10 ویژگی جذابی که انتظار داریم به بازی eFootball 2025 اضافه شوند

یکی از بزرگ‌ترین تقابل‌های دنیای گیم، رقابت بین PES و FIFA (eFootball و FC کنونی) بوده است. تا چند سال پیش در کشور ما نسخه‌های PES همواره طرفداران بیشتری داشت و این بازی پایه ثابت گیم‌نت ها و دورهمی های دوستانه بود. برای نسخه سال 2022 کونامی تصمیم گرفت تا فرنچایز Pro Evolution Soccer را کنار بگذارد و بازی رایگان و سرویس محور eFootball را جایگزین آن کند. اما eFootball اصلا بازی خوبی نبود و نتوانست انتظارات طرفداران را بر آورده کند به طوری که طبق نظر کاربران، eFootball بدترین بازی تاریخ استیم لقب گرفت. پس از تلاش‌های کونامی و انتشار آپدیت‌های متعدد اکنون eFootball 2024 پیشرفت‌های زیادی داشته اما همچنان با یک عنوان در خور بازی‌های PES فاصله زیادی دارد. در این مقاله به برخی از کمبود‌ها و ویژگی‌های سری PES اشاره می‌کنیم که جای خالی آن در ئی‌فوتبال احساس می‌شود امیدواریم کونامی آن‌ها را به بازی eFootball 2025 اضافه کند.

هر چیزی که از بازی eFootball 2025 انتظار داریم

بازی eFootball 2025

تابستان سال 2020 کونامی اعلام کرد که امسال خبری از نسخه جدید PES نیست و بازی امسال در واقع همان بازی سال قبل است که به فصل فوتبالی جدید آپدیت شده است. کونامی علت این موضوع را تمرکز تیم سازنده برای ساخت نسخه نسل نهمی بازی عنوان کرد و در یک تریلر کوتاه گرافیک بالای نسل بعد PES را به نمایش گذاشت. این تریلر طرفداران را حسابی هیجان زده کرد و آنها را امیدوار کرد تا PES بار دیگر به دوران اوج خود برگردد و رقیب دیرینه را پشت سر بگذارد.

اما متاسفانه همه چیز مطابق انتظار پیش نرفت و پروژه نسل بعدی PES که از سه سال قبل توسعه اش آغاز شده بود، تعطیل شد و حالا کونامی تنها چند ماه برای عرضه یک بازی جدید فرصت داشت. به همین دلیل کونامی تصمیم گرفت تا با تغییر سیاست یک ری برندینگ انجام دهد و سری خاطره انگیز Pro Evolution Soccer را با یک بازی رایگان و سرویس محور به نام eFootball جابگزین کند. از آنجایی که کونامی فرصت کمی برای توسعه یک بازی جدید داشت، به عقیده خیلی‌ها eFootball در واقع یک نسخه توسعه یافته از PES Mobile است و به همین دلیل گیم پلی آن در سطح پائینی قرار دارد. اما هر چه که هست بازی eFootball آنقدر بد بوده که پس از گذشت دو سال و نیم هنوز هم یک بازی ناقص است.

احتمالا در اواخر تابستان امسال بازی eFootball 2025 عرضه خواهد شد و بسیاری از طرفداران منتظر‌ند تا کونامی بتواند یک بازی شبیه ساز فوتبال در حد و اندازه‌های نسل پیشین و قابل رقابت با FC ارائه دهد. در این مقاله به طوری کامل به برخی از ایرادات بازی. و همچنین ویژگی‌هایی از سری PES که منتظریم به بازی eFootball 2025 برگردند، می‌پردازیم.

