دیزنی با آثار مارول و جنگ ستارگان حدود 25 میلیارد دلار درآمد داشته

اخیرا آماری از درآمد حاصل از آثار مختلف دیزنی منتشر شده که نشان می‌دهد مارول و جنگ ستارگان حسابی برای این شرکت پول‌ساز بوده‌اند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاری روی مجموعه یخ‌زده و داستان اسباب‌بازی هم بازگشت مالی خوبی برای این کمپانی داشته است. در ادامه این خبر با مایکت همراه باشید.

دیزنی به تازگی کنفرانسی برگزار کرده و در آن به سراغ اعلام آمار و ارقام شگفت‌انگیز بزرگ‌ترین IPهایش رفته و از میزان سوددهی و فروش آن‌ها گفته است. در این رویداد مشخص شد که پرطرفدارترین فرنچایزهای این شرکت، یعنی مارول و جنگ ستارگان، به ترتیب 11.6 و 13.2 میلیارد دلار برای کمپانی درآمد داشته‌اند. دیزنی حق مالکیت این دو مجموعه را با 4 میلیارد دلار به ترتیب در سال‌های 2009 و 2012 تصاحب کرد. در نتیجه این آمار نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری این شرکت برای‌اش به ترتیب حدودا 3.3 و 2.9 برابر بازگشت سرمایه به همراه داشته است.

این آمار و ارقام حاصل درآمدها و عملکرد 10 سال اخیر بوده است که به اکران فیلم‌های سینمایی، بخش سرگرمی خانگی، تلویزیون و محصولات مصرفی تحت مالکیت دیزنی مربوط می‌شود. هرچند باید ذکر کنیم که در این بین منابع دیگر نظیر جاذبه‌های مربوط به پارک‌ها که بر اساس این آثار ساخته شده‌اند، در نظر گرفته نشده است. از دیگر موارد در نظر گرفته نشده می‌توان به آثار اورجینال دیگری که در دسترس مخاطب‌ها قرار گرفته و محصولات پیش از تولید مربوط به آثار مختلف در فرنچایزها اشاره کرد. البته این سرمایه‌گذاری به هزینه‌های تولید و تبلیغ اکران فیلم‌های سینمایی و ساخت محتوای انیمیشنی ارتباط دارد. علی‌رغم چالش‌هایی که دیزنی اخیرا در اکران فیلم‌هایش با آن‌ها روبه‌رو شده، این آمار و ارقام قطعا نشان از موفقیت شرکت دارد. این کمپانی حتی لیستی از تاثیرگذارترین اکران‌هایش هم به اشتراک گذاشته که در آن نام چهار نسخه از مجموعه انتقام‌جویان به چشم می‌خورد. از جمله موفق‌ترین آثار در امر فروش که در این لیست نام‌شان به چشم می‌خورد می‌توان به فیلم‌های Avengers: Infinity War و Avengers: Endgame اشاره کرد. همچنین سه گانه‌ای که چند سال پیش از فرنچایز جنگ ستارگان منتشر شد و سریال Andor هم جزو آثار بسیار موفق دیزنی به حساب می‌آیند.

این شرکت همچنین جاذبه‌هایی مثل Avengers Campus، Star Tours و Galaxy’s Edge را به عنوان بخشی از دیگر جریان‌های درآمدی فرای آثار سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی تبلیغ کرد. این کمپانی در خصوص فرنچایز جنگ ستارگان به سه فیلم اشاره کرد که قرار است در آینده اکران شوند، اما نامی از آن‌ها نبرد. احتمالا یکی از این آثار فیلم The Mandalorian & Grogu است که در سال 2026 روانه سالن‌های سینما خواهد شد. همچنین یک اثر هم قرار است با بازی دیزی ریدلی ساخته شود. علاوه بر این، مارول هم آثار زیادی در دست ساخت دارد، اما امسال فقط قرار است شاهد اکران فیلم Deadpool & Wolverine باشیم که در تاریخ 5 مرداد 1403 (26 جولای) روی پرده‌های سینما خواهد رفت.

آیکون سریال ماندالورین The Mandalorian
سریال

ماندالورین

The Mandalorian

تماشای سریال ماندالورین

آثار مارول و جنگ ستارگان سودآورترین سرمایه‌گذاری‌های دیزنی نیستند

دیزنی به لطف آثار مارول و جنگ ستارگان حدود 25 میلیارد دلار درآمد داشته است

اگر چه بدون تردید مارول و جنگ ستارگان بزرگ‌ترین فرنچایزهای دیزنی هستند، اما از نظر بازگشت سرمایه نتوانسته‌اند در حد و اندازه‌های انیمیشن‌های یخ‌زده و داستان اسباب‌بازی عمل کنند. مچموعه Frozen از نظر درآمدزایی شگفت‌انگیز بوده و توانسته 9.9 برابر بیش‌تر از سرمایه صرف شده را به شرکت بازگرداند. البته اگر به آمار فروش دو نسخه اخیر این فرنچایز در باکس آفیس نگاهی بیندازید، می‌بینید که این آمار و ارقام کاملا منطقی به نظر می‌رسد.  نسخه اول و دوم مجموعه یخ‌زده به ترتیب 1.28 و 1.420 میلیارد دلار فروش داشته‌اند. در این بین باید پخش آثاری نظیر Once Upon a Snowman و Olaf Presents و جاذبه‌هایی نظیر Frozen Ever After در Walt Disney World، همچنین Frozen – Live at the Hyperion در Disneyland و World of Frozen در Hong Kong Disneyland را در نظر گرفت. نسخه سوم این مجموعه نیز در دست ساخت قرار دارد؛ گرچه این بار قرار نیست جنیفر لی در ساخت دنباله این فرنچایز نقش داشته باشد.

در همین حال مجموعه داستان اسباب‌بازی هم 5.5 برابر برای دیزنی بازگشت سرمایه به همراه داشته است. این آمار حاصل عملکرد چهار نسخه از این فرنچایز در کنار مواردی نظیر NFL Alt-Cast و جاذبه‌های مختلف مربوط به پارک‌ها است که شرکت در کنفرانس اخیرش به آن‌ها اشاره کرد. در این میان حتی از Lightyear هم نام برده شد که بازخوردهای خوبی نداشت و عملکرد مناسبی هم در باکس آفیس به نمایش نگذاشت. در کنار انیمیشن‌های Frozen 3 و Zootopia 2، طرفداران باید منتظر اکران انیمیشن Toy Story 5 هم باشند. با توجه به برنامه‌های دیزنی به نظر می‌رسد باب ایگر می‌خواهد از IPهای محبوب‌اش بیش‌ترین بهره را ببرد.

علی‌رغم این که سرمایه‌گذاران فعال این شرکت سعی دارند تغییراتی را در رویکرد کمپانی ایجاد کنند و مخاطب‌ها هم اخیرا بازخوردهای منفی زیادی به اکران‌های اخیر نشان داده‌اند، اما آمار و ارقام نشان از این دارد که دیزنی همچنان در سوددهی عملکرد خوبی داشته و احتمالا با آثار بعدی‌اش این وضعیت ادامه پیدا خواهد کرد. 

این بود میزان سودآوری فرنچایزهای مختلف دیزنی. نظر شما درباره آثار این شرکت چیست؟ دوست دارید زودتر کدام اثر از این کمپانی را تماشا کنید؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

آیکون فیلم انتقام‌ جویان: پایان بازی Avengers: Endgame
فیلم

انتقام‌ جویان: پایان بازی

Avengers: Endgame

تماشای فیلم انتقام جویان: پایان بازی

منبع: Collider

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماشای رایگان ×