برترین‌هابرنامه های کاربردی اندروید

برنامه ترجمه انگلیسی به فارسی – دانلود بهترین اپلیکیشن های ترجمه متن

در گذشته بیشتر به هنگام سفر، اهمیت ترجمه کردن را در زندگی‌مان حس می‌کردیم. اگر چه که پیش‌نیاز برخی مشاغل، دانستن یک یا چند زبان خارجی است، ولی عموم مردم تا همین چند سال پیش هم خیلی نیاز به ترجمه متون زبان‌های مختلف به فارسی را در زندگی روزمره احساس نمی‌کردند. با این حال، با ورود به دنیای دیجیتال و همه‌گیر‌تر شدن استفاده از محصولات بین‌المللی، حالا اهمیت ترجمه چند برابر شده است. خوشبختانه به لطف موبایل و اپلیکیشن‌های ترجمه، می‌توان تا حد زیادی نیاز به حضور یک مترجم در کنارمان را برطرف کرد. با مجله مایکت همراه باشید تا به بهترین اپلیکیشن‌های ترجمه انگلیسی به فارسی نگاهی بیندازیم.

ما در مایکت برای انتخاب اپلیکیشن‌های این لیست، به فاکتورهای مختلفی توجه کردیم. اصلی‌ترین ویژگی که تمام اپلیکیشن‌های حاضر در این لیست آن را دارا هستند و برخی برنامه‌ها به همین دلیل نتوانستند در این لیست حضور پیدا کنند، پشتیبانی از زبان فارسی است. کیفیت ترجمه دیگر المان مهم در این اپلیکیشن‌هاست و ویژگی‌های منحصر به فرد آن‌ها هم نقش مهمی در انتخاب آن‌ها داشته است.

معروف‌ترین مترجم گوشی‌های هوشمند یا همان گوگل ترنسلیت – Google Translate

بدون شک وقتی در مورد بهترین برنامه‌های مخصوص ترجمه صحبت می‌کنیم، اولین نامی که به ذهن همه ما خطور می‌کند مترجم گوگل یا همان گوگل ترنسلیت است. گوگل که در زندگی دیجیتال ما نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند، با ابزار ترجمه خود لطف بزرگی به ما کاربران دنیای اینترنت کرده و همه ما با گوشی خود می‌توانیم به یک مترجم قابل اطمینان و باکیفیت، پرسرعت و رایگان دسترسی داشته باشیم.

اولین نکته مثبت در مورد گوگل ترنسلیت، رایگان بودن آن است. برای استفاده از امکانات کم‌نظیر این برنامه ترجمه باکیفیت، نیازی به تماشای تبلیغ یا تهیه اشتراک نیست و به شکلی رایگان و بی‌دردسر می‌توانید از آن استفاده کنید. نکته قابل‌ توجه دیگر، تعدد زبان‌های تحت پوشش گوگل ترنسلیت است. گوگل ترنسلیت از بیش از ۱۰۰ زبان از جمله زبان فارسی پشتیبانی می‌کند که رقم بسیار قابل ‌توجهی به شمار می‌رود. البته، به یاد داشته باشید که استفاده از تمامی این زبان‌ها با نسخه آفلاین برنامه ممکن نیست و اگر قصد دارید تا از این برنامه به صورت آفلاین استفاده کنید، بهتر است از دانلود شدن زبان مدنظر خود برای استفاده آفلاین اطمینان حاصل کنید.

گوگل ترنسلیت امکان ترجمه یک کلمه، یک عبارت و حتی متن‌های طولانی را برای شما به ارمغان می‌آورد. بنابراین، هم یک دستیار ترجمه بسیار خوب برای شماست، هم می‌توانید به چشم یک فرهنگ لغت یا دیکشنری به آن نگاه کنید. معانی مختلف کلمه در این حالت به شما نمایش داده می‌شود که بسیار نکته مثبتی به شمار می‌رود و به شما کمک می‌کند تا با وجوه مختلف کلمه مورد نظر خود آشنا شوید.

