10 شخصیت دنیای سینمایی مارول که از زره مرد آهنی استفاده کردند

دنیای سینمایی مارول در طول چندین دهه مدام خود را از نو اختراع کرده است. چیزی که به عنوان یک دنیای کتاب‌های مصور گسترده آغاز شد، اکنون به یک امتیاز چند میلیارد دلاری و یک پدیده فرهنگ پاپ تبدیل شده است. تونی استارک و هویت ابرقهرمانی‌اش مرد آهنی، از همان ابتدا مخاطبان را مجذوب خود کرده است. این  شخصیت برجسته دنیای مارول، چه در کتاب‌های مصور و چه در فیلم‌های سینمایی، به عنوان مرد آهنی شناخته می‌شود. او یک ابرقهرمان زره‌پوش است که از نبوغ و ثروت خود برای مبارزه با جرم و جنایت و دفاع از کره زمین استفاده می‌کند.

در طول سال‌های گذشته و با گسترش دامنه فعالیت دنیای مارول  و معرفی شخصیت‌های جدید برای برخی دور از باور بود که بعد از تونی استارک کسی لباس زره‌او را به تن کند.

در این مقاله، ما به تمام شخصیت‌های دنیای مارول نگاه می‌کنیم که برای مدت کوتاهی کنترل لباس مرد آهنی را به دست گرفتند و از توانایی‌های آن در ماجراجویی‌های مورد علاقه ما استفاده کردند.

* هشدار: در ادامه این مطلب بخشی از داستان فیلم‌ها اسپویل می‌شود. 

1. تونی استارک (Tony Stark)

Tony_Stark

طبیعتا این لیست باید با تونی استارک  ملیاردر نابغه و خالق زره مرد آهنی شروع شود. تونی استارک اولین لباس خود را در فیلم ( مرد آهنی ۲۰۰۸ ) در یک غار با آهن پاره ساخت. به نوعی این مرد نابغه دلیل اصلی وجود مارول است. نیروی پشتیبان، نابغه فنی استارک، بارها بیش از آنچه که بتوان شمارش کرد، بشریت را از تهدیدات فرازمینی و ماورا طبیعی نجات داده است. به همین دلیل است که فقط تونی استارک واقعا شایسته عنوان مرد آهنی است.

فداکاری نهایی تونی استارک در (انتقام‌جویان: پایان بازی) برای نجات جهان، ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر برای دنیای مارول بود. با این حال، میراث او همچنان الهام‌بخش نسل‌های جدیدی از ابرقهرمانان و یادآور قدرت هوش، شجاعت و فداکاری در مواجه با چالش‌های طاقت‌فرسا است. فراتر از دنیای کمیک، استارک به نمادی از نوآوری، کارآفرینی و مسئولیت اجتماعی تبدیل شده است.

2. رییس‌جمهور متیو الیس (President Matthew Ellis)

Matthew_Ellis

در دنیای مارول، متیو الیس شخصیتی خیالی است که به عنوان رییس جمهور ایالات متحده آمریکا خدمت می‌کند. نخستین حضور او در دنیای مارول، در فیلم مرد آهنی ۳ بود. او در این فیلم در راستای سخنرانی برای مردم بود و عهد کرد که حملات به اصطلاح ماندارین را متوقف کند. در همین حین الیس نزدیک بود توسط آلدریش کیلین ترور شود؛ اما تونی استارک او را نجات داد. در انتهای فیلم الیس بر خلاف میل باطنی خود مجبور شد زره مرد آهنی را بر تن کند و دوشا دوش مرد آهنی به مبارزه با کیلیان بپردازد.

 الیس یک شخصیت نسبتا جزیی در دنیای سینمایی مارول بوده است؛ اما حضور ثابتی داشته است. او اغلب به عنوان یک رهبر قوی و قاطع به تصویر کشیده می‌شود که حامی ابرقهرمانان است.

3. اولتران (Ultron)

ultron

پس از وقایع انتقام جویان (The Avengers) جایی که نیویورک به دلیل تهاجم بیگانگان ضربه بزرگی خورد. تونی استارک نسبت به توانایی تیم انتقام جویان برای محافظت از زمین تردید داشت. او به فناوری متوسل شد و با کمک دانش تخصصی بروس بنر، یک هوش مصنوعی را به عنوان بخشی از یک برنامه حفظ صلح طراحی کرد که نام آن اولتران بود. اولتران که برای کمک به انتقام‌جویان متولد شده بود به سرعت ادعای خدا بودن کرد و میل به نابود کردن بشریت پیدا می‌کند.

اولتران معتقد بود که  به تنهایی می تواند صلح را به ارمغان بیاورد.  بنابراین، با استفاده از پوسته نیمه کاربردی یکی از پهپادهای تونی ( Iron Legion ) بدنی برای خود ساخت. و توانست زره مرد آهنی را به ابزاری مخرب و بسیار خطرناک تبدیل کند.

