برنامه های کاربردی اندروید

بازگشت به مدرسه: 13 برنامه‌ای که باید قبل از شروع مدارس نصب کنید

بهترین برنامه‌های درسی برای ایام تحصیلی

دیگر چیزی شروع به آغاز ایام تحصیل و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها باقی نمانده است. قطعا شمایی که دانش‌آموز هستید، تا حالا کتاب‌های درسی، لوازم تحریر و دیگر وسایل مورد نیاز برای تحصیل را فراهم کرده‌اید تا از همان روز اول، کاملا آماده وارد دوره جدید تحصیلی شوید. اما امروزه که حتی نوجوانان هم از گوشی‌های هوشمند استفاده زیادی می‌کنند، پس چه بهتر که برخی از فعالیت‌های خود را با این وسیله رایج انجام دهید تا کمکی به برنامه‌ریزی روزمره شما برای درس خواندن و برنامه‌ریزی شود. حال در ادامه سراغ معرفی بهترین برنامه‌ها برای تحصیل و برنامه‌ریزی درسی می‌رویم.

13- درستو

برنامه آموزشی درستو

اگر دنبال یک اپلیکیشن مناسب برای برنامه‌ریزی اوقات درسی خود هستید، برنامه «درستو» انتخاب بسیار خوبی برای شما خواهد بود. شما در این برنامه می‌توانید برای تمام فعالیت‌های درسی خود طی هفته برنامه‌ریزی کنید و به هر درس، زمان مشخصی را اختصاص دهید. شما به تفکیک هر درس، زمان صرف شده را ثبت می‌کنید تا بدانید آیا طبق نیاز پیش رفته‌اید یا خیر. همچنین امکان طبقه‌بندی فعالیت بر اساس تستی یا تشریحی بودن هم وجود دارد.

ساختار برنامه درستو به گونه‌ای است تا فعالیت خود را برای تمام ساعات شبانه‌روز دقیق تنظیم کنید. برای چنین امری هم درستو علاوه بر درس، فعالیت شما را در دو نوع دیگر یعنی «استراحت» و «فعالیت غیر درسی» تقسیم می‌کند. شما علاوه بر گذاشتن تایمر برای این که بدانید هر درس را چه قدر مطالعه کرده‌اید، قادر به تعیین آلارم هستید تا اپلیکیشن یادآوری کند حالا زمان مطالعه کدام درس فرا رسیده است.

آیکون برنامه برنامه ریزی درسی - درستو
برنامه ریزی درسی – درستو 

حجم: ۸.۶ مگابایت

12- Evernote

برنامه آموزشی Evernote

اپلیکیشن Evernote یک برنامه مطرح است که از آن برنامه‌ریزی کارهای روزمره استفاده می‌شود و مخاطبان زیادی در سراسر جهان دارد. این برنامه در واقع یک دفترچه هوشمند به حساب می‌آید که تنها برای برنامه‌ریزی مفید است، بلکه می‌توانید وقایع مهم، مناسبت‌ها، سالگردها را در آن ثبت کنید و حتی خاطرات و یادداشت‌های مهم خود را داخل آن بنویسید و نگه دارید. شما قادر هستید برای تمام این موارد آلارم تعیین کنید تا در زمان مناسب آن‌ها را به شما یادآوری کند. همچنین امکان همگام‌سازی یادداشت‌ها و حتی اشتراک آن‌ها با دیگران هم وجود دارد.

قابلیت کاربردی دیگر این برنامه، امکان اضافه کردن عکس، صدا و حتی فایل به یادداشت‌هاست. این گونه شما می‌توانید حتی برای برنامه‌های خود داده‌های مورد نیاز را یک‌جا جمع و همان موقع استفاده کنید. برنامه Evernote از جستجوی هوشمند بهره می‌برد که اجازه می‌دهد به راحتی و طی زمانی کم، نتایج دلخواه خود را پیدا کنید. اگر جز برنامه‌های درسی برای کارهای دیگر هم از این برنامه بهره می‌برید، قادر خواهید بود مجموعه فعالیت‌های خود را در دسته‌بندی‌های جداگانه قرار دهید و آن‌ها را منظم کنید. این برنامه علاوه بر گوشی هوشمند روی کامپیوتر هم در دسترس است و امکان سینک کردن یا همگام‌سازی آن‌ها و تهیه فایل پشتیبان از تمامی برنامه‌ریزی‌ها وجود دارد.