یکی از قابلیت‌های جذاب گوگل ترنسلیت، امکان ترجمه بر اساس عکس است. در واقع، به کمک این قابلیت شما عکسی از متنی که دوست دارید ترجمه شود می‌گیرید و این اپلیکیشن به صورت خودکار متن را تشخیص داده و پروسه ترجمه را آغاز می‌کند. به کمک این قابلیت، اگر مثلا بخشی از یک کتاب را خواستید ترجمه کنید یا نوشته‌ای روی دیوار نظر شما را به خود جلب کرد، می‌توانید از کمک گوگل ترنزلیت استفاده کنید.

دیگر قابلیت کاربردی و جذاب گوگل ترنسلیت، امکان ترجمه مکالمه‌ها با آن است. به این ترتیب، حتی در هنگام سفر نیز می‌توانید روی گوگل ترنسلیت به عنوان یک ابزار بسیار کاربردی و درجه یک حساب کنید. گوگل ترنسلیت خود را تبدیل به یک استاندارد برای اپلیکیشن‌های ترجمه پلتفرم اندروید کرده و بسته‌ای کاربردی و مطمئن از امکانات اساسی برای ترجمه را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

آیکون برنامه Google Translate
Google Translate 

حجم: ۳۲.۱ مگابایت

کاربردی مثل مترجم مایکروسافت – Microsoft Translator

درست به مانند گوگل که به عنوان یکی از غول‌های تکنولوژی دستیار ترجمه خود را در اختیار کاربران قرار داده، دیگر غول دنیای تکنولوژی یعنی مایکروسافت نیز اپلیکیشن ترجمه خود را برای استفاده کاربران، منتشر کرده است. مترجم مایکروسافت نیز یکی دیگر از برنامه‌های قابل اطمینان و کاربردی برای ترجمه است که کیفیت بالایی دارد و می‌توانید از آن در موقعیت‌های مختلف، استفاده کنید.

به چند روش می‌توانید از مترجم مایکروسافت بهره بگیرید. روش اول، ترجمه متون تایپی است. شما می‌توانید متن دل‌خواه خود را در فضای اپلیکیشن تایپ کنید تا ترجمه آن به زبان مقصد مورد نظرتان، به شما ارائه شود. درست به مانند گوگل ترنزلیت، روی مترجم مایکروسافت نیز می‌توانید به عنوان یک فرهنگ لغت حساب کنید و اگر حتی یک کلمه وجود دارد که دوست دارید معنی آن را بدانید، با وارد کردن همان کلمه به ترجمه‌اش دسترسی پیدا کنید. شما امکان به اشتراک‌گذاری ترجمه با دیگران را از طریق گزینه اشتراک‌گذاری دارید و از سوی دیگر، می‌توانید با انتخاب گزینه خواندن، متن را بشنوید.

روش دوم استفاده از مترجم مایکروسافت، ترجمه تصاویر است. شما می‌توانید از متنی که ترجمه آن را می‌خواهید یک عکس بگیرید تا اپلیکیشن کار ترجمه آن را برای شما انجام دهد. از سوی دیگر، امکان ترجمه صوت نیز در این اپلیکیشن فراهم شده و به این ترتیب می‌توانید مثلا بخشی از فیلم مدنظر خود یا صحبت یکی از دوستان خود را ترجمه کنید. به مانند گوگل ترنزلیت، امکان ترجمه مکالمه نیز در مترجم مایکروسافت در نظر گرفته شده تا با یک برنامه بسیار جامع و کاربردی در زمینه ترجمه طرف باشیم.

