10 حقیقت علمی درباره انیمیشن باب اسفنجی شلوار مکعبی

باب اسفنجی شلوار مکعبی (SpongeBob SquarePants) یکی از عجیب‌ترین ساخته‌های شبکه نیکلودئون است. ماجراهای باب اسفنجی و دوستانش با شخصیت‌های دیوانه، محیطی رنگارنگ و جهانی که قوانین فیزیک را به چالش می‌کشد، به همان اندازه که خنده‌دار است، عجیب نیز هست. اینکه تعداد کمی از ارجاعات علمی در این نمایش وجود دارد، تعجب‌آور است. تعجب‌آورتر این است، که این ارجاعات کم، چقدر دقیق هستند. با ما همراه باشید، تا ۱۰ راز باب اسفنجی شلوار مربعی را با شما به اشتراک بگذاریم.

چیزی که بیشتر بینندگان نمی‌دانند، این است که، استیون هیلنبرگ، خالق باب اسفنجی، یک زیست شناس دریایی و یک انیماتور بود. دانش او از حیات دریایی، نمایش فوق العاده‌ای را رقم زده، که نشان می‌دهد چقدر از ارکان این داستان بر اساس واقعیت است.

10. رنگ های واقعی باب اسفنجی

رنگ های واقعی باب اسفنجی

باب اسفنجی یک شخصیت کارتونی است و کارهای زیادی را انجام می‌دهد، که یک اسفنج معمولی دریایی انجام نمی‌دهد. مانند جابجایی، دهان داشتن و همچنین برگرداندن همبرگر! این اثر همچنین دوست دارد با دادن همان خواص اسفنج آشپزخانه، به باب اسفنجی مخاطب را گیج کند. (اسفنج‌های آشپزخانه از مواد گیاهی ساخته می‌شوند، نه از اسفنج‌های دریایی!) با این حال، باب اسفنجی چند چیز دارد، که با اسفنج‌های دریایی مشترک هستند. به عنوان مثال اسفنج‌های دریایی می‌توانند مانند باب اسفنجی به رنگ زرد روشن باشند. آپلیسینا فیستولاریس، شناخته شده‌ترین اسفنج زرد دنیا است، اما گونه‌های دیگر نیز گاهی اوقات به رنگ زرد در می‌آیند.

9. قدرت التیام سریع باب اسفنجی

قدرت التیام سریع باب اسفنجی

بسیار پیش می‌آید که باب اسفنجی در سریال، بازوهایش را می‌کند و آن‌ها دوباره رشد می‌کنند. او می‌تواند پاهایش را کنده و پاهایش دوباره رشد می‌کنند. وی صدمات زیادی می‌بیند، اما نمی‌میرد. بیشتر ممکن است این را به خاطر کارتونی بودن اثر بدانند؛ با این حال همان‌طور که مشخص است، باب اسفنجی، دلیل موجهی برای زنده ماندن از این همه آسیب را دارد. اسفنج‌های دریایی دارای خواص احیا کننده قوی فوق‌العاده‌ای هستند. حتی اگر یک اسفنج به قطعات کوچک بریده شود، آن قطعات خود را به یک ‌سطح می‌چسبانند و به اسفنج‌های جدید تبدیل می‌شود و این یک راز باب اسفنجی شلوار مربعی است.

8. نام انگلیسی آقای اختاپوس اشتباه است

نام انگلیسی آقای اختاپوس اشتباه است

نام او در زبان انگلیسی (Squidward)، است و معمولا تصور می‌شود که او یک هشت‌پا است، اما حقیقت این است که او معمولا به جای ۸ پا با ۶ پا، به تصویر کشیده می‌شود و در واقع، یک اختاپوس است و این نه تنها با ظاهر او، بلکه با شخصیت او نیز سازگار است. اختاپوس‌ها عموما موجوداتی منزوی و تهاجمی هستند. این دقیقاً همان کاری است، که آقای اختاپوس می‌کند. با این حال استثناهای جذابی، در سال‌های اخیر کشف شده‌اند. این شامل تمایل گاه به گاه اختاپوس، برای همکاری با گونه‌های دیگر برای شکار غذا می‌شود. به نظر می‌رسد که او، این همکاری‌های شکار را، با مشت زدن، کنار خود، نگه می‌دارد. آقای اختاپوس شاید هیچ وقت روی باب اسفنجی مشت نزده باشد، اما طرز برخورد مشابه است.