آیکون برنامه Evernote - Note Organizer
Evernote – Note Organizer 

حجم: ۳۲.۳ مگابایت

11- Google Classroom

برنامه آموزشی Google Classroom

طی سال‌های اخیر و به خصوص بعد از شیوع کرونا، برنامه‌های تدریس آنلاین رواج زیادی پیدا کردند و حتی پس از بازگشت به حالت عادی، افراد بسیاری از آن‌ها بهره می‌برند. برنامه Google Classroom اپلیکیشنی است که نه تنها برای دانش‌آموزان، بلکه برای معلم‌ها هم بسیار کاربردی خواهد بود. معلم می‌تواند در این برنامه، کلاس‌های خود را برنامه‌ریزی و برگزار کند و از طریق آن به ارتباط با دانش‌آموزان بپردازد.

این برنامه با استفاده از ابزار Google Docs امکان ارسال تکلیف به صورت آنلاین و بدون نیاز به مصرف کاغذ را فراهم می‌کند. دانش‌آموز هم می‌تواند تکلیف خود را به همین شکل انجام دهد و برای معلم بفرستد. معلم علاوه بر امکان مشاهده زمان ارسال تکالیف، تمام فایل‌های ارسال شده را در بخش Google Drive ذخیره و مشاهده خواهد کرد.

برنامه Google Classroom ابزاری جامع و در عین حال ساده است تا بتوان آموزش آنلاین را به بهترین شکل ممکن انجام داد. این گونه نه تنها معلمان به راحتی امکان ارسال و دریافت تکالیف و تهیه گزارش از آن‌ها را خواهند داشت، بلکه دانش‌آموزان هم به سرعت از برنامه کلاس‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها مطلع خواهند شد و همچنین می‌توانند با دیگر هم‌کلاسی‌های خود ارتباط برقرار کنند.

آیکون برنامه Google Classroom
Google Classroom 

حجم: ۱۲.۹ مگابایت

10- همیار (گام به گام، آموزشی، تدریس)

برنامه آموزشی همیار

کتاب‌های کمک درسی مثل گام به گام مدت‌هاست که رواج زیادی دارند، اما امروزه علاوه بر هزینه، تعداد بالای‌شان فضای زیادی را هم اشغال می‌کند. خوشبختانه اپلیکیشن همیار رفع‌کننده این مشکل است و به صورت رایگان، پاسخ جامع سوالات انواع کتاب‌های درسی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

این برنامه بسیاری از سوالات مطرح شده در کتاب‌های درسی پایه‌های چهارم تا نهم را پوشش می‌دهد. این سوالات شامل تمرینات، فعالیت‌ها، کار در کلاس و حتی کاربرگه‌هایی می‌شود که در هر کدام از این کتاب‌ها قرار دارند. تمام سوال‌های موجود با ذکر کتاب، فصل و صفحه به صورت تشریحی پاسخ داده شده‌اند تا به خوبی متوجه آن‌ها شوید. علاوه بر نظم بالای اطلاعات، استفاده از برنامه همیار بسیار آسان است و به راحتی و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای می‌توانید از آن استفاده نمایید.

آیکون برنامه همیار (گام به گام ، آموزشی ، تدریس)
همیار (گام به گام ، آموزشی ، تدریس) 

حجم: ۹.۸ مگابایت

9- مای درس

برنامه آموزشی مای درس

همان طور که اشاره کردیم، اپلیکیشن‌های آموزش آنلاین و کمک آموزشی، پس از شیوع کرونا بسیار رواج پیدا کرد. یکی از برنامه‌های مفید در این زمینه «مای درس» است که محتواهای آموزشی جامعی برای دانش‌آموزان پایه چهارم تا دوازدهم ارائه می‌دهد. این برنامه نه تنها تمام سوالات تشریحی موجود در کتاب‌های درسی را پاسخ می‌دهد، بلکه دارای محتواهای آموزشی تخصصی برای افزایش آگاهی و مهارت دانش‌آموزان است. محتواهایی همچون ویدیوهای آموزشی ساخته شده توسط اساتید مجرب که با دقت، فصول مختلف هر کتاب را بررسی می‌کنند.

