برنامه های کاربردی اندروید

دیکشنری انگلیسی و فارسی آفلاین برای گوشی اندرویدی

اگر شما هم در طول روز با متون انگلیسی سر و کار داشته باشید، احتمالا در موقعیتی قرار گرفته‌اید که با کلمه‌ای جدید مواجه شوید یا این که کلمه‌ای را می‌بینید که مطمئنید معنی آن را می‌دانید، اما هر چه که فکر می‌کنید معنای‌اش به ذهن‌تان خطور نمی‌کند. اگر گوشی‌های هوشمند و اپلیکیشن‌های دیکشنری توسعه پیدا کرده برای آن‌ها وجود نداشتند، برای یافتن معنای آن دسته از کلمات با چالش‌های گوناگونی از جمله به خاطر سپردن جستجو برای معنای آن کلمه وقتی که به خانه رسیدید، مواجه می‌شدید. با این حال، اختصاص دادن تنها چند مگابایت از فضای گوشی اندرویدی‌تان به یک اپلیکیشن دیکشنری، یعنی یافتن فوری معنای کلماتی که نمی‌دانید. با مجله مایکت همراه باشید تا نگاهی به بهترین اپلیکیشن‌های دیکشنری آفلاین برای اندروید داشته باشیم.

سریع و آسان مثل گوگل ترنسلیت | Google Translate

دیگر کمتر کسی پیدا می‌شود که این روزها با گوگل ترنسلیت آشنایی نداشته باشد. ابزار ترجمه گوگل در چند سال اخیر توانسته به خوبی خودش را به عنوان یک مرجع بر سر زبان‌ها بیندازد و روزانه پذیرای میلیون‌ها کاربر است که از Google Translate به عنوان یک همراه مطمئن در امر ترجمه استفاده می‌کنند. با این حال، فقط برای بحث ترجمه متون لازم نیست به سراغ گوگل ترنسلیت رفت. این ابزار قدرتمند ترجمه، مثل یک فرهنگ لغت یا همان دیکشنری، می‌تواند معنای کلمات را نیز به شما منتقل کند.

نکته حائز اهمیت در مورد گوگل ترنسلیت، آن است که می‌توان برای یافتن معنای لغات زبان‌های مختلف روی آن حساب کرد و در واقع تنها برای کلمات فارسی و انگلیسی کاربرد ندارد؛ حتی اگر معنای کلمه‌ای آلمانی را می‌خواهید نیز گوگل ترنسلیت به شما کمک می‌کند! اساسا گوگل ترنسلیت یک اپلیکیشن آنلاین است و برای استفاده از خدمات آن، باید به اینترنت متصل باشید. اما گوگل به فکر کاربرانی که می‌خواهند به صورت آفلاین از این دیکشنری کاربردی استفاده کنند نیز بوده و شما می‌توانید با دانلود کردن دیتای مربوط به زبان‌های مدنظر خود که می‌خواهید به صورت آفلاین از آن‌ها استفاده کنید، از گوگل ترنسلیت به صورت آفلاین نیز بهره ببرید.

آیکون برنامه Google Translate
Google Translate 

حجم: ۴۴.۳ مگابایت

یک دیکشنری کاربردی به نام دیکت باکس – Dict Box

اولین انتظاری که از یک اپلیکیشن دیکشنری می‌رود، آن است که معانی مطمئن و دقیق از کلمات را به شما ارائه کند، استفاده از آن ساده باشد و در هر شرایطی از جمله زمانی که به اینترنت دسترسی ندارید، بتوان روی آن حساب کرد. دیکت باکس تمامی این خصوصیات را در خود جای داده است و یکی از بهترین اپلیکیشن‌های دیکشنری برای گوشی‌های اندرویدی به شمار می‌رود. شما می‌توانید به کمک دیکت باکس معنی فارسی لغات انگلیسی مدنظر خود را پیدا کنید. البته شما می‌توانید معنای انگلیسی لغات فارسی را نیز با دیکت باکس به دست آورید و بنابراین، این اپلیکیشن کاربردی دوگانه دارد.

ترجمه‌های ارائه شده در دیکت باکس قابل اطمینان و کاربردی است و شما می‌توانید به معنای انگلیسی کلمات انگلیسی نیز در کنار مترادف‌های آن‌ها دسترسی داشته باشید. از سوی دیگر، در صفحه مربوط به هر کلمه توضیحات اصلی مربوط به صفحه ویکی‌پدیای آن نیز (در صورت وجود)  نمایش پیدا‌ می‌کند که نکته جالبی است. شما می‌توانید کلمات موجود در اپ‌ها و صفحات مختلف مرورگر خود را نیز به کمک این برنامه به سرعت ترجمه کنید.