یکی از بخش‌های جالب توجه مترجم مایکروسافت، قرارگیری یک بخش مخصوص به راهنمای سفر در آن است. در واقع، در این بخش جملات انگلیسی کاربردی در هنگام سفر به تفکیک موضوع (مثل رزرو هتل، رستوران و …) کنار هم قرار گرفته‌اند و شما می‌توانید در هنگام سفر به سرعت به آن‌ها دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را به زبان مقصد مورد نظر خود ترجمه کنید.

ویژگی‌هایی که مترجم مایکروسافت ارائه می‌کند بسیار شبیه به گوگل ترنزلیت است و کیفیت ترجمه هر دو برنامه نیز تقریبا نزدیک به یکدیگر به نظر می‌آید، با این حال جنبه‌های مربوط به فرهنگ لغت گوگل ترنزلیت بهتر است و وجود یک دفترچه راهنمای سفر، ویژگی جالبی از سمت مترجم مایکروسافت تلقی می‌شود.

آیکون برنامه Microsoft Translator
Microsoft Translator 

حجم: ۶۲.۷ مگابایت

ترجمه نوشته‌های صفحه گوشی با ترنسلیت آن اسکرین – Translate On Screen

یکی دیگر از مترجم‌های خوب برای گوشی هوشمند شما، اپلیکیشن ترنسلیت آن اسکرین است. جالب است بدانید که نام این برنامه بر اساس اصلی‌ترین ویژگی آن انتخاب شده است. به کمک این برنامه، شما می‌توانید متن‌های مختلفی که روی گوشی شما است را نمایش دهید. در واقع، با فعال کردن این برنامه می‌توانید مثلا یک بازی را اجرا کنید و متن‌های نمایش داده شده در آن بازی را برای خود ترجمه کنید. اگر اهل دنیای بازی‌های موبایلی نیستید هم کماکان این قابلیت به کار شما می‌آید؛ مثلا می‌توانید به سراغ وب‌گردی بروید و وقتی در سایت‌های خارجی مشغول جستجو هستید، نتایج را برای خودتان ترجمه کنید.

این قابلیت اپلیکیشن ترنسلیت آن اسکرین که بسیار کاربردی است، به شکلی ساده قابل استفاده است و پیچیدگی خاصی ندارد. از سوی دیگر از آن جایی که با یک برنامه سبک طرف هستیم، نیازی به داشتن سخت‌افزار قوی برای استفاده راحت از این برنامه نیست و اخلالی هم در عملکرد فنی سایر برنامه‌ها حتی در گوشی‌های ضعیف‌تر، ایجاد نمی‌گردد.

با توجه به پشتیبانی ترنسلیت آن اسکرین از تعداد بسیار زیادی از زبان‌های مختلف، نصب آن روی گوشی می‌تواند برای شما بسیار جذاب باشد و هنگام وب‌گردی در سایت‌های مختلف که زبان‌های مختلفی دارند یا بازی‌های مختلف، حسابی برای شما کارآمد عمل کند.

آیکون برنامه Translate On Screen
Translate On Screen 

حجم: ۵۸.۷ مگابایت

مترجم متن جامع یک همراه خوب برای ترجمه

یکی از اپلیکیشن‌های مترجم خوب ایرانی، مترجم متن جامع نام دارد که تمام ویژگی‌های استانداردی که از یک اپلیکیشن ترجمه انتظار دارید را برای شما به ارمغان می‌آورد. در ابتدا، لازم است به این نکته اشاره کنیم که برنامه مترجم متن جامع از بیش از ۳۰ زبان دنبال پشتیبانی می‌کند و از این حیث، در موقعیت‌های مختلفی می‌توانید روی آن حساب باز کنید.

با مترجم جامع متن، شما امکان تبدیل گفتار به نوشتار را دارید و به این ترتیب، حتی جملاتی که به صورت صوت هستند را نیز می‌توان ترجمه کرد. قابلیت کپی متن برای استفاده از آن در اپلیکیشن‌های دیگر نیز فراهم است و می‌توانید به سادگی متن ترجمه شده را برای مصارف دیگر، کپی کنید. از سوی دیگر، می‌توان ترجمه را در شبکه‌های اجتماعی نیز به اشتراک گذاشت.