علاوه بر بخش گام به گام و ویدیوهای آموزشی، بخش جزوات و نمونه سوالات هم در این برنامه تدارک دیده شده تا دانش‌آموز انواع تمرینات و سوال‌ها را مشاهده کند و مسلط بر موضوع شود. بخش آزمون آنلاین هم برای محک زدن میزان تسلط شما به درس‌ها قرار گرفته است. شما در این بخش می‌توانید در هر دو حالت تستی و تشریحی آزمون دهید و پس از اتمام کار، نتیجه را در قالب یک کارنامه با جزئیات ببینید. اپلیکیشن رایگان مای درس با وجود امکانات متعدد، همراه مناسبی برای پیشرفت تحصیلی شما خواهد بود که به صورت رایگان از فروشگاه مایکت قابل دریافت است.

آیکون برنامه مای درس (گام به گام رایگان)
مای درس (گام به گام رایگان) 

حجم: ۸.۱ مگابایت

8- دولینگو

برنامه آموزشی دولینگو

ممکن است خیلی از شما با برنامه دولینگو (Duolingo) آشنا باشید؛ اپلیکیشنی که احتمالا مطرح برنامه یادگیری انواع زبان در دنیا به حساب می‌آید. دلایل مختلفی برای یادگیری یک زبان جدید وجود دارد، اما دلیل هر چه باشد دولینگو به خوبی در این مسیر کمک‌تان خواهد کرد. این برنامه قابلیت یاددهی بیش از 35 زبان زنده دنیا را دارد که برای هر کدام، روند خاصی را طی می‌کند. شما با پیشروی در هر روند، ابتدا پایه‌ای‌ترین موارد هر زبان را یاد خواهید گرفت و سپس به مرور، وارد مراحل پیچیده‌تری خواهید شد تا انواع فعل‌ها، ساختارهای جمله‌بندی و چیزهای مشابه را یاد بگیرید.

حتی با وجود اختصاص وقتی کم در روز، دولینگو قادر است تا تسلط شما روی زبان مورد علاقه‌تان را بالا ببرد. دولینگو روی تمام جنبه‌ها شامل خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن تمرکز برابر دارد و کمک می‌کند تا در نهایت، بهترین تسلط و مهارت را در زبان جدید داشته باشید. برنامه دولینگو یک آزمون آنلاین یک ساعته هم دارد که آزمونی معتبر به حساب می‌آید و توسط بسیاری از دانشگاه‌ها و مدارس دنیا به رسمیت شناخته می‌شود.

آیکون برنامه Duolingo: Language Lessons
Duolingo: Language Lessons 

حجم: ۳۰.۵ مگابایت

7- لایوبوک

برنامه آموزشی لایوبوک

برنامه لایوبوک یک انتخاب مناسب دیگر برای افرادی است که آموزش مجازی و آنلاین را ترجیح می‌دهند. این برنامه تمام محتواهای درسی پایه‌های اول تا دوازدهم را پوشش می‌دهد و دارای انواع تمرین و نمونه سوال برای هر درس است. شما در ابتدا با یک ثبت نام ساده و سپس وارد کردن پایه تحصیلی خود، تمام محتواهای مربوط را دریافت خواهید کرد.

این محتوا شامل ویدیوهای آموزشی، پادکست صوتی، محتواها و جزوه‌های کمک آموزشی و همچنین تمرین و نمونه سوال است. شما حتی می‌توانید فایل PDF کتاب درسی را هم آپلود کنید تا تمام منابع آموزشی ممکن را یک‌جا گرد هم بیاورید. کاربر این برنامه در قالب معلم یا دانش‌آموز همچنین قادر است محتوای خاص خود را بسازد و با دیگر کاربران به اشتراک بگذارد. دیگر قابلیت جالب این برنامه، استفاده از فناوری واقعیت مجازی است؛ این گونه که با اسکن یک صفحه خاص از کتاب درسی، تمام محتواهای مربوط با آن برای شما نمایش داده خواهد شد.