1. کامل شدن تیم‌ها

بازی eFootball 2025

هنگام عرضه eFootball 2022 کونامی اعلام کرد که این بازی در واقع یک دمو است و به همین دلیل اکثر تیم‌های باشگاهی و کشوری در بازی قابل انتخاب نبودند و تنها می‌توانستید از لوگو و کیت آنها برای دریم تیم خود استفاده کنید. اما پس از عرضه 3 نسخه از بازی اوضاع تفاوت چندانی نکرده و از میان لیگ‌های معتبر تنها تعداد محدودی از تیم لایسنس شده مثل بایرن مونیخ، بارسلونا، آرسنال و… در بخش Authentic Team قابل انتخاب هستند. وضعیت لایسنس لیگ‌ها هم به لطف انحصار EA تعریفی ندارد و از میان لیگ‌های معتبر اروپایی تنها لیگ فرانسه، لیگ هلند و لیگ پرتغال لایسنس شده اند که از میان آنها تنها تیم‌های لیگ فرانسه در بازی‌های دوستانه قابل انتخاب هستند.
نکته قابل توجه اینجاست که محتوای تمام تیم‌ها از روز نخست در دیتا بیس بازی وجود داشته و در بخش تمرینی تمام تیم‌ها حضور دارند. حتی کاربران PC می‌توانند با نصب افزونه آنلاکر تمامی تیم‌ها را باز کنند، اما با این وجود کونامی باز‌هم به دلایل نامعلومی استفاده از تیم‌های باشگاهی غیر لایینس را در Authentic Team منع کرده است. به هر حال امیدواریم تا در بازی eFootball 2025 بلاخره تمامی تیم‌های موجود به بازی برگردند و طرفداران تیم‌های محبوبی مثل رئال مادرید و منچستر سیتی که در بازی لایینس نیستند هم بتوانند eFootball را با تیم مورد علاقه خود تجربه کنند.

2. اضافه شدن مد های آفلاین به eFootball 2025

بسیاری از افراد همچنان بازی‌های فوتبالی را تنها به شکل آفلاین و به صورت یک نفره و یا چند نفره در کنار دوستان بازی می‌کنند. به همین دلیل وجود محتوای آفلاین قوی یکی از ملزومات بازی‌های فوتبالی است‌. بازی FC همچون نسخه‌های گذشته فیفا در این زمینه خیلی خوب عمل کرده و محتوای غنی و جذابی را برای بازی یک نفره و چند نفره آفلاین ارائه می‌دهد. اما از سوی دیگر در eFootball به غیر از بازی دوستانه هیچ محتوای دیگری را به چشم نمی‌بینیم. کونامی حتی از زمان Winning Eleven حالت League و Cup در بازی‌های خود قرار می‌داد اما اکنون حتی همین دو ‌مود را هم از eFootball دریغ کرده است. از نسخه PES 2018 جالت جدیدی به نام Random Selection Match به بازی اضافه شده بود که آن‌هم در eFootball حذف شد.

ظاهرا حذف مود‌های آفلاین بخشی از سیاست کونامی بوده تا توجه بازیکنان را به محتوای آنلاین معطوف کند اما کونامی باید دیر یا زود دریابد که این کار موجب از دست دادن جامعه عظیمی از طرفداران بازی است؛ زیرا هر چقدر هم که محتوای آنلاین جذاب و غنی باشد، باز‌هم گاهی پلیر‌ها ترجیح می‌دهند تا یک رقابت تک نفره را انجام دهند با با دوستان‌شان در یک لیگ رقابت کنند. امیدواریم که کونامی در ادامه راه و در گام نخست مود‌های قبلی را برگرداند، و سپس حالت‌های آفلاین جذاب و جدیدی را به بازی eFootball 2025 اضافه کند.