مترجم متن جامع از سه موتور ترجمه استفاده می‌کند و به همین سبب، کیفیت ترجمه‌ای که ارائه می‌دهد قابل قبول است. به کمک تلفظ‌های قرار گرفته در این برنامه نیز می‌توانید تلفظ کلمات خارجی را به خوبی یاد بگیرید که خود نکته مثبتی به شمار می‌رود.

آیکون برنامه مترجم متن جامع
مترجم متن جامع 

حجم: ۷.۷ مگابایت

دیکشنری و آموزش زبان با پیکودیک – PICoDIC

پیکودیک یک برنامه جامع و کامل در حوزه زبان به شمار می‌رود. این اپلیکیشن قابلیت‌های بسیاری را در خود جای داده و بحث ترجمه، تنها گوشه‌ای از امکانات فراوان پیکودیک در راستای رفع نیازهای شما در بحث زبان انگلیسی به شمار می‌رود. شما می‌توانید در هر بخشی از اندروید، با کپی یک کلمه به ترجمه آن در این اپلیکیشن دسترسی پیدا کنید. از سوی دیگر، سرویس ترجمه شناور پیکودیک شما را قادر می‌سازد تا خیلی سریع در هر برنامه‌ای که بودید بتوانید کلمات مدنظر خود را ترجمه کنید. حتی امکان ترجمه از روی تصاویر با روش OCR نیز در پیکودیک فراهم شده است. از سوی دیگر، امکان ترجمه گفتار نیز در این اپلیکیشن گنجانده شده تا بیش از پیش بتواند پاسخگوی نیازهای متعدد کاربران باشد.

اگر چه برای ترجمه متن‌های بلند گزینه‌های بهتری هم در این لیست وجود دارد، اما برای ترجمه کلمات پیکودیک یک برنامه کامل است. شما می‌توانید مترادف‌های یک کلمه را نیز در این اپلیکیشن پیدا کنید یا با ریشه کلمات بیشتر آشنا شوید. به این ترتیب، پیکودیک تبدیل به یک ابزار بسیار خوب برای افراد مبتدی در امر ترجمه به شمار می‌رود و برای حرفه‌ای‌ترها هم دربردارنده نکات جالب و مختلفی است. مثلا، در این اپلیکیشن شاهد بخشی مخصوص به اصطلاحات و عبارات گردشگری هستیم که در هنگام سفر می‌تواند بسیار به شما کمک کند.

آیکون برنامه دیکشنری و آموزش زبان PICoDIC
دیکشنری و آموزش زبان PICoDIC 

حجم: ۲۱.۵ مگابایت

اپلیکیشن‌هایی که در این مقاله به شما معرفی کردیم، هر کدام با امکانات و رابط کاربری خاص خود، می‌توانند پاسخگوی نیاز شما در بحث ترجمه باشند. با این حال، نکته مشترک میان تمامی آن‌ها، کیفیت قابل قبول ترجمه است. با این که هیچ اپلیکیشنی جای یک مترجم حرفه‌ای را نمی‌گیرد، اما با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، برنامه‌های موجود در این زمینه نیز هم گسترش پیدا کرده و هم باکیفیت‌تر شده‌اند و به راحتی می‌توانید روی آن‌ها حساب باز کنید.

‫۳ دیدگاه ها

  1. سلام من چند ساله که کلاس زبان میرم و خیلی عالی یاد نگرفتم😔
    من چیکار کنم تا زبان رو کامل یاد بگیرم و حرفه ای صحبت کنم؟(زبان انگلیسی)

  2. سلام نیاز دارم که متن ها انگلیسی را به فارسی و فارسی به انگلیسی . ممنون و سپاسمند شما

دکمه بازگشت به بالا