هر چیزی که باید درباره بازی رویال مچ بدانید

بازی‌های Match Three‌ از همان ابتدا جایگاه ویژه‌ای در بین بازی‌های موبایلی داشتند؛ این سبک از بازی‌ها همیشه به پلیرها این اطمینان را می‌دادند که حتی با ساده‌ترین طراحی و جلوه بصری ممکن، این عناوین می‌توانند تا ساعت‌ها پلیرها را مجذوب خود کنند و هیچ تاریخ انقضایی هم نداشته باشند.

این بازی‌های به اندازه‌ای محبوب هستند که اهمیت ندارد در چه سن و سالی هستید؛ شاید حتی پدربزرگ یا مادربزرگ شما هم که هیچ بازی ویدیویی یا موبایلی را تجربه نکرده باشد، برای اولین بار در زندگی‌اش یک بازی Match Three را تجربه کرده و از تجربه آن لذت ببرد؛ به همین خاطر این سبک را می‌توان یکی از مهم‌ترین ژانرهای بازی‌های موبایلی دانست.

با وجود محبوبیت بعضی از بازی‌های «مچ ۳» مثل Candy Crush، خیلی از استودیوهای بازی‌سازی به این فکر افتادند که به هر نحوی، راهشان را به دنیای این سبک و سیاق از بازی‌های موبایلی باز کنند و یکی از همین بازی‌ها، عنوان Royal Match بود که در نوع خود یکی از متفاوت‌ترین بازی‌های این سبک محسوب می‌شود.

این بازی توانست طی اتفاقاتی، محبوبیت بسیار زیادی را به خصوص طی دو سال اخیر به دست آورد و سازندگان آن، همواره وقت زیادی روی طراحی مراحل و گیمپلی این بازی گذاشته‌اند؛ در این مطلب قرار است به هر چیزی که باید راجع به بازی Royal Match بدانید، بپردازیم. با این مقاله و بلاگ مایکت همراه باشید.

موج عظیم مارکتینگ رویال مچ

موج عظیم مارکتینگ رویال مچ

برای مدت زمان زیادی، توجه نکردن به رویال مچ، کار غیرممکنی بود. سازندگان این بازی بعد از ساختن آن، تبلیغات این بازی را به صورت گسترده‌ای شروع کردند که البته می‌توان به این موضوع هم اشاره کرد که این بازی بودجه بسیار زیادی را به خود اختصاص داده بود و با توجه به این بودجه، موفقیت رویال مچ تا حدودی تایید شده بود.

اما موضوعی که شاید باعث شد تا بیشتر متوجه این بازی شویم، تبلیغات ویدیویی این بازی در بازی‌های موبایلی دیگر بود. تقریبا هر بازی موبایلی به همراه تبلیغات روی گوشی خود نصب داشته باشید، در حال تبلیغ کردن این بازی بود و این تبلیغ را پشت سر یکدیگر و بارها در طول تجربه بازی‌ها مشاهده می‌کردیم.

این تبلیغ‌ها به اندازه‌ای زیاد بود که تقریبا در ذهنمان نقش بسته بود که هر بار وارد تبلیغات بازی بشویم، قرار است یک تبلیغ ویدیویی دیگر از بازی رویال مچ بببینیم که این موضوع شاید در ابتدا کمی اذیت‌کننده به نظر برسد؛ اما به مرور زمان، اسم بازی Royal Match در ذهن شما نقش خواهد بست.

این تبلیغات تا جایی پیش رفت که حتی اینفلوئنسرها یکی پس از دیگری برای ساختن محتوای طنز، از این موضوع استفاده کردند که چرا هر کجا که می‌روند، در حال دیدن تبلیغات Royal Match هستند و همین موضوع به اصطلاح ساده، توانست بستر مناسبی برای ورود رویال مچ به مین‌استریم بسازد.

