10 ابرقهرمان مارول با بیشترین دگرگونی شخصیتی

از خشونت و خیانت تا مسئولیت‌پذیری و وفاداری

دنیای سینمایی مارول یا به اختصار MCU، شاهد شکل‌گیری و توسعه‌ی شخصیت‌های متعددی در جهان داستانی خود بوده است، اما برخی از آن‌ها در طول حضورشان در این فرنچایز، تغییرات غیرمنتظره و گاها باور نکردنی‌ای را تجربه کرده‌اند. فیلم‌های MCU با یک برنامه‌ریزی مفصل و چشم‌اندازی درست، شخصیت‌های بی‌شماری را از صفحات کمیک‌ بوک‌های مارول به روی پرده‌ی نقره‌ای آورده‌اند و در این مسیر، موفق‌ترین و بلندپروازانه‌ترین دنیای سینمایی مشترک تاریخ سینما را خلق کرده‌اند. مسیری که انسجام رواییِ آن جنبه‌ای حیاتی در ایجاد یک تداوم مشترک میان فیلم‌های MCU است، چرا که شخصیت‌ها و داستان‌ها در برخی موارد طی چندین سال شکل می‌گیرند و گسترش پیدا می‌کنند.

همانطور که تاکنون در دنیای سینمایی مارول شاهد بوده‌ایم، برخی شخصیت‌ها در طول سیر زمانی فیلم‌های این فرنچایز عظیم سینمایی تغییرات گسترده‌ای را تجربه کرده‌اند. هنوز هم شخصیت‌هایی وجود دارند که پتانسیل زیادی برای ادامه‌ی مسیرشان موجود است اما برای آن دسته از شخصیت‌هایی که داستان‌شان در این مسیر چند ساله، نقطه‌ی شروع و پایان مشخصی دارد، میزان رشد یا تغییری که از خود نشان داده‌اند را با قطعیت بیشتری می‌توان بررسی کرد. با در نظر گرفتن نکات ذکر شده، در این مطلب به 10 شخصیت دنیای سینمایی مارول اشاره می‌کنیم که از اولین و آخرین حضورشان روی پرده تفاوت‌های بسیاری باهم دارد و بیشترین تغییر را در سیر تحول داستان تجربه کرده‌اند.

اولین حضور در فیلم «ثور» (Thor)، محصول سال 2011

  • اولین حضور در فیلم «ثور» (Thor)، محصول سال 2011

در فیلم «ثور» (Thor) محصول سال 2011 که بخشی از فاز اول دنیای سینمایی مارول (MCU) به شمار می‌رفت، برای اولین بار با اودین، فرمانروای قدرتمند آزگارد، آشنا شدیم. اودین با اقتدار مطلق و قاطعیت مثال زدنی بر موجودات خداگونه‌ی قلمرو خود فرمانروایی می‌کرد و خشم او هر از گاهی به صورت درخشش‌هایی (جرقه‌هایی) نمایان می‌شد. او در اولین صحنه‌های حضورش در این فرنچایز، ثور را مورد سرزنش قرار می‌دهد و اعلام می‌کند که او توانایی حکم‌رانی بر آزگارد را ندارد. اودین بعدها به دلیل همین نارضایتی‌ها ثور را به زمین تبعید می‌کند.

پس از حضور مجدد در دومین دنباله‌ی فیلم اصلی با نام «ثور: دنیای تاریک» (Thor: The Dark World)، اودین آخرین حضور خود در دنیای سینمایی مارول را با «ثور: رگناروک» (Thor: Ragnarok) رقم می‌زند. زمانی که نزد پسرانش ظاهر می‌شود و اعلام می‌کند که در حال مرگ است. در این لحظات سرنوشت‌ساز و تلخ اودین بسیار نرم‌تر و احساساتی‌تر به نظر می‌رسد. به اشتراک گذاشتن لحظه‌ای صمیمانه با ثور و لوکی پیش از مرگ، به وضوح نشان می‌دهد که اودین دستخوش یک تغییر درونی عظیم شده و مخاطب در زمان مرگ شخصیتی را می‌بیند که نسبت به دوران اولیه‌ی حضورش در فرنچایز بسیار ملایم‌تر و مهربان‌تر می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماشای رایگان ×