 از بین دو شرور در دنیای مارول که تا به حال زره مرد آهنی را پوشیده اند. تنها اولترون بود که می توانست هدیه تونی استارک را به چنین ابزار مخربی تبدیل کند. پس از دسترسی به اینترنت و تلاش برای حمله به (JARVIS) او به نمونه اولیه، قدرت ها و پایگاه داده تونی تسلط کامل پیدا کرد که بعدها از آن برای حمله به کل شهر استفاده کرد.

4. آلدریچ کیلین (Aldrich Killian)

Aldrich_Killian

آلدریچ کیلیان، تاجر کاریزماتیک و مدیر عامل (Advanced Idea Mechanics) بود. او از تونی استارک می‌خواست که با او شریک شود و اهداف بزرگی را برای کمک به همه نوع بشر محقق کند. با این حال، تونی دست رد به سینه‌ی او زد. همین امر موجب شد که ذهن او  منحرف شود چرا که با جواب نونی همه نقشه‌های او را به هم ریخت. کیلیان گروهی از سربازان افراطی را گرد هم آورد و آن‌ها را برای ایجاد هرج و مرج در جهان رها کرد. همه این‌ها تنها پله‌هایی در نقشه هذیانی کیلیان برای نابودی تونی استارک بودند.

همه این اتفاقات در سومین فیلم از سه گانه تونی استارک در دنیای سینمایی مارول رخ می‌دهد. در طول نبرد نهایی در مرد آهنی 3، کیلیان زره تونی استارک را بر تن می‌کند و به اندازه کافی بر عملکردهای آن تسلط پیدا می‌کند تا با تونی در نبرد دوئل کند. با این حال، استارک حالت خود تخریبی لباس را فعال کرد و کیلیان در لاشه هواپیما کشته شد.

5. اوبادیا استن (Obadiah Stane)

Obadiah_Stane

اوبادیا استن به عنوان مربی و شریک تجاری سابق تونی استارک بود. او کمک کرد تا صنعت استارک به نامی پیشگام در فناوری دفاع تبدیل شود. با این حال، هنگامی که استارک به سن بلوغ رسید و کسب و کار را به دست گرفت، استن حسادت کرد زیرا مخفیانه اشتیاق شهرت و قدرت داشت. بنابراین هنگامی که تونی خود را در کار غرق کرد، استن دشمنی کرد و به گروه ده حلقه در نقشه آن‌ها برای ترور تونی پیوست.

استن که دید تونی یک زره را فقط با آهن پاره در غار درست کرد به فکر ساخت یک زره پیشرفته و بسیار بزرگ‌تر از لباس استارک افتاد. در نهایت استن با استفاده از فناوری (Stark’s Arc Reactor) زره پیشرفته‌تر و بزرگ‌تر برای خود طراحی کند و نام آن را (iron Monger) گذاشت. در سکانس نهایی او با تونی به شدت درگیر شد. با این که‌ لباس استن بزرگ‌تر و قدرت‌مند‌تر بود؛ اما ایراداتی‌هم داشت و در نهایت هوش و ذکاوت تونی استارک از قدرت او پیشی گرفت و استن در یک انفجار بزرگ کشته شد.

6. پپر پاتس (Pepper Potts)

پیر پاتس

پپر پاتس معشوقه وفادار تونی استارک است. همچنین او مدیرعامل صنایع استارک است. پاتس جنبه‌های تجاری زندگی تونی را مدیریت می‌کرد. به همین دلیل می‌توانست به نبوغ خود اجازه رشد دهد. او همیشه در ذهن خود سریع  و در نجات جان‌ها فداکار بود. در مرد آهنی 3، در خلال بحران حملات تروریستی ماندارین، پس از اینکه ارتش او خانه تونی را ویران می‌کند، پاتس توسط آلدریچ کیلیان ربوده می‌شود.

تونی استارک قبلا خود شخصا یک زره مرد آهنی برای پپر ساخته بود. در انتهای فیلم او به جای این‌که خودش را نجات دهد. زره را فرا خواند تا پیر را از عمارت کیلیان بیرون ببرد. در فیلم انتقام جویان: پایان بازی پیر برخلاف میل باطنی خود بار دیگر زره خود را می‌پوشد و با انتقام جویان به مبارزه با تانوس می‌رود.

7. بروس بنر (Bruce Banner)

hulkbuster

هالک، همان‌طور که همه ما او را می شناسیم، ممکن است یک غول سبز وحشی باشد، اما بروس بنر ( شخصیت انسانی هالک)  نسبتا ساکت و ترسو است. او دانشمندی باهوش است که سال ها تلاش کرد تا خود را تغییر دهد. بنر در لحظات بحرانی با تبدیل شدن به هالک به انتقام جویان در نبردها کمک می‌کرد.