اما باید اعتراف کرد که این تبلیغات به شکل اعجاب‌آوری جذاب بودند؛ در این تبلیغات، سازندگان یک ویدیو ساده از گیمپلی بازی را نمایش ندادند. بلکه به شما اجازه می‌دادند که بخشی از گیمپلی این بازی را تجربه کنید. این تبلیغات قابل تعامل،‌ بخشی از مینی‌گیم مخصوص رویال مچ را به نمایش می‌گذاشت.

البته نکته جالب‌تر این است که این مینی‌گیم‌ها به شکل خیلی محدودی در رویال مچ حضور دارند و شما از همان ابتدای بازی به رویال مچ دسترسی ندارید؛ اما این مینی‌گیم‌ها بسیار سرگرم‌کننده بودند و خیلی‌ها فقط به خاطر تجربه این مینی گیم‌ها، رویال مچ را نصب کرده بودند.

احتمالا شما هم این مینی گیم‌ها را دیده‌اید؛ مینی گیم‌هایی که در آن یک پادشاه در خطر قرار گرفته و شما باید در مدت زمان مشخصی، سریع یک مرحله «مچ ۳» را خالی کنید تا بتوانید این پادشاه را نجات دهید. مثلا زمانی که آتش در حال پخش شدن در خانه است، با خالی کردن مرحله می‌توانید مقداری زیادی آب را به خانه برسانید تا پادشاه آتش نگیرد.

با این که کمی گول زدن مخاطب هم در این مارکتینگ دخیل بوده، اما نمی‌‌توان نادیده گرفت که این موضوع تا چه اندازه‌ای، توانست مورد توجه مخاطب‌ها قرار بگیرد؛ محبوبیت این روزهای رویال مچ، قطعا به خاطر این مدل از مارکتینگ قدرتمند بود که باید به تیم تبلیغاتی این بازی موبایلی، احسنت گفت!

آیکون بازی Royal Match

Royal Match

حجم:۱۵۳.۸ مگابایت

دانلود بازی رویال مچ

گیمپلی بازی رویال مچ

گیمپلی بازی رویال مچ

ماموریت و هدف شما در این بازی کاملا ساده است؛ مهره‌های سه‌تایی یا بیشتر را در کنار یکدیگر قرار دهید تا آن‌ها را منفجر کرده و مراحل را از تعداد مهره‌هایی که بازی در اختیار شما قرار داده است، خالی کنید؛ به طور کلی،‌ بستر بازی شباهت بسیار زیادی به Match Threeهای کلاسیک دارد.

با تمام کردن هر مرحله، بازی به شما آیتم‌هایی را می‌دهد و شما به این آیتم‌ها در ادامه بازی نیاز دارید. بازی فقط یک مچ ۳ ساده نیست و برای این که سازندگان بتوانند شما را بیشتر درگیر این بازی کنند، کمی از المان‌های مدیریت و استراتژی را هم به استادانه‌ترین شکل ممکن در این بازی قرار داده‌اند.

شما در این بازی یک کاخ در اختیار دارید که هنوز هیچ بخشی از آن ساخته نشده است؛ با انجام دادن مراحل مختلف در این بازی، می‌توانید آیتم‌ها و واحدهای پول درون بازی بیشتری به دست آورید و این پول و آیتم‌ها به شما کمک می‌کند که بتوانید به سلیقه خودتان، کاخ پادشاه را بسازید و تزیین کنید.

این کاخ به صورت بخش‌بندی مورد تزیین قرار می‌گیرد؛ مثلا در ابتدا شما تنها می‌توانید حیاط کاخ را به سلیقه خودتان بازسازی کنید؛‌ سازندگان به شما گزینه‌های مختلفی مثل طرح‌ها و رنگ‌های مختلف کاشی‌ها یا پرچم‌ها ارائه می‌دهند که کمی حس ماجراجویی شما هم بیشتر شود.