7. تاج کوین

دهان واقعی کوین

کوین، خیار دریایی، یک آنتاگونیست کوچک است، که در چند قسمت ظاهر می‌شود. او چیزی را که شبیه به تاج است، بر روی سر دارد. روزی همکاران عصبی او، آن را، از کوین می‌گیرند و به باب اسفنجی می‌دهند. در همین حین باب اسفنجی می‌گوید، که “من نمی‌دانستم این یک کلاه است!” و کوین در حالی که از درد گریه می‌کند، پاسخ می‌دهد، که “آن کلاه نیست!” این صحنه جوک‌های زیادی را در مورد کلاه کوین به مخاطب ارائه می‌دهد، با این حال در واقع خیارهای دریایی، دارای شاخک‌های تغذیه جمع شونده‌ای هستند، که هنگام خوردن آزاد می‌شوند. گاهی اوقات این شاخک‌ها شبیه گیاهان گل‌دار و گاهی شبیه تاج هستند.

آیکون سریال شوی پاتریک ستاره ای The Patrick Star Show
سریال

شوی پاتریک ستاره ای

The Patrick Star Show

تماشای شوی پاتریک ستاره‌ای

6. ستاره‌های دریایی، کند هستند

ستاره‌های دریایی، کند هستند

پاتریک هرگز ستاره درخشان بیکینی باتم نبوده است. باب اسفنجی اغلب مجبور است در کارها به او کمک کند، زیرا او بسیار کند است و خنگی‌اش، منبع اصلی کمدی در سریال شده. همان‌طور که مشخص است، پاتریک مورد خاصی در نوع خود نیست. ستاره‌های دریایی، به طور طبیعی به عنوان یک گونه آهسته شناخته می‌شوند، که می‌توانند با سرعت متوسط یک متر در دقیقه حرکت کنند. جالب است بدانید که، برخی از زیر گونه‌ها حتی کندتر نیز هستند. اگر تنبل، آهسته‌ترین حیوان روی زمین باشد، ستاره‌های دریایی را می‌توان دومین موجودات آهسته زمین دانست. بنابراین، می‌توان گفت که پاتریک، با سرعتی متفاوت از شخصیت‌های دیگر حرکت می‌کند.

5. نهنگ‌های عنبر، صدای بلندی دارند

نهنگ‌های عنبر، صدای بلندی دارند

پرل علی رغم رفتار شادش، اغلب به خاطر خساست پدرش اشک می‌ریزد. گاهی آن‌قدر صدایش بلند می‌شود، که ساختمان را تکان می‌دهد. هرچند این اتفاقات اغراق آمیز و برای خنده  است، با این حال نهنگ‌های عنبر در واقعیت صدای بسیار بلندی دارند و آنان را به عنوان پر سر و صداترین حیوان روی زمین می‌شناسند، زیرا آن‌ها حتی از یک هواپیمای جت نیز صدای بلندتری دارند. به همین دلیل آن‌ها نه تنها می‌توانند پرده گوش انسان را منفجر کنند، بلکه می‌توانند یک انسان را تا حد مرگ مرتعش کرده و به کام مرگ بکشانند. به عبارت دیگر، پرل هنگام گریه، تنها مقدار کمی از قدرتش را آزاد می‌کند، که همان باعث لرزش ساختمان می‌شود. خوشبختانه این است که او تبدیل به یک ابرشرور نشده است، زیرا که قدرتش می‌توانست ویرانگر باشد.

4. حمله حلزون نفیر

حمله حلزون نفیر

در قسمت “حمله حلزون نفیر”، گروهی از حلزون‌ها به بیکینی باتم حمله می‌کنند و همه چیز و همه کس را می‌خورند. خوشبختانه سندی دلیل پرخاشگری آن‌ها را کشف کرده و باب اسفنجی ها را درمان می‌کند و به شکل‌ اصلی خود، برمی‌گرداند. جالب است بدانید که رفتار این گروه مهاجم بیشتر با واقعیت زندگی آن‌ها مطابقت داشت. حلزون‌های نفیر گوشت‌خوار هستند و انواع موجودات دریایی از جمله خرچنگ و ستاره دریایی را می‌خورند. برخی از گونه‌ها نیز قادر به رشد به اندازه‌های عظیم هستند. بنابراین، پایان این قسمت برای کسانی که در مورد حیوانات دریایی دانش دارند، مانند یک شوخی خودمانی بود.

آیکون فیلم باب اسفنجی: اسفنج در حال فرار The SpongeBob Movie: Sponge on the Run
فیلم

باب اسفنجی: اسفنج در حال فرار

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

تماشای فیلم باب اسفنجی: اسفنج در حال فرار

3. خرگوش‌های دریایی

خرگوش‌های دریایی

در قسمت “شکار خرگوش”، باب اسفنجی، یک خرگوش دریایی وحشی را، به سرپرستی می‌گیرد، اما طبق معمول همه چیز از کنترل او خارج می‌شود. در این قسمت، یک خرگوش معمولی، به عنوان حیوان دست‌آموز باب اسفنجی، کشیده شده است، با این حال چیزی به نام خرگوش دریایی وجود دارد. خرگوش دریایی، نوعی حلزون بی‌صدف دریایی است، که نام خود را به خاطر شباهتش، به خرگوش‌ها گرفته. بدن سفید چاق، پوست تیره و گوش‌های سیاه، ظاهری شبیه به یک خرگوش سفید با گوش‌های سیاه به او می‌دهند. حتی آبشش‌های خرگوش دریایی، شبیه به دم خرگوش است. جالب است بدانید که خرگوش‌های دریایی همه چیزخوار هستند و حیوانات و گیاهان دریایی کوچک، از جمله اسفنج‌های دریایی را می‌خورند.

