فیلم و سریال

10 سریال محبوب که پایانشان مخاطبان را خشمگین کرد

سریال‌های خوب با پایان‌بندی بد

سریالی که پایان‌بندی شگفت‌آوری داشته باشد، واقعاً کمیاب است. این نوع مجموعه‌ها توانسته‌اند تمام مسائل خود را به نحوی قابل قبول با راه‌حل مناسب پایان دهند، شخصیت‌های اصلی را به سمت‌های جالبی هدایت کنند و در طرفداران احساس رضایت به وجود آورند. مجموعه‌های تلویزیونی مانند پارک‌ها و تفریحات یا شیلد در این زمینه کاملا موفق بودند و پایان‌های آن‌ها با موضوعات مناسبی ارائه شد. اما همه مجموعه‌ها نمی‌توانند این کار را انجام دهند و رضایت مخاطبان را به دست بیاورند.

واقعیت این است که برخی از پایان‌‌بندی‌ها برای مخاطبان بسیار ناامیدکننده بوده‌اند. بعضی از سریال‌ها تصمیمات عجیب و مضحکی گرفتند و برخی از طرفداران از پایانشان ناراضی بودند. تعدادی از آن‌ها حتی با واکنش‌های شدید از سوی بینندگان مواجه شدند. در این مطلب از مایکت به بررسی سریال‌های خوب با پایان‌بندی‌های بد می‌پردازیم. 

10- سوپرانوز (The Sopranos)

سوپرانوز

 • امتیاز IMDB فیلم: 9.2/10
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: 92/100

“سریال “سوپرانوز” بدون شک یکی از بهترین برنامه‌های تلویزیونی تمام تاریخ است. این سریال معیارهای داستان‌نویسی در تلویزیون را تغییر داد، شخصیت‌های پیچیده و جذابی را به تصویر کشید و آن‌ها را در یک دنیای کاملاً واقعی و جذاب آورد؛ به گونه‌ای که طرفداران به مدت شش فصل در دنیای این سریال غرق شدند. این سریال به وضوح جسارت افراد را به تصویر کشید و به طور غیرمنتظره‌ای به پایان رسید. از آنجایی که سریال داستان‌های تاریکی را بیان می‌کرد، بسیاری انتظار نداشتند که پایانی شاد و مطلوب داشته باشد. اما پایانی که در تاریخ 10 ژوئن 2007 پخش شد، همگان را متعجب کرد.

وقتی تیتراژ پایانی پخش شد، طرفداران بسیاری شوکه شدند. اکثریت فکر می‌کردند که در پایان سریال، تونی سوپرانو به سزای اعمال خود می‌رسد، اما به جای آن، با یک پایان غم‌انگیز و نامشخص روبرو شدند. گذشته از تعدادی از طرفداران و منتقدانی که از پایان سریال راضی بودند، برخی دیگر به میزان قابل توجهی از پایان ناکام سریال ناراضی بودند و خشم آنان برانگیخته شد.

9- بازی تاج و تخت (Game of Thrones)

بازی تاج و تخت

 • امتیاز IMDB فیلم: 9.2/10
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: 88/100

فصل آخر سریال “بازی تاج و تخت” برای بسیاری از طرفداران، با خشم و ناامیدی پایان یافت. این نارضایتی به اوج خود رسید وقتی قسمت نهایی سریال پخش شد. در این فصل، سازندگان به طور ناگهانی و بدون مشورت کتاب‌های اصلی، اقدام به تغییرات شگفت‌آوری در داستان و شخصیت‌ها کردند.

تاکنون، طرفداران همچنان از مرگ ناراحت‌کننده جیمی و ملکه سرسی لنیستر در قسمت قبلی احساس درد می‌کنند، و اکنون باید با مرگ دنریس و انتخاب بران به عنوان پادشاه بعدی هفت پادشاهی روبرو شوند! بسیاری از بینندگان از نحوه‌ی انتخاب‌ها و تغییرات غیرمنتظره در داستان و شخصیت‌ها در طول فصل آخر ناراضی بودند. این پایان سریال به نوعی نمایانگر تمامی مشکلاتی بود که در انتهای سریال به وجود آمد.

8- ساینفلد (Seinfeld)

ساینفلد

 • امتیاز IMDB فیلم: 8.9/10
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: 89/100

سریال “ساینفلد” یک نمایش کمیک بود که در آن هیچ داستان مهمی وجود نداشت. این نمایش در طول 9 فصل داستان 4 دوست به نام‌های جری، کرامر، جورج و الین را روایت می‌کرد، و تصمیمات عجیبی که می‌گرفتند، به پایان سریال منجر شد.