به مرور زمان، این مراحل بسیار سخت‌تر می‌شوند؛ به خصوص زمانی که چالش‌های زمانی یا تعداد حرکت به بازی اضافه می‌شود. این چالش‌ها می‌توانند به راحتی مدت زمان طولانی شما را درگیر خود کنند. البته بعضی اوقات ممکن است که حتی بعد از گذشت مدت زمان زیادی هم نتوانید بعضی مراحل را رد کنید!

اینجاست که پاورآپ‌ها و بوسترها به کمک شما می‌آیند؛ پاورآپ‌ها و بوسترها، در حقیقت آیتم‌هایی در طول بازی هستند که به کمک آن‌ها، می‌توانید کمی گیمپلی را برای خود راحت‌تر کنید. مثلا بعضی از پاورآپ‌ها می‌توانند بمب‌هایی باشند که با انفجار آن‌ها، می‌توانید چند ردیف از مهره‌ها را به یکباره محو کنید.

در اوایل بازی، شما پاورآپ‌ها و بوسترهای زیادی را به دست می‌آورید اما به مرور زمان، تعداد این پاوراپ‌ها و بوسترهایی که خود بازی به شما هدیه می‌دهد، بسیار کمتر از قبل می‌شود که در این بخش، استراتژی بازی کردن شما هم بسیار اهمیت دارد. باید در نظر داشته باشید که چگونه از این پاورآپ‌ها استفاده می‌کنید.

در اوایل بازی، شما پاورآپ‌ها و گیفت‌ها را به دست می‌آورید و شاید اگر در مرحله‌های ابتدایی گیر کرده باشید، از آن‌ها استفاده کنید. اما اگر قصد دارید که در طولانی مدت این بازی را تجربه کنید، توصیه می‌کنیم که عجله‌ای برای استفاده کردن از این پاورآپ‌ها و بوسترهای بازی نداشته باشید.

بدین خاطر که قطعا جلوتر، مراحلی جلوی راه شما قرار می‌گیرد که هر چقدر هم الگوریتم‌های بازی را یاد گرفته باشید،‌ باز هم بدون استفاده از این بوسترها، نمی‌توانید طوری که باید، از این مراحل عبور کنید. پس احتکار کردن بوسترها و پاورآپ‌ها در بازی می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های ممکن برای تجربه طولانی مدت باشد.

چالش‌های روزانه رویال مچ

چالش‌های روزانه رویال مچ

به جز مراحل اصلی و مینی‌گیم‌هایی که رویال مچ در اختیار کاربرها قرار می‌دهد، یکی از بهترین ویژگی‌های این بازی، چالش‌های روزانه‌ای است که با آن‌ها روبه‌رو می شوید. این چالش‌های روزانه به شما کمک می‌کند که نه تنها یکم تجربه این بازی را در طول هر روز برای خود متفات کنید، بلکه به نفع شما هم خواهد بود.

این چالش‌ها معمولا با جایزه‌هایی همراه است که اگر بتوانید این چالش‌ها را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارید، احتمالا آیتم‌های کاربردی در طول بازی به شما تعلق می‌گیرد یا این که می‌توانید پول بیشتری به دست بیاورید که یا از مراحل سخت بازی بگذرید یا این که بتوانید سرریع‌تر قصر خود را تزیین کنید.

این چالش‌های روزانه اما، کمی متفاوت‌تر از بازی اصلی شما هستند. این چالش‌ها سختی خاص خودشان را دارند و معمولا یک شرط را برای پلیرها قرار می‌دهند؛ مثلا بعضی از چالش‌ها بدین شکل است که باید مرحله را در ۱۵ حرکت به پایان برسانید یا این که تنها دو دقیقه زمان دارید که در حرکات بی‌نهایت، مهره‌ها را خالی کنید.

این چالش‌های روزانه هر روز با روز قبلی تفاوت دارد و سرگرم‌کننده بودن این چالش‌های روزانه باعث می‌شود که به صورت ناگزیر، هر روز حداقل یک بار بازی Royal Match را باز کنید؛ بدین خاطر که انجام دادن این چالش‌های روزانه برای طولانی مدت هم می‌تواند در امتیاز تجربه شما در طول بازی تاثیرگذار باشد.