دو قابلیت جالب دیگر نیز در این برنامه وجود دارد. یکی از این دو قابلیت، بخش فلش‌کارت‌ها برای کلمات پرکاربرد است که به شما کمک می‌کند تا کلمات را حفظ کنید. طبقه‌بندی این بخش نیز بسیار خوب صورت گرفته است. بخش جالب بعدی، ترجمه از روی عکس است که می‌توانید با عکس گرفتن از کلمه یا عبارتی که می‌خواهید معنی آن را بدانید، از این قابلیت کاربردی استفاده کنید.

آیکون برنامه Persian Dictionary - Dict Box
Persian Dictionary – Dict Box 

حجم: ۶۹.۲ مگابایت

دیکشنری جامع، همراهی خوب

یکی دیگر از اپلیکیشن‌های دیکشنری که می‌تواند یک همراه مناسب برای شما لقب بگیرد، دیکشنری جامع است. استفاده از این دیکشنری هنگامی که اتصال به اینترنت برقرار نیست نیز میسر است. دیکشنری جامع به شما کمک می‌کند تا به سرعت کلمات را جستجو و معنی آن‌ها را پیدا کنید. نکته حائز اهمیت، آن است که این فرهنگ لغت در حد و اندازه‌های برخی دیگر از برنامه‌های این لیست پیشرفته نیست و امکاناتی که ارائه می‌دهد، خیلی آن را از بقیه گزینه‌ها متمایز نمی‌کند. با این حال، استفاده از آن سریع و راحت است و می‌توان از آن در مواقعی که خیلی به دنبال ترجمه حساسی نیستید، بهره برد.

آیکون برنامه دیکشنری جامع (فارسی به انگلیسی و بلعکس)
دیکشنری جامع (فارسی به انگلیسی و بلعکس) 

حجم: ۱۶.۵ مگابایت

سریع مثل دیکشنری انگلیسی – فارسی

با داشتن حجمی کمتر از ۴۰ مگابایت، دیکشنری انگلیسی – فارسی یک همراه کوچک اما کاربردی برای شما خواهد بود. شما می‌توانید لغات انگلیسی را به فارسی و کلمات فارسی را به انگلیسی با کمک این برنامه ترجمه کنید و از معنای آن‌ها باخبر شوید. استفاده از این اپلیکیشن نیازی به اتصال به اینترنت ندارد و کلمات بسیاری نیز در آن جای گرفته و به این ترتیب، در اکثر موقعیت‌ها می‌توانید روی استفاده از آن حساب باز کنید.

یکی از ویژگی‌های جالب این اپلیکیشن که می‌تواند به شما در یادگیری کلمات جدید به شیوه‌ای جذاب کمک کند، بخش بازی‌ آن است. در این بخش شما با سوالاتی چهارگزینه‌ای باید معنی درست کلمات را انتخاب کنید که به خوبی می‌تواند در یادگیری لغات جدید به شما کمک کند. اگر چه انتخاب کلمات این بازی‌ها کمی عجیب انجام شده، ولی به هر حال چه کسی از بازی با کلمات بدش می‌آید؟ خصوصا اگر این بازی منجر به یادگیری کلماتی جدید شود.

آیکون برنامه English Persian Dictionary
English Persian Dictionary 

حجم: ۳۵.۸ مگابایت

دیکشنری مطمئن مایکروسافت

مایکروسافت در زمینه‌های مختلفی با گوگل در رقابت است و یکی از جلوه‌های کوچک این رقابت در اپلیکیشن ترجمه آن‌هاست. درست به مانند گوگل ترنسلیت، مایکروسافت ترنسلیتور یا همان مترجم مایکروسافت نیز برای بحث ترجمه یک همراه فوق‌العاده به شمار می‌آید. شما می‌توانید به کمک مترجم مایکروسافت، متن‌های مدنظر خود را ترجمه کنید. از جمله مزایای استفاده از مترجم مایکروسافت آن است که شما فقط به دو زبان فارسی و انگلیسی محدود نیستید و مثل گوگل ترنسلیت، می‌توانید روی این اپ برای آگاهی از معنای کلمات زبان‌های مختلف حساب باز کنید.