آیکون بازی eFootball™ 2024

eFootball™ 2024

حجم:۶۰.۶ مگابایت

دانلود بازی ای‌فوتبال پِس ۲۴

3. غنی کردن محتوای آنلاین و چند نفره

بازی eFootball 2025

بالاتر گفتیم که تمرکز eFootball روی بازی آنلاین است اما کونامی برای بازی آنلاین هم محتوای چندانی را ارائه نمی‌دهد. مود اصلی بازی که همان Dream Team باشد جایگزین مود myclub در PES شده و عملکردی مشابه با آن دارد. یعنی شما مدیریت یک تیم را بر عهده می‌گیرید که در ابتدا بازیکنان آماتور در آن بازی می‌کنند و سپس با پیشرفت در بازی و کسب ثروت تیم خود را با اضافه کردن بازیکنان سطح بالاتر و ستارگان فوتبال ارتقا می‌دهید. کونانی با عرضه مستمر پک‌ها از بازیکنان و تیم‌ها سعی دارد بیش از پیش بازیکنان را به سمت دریم تیم سوق دهند. اما در این بخش محتوای کمی برای بازی کردن دارد. کل بخش بخش دربم شامل سه حالت Quick Match, eFootball League و Event می‌شود. بخش ئی‌فوتبال لیگ جذاب و هیجانی‌ است اما ایونت‌های بازی اغلب تکراری و خسته کننده هستند و چالشی برای مخاطب ایجاد نمی‌کنند. همچنین در بخش Authentic Team (بازی با تیم‌های واقعی) تنها محتوای آنلاین بخش ایونت ها است که آن‌هم به ندرت به بازی اضافه می‌شوند.
کم بودن محتوای جذاب در بازی‌های سرویس محوری همچون eFootball که نیاز به جذب مخاطب با پلی تایم بالا دارد، موجب می‌شود تا در گام اول بازی در جذب مخاطب مشکل داشته باشد و در گام دوم مخاطبان بازی پس از مدت کمی خسته شده و دست از بازی کردن بکشند. یکی از بزرگ‌ترین انتظار‌های گیمر‌ها از بازی eFootball 2025 اضافه شدن ایونت‌های جذاب و همزمان با رویداد‌های ورزشی، و همچنین امکان رقابت آنلاین در بخش Authentic Team است.

4. اضافه شدن کارت‌های Iconic Moment

کونامی کارت‌های مختلفی از بازیکنان را در قالب پک‌های همچون بازیکنان هفته، پک ستارگان، پل لجند و… قرار می‌دهند. اما یکی از بهترین کارت‌های PES که متاسفانه در eFootball کنار گذاشته شد، کارت Iconic Moment بود. کارت آیکانیک مومنت مربوط به یک بازی و یک لحظه به خصوص از یک ستاره فوتبال می‌شود که در آن بازی عملکرد درخشانی داشته و یک لحظه بزرگ را در تاریخ فوتبال و ذهن هوادران ثبت کرده است. برای مثال یک کارت از مسی در بازی برگشت الکلاسیکو فصل 2016-17 با گل دقیقه نودی و خوشحالی معروف مسی یا یک کارت از رونالدو از بازی برگشت نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا فصل 2018 و آن ضربه قیچی برگردان فوق‌العاده به یوونتوس. اگر کارت‌های Iconic Moment به بازی eFootball 2025 اضافه شوند، بدون شک گیمر‌های زیادی سعی می‌کنند تا هر طور شده آن بازیکنان را به تیم خود اضافه کنند.

5. ارتقا گرافیک بازی eFootball 2025

بازی eFootball 2025

با تغییر موتور بازی سازی به Unreal Engine 4 گرافیک محیطی بازی تغییرات چشمگیری داشته و خیلی چیز‌ها از جمله نور پردازی استادیوم‌ها و جزئیات چهره بازیکنان، به واقعیت نزدیک‌تر شدند. اما از نسخه 2022 تا اکنون بازی تغییرات گرافیکی آنچنانی را تجربه نکرده و طرفداران منتظر ارتقا گرافیک در عنوان مورد انتظار eFootball 2025 هستند. با توجه به اینکه موتور UE4 یک انجین پیشرفته است، قطعا می‌توان بازی زیبا‌تر و خیره کننده‌تری ساخت و برخی از آبجکت‌های بازی همچون بافت چمن و لباس بازیکنان و جزئیات این چنینی را بهبود بخشید.

