اخباربرنامه های کاربردی اندروید

متا می‌گوید که قرار نیست واتساپ را با تبلیغات به نابودی بکشاند

بر طبق ادعای متا، قرار نیست تبلیغات درون‌فید به پیام‌رسان واتساپ اضافه شود. در ادامه این خبر با مایکت همراه باشید.

متا اخیرا بیانیه‌ای منتشر کرده و در آن اتهام اضافه کردن تبلیغات درون‌فید به واتساپ را رد کرده است. پیش‌تر گزارشی از سوی Financial Times در این رابطه منتشر شده بود. در این گزارش آمده بود که تیم‌های مختلفی در متا، شرکت مادر واتساپ، در حال ارزیابی روش‌هایی برای اضافه کردن تبلیغات در لیست مکالمات با مخاطب‌ها در صفحه خانگی این برنامه هستند.

FT Technology News هم ادعای مشابهی را مطرح کرده و حتی مقاله‌ای در این رابطه روی حساب کاربری پلتفرم X منتشر کرده است. این موضوع با بازنشر این موضوع توسط ویل کتکارد، رئیس واتساپ، رد شد. او گفته که این قضیه صحت نداشته و متا برنامه‌ای برای اضافه کردن چنین چیزی ندارد. پس از این، این گفته به صورت رسمی منتشر شد.

این اولین باری نیست که متا متهم به داشتن چنین برنامه‌هایی برای پول درآوردن از دو میلیارد کاربر فعال‌اش می‌شود. در واقع تحلیلگران سال‌ها است که پیش‌بینی می‌کنند توسعه‌دهندگان بالاخره دست به این کار خواهند زد. دلیل اصلی هم این است که متا چنین کاری را در رابطه با دیگر شبکه اجتماعی‌اش، یعنی اینستاگرام انجام داده و کاربران این برنامه تبلیغات فراوانی را در صفحه فید خود می‌بینند.

آیکون برنامه دانلود از واتساپ
دانلود از واتساپ 

حجم: ۱۵.۴ مگابایت

خیال‌تان راحت، متا هیچ تبلیغاتی به صفحه فید واتساپ اضافه می‌کند

متا می‌گوید که قرار نیست واتساپ را با تبلیغات به نابودی بکشاند

قابل ذکر است که این اتهامات حداقل در گذشته خالی از لطف نبوده‌اند. در سال‌های 2018 و 2018 متا برنامه‌های برای افزودن تبلیغات به واتساپ داشت. خبرگزاری The Wall Street Journal در مطلبی اعلام کرد که این شرکت قصد دارد تبلیغات را به بخش Status این پیام‌رسان اضافه کند تا بتواند دست به درآمدزایی بیش‌تر بزند. در سال 2020 هم اولیویر پونتویل در صفحه توییتر خود نوشت که واتساپ می‌خواهد در بخش استوری‌ها تبلیغات نمایش دهد. پس از آن وال استریت ژورنال گزارش دیگری در سال 2020 منتشر کرد و این موضوع باعث شد متا از تصمیمات خود منصرف شود و به دنبال راه‌های دیگری برای درآمدزایی بیفتد.

این شرکت به لطف برنامه WhatsApp Business توانسته به درآمدزایی خوبی برسد. این برنامه سرویس‌ها و ابزارهای گوناگونی را در اختیار 200 میلیون کاربر فعال‌اش قرار می‌دهد. بر اساس گزارش رسانه TechCrunch، شرکت متا طی جلسه مالی سه ماهه سوم سال 2022 اعلام کرده که تبلیغات click-to-WhatsApp با رشد سالیانه 80 درصدی، نرخ درآمد سالانه را به 1.5 میلیارد دلار رسانده است.

بد نیست اشاره کنیم که این شرکت در ماه ژوئن امسال لیست قیمت‌های خود را به‌روز کرده و با افزایش آن‌ها سعی کرده درآمد حاصل از WhatsApp Business را بیش‌تر کند. به نظر می‌رسد متا برنامه‌های بیش‌تری هم برای کسب درآمد از سرویس‌های‌اش دارد. مثلا گفته شده که این شرکت می‌خواهد با روشی به کسب و کارها اجازه دهد در فیسبوک و اینستاگرام دست به ارسال پیام شخصی بزنند. علاوه بر این، اضافه شدن کانال‌هایی شبیه به آن چه در تلگرام می‌بینیم هم احتمالا روشی برای درآمدزایی بیش‌تر از طریق واتساپ خواهد بود.

به عبارت دیگر واتساپ همین حالا هم منبع درآمد بسیار خوبی برای متا است و این غول دنیای رسانه می‌تواند بدون نابود کردن این پیام‌رسان، دست به درآمدزایی بیش‌تر از طریق آن بزند.

منبع: TechRadar

دکمه بازگشت به بالا