رویال رامبل

با این که گیمپلی بازی رویال مچ به خودی خود می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده باشد، اما سازندگان این بازی تمام سعی خود را کرده‌اند که به بهترین شکل ممکن، شما را همیشه سرگرم نگه‌دارند و همیشه در این بازی راهی وجود دارد که شما برای مدت زمان زیادی، وقت خود را صرف تجربه این بازی کنید.

یکی از این راه‌ها، مود رویال رامبل است؛ مود رویال رامبل یک بخش چندنفره در این بازی محسوب می‌شود. شما می‌توانید با پلیرهای مختلف سرتاسر جهان، به رقابت بپردازید که پیروز شدن در این بخش هم برای شما آیتم‌های متفاوتی را جایزه می‌دهد و می‌توانید در رده‌بندی جهانی این بازی هم رقابت کنید.

بخش رویال رامبل بدین شکل است که شما به همراه یک پلیر دیگر در یک صفحه که دو برد در آن قرار گرفته است، باید صفحه را به صورت کامل خالی کنید. البته صفحه‌های هر کدام از پلیرها چینش متفاوتی با پلیر دیگر دارد اما معمولا هدف نهایی شما یا بهتر است بگوییم آیتمی که باید از برد خارج کنید، همیشه یکسان است.

این که می‌توانید عملکرد رقیبتان را در طول این مود ببینید هم خودش یکی از بهترین ویژگی‌های بخش رویال رامبل است که می‌تواند برای مدت زمان زیادی شما را مشغول خود کند. همیشه یک آدرنالین، هیجان و اضطرابی در این بخش وجود دارد که از تجربه آن سیر نخواهید شد و همیشه می‌خواهید نشان دهید که شما پلیر بهتری هستید.

جلوه‌های بصری رویال مچ

جلوه‌های بصری رویال مچ

رویال مچ را قطعا می‌توان یکی از بهترین بازی‌های موبایلی موجود از لحاظ گرافیک و جلوه‌های بصری در نظر گرفت. مشخص است که تیم گرافیک این بازی تمام تلاش خود را به کار برده است تا از بهترین استایل گرافیکی در این بازی استفاده کند؛ زمانی که برای اولین بار این بازی را نصب و اجرا می‌کنید، گرافیک این بازی شما را شگفت‌زده می‌کند.

نکته جالب این است که شاید در ابتدای بازی تصور کنید که تمام زیبایی این بازی را دیده‌اید؛ اما به مرور زمان، این زیبایی تا حدی بیشتر از قبل می‌شود که نمی‌توانید باور کنید، چنین زمانی را صرف طراحی دنیای بازی گذاشته‌اند. به خصوص زمانی که به بخش‌های مختلف قصر در حال ساخت می‌روید.

مورد بعدی در بخش جلوه‌های بصری این بازی، انیمیشن‌های به شدت نرم و روان است؛ سازندگان بازی از قرار دادن انواع و اقسام اجسام متحرک و انیمیشن‌های در جریان داخل بازی دریغ نکرده‌اند و تقریبا در هر کجای این بازی که بروید، می‌توانید انیمیشن‌های متفاوتی را در طول بازی مشاهده کنید.

این انیمیشن‌ها به خصوص در مینی‌گیم‌ها بسیار چشم‌نواز هستند؛ در مینی‌گیم‌ها که خبری از بردها و مهره‌های متفاوت نیست و سازندگان مجبور هستند که یک محیط کاملا متفاوت طراحی کنند و حتی مکانیزم گیمپلی هم با حالت عادی متفاوت است، سنگ تمام گذاشته‌اند و همه‌چیز در بهترین حالت ممکن خود جریان دارد.