در فیلم انتقام جویان: عصر اولتران، تونی استارک یک زره مرد آهنی در ابعاد بزرگ‌تر به نام هالک باستر برای بروس بنر طراحی کرد. بروس بنر این لباس را در مواقعی که هالک ظاهر نمی‌شود استفاده می‌کند.  بنر در فیلم انتقام جویان : جنگ بی‌نهایت بعد از اینکه از تانوس شکست خورد دیگر هالک ظاهر نشد. به همین علت از زره هالک باستر در نبرد بزرگ علیه ارتش تانوس استفاده کرد کرد و با استفاده آن به پیروزی چشم‌گیری دست یافت.

آیکون فیلم مرد آهنی ۳ Iron Man Three
فیلم

مرد آهنی ۳

Iron Man Three

تماشای فیلم مرد آهنی 3

8. پیتر پارکر (Peter Parker)

spider-man

پیتر پارکر یک دبیرستانی با استعداد بود بنا به یک سری از اتفاقات قدرت‌های عنکبوتی به دست آورد. نخستین حضور او در دنیای مارول در فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی بود. پس از این‌که درگیری تونی استارک با استیو راجرز ( کاپیتان آمریکا )  بر سر قرارداد سوکوویا شدیدتر شد. آن دو مجبور شدند تیم های خود را جمع کنند تا با هم بجنگند از آن‌جایی که عمو پیتر یکی از اجزای صنایع استارک بود طبیعی است که تونی با پیتر همکاری کند.

در حالی پیتر پارکر تا قبل از آن یک قهرمان ساده محله‌ای بود ملاقات با استارک به این معنا بود که به زره مرد آهنی دسترسی پیدا می‌کند. لباس عنکبوتی پیتر در سه مرحله توسط تونی استارک ارتقا یافت. اولین ارتقا مریوط به فیلم جنگ داخلی بود که تونی از پیتر خواست لباس را همراه خود نگه دارد.

دومین ارتقا مربوط به فیلم مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه بود. در نهایت پس از وقوع امپراتوری تانوس، تونی یک لباس آهنی عنکبوتی به او داد. این لباس مجهز به فناوری استارک بود و به او کمک کرد تا در فضا کار کند. علاوه بر این، به پیتر لنزهای چشمی پیشرفته و یک دستیار هوش مصنوعی، چهار اندام جمع شونده، دسترسی به فناوری نانو و افزایش قدرت داد.

9. سم ویلسون (Sam Wilson)

Sam_Wilson

سام ویلسون پس از خدمت در نیروی هوایی ایالات متحده به عنوان یک خلبان نجات، جرات کرد تا به انتقام جویان کمک کند تا از زمین محافظت کنند. اولین لباس ( EXO-7 Falcon ) او توسط دولت ایالات متحده به او داده شد، و او با پوشیدن آن به ماموریت‌های کاپیتان آمریکا با استفاده از مانور هوایی و بال‌های با تکنولوژی بالا کمک کرد.

این لباس پرنده‌ی سم توسط تونی استارک ساخته شده بود. در فیلم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان، به زره سم آسیب جدی وارد می‌شود. در همین حین تونی استارک وارد ماجرا می‌شود و یک لباس پرنده شیک و پرقدرت برای او طراحی می‌کند.

10 . جیمز رودی (James Rhodey Rhodes)

James_Rhodey_Rhodes

جیمز رود یکی از نزدیک‌ترین و بزرگ‌ترین حامیان تونی استارک است. به جز تونی استارک جیمز تنها کسی است که بیشترین زمان خود را در زره مرد آهنی می‌گدراند. زمانی که استارک توسط ده حلقه ربوده شد، رودی ماموریت نجات را رهبری کرد. رودی برای اولین بار زره را با اکراه به تن کرد.

زره او مارک دوم نام گذاری شد و از لحاظ شکل و شمایل نیز با زره‌های تونی استارک تفاوت داشت. این زره پر از قدرت‌های خارق‌العاده بود و می‌توانست موشک‌ها و توپ‌های لیزری زیادی را هم‌زمان شلیک کند. لباس رودز در طی فیلم‌های مارول ارتقاهای زیادی را دریافت کرد که توانست با استفاده از آن‌ها با دشمنانی مثل: کیلیان، ویلپش، تایتان و… مبارزه کند.

سخن آخر

تونی استارک، که بیشتر با نام مرد آهنی شناخته می‌شود، شخصیتی محوری در دنیای مارول است. او نه تنها به عنوان یک ابرقهرمان قدرتمند، بلکه به عنوان یک مخترع و میلیاردر با نفوذ، نقشی اساسی در شکل‌گیری این دنیا ایفا کرده است. تونی استارک بدون شک یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین شخصیت‌های دنیای مارول است.

 او با شجاعت، عزم راسخ و نبوغ خود، دنیای مارول را به مکانی بهتر تبدیل کرد و الهام‌بخش میلیون‌ها نفر در سراسر جهان شد. همچنین استارک نقشی اساسی در گرد هم آوردن ابرقهرمانان قدرتمند برای تشکیل تیمی متحد به نام انتقام‌جویان داشت. این تیم تحت رهبری او بارها در برابر تهدیدات جهانی ایستادگی کرده و از نابودی کره زمین جلوگیری کرده  است.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماشای رایگان ×