2. گونه سندی

گونه‌ها سندی

سندی کارهای زیادی انجام می‌دهد که سنجاب‌ها نمی‌توانند انجام دهند؛ این شامل زندگی در زیر آب و اختراع وسایل جدید است. این حال یک کاری وجود دارد که هم او و هم سنجاب‌های عادی انجام می‌دهند، قرار دادن مقادیر زیادی آجیل، در گونه‌هاست! سنجاب‌ها، به داشتن گونه‌های انعطاف پذیر برای ذخیره غذا در حین غذا خوردن، معروف هستند. با این حال بسته به سنجاب و آجیل، تعداد آجیل‌هایی که می‌توانند در دهان خود قرار دهند، متفاوت است. برخی تخمین‌ها می‌گویند که سنجاب‌ها می‌توانند، تا ۸ یا ۹ مغز را در یک زمان نگه دارند. برخی دیگر می‌گویند که می‌توانند تا ۲۵ مغز را نگه دارند. بنابراین توانایی سیدنی در قرار دادن آجیل در گونه‌هایش، ممکن است اغراق آمیز باشد، اما نه خیلی!

1. بازگشت تریلوبیت

بازگشت تریلوبیت

قسمت “SB-120” یک قسمت عجیب بود. آقای اختاپوس که در یک قطعه یخ منجمد شده، آزاد می‌شود و به او ماشین زمانی داده می‌شود تا به زمان خود بازگردد. او تصمیم می‌گیرد برای دور شدن از باب اسفنجی به گذشته برود، اما به طور تصادفی به دوران پالئوزوئیک می‌رسد. این توسط چند تریلوبیت که در نزدیکی آن‌جا هستند، نشان داده می‌شود. تریلوبیت‌ها، گروهی منقرض شده از بندپایان هستند که در دوران کامبرین تکامل یافتند. در دوران اوج خود، این گونه به حداقل ۱۰ زیرگونه، تکامل یافته بودند. آن‌ها در دوران پالئوزوئیک زنده ماندند، اما قبل از انقراض دایناسورها کاملاً از بین رفتند.

سخن پایانی

در این مقاله، ما در پی کشف راز باب اسفنجی شلوار مکعبی بودیم و به این نتیجه رسیدیم، که بسیاری از ارکان این سریال بر اساس واقعیت ساخته شده‌اند. از آن‌جایی که خالق سریال استیون هیلنبرگ، یک زیست شناس دریایی بود، خوب می‌دانست که چگونه از علم خود برای ساختن این دنیا استفاده کند و گاها اشارات بسیار زیرپوستی و دقیقی را برای دوستداران زیست دریایی به جا گذاشته است.

منبع: cbr

۳ دیدگاه

 1. ممنون از مقاله جالبتون
  ولی لازم به ذکر است که این موارد ( یعنی همخوانی رفتارهای حیوانات یک کارتون با گونه واقعی آن ) تا آنجا که بنده خاطرم هست در کارتون های دیگر هم دیده میشود ، مثل کارتون ” نیک و نیکو ” که رفتار حشرات داخل کارتون با واقعیت کاملا منطبق بود ، برای مثال یک نوع سوسک که از مدفوع حیوانات دیگر تغذیه می‌کند، در آن انیمیشن هم به همین صورت بود و همیشه در حال حمل یک تکه مدفوع به صورت غلطان بود که دیگر حشرات را با بوی آن آزار میداد و ازش دوری میکردند( که البته این قسمت آزار دیگر حشرات ، فکر کنم واقعی نباشد )
  و همینطور در انیمیشن ” پسر شجاع ” و ” هاج زنبور عسل” و ……

 2. ممنون از شما بابت اطلاعات خوب در مورد سازنده و اهدافش در خصوص اطلاع رسانی موجودات دریایی به بیننده اثر.

  ولی بنده در مورد دوبله این انیمیشن انتقاد دارم !
  بنظر بنده دوبله این مجموعه بسیار سخی و سطح پایین هست و خیلی در مخاطبین آن که کودکان هستند تاثیر گذار است.
  البته تاثیر منفی ، متاسفانه
  و تا آنجا که بتوانیم سعی می کنم که فرزندم را در این مورد آگاه کنم و با توجه به اشتیاق ایشان در دیدن این انیمیشن امیدوارم با دادن آگاهی از تاثیرات منفی این موضوع تا حد زیادی جلوگیری کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماشای رایگان ×