روش درآمدزایی رویال مچ

نکته جالبی که راجع به رویال مچ وجود دارد، این است که ناشران این بازی از تبلیغات ویدیویی بی‌شماری برای به شهرت رساندن این بازی استفاده کرده‌اند اما خودشان به هیچ‌وجه از تبلیغ استفاده نمی‌کنند! شما در این بازی هیچ‌ تبلیغی را مشاهده نخواهید کرد که به خودی خود بسیار عجیب است.

بدین خاطر که تقریبا تمام بازی‌های موبایلی که این روزها نصب می‌کنیم، به جز بازی‌های بزرگی مثل کالاف دیوتی موبایل، پابجی موبایل، کلش آو کلنز، کلش رویال و … همگی از تبلیغات ویدیویی غیرقابل حذف استفاده می‌کنند و تجربه هم نشان داده که این روش درآمدزایی برای بازی‌سازهای موبایلی بسیار مناسب است.

اما به نظر می‌رسد که سازندگان رویال مچ به این موضوع اعتقادی ندارند؛ تنها روش درآمدزایی در این بازی، از طریق فروش سکه و الماس است که به کمک این دو واحد پول درون بازی می‌توانید کارهای متفاوتی را انجام دهید. 

به عنوان مثال، اگر نیاز داشته باشید که بوستر یا پاورآپ تهیه کنید، باید حتما از سکه استفاده کنید و بعضی اوقات مراحل متفاوت در این بازی به اندازه‌ای سخت می‌شوند که شما مجبور هستید از پاورآپ‌هایتان استفاده کنید و اگر در مرحله سخت دیگری گیر کرده باشید،‌ حالا نوبت خرید پاورآپ‌های جدید است.

یکی دیگر از کارهای زیرکانه سازندگان این بازی، قرار دادن محدودیت در مدت زمان بازی کردن است. شما در بازی یک نوار سلامت دارید که تشکل شده از ۵ قلب است؛ با هر بار باختن، شما یک قلب از دست می‌دهید و یک ساعت طول می‌کشد که هر قلب مجددا بازیابی شود. اما اگر همه قلب‌ها را از دست بدهید چه؟

با از دست دادن همه قلب‌ها، شما باید چندین ساعت منتظر بمانید تا بتوانید مجددا بازی را تجربه کنید که این موضوع اگر در یک جلسه گیمپلی حساس و اعتیادآور باشید، موضوعی بسیار اذیت‌کننده است. به همین راحتی هم نمی‌توانید از کنار این بازی بگذرید و بازی دیگری را تجربه کنید.

بدین خاطر که تا اواسط بازی، شما کلی از قصر مخصوص خود را طراحی کرده‌اید و دیگر نمی‌توانید به راحتی از ادامه دادن برای ساختن این قصر خود را کنار بکشید؛ به همین خاطر، می‌توان گفت که روش درآمدزایی رویال مچ با این که از راه‌های ساده‌ای مثل تبلیغات ویدیویی نیست، اما سازندگان با زیرکی تمام، آن را در گیمپلی بازی منطقی کرده‌اند.

با توجه به این که بازی رویال مچ یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین بازی‌های موبایلی در حال حاضر داخل سبک Match Three محسوب می‌شود، شاید خیلی‌ها با خود تصور کنند که این بازی بهترین عنوان در این سبک است و بعضی‌های دیگر هم هنوز به تعصب خودشان روی بازی کندی کراش باقی‌ مانده‌اند.

در این که کندی کراش به نوعی یک پیشرو در این سبک است و به این زودی‌ها، در تخت پادشاهی این سبک می‌نشیند،‌ اما نمی‌توان کتمان کرد که رویال مچ هم راه درستی را در پیش گرفته است و شاید در آینده‌ای نه چندان دور، بتواند که یکی از جدی‌ترین رقیب‌ها برای کنار زدن کندی کراش به عنوان پیشرو این سبک باشد.

منبع: pocketgamer

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دانلود مایکت ×