکنولوژی هنگامی که مرد آهنی عملکرد گرم کن را در لباس مرد عنکبوتی پیتر پارکر در فیلم «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» (Spider-Man: Homecoming) نشان داد، آشکار شد.

8. پس از باخت به کاپیتان آمریکا، تونی توانایی‌های دست خود را بهبود بخشید!

پس از باخت به کاپیتان آمریکا، تونی توانایی‌های دست خود را بهبود بخشید!

قبل از مبارزه با کاپیتان آمریکا و سرباز زمستانی، مرد آهنی در درجه اول به سلاح‌های دور لباس خود برای از بین بردن دشمنان از دور متکی بود. با این حال، پس از شکست در برابر استیو راجرز و باکی در «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» (Captain America: Civil War) تونی مجبور شد دوباره به فکر استفاده از انفجارهای دفع کننده، لیزرها و موشک‌ها بیفتد. مرد آهنی با سلاح‌های نانو تغییر شکل ‌دهنده‌اش به اندازه‌ای قدرتمند است که می‌تواند در برابر تانوس که توانست هالک را در نبرد تن به تن شکست دهد، مقاومت کند.

7. بهبود لباس مرد آهنی پس از مبارزه با تانوس

مرد آهنی بعد از دست دادن نانوذرات به تانوس، از یک هولوشیلد استفاده کرد

لباس نانوی تونی استارک به او این امکان را می‌داد تا هر چیزی را که برای پرواز نیاز دارد، از طریق ماشین‌های میکروسکوپی انعطاف‌پذیر، از جمله سلاح‌های دفاعی مانند سپر، داشته باشد. با این حال، در مبارزه با تانوس، یک پرتو ویرانگر باعث تخلیه بیشتر ذرات لباس شد و او را برای ادامه مبارزه آسیب‌پذیر کرد. برای رفع این مشکل، مرد آهنی لباسش را در «انتقام‌جویان: پایان بازی» ارتقا داد.

6.  به لژیون ارتقاء قابل توجهی داده شد!

به لژیون ارتقاء قابل توجهی داده شد!

در ابتدا پروژه‌ای که تونی در زمان بی خوابی خود شروع به سرهم بندی با آن کرد، لژیون آهنی در مرد آهنی 3 در برابر آلدریچ کیلیان ناکارآمد بود و لباس‌های خودکار بدون نظارت مستقیم تونی به سرعت از بین رفتند. پس از شروع مجدد با پروتکل Clean Slate، تونی استارک در زمان انتقام «جویان: عصر اولتران» (Avengers: Age of Ultron) لژیون آهنی را به طور کامل بازسازی می‌کند. در اینجا، لباس‌های خودکار نیرویی هستند که می‌توان روی آن‌ها حساب کرد. لژیون غیرنظامیان سوکوویایی را نجات می‌دهد و پس از هک شدن توسط آلترون، انتقام‌جویان را به دردسر انداخت.

5. پس از نبرد نیویورک، مرد آهنی لباس خود را برای مقاومت در برابر سفرهای فضایی ارتقا داد!

پس از نبرد برای نیویورک، مرد آهنی لباس خود را برای مقاومت در برابر سفرهای فضایی ارتقا داد!

تونی استارک پس از گذر از پورتال در انتقام‌جویان، تجربه‌ دلخراشی داشت که به سختی از آن فرار کرد. وحشت ناشی از ورود به فضای بیرونی بدون هیچ سیستم پشتیبانی حیاتی که برای زنده ماندن در خلاء ساخته شده بود، تاثیری ماندگار بر تونی استارک گذاشت، همانطور که در ضربه روحی او در مرد آهنی 3 نشان داده شد. زمانی که با یک تهدید دیگر در «بیگانگان: جنگ داخلی» ( Avengers: Infinity War) مواجه شد، لباس خود را ارتقا داد و توانست بدون هیچ مشکلی کشتی Q-Ship متعلق به Ebony Maw را از جو زمین خارج کند.