6. اضافه شدن ادیت مود

Edit Mode یکی از جذاب‌ترین بخش‌های بازی های PES بود که در آن تقریبا می‌شد همه چیز در بازی را دستکاری کرد از اطلاعات بازیکنان و تیم‌ها گرفته تا ساخت بازیکن مورد علاقه خود. از طرفی همین ادیت مود موجب شده بود تا کاربران PC و PS4 بتوانند با نصب پچ و آپشن‌فایل لوگو، اسم و کیت واقعی تیم‌ها را جایگزین عناوین فیک کنند و به گونه‌ای مشکلات حاصل از لایسنس نبودن رقابت‌ها و لیگ‌ها را دور بزنند. این بخش هنوز به eFootball اضافه نشده و به هیچ عنوان نمی‌توان تغییراتی در بازی ایجاد کرد. البته از آنجایی که eFootball اساسا یک بازی آنلاین و وابسته به یک هسته مرکزی است، به طبع نباید انتظار چیزی همچون قبل را داشته باشین اما امیدواریم eFootball قابلیتی را ایجاد کند که به‌توان حداقل اسم و لوگو تیم‌ها و رقابت‌‌ها و همچنین کیت تیم‌ها را تغیبر داد.

7. تغییر منو و تم رنگی بازی

بازی eFootball 2025

برخلاف سری PES که هر نسخه سالانه آن از یک تم خاص استفاده می‌کرد، تم و ترکیب رنگی eFootball از زمان عرضه تاکنون تغییر چندانی نکرده. رنگ‌های شاد و خیره کننده؛ جای خود را به ترکیب های رنگی دارک مثل آبی-زرد داده است که بدون اغراق زشت است. همچنین منوی بازی هم بسیار ساده و سطحی طراحی شده و در آن هیچ خلاقیتی به کار گرفته نشده است. منوی گیم‌ پلن و انتخاب تیم به پیچیده‌ترین شکل ممکن پیاده‌سازی شده که در تجربه اول هر بازیکنی‌را سردرگم می‌کند. همچنین تنظیمات پیش بازی همانند انتخاب کیت و تغییر استادیوم با کات‌سین‌های غیر ضروری ترکیب شده که تنها وقت بازیکن را تلف میکند. شاید این مورد کمی سلیقه‌ای باشد اما از نظر من و بسیاری از طرفداران eFootball منوی بازی نیازمند یک تغییر یا حتی بازنگری بزرگ است، حتی اگر به معنای دانگرید به نسخه‌های PES باشد.

8. امکان تغییرات تاکتیک در تیم‌ها

بازی eFootball 2025

یکی از مهم‌ترین دلایل ضعف گیم پلی بازی، نبودن امکان تغییر و شخصی‌سازی تاکتیک تیم‌ها است. در eFootball شما برای پیاده سازی سبک بازی خود تنها به انتخاب سبک بازی از میان پنج گزینه و همچنین تعیین نحوه حمله و دفاع بازیکنان تیم‌تان محدود هستید. یکی از مهم‌ترین وجوح تمایز هر تیم در فوتبال تفاوت تاکتیک‌ها و سبک بازی به خصوص هر تیم است که eFootball همه آنها را نادیده گرفته و تمام سبک و تاکتیک‌های فوتبال را در پنج گزینه خلاصه کرده است. برای مثال در بازی، سبک تیم‌های بارسلونا و بایرن مونیخ به طور پیش‌فرض روی بازی مالکانه (Possession Game) تنظیم شده است. با چند دقیقه بازی کردن متوجه می‌شوید که سبک حمله و دفاع هر دو تیم تقریبا به یکسان است در صورتی که در فوتبال واقعی نحوه بازی این دو تیم تفاوت‌های زیادی دارند.

در بازی PES 2021 هم در حین بازی و هم در منو گیم‌ پلن، امکانات بیشتری برای تغییر تاکتیک وجود داشت و سبک بازی هر تیم تا حدودی به واقعیت شبیه بود . اضافه شدن گزینه‌های شخصی سازی تاکتیک و سبک بازی در ترکیب یکی از مورد انتظار‌ترین ویژگی‌هایی است که امیدواریم به بازی eFootball 2025 اضافه شود.