آیکون برنامه لایوبوک - آموزش گام‌به‌گام با LiveBook - AR
لایوبوک – آموزش گام‌به‌گام با LiveBook – AR 

حجم: ۳۳.۵ مگابایت

6- تاپس

برنامه آموزشی تاپس

یکی از جذاب‌ترین روش‌های آموزشی، یادگیری مطالب در قالب بازی است. برنامه تاپس دقیقا همین رویکرد را پیش می‌گیرد و مطالب آموزشی پایه‌های ششم تا دهم را در قالبی سرگرم‌کننده به دانش‌آموز ارائه می‌دهد. شما در برنامه یا بهتر بگوییم بازی تاپس، سوالات درسی را در قالب یک رقابت با بازیکنان دیگر پاسخ می‌دهید. این گونه شما نه تنها یک سرگرمی جذاب دارید، بلکه کنار آن مفاهیم مختلف را یاد خواهید گرفت و آزمون هم خواهید داد.

شما با رقابت و کسب پیروزی‌های بیشتر در تاپس، امتیاز و سکه کسب می‌کنید و علاوه بر صعود در جدول بازیکنان، امکان کسب پاداش‌های مختلف هم خواهید داشت.

آیکون برنامه تاپس | یادگیری دروس به کمک بازی
تاپس | یادگیری دروس به کمک بازی 

حجم: ۲۱.۶ مگابایت

5- گاج‌مارکت

برنامه آموزشی گاج مارکت

انتشارات گاج سال‌هاست به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین ناشرهای کتاب‌های کمک آموزشی در ایران شناخته می‌شود. حال این انتشارات اپلیکیشنی با نام گاج مارکت را تدارک دیده است تا بدون نیاز به مراجعه به فروشگاه‌های حضوری و همچنین با هزینه کمتر، کتاب‌های کمک آموزشی مورد نیاز خود را تهیه کنید و به صورت دیجیتالی در اختیار داشته باشید.

این فروشگاه با داشتن بیش از 50 هزار کتاب مختلف، تنها به کتاب‌های کمک آموزشی محدود نیست و انواع آثارهای داستانی ایرانی و خارجی و همچنین، کتاب‌هایی در موضوعات مختلف را هم می‌توان در آن پیدا کرد. این اپلیکیشن حتی بخشی برای فروش انواع لوازم تحریر به صورت آنلاین در دسترس قرار داده است.

آیکون برنامه گاج‌مارکت
گاج‌مارکت 

حجم: ۱۳.۹ مگابایت

4- هم‌درس

برنامه آموزشی هم‌درس

برنامه «هم‌درس» اپلیکیشنی جامع برای برنامه‌ریزی درسی است که می‌تواند آماری جامع از عملکرد شما در یادگیری و آزمون ارائه دهد. این برنامه بر پایه هوش مصنوعی، یک برنامه‌ریزی درسی دقیق برای شما تعیین می‌کند تا روند مطالعه و مرور درس‌ها به بهترین شکل ممکن پیش برود. همچنین آزمون‌های مختلف در سطح‌های مختلفی قرار گرفته‌اند تا میزان تسلط و همچنین نقاط ضعف شما توسط هوش مصنوعی تشخیص داده شود و برنامه‌ریزی‌های آینده طبق آن‌ها تغییر کند.

برنامه هم‌درس برای یادگیری هر چه بهتر توسط دانش‌آموز از فلش کارت برای ارائه مطالب استفاده می‌کند تا در تقویت حافظه و بازیابی اطلاعات در ذهن مفید باشد. دیگر قابلیت جالب این برنامه، امکان پیدا کردن دوستان و اضافه کردن آن‌ها به گروه است تا این گونه، انگیزه بیشتری برای درس خواندن کسب کنید.