4. لباس‌های جدید استارک الکتریسیته را جذب می‌کردند

لباس‌های جدید استارک پس از آسیب‌دیدگی توسط برق، می‌توانند آن را جذب کنند

ویپلش یک شخصیت شرور MCU نیست، اما حمله او به مسابقه فرمول 1 در موناکو باعث شد که مرد آهنی در معرض خطر قرار بگیرد. کت و شلوار ویپلش مجهز به شلاق‌های الکتریکی بود که توانست صدمات زیادی به Mark 5 وارد کند و باعث شد تا تونی متوجه شود که حملات الکتریکی چقدر می‌تواند خطرناک باشد. در «انتقام‌جویان»، مرد آهنی نه تنها این ضعف را کاهش داده بود، بلکه آن را به نقطه قوت تبدیل کرده بود و می‌توانست رعد و برق ثور را مهار کند و از قدرت لباسش بیشتر از قبل استفاده کند.

آیکون فیلم مرد آهنی ۳ Iron Man Three
فیلم

مرد آهنی ۳

Iron Man Three

تماشای فیلم مرد آهنی 3

3. مرد آهنی مشکل یخ‌زدگی زره را حل کرد!

مرد آهنی مشکل یخ‌زدگی زره را حل کرد

شکست اولین دشمن مرد آهنی شاید یکی از بهترین نمونه‌های نبوغ و هوشیاری همیشگی تونی استارک برای شناسایی و رفع ایرادات در طراحی‌هایش باشد. تونی توانست با استفاده از آلیاژ طلا-تیتانیوم جدید در Mark III مشکل یخ زدگی لباس را برطرف کند. از آنجایی که لباس Iron Monger ابیدیا استن هنوز این محدودیت را در نظر نگرفته بود، مرد آهنی توانست او را در ارتفاع جوی شکست دهد.

2.  تونی استارک پس از سقوط رودی، چتر نجات را به لباس پیتر اضافه کرد

تونی استارک پس از سقوط رودی، چتر نجات را به لباس عنکبوتی آهنی پیتر اضافه کرد!

جنگ داخلی به طور تصادفی به راکتور ماشین جنگ (رودی) حمله کرد و باعث سقوطش شد. تونی استارک که از دیدن مجروحیت رفیق نزدیکش بسیار ناراحت شده بود، چتر نجات را در طراحی لباس‌های مرد عنکبوتی به کار برد، حتی زمانی که احساس می‌کرد پیتر در خطر بسیار بزرگی قرار دارد، آنها را از راه دور فعال کرد. 

1. تونی استارک ویژن را پس از شکست اولتران ایجاد کرد

تونی استارک ویژن را پس از شکست اولترون ایجاد کرد

استارک هوش مصنوعی به نام  J.A.R.V.I.S. را معرفی کرد که منجر به ایجاد ویژن، یکی از قوی‌ترین انتقام‌جویان شد. قهرمانی که حتی می‌تواند رقیب خود مرد آهنی باشد! 

سخن پایانی

از زمان شروع مرد آهنی، دنیای سینمایی مارول بر اساس فناوری و تکنولوژی ساخته شد. از توطئه‌های فیلم‌ها که اغلب حول محور بازیابی تکنولوژی یا جلوگیری از افتادن آن‌ها به دست افراد نادرست می‌چرخند، تا خود قهرمان‌ها و منشأ قدرت‌هایشان، تکنولوژی در داستان‌‌های مارول نفوذ کرده است. تکنولوژی‌‌ های مرد آهنی در فیلم‌های مارول به قدری جذاب بوده که تحسین منتقدان جهانی را به همراه داشته است. درخشش، نوآوری و اراده تونی استارک منجر به اختراعات پیشرفته‌ و تکنولوژی‌ های جذاب مانند لباس‌های مرد آهنی، جارویس، سیستم طراحی هولوگرافیک، فناوری دافع و دیگر موارد شد و نبوغ و هوش او را به نمایش گذاشت و از این طریق مرزهای فناوری و تکنولوژی در سینمای مارول را جابجا کرد!

منبع: screenrant

۲ دیدگاه

  1. رابرت داونی جونیور بهترین بازیگری هست که توی کل عمرم دیدم. اکثر فیلم هایی که بازی کرده بازخورد مثبت داشته. الانم که توی اوپنهایمر کلی درخشید. واقعا بازیگر خوبیه. من خیلی منتظر سریال بعدیش Sympathizer هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماشای رایگان ×