اما راهی که به این نقطه رسیدند، خیلی ضعیف بود. شوخی‌ها و داستان‌هایی که قبلاً در سریال دیده بودیم، تکرار شدند و به ندرت برخی از آنها واقعاً جذاب بودند. پس از گذراندن یک فصل پایانی بدون خلاقیت، نمایش به نقطه شروع برگشت، ولی این بار شخصیت‌ها در زندان بودند. و همین تمام محتوای پایان سریال بود. تنها چیزی که به خاطر می‌ماند، ناامیدی از پایان نامطلوب سریال است.

7- آشنایی با مادر (How I Met Your Mother)

آشنایی با مادر

 • امتیاز IMDB فیلم: 8.3/10
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: 84/100

سریال “How I Met Your Mother” به مدت 9 فصل داستان زندگی تد و چگونگی آشنایی او با مادر فرزندانش را تعریف می‌کرد. طرفداران نیز در این سفر حضور داشتند و اکثراً از نمایش لذت می‌بردند. اما وقتی آخرین فصل پخش شد، نمایش داشت تغییر می‌کرد و تمرکزش روی یک آخر هفته خاص بود.

با وجود انتخاب‌های خلاقانه، وقتی مادر در قسمت پایانی فصل 8 معرفی شد، تازگی به داستان داد. بینندگان با زن محبوب تد آشنا شدند و آماده بودند تا با تد زندگی خوبی داشته باشدند. اما بلافاصله پس از معرفی مادر، داستان به رابین بازگشت و این تغییر ناگهانی عصبانیت بسیاری از طرفداران را به دنبال داشت.

پایان سریال به طور کلی مورد انتقاد قرار گرفت و تا حدی مسخره شد. در واقع، مجموعه دی وی دی دارای یک پایان جایگزین بود که در آن مادر زنده می‌ماند و داستان تد به یک پایان منطقی و دلنشین می‌رسید، چیزی که نمایش و طرفداران هر دو لایق آن بودند.

6- سوپرنچرال (Supernatural)

سوپرنچرال

 • امتیاز IMDB فیلم: 8.4/10
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: 93/100

متأسفانه سریال “سوپرنچرال” در مسیرش به مشکل برخورد و نتوانست به موفقیت اولیه خود ادامه دهد. در ابتدا، منتظر بودیم که تا پنج فصل ادامه یابد و نبرد جنگ خوب و بد را به تصویر بکشد. اما به طرز غیرمنتظره‌ای، سریال به مدت 10 سال دیگر ادامه یافت و توانایی بازگشت به حالت اولیه‌اش را نداشت. هرچند “سوپرنچرال” همچنان برای طرفداران جذاب بود و آنها پس از 15 سال سپری کردن زمان با وینچسترها، امیدوار بودند که پایان متناسبی داشته باشد.

متأسفانه همه‌گیری ویروس COVID-19 باعث شد تا برخی از برنامه‌ها برای فصل آخر به تعویق بیفتند، و در پایان سریال، مرگ ناگهانی دین اتفاق افتاد. این موضوع به نسبت احساسی بود، اما به نظر نمی‌آمد کاملاً منطقی باشد. دو برادر در نهایت در بهشت به هم می‌پیوندند، اما طرفداران از یک مبارزه نهایی پرشور محروم شدند که می‌توانست نمایش را با تمجید و تجلیل به پایان برساند. هرچند دیدن دوباره بابی خوب بود، اما بازیگران اصلی مانند کستیل و جان و مری وینچستر در نهایت حضور نداشتند. پس از 15 سال طولانی، زمان ادامه داستان رسیده بود، اما به شکلی کاملاً متفاوت از آنچه که انتظار می‌رفت.

5- دکستر (Dexter)

دکستر

 • امتیاز IMDB فیلم: 8.7/10
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: 71/100

بعد از پایان فصل 7 سریال “دکستر”، به نظر می‌رسید که داستان به حالت اصلی خود بازگشته است و طرفداران با امید به یک پایان هیجان‌انگیز منتظر سریال بودند. اما به جای آن، فصل 8 سریال با یک پایان تلخ و تاریک به پایان رسید. دکستر نه تنها پسر کوچکش را ترک کرد، بلکه اقداماتی ناشایست انجام داد که عشق و اعتماد طرفداران را به او از بین برد.