آیکون برنامه هم‌درس: بانک سوال و دفتر برنامه‌ریزی
هم‌درس: بانک سوال و دفتر برنامه‌ریزی 

حجم: ۱۸.۲ مگابایت

3- شاد

برنامه آموزشی شاد

اپلیکیشن شاد، برنامه رسمی ارائه شده توسط وزارت آموزش و پرورش است که پس از شیوع ویروس کرونا راه‌اندازی شد تا معلمان بتوانند در بستر آنلاین، آموزش خود به دانش‌آموزان را پیش ببرند. معلمان می‌تواند با استفاده از پنل مخصوص خود، کلاس‌های مختلف را در قالب رویداد زنده یا لایو برگزار کنند و دانش‌آموزان هم از طریق پنل ویژه خود، وارد این کلاس‌ها شوند و دروس جدید را یاد بگیرند.

علاوه بر این برگزاری کلاس‌ها، امکان ساخت گروه و کانال در این اپلیکیشن وجود دارد تا دانش‌آموزان و همچنین والدین آن‌ها از جدیدترین اطلاعیه‌ها، تکالیف و دیگر موارد مربوط به تحصیل به سرعت آگاه شوند.

آیکون برنامه برنامه شاد آموزش و پرورش
برنامه شاد آموزش و پرورش 

حجم: ۴۱.۹ مگابایت

2- روبیکا (بخش روبی‌کلاس)

برنامه آموزشی روبیکا روبی کلاس

روبیکا به عنوان یکی از محبوب‌ترین سوپراپلیکیشن‌های ایرانی، خدمات متعددی مثل پیام‌رسان، شبکه اجتماعی، سیستم پخش فیلم و سریال و موارد دیگر به کاربران خود ارائه می‌دهد. یکی دیگر از بخش‌های کاربردی این برنامه، بخش آموزشی است که «روبی‌کلاس» نام دارد. این بخش شامل ویدیوهای آموزشی متنوع برای پایه‌های تحصیلی مختلف می‌شود و تمام درس‌های هر پایه، حتی دروس رشته‌های مختلف در مقطع متوسط را هم پوشش می‌دهد.

دانش‌آموزان می‌توانند با دیدن ویدیوهای آموزشی مربوط به مقطع تحصیلی خود، نکات مفیدی زیادی را یاد بگیرند و تسلط بهتری به دروس داشته باشند.

آیکون برنامه روبیکا
روبیکا 

حجم: ۶۹.۴ مگابایت

1- فیلیمو مدرسه

برنامه آموزشی فیلیمو مدرسه

سرویس فیلمو را قطعا به واسطه آرشیو وسیع فیلم و سریال‌هایش می‌شناسید. سازندگان این اپلیکیشن، برنامه مخصوصی برای آموزش دانش‌آموزان تحت نام «فیلیمو مدرسه» ساخته‌اند که آرشیوی جامع از ویدیوهای مرتبط با دروس پایه‌های مختلفی تحصیلی درون آن گنجانده شده است. این آرشیو که حجم آن به بیش از 85 هزار دقیقه می‌رسد، محتوای درسی پایه‌های اول تا نهم را به طور کامل پوشش می‌دهد.

برای افزایش جذابیت این ویدیوها، علاوه بر حضور اساتید مجرب از شخصیت‌های بامزه و کارتونی استفاده شده است تا مخاطب هدف، محتوای مرتبط با دروس را در فضایی سرگرم‌کننده و جذاب دریافت کند و یاد بگیرد. علاوه بر ویدیو، درسنامه و انواع سوال‌های تستی و تشریحی برای هر پایه در فیلیمو مدرسه وجود دارد تا دانش‌آموز بتواند میزان تسلط خود روی درس‌های مختلفی را محک بزند. این برنامه علاوه بر گوشی‌های هوشمند، برای تبلت و کامپیوتر هم در دسترس است.

آیکون برنامه فیلیمو مدرسه
فیلیمو مدرسه 

حجم: ۱.۸ مگابایت
دکمه بازگشت به بالا