9. بازگشت مود Master League

بازی eFootball 2025

حالت مستر لیگ یکی از بخش‌های محبوب سری PES بود به طوری که بسیاری از بازیکنان، PES را به خاطر این مود بازی می‌کردند. در Master Laegue مدیریت مالی باشگاه، خرید و فروش بازیکنان، مربی‌گری و البته انجام بازی‌ها همگی بر عهده شما است و شما وظیفه داشتید تا در چندین فصل فوتبالی در رقابت‌های مختلف افتخارات زیادی کسب کنید. با انتشار eFootball 2022 این حالت از بازی حذف شده بود اما کونامی اعلام کرد که به زودی این مود را به بازی اضافه می‌کند. در آخرین آپدیت بزرگ بازی، حالت My League به بازی اضافه شده که تا حدودی شبیه مستر لیگ است اما فرسنگ‌ها با آن فاصله دارد. حال باید ببینیم که کونامی قصد دارد در بازی eFootball 2025 مود مستر لیگ را برگرداند یا به همین مود My League اکتفا می‌کند.

10. تغییرات فیزیک و گیم‌ پلی بازی

در رقابت میان PES و FIFA گیم پلی و فیزیک بازی، اگر نگوییم مهم‌ترین اما نقش تعیین کننده‌ای در انتخاب میان هر کدام داشته است. کونامی سعی داشت در eFootball از رویه سنتی خود خارج شود و یک گیم‌پلی مدرن را ارائه دهد. اما علی‌رغم تلاش‌های کونامی گیم‌ پلی بازی به جز در مواردی آن چیزی نشد که ما انتطارش را می‌کشیدیم. برای مثال در بحث توپ گیری و دفاع کردن کونامی با اضافه کردن مچ آپ و گزینه‌هایی همچون تنه زدن و بهینه سازی هوش مصنوعی، توانست دفاع کردن را از حالت خشک و سنتی که در PES بود خارج کند. اما از طرفی فیزیک بد بازیکنان و توپ، عدم تعادل میان هوش مهاجمان و مدافعان موجب شده تجربه کلی بازی کمی بازیکنان را کلافه کند. پیش از عرضه eFootball کونامی ادعا می‌کرد که انیمیشن‌های بازی حدود چهار برابر بیشتر از اخرین نسخه PES باشد که تاکنون این اتفاق رخ نداده و تمام انیمیشن‌های حرکتی بازی همان انیمیشن‌های PES 2021 هستند.

بسیاری از طرفداران PES این بازی را به خاطر گیم پلی هیجان انگیز آن دوست دارند و اکنون بسیاری از آنها به ناچار به FC 24 کوچ کرده‌اند یا همچنان مشغول تجربه PES 2021 هستند. اگر کونامی می‌خواهد که مجددا هواداران را به سمت eFootball بکشاند در گام نخست باید در گیم پلی و فیزیک بازی یک بازنگری انجام دهد.

سخن پایانی

کونامی در سال‌های اخیر نشان داده که تبحر خاصی در نابود کردن فرنچایز‌های محبوب خود دارد. PES آخربن قربانی سیاست‌های اشتباه کونامی بود که تمام شکوه و تاریخ این فرنچایز را با یک اثر ضعیف به نام eFootball جایگزین کرد و حالا به جایی رسیده که حتی خود شرکت هم از این بازی نا امید شده و اراده چندانی برای بهتر کردن آن ندارد. اما به هر حال در این مقاله به عنوان یک طرفدار چندین و چند ساله PES تمام آن چیزی را که به نظرم برای به اوج رساندن بازی نیاز بود مطرح کردم و امیدوارم روزی مجددا بتوانم یک بازی خارق‌العاده در خور شاهکار‌هایی همچون Pes 2013 تجربه کنم.

فکر می‌کنید به غیر از موارد بالا بازی eFootball 2025 به چی چیزی برای قدرت گرفتن و بازگشت به رقابت بازی‌های فوتبالی نیاز دارد؟

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دانلود مایکت ×