باز هم به مانند گوگل ترنسلیت، لازم است به این نکته اشاره کنیم که مترجم مایکروسافت نیز در اصل به صورت آنلاین کار می‌کند. با این حال، شما می‌توانید داده‌های مربوط به زبان‌های مختلف را دانلود کنید تا بتوانید ترجمه کلمات آن زبان‌ها را نیز به صورت آفلاین انجام دهید. قابلیت‌های ترجمه بر اساس صوت، عکس و مکالمه نیز در این برنامه گنجانده شده تا تبدیل به یک گزینه چندکاربره و بسیار کاربردی در زمینه ترجمه کلمات و متون شود. در نهایت نیز به بخش راهنمای کلمات می‌رسیم که می‌تواند در سفرها بسیار به شما کمک کند. موتور ترجمه مترجم مایکروسافت قدرتمند است و می‌توانید از درستی معانی ارائه شده از سوی آن اطمینان داشته باشید. با توجه به کاربردهای متعدد مترجم مایکروسافت، نصب آن روی گوشی اندرویدی شما می‌تواند باعث شود که در موقعیت‌های متفاوتی، از این اپلیکیشن و قابلیت‌های مختلفی که ارائه می‌کند، استفاده کنید.

آیکون برنامه Microsoft Translator
Microsoft Translator 

حجم: ۶۷.۷ مگابایت

تحلیل‌گران، یک دیکشنری دقیق

در لیست به اپلیکیشن‌های ایرانی مختلفی اشاره کردیم که همگی از دیکشنری‌های قابل قبول و مناسب برای رفع نیازهای روزمره در زمینه ترجمه لغات به شمار می‌روند. تحلیل‌گران نیز یکی دیگر از برنامه‌های ایرانی مناسب است که ویژگی‌هایی فراتر از یک فرهنگ لغت صرف را در خود جای داده است. تحلیل‌گران به مانند یک همیار همه‌جانبه در زمینه آموزش زبان انگلیسی به شمار می‌رود و فرهنگ لغت تنها یکی از چندین بخش آن است.

شما می‌توانید از فلش ‌کارت‌های تحلیل‌گران برای یادگیری لغات جدید استفاده کنید. این فلش ‌کارت‌ها دسته‌بندی‌های متفاوتی دارند و هر شخص با هر سطح یا هدفی که در ذهن دارد، می‌تواند از آن‌ها استفاده کند. فلش کارت‌ها روشی متداول برای یادگیری لغات جدید به شمار می‌روند و استفاده جالب از آن‌ها در تحلیل‌گران برای آموزش لغات جدید به زبان آموزان نیز نکته قابل توجهی به شمار می‌رود. از سوی دیگر، این اپلیکیشن بخش‌های دیگری را نیز در خود جای داده که می‌توان از جمله آن‌ها به بحث آموزش قواعد انگلیسی یا همان گرامر اشاره کرد. البته، این بخش‌ها در خود اپلیکیشن قرار ندارند و با مراجعه به بخش آن‌ها، در اصل به صفحه اینترنتی مربوطه منتقل خواهید شد. ولی به هر صورت به لطف برنامه تحلیل‌گران می‌توانید دسترسی سریعی به آن‌ها داشته باشید.

آیکون برنامه دیکشنری تحلیلگران (آموزشگاه مجازی)
دیکشنری تحلیلگران (آموزشگاه مجازی) 

حجم: ۹۹.۷ مگابایت

همه‌کاره مثل پیکودیک

اگر به دنبال یک اپلیکیشن همه‌کاره در زمینه زبان انگلیسی می‌گردید، پیکودیک همان چیزی است که باید آن را روی گوشی اندرویدی خود دانلود کنید. شما می‌توانید به صورت آفلاین از دیکشنری پیکودیک استفاده کنید. دایره لغات قرار گرفته در این دیکشنری بسیار بالاست و اگر به دنبال کلمه‌ای می‌گردید، به احتمال قریب به یقین در پیکودیک آن را پیدا خواهید کرد. با این حال درست به مانند تحلیل‌گران، پیکودیک نیز صرفا یک اپ فرهنگ لغت نیست.

شما می‌توانید مکالمات خود را نیز با پیکودیک ترجمه کنید. از سوی دیگر، عبارات کاربردی بحث گردشگری نیز در این اپ قرار گرفته تا هنگام سفر بتوانید با رجوع به آن، نیازهای خود برای صحبت با دیگران را برطرف کنید. برای ترجمه متن هم می‌توانید به سراغ پیکودیک بروید و صرفا معنای لغات در این اپلیکیشن قرار نگرفته است. در بخش آموزش پیکودیک نیز می‌توانید از کتاب‌های آموزشی و واژگان موضوعی و سطح‌بندی شده آن استفاده کنید و دانش خود را در زمینه زبان انگلیسی افزایش دهید. بخش لایتنر نیز دیگر قابلیت جالب این اپلیکیشن است. 

آیکون برنامه دیکشنری و آموزش زبان PICoDIC
دیکشنری و آموزش زبان PICoDIC 

حجم: ۲۱.۷ مگابایت
دکمه بازگشت به بالا