این قسمت بسیار مورد انتقاد قرار گرفت؛ زیرا شخصیت‌ها در آن به طور غیرمنطقی عمل می‌کنند و نویسندگان تصمیم به مجازات دکستر نمی‌گیرند. این مسأله تا این حد بد بود که سریال تلاش کرد با سریال “دکستر: خون تازه” همه چیز را مرتب کند، اما پایان آن نیز از پایان نخستین فصل بدتر بود و بسیاری از نقدهای نسخه اول را تکرار کرد. در نهایت، هیچ ابهامی در مورد ادامه داستان وجود ندارد، به این معنی که امیدی به ادامه داستان وجود ندارد. بنابراین طرفداران دلایل بیشتری برای نارضایتی از سریال دارند.

4- هاوس (House)

هاوس

 • امتیاز IMDB فیلم: 8.710
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: 90/100

فصل نهایی سریال “هاوس” زمانی که نویسندگان تصمیم گرفتند ویلسون به بیماری سرطان مبتلا شود، با واکنش‌های زیادی رو به رو شد. اما فصل آخر با عنوان “همه مرده‌اند” در کل به مشکلاتی در اجرا برخورد کرد. این قسمت شامل چند نمایش ویژه برای نشان دادن ویژگی‌های توهمی هاوس بود، قبل از اینکه طرفداران بتوانند پایان داستان را حدس بزنند.

قبل از رفتن هاوس و ویلسون به سمت غروب آفتاب، یک مرگ ساختگی ایجاد شد. از نظر تئوری این پایان مناسبی بود، اما دو فصل آخر سریال از جذابیت و توانایی هاوس در تشخیص بیماری‌ها دور شد. 

3- دو مرد و نصفی (Two and a Half Men)

دو مرد و نصفی

 • امتیاز IMDB فیلم: 7.1/10
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: 65/100

فیلم Two and a Half Men از یک نمایش معروف و محبوب به یک کمدی کم اهمیت و کم کیفیت در فصل‌های آخر تبدیل شد. این تغییرات بیشتر به علت جدایی چارلی شین، یکی از بازیگران اصلی، اتفاق افتاد. پایان فیلم همچنان تعجب‌آور بود، چرا که به نظر می‌رسید نمایش تصمیم گرفته بود که چارلی را به یک شکل نامناسب و با طرحی خشن در پایان سریال نمایش دهد. این پایان حتی از پایان‌های قبلی تعجب‌انگیز‌تر بود، زیرا نمایش در انتها به طور ناگهانی و بی‌دلیل از اصول قصه‌گویی خارج شد. 

2- گمشده (Lost)

گمشده

 • امتیاز IMDB فیلم: 8.3/10
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: 86/100

فصل اول از سریال Lost یکی از موفق‌ترین فصل‌های سریال‌های تلویزیونی بود و این سریال بهترین بودن را در دوران خود تعریف می‌کرد. اما در طول فصل‌های بعدی، نویسندگان با فشارهای زیادی مواجه شدند. در طول این سریال سوالات بی‌پایانی مطرح شدند، اما در نهایت به هیچ کدام از آنها پاسخ داده نشد. داستان با فلاش بک‌ها و فلاش فورواردها پیچیده‌تر شد و به نظر می‌رسید که نمایش دچار عدم انسجام است.

پایان سریال توضیحات کافی در مورد داستان ارائه نداد. طرفداران دائما در تعجب از این بودند که چه اتفاقی افتاده است، و اگرچه ایجاد اسرار و سوالات معمولاً می‌تواند جذابیت نمایش را افزایش دهد اما در این مورد، عدم توجیه مناسب و پاسخ به این سوالات باعث نارضایتی طرفداران شد.

1-کشتن ایو (Killing Eve)

کشتن ایو

 • امتیاز IMDB فیلم: 8.1/10
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: 80/100

سریال Killing Eve تا زمانی که پایان یافت، تلاش می‌کرد تا در نظر تماشاگران مختلف یک هویت مشترک بسازد. اما فصل آخر ضعیف‌ترین فصل این سریال بود، زیرا از نقشه‌های غیرمستقیم و تدبیرهای معقولی برای پیشبرد داستان استفاده نکرد.

طرفداران انتظار داشتند که نمایش با یک پایان قوی و حسی مناسب به اتمام برسد، به ویژه با بازی فوق‌العاده ساندرا اوه و جودی کومر در طول چهار فصل. اما پایان سریال با یک قتل وحشیانه منجر شد که نارضایتی تماشاگران را افزایش داد.

منبع: movieweb

دکمه بازگشت به بالا