آموزشبازی های اندروید

فری فایر و فری فایر مکس چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

بازی فری فایر مکس نسخه ارتقا یافته ورژن اصلی عنوانی با همین نام است که توسط شرکت گارنا توسعه پیدا کرده، با اینکه هر دو بازی به شکل کامل در مایکت در دسترس هستند و بازیکنان می توانند آنها را روی گوشی‌های موبایل تجربه کنند، اما چه تفاوت‌هایی بین این دو وجود دارد؟ با مایکت همراه باشید.

بازی گارنا فری فایر در سال 2017 منتشر شد، و در حال‌حاضر یکی از محبوب‌ترین عناوین ورزش‌های الکترونیک و سبک بتل رویال در سراسر دنیا است که اکثر موبایل گیمرها به خوبی با آن آشنایی دارند، این بازی در سال عرضه شاید کیفیت خیلی خوبی داشت اما هرقدر که جلو آمدیم و بازی‌های دیگر از راه رسیدند، کم کم از لحاظ گرافیکی انتقادهای شدیدی به بازی صورت می‌گرفت و باتوجه به اینکه ری‌دیزاین کردن شکل فعلی کار سختی به نظر می‌رسید و ممکن بود با این کار بخشی از کاربران از دست بروند، سازندگان تصمیم گرفتند یک نسخه جدید با گرافیک بالاتر و انیمیشن‎های پیشرفته‌تر منتشر کنند که Free fire max نام گرفت، یک تجربه با کیفیت تر از یک عنوان قدیمی در همان قالب و سبکی که برای همه ما آشنا بود.

بازی فری فایر مکس سپتامبر سال 2021 به شکل کامل عرضه و بعد از عبور کردن از تست‌های اولیه به یکی از پردانلودترین بازی‌های مایکت تبدیل شده که در حال حاضر بیش از دو میلیون بار دانلود شده! اگر هم نگاهی به پردانلود ترین بازی‌ها و اپلیکیشن‌های سه ماهه نسخه 2022 داشته باشیم می‌بینیم که فری فایر توانسته همچنان روند درخشانش را حفظ کند و به نظر می‌رسد این عنوان نه تنها در کشورهای شرق آسیا محبوب بوده، بلکه در اروپا و بازارهای بزرگ دیگر هم دارد جای پای خودش را باز می‌کند. با اینکه اکثر افرادی که به سراغ نسخه مکس می‌روند خواهان گرافیک بهبود یافته و کیفیت بالاتر در حالت کلی هستند اما واقعا کار همینجا تمام می‌شود و بازی هیچ چیز دیگری برای عرضه ندارد؟

آیکون بازی Garena Free Fire MAX
Garena Free Fire MAX 

حجم: ۴۹۰.۹ مگابایت (شامل ۴۳۱.۶ مگابایت دیتا)

فری فایر و فری فایر مکس چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟


شباهت‌های زیادی که بین این دو بازی وجود دارد باعث شده که بازیکنان نتوانند آن‌ها را با یکدیگر تفکیک کنند و به نظر می‌رسد که اکثر گیمرهای گارنا، شناخت خوبی از نسخه مکس ندارند؛ اگر قصد دارید که نسخه جدید این عنوان را دانلود کنید باید بدانید که رویدادها، به روزرسانی‌ها و حتی اسکین‌های هر دو بازی یکسان هستند و تفاوت‌هایی با یکدیگر ندارند اما در بعضی موارد جزئی در نسخه جدید بازی گارنا فری فایر بهبودهایی دیده می‌شود که نباید از آن غافل شد.

مهاجرت به بازی جدید از طریق Firelink


بازی Free fire max چهار سال بعد از نسخه اصلی گارنا عرضه شد و از نظر محتوایی تفاوت چندانی ندارد، سرور هر دو بازی هم یکسان هستند و بازیکنان می‌توانند با استفاده از یک حساب کاربری روی هر دو نسخه به بازی بپردازند و تمام اسکین‌ها و جوایزی که بدست می‌آورند ذخیره خواهد شد. این تکنولوژی که Firelink نام دارد هم اکنون قابل استفاده است و برای بازی‌کنانی که می‌خواهند به نسخه قبلی یا جدیدتر بازی مهاجرت کنند کمک میکند که روند ساده‌تری را پیش روی خود داشته باشند و بتوانند بدون هیچ‌گونه مشکلی از روش استفاده کنند؛ البته توجه کنید اکانت‌هایی که توسط بازی بن شده اند امکان ورود به هیچ‌کدام از ورژن ها را نخواهند داشت و با توجه به یکسان بودن سرورهای بازی و مناطق در دسترس، هیچ تخفیفی برای کاربران حذف شده وجود ندارد.

 

بهبود گرافیک و انیمیشن‌های بازی


با اینکه گارنا یکی از موفق‌ترین بازی های بتل رویال است و بیش از 500 میلیون بار دانلود شده، اما رقبای بزرگی دارد که «کالاف دیوتی» یکی از آن‌ها است؛ اگر اهل تجربه بازی‌های مختلف روی گوشی اندروید باشید احتمالا می‌دانید که کیفیت اکثر بازی ها به وسیله افزونه های گرافیکی HD دچار تغییرات زیادی شده و وقتی که برای اولین بار وارد بازی شوید از شما پرسیده می‌شود که علاقه مند به دانلود تکسچرهای گرافیکی با کیفیت‌تر هستید یا خیر؛ گارنا از زمان عرضه اولین نسخه تا امروز هیچ وقت این کار را انجام نداد اما به خوبی می‌دانست که بازار گوشی‌های موبایل روز به روز بزرگتر میشود و محدودیت‌های سخت افزاری هم نسبت به گذشته کمتر شده، هر قدر که می‌گذشت طرفداران انتظار بیشتری از بازی محبوب خود داشتند و می‌خواستند که همه چیز از نظر گرافیکی بهبود پیدا کند؛ تا اینکه نسخه MAX بازی معرفی و توسعه دهندگان قول دادند که گرافیک‌ها و انیمیشن‌های حرکتی به کلی دچار تغییراتی می‌شود و تمام آیتم های درون بازی با کیفیت بالاتر و به شکل اچ دی در دسترس قرار خواهند گرفت.

فری فایر مکس همان تجربه گیم‌پلی را در هسته اصلی خود حفظ کرده و به بازی‌کنان جدید اجازه می‌دهد که با گرافیک بالاتر همه چیز را ببینند و تجربه کنند؛ در مقایسه با نسخه اصلی تمام تکسچرها با کیفیت بیشتر باز طراحی شده و اگر به چمن ها یا آب‌های درون بازی دقت کنید متوجه این تفاوت چشم‌گیر می‌شوید؛ اما تغییرات به همین‌جا خلاصه نشده و انیمیشن‌های حرکتی بازی مثل دویدن، فرود آمدن و تیراندازی هم نرم‌تر شده و طوری در بازی گنجانده شده‌اند که همه چیز یکدست‌تر به نظر می‌رسد.


بارگذاری بهتر اجسام در فاصله‌های دورتر


بازی گارنا فری فایر یک مشکل جدی در رندر گرفتن تصاویر داشت، وقتی که شما از هواپیما با چتر به پایین فرود می‌آمدید، اشیایی که در فاصله دور‌تر از شما قرار داشتند به شکل محو یا مرحله به مرحله ظاهر می‌شدند و این باعث می‌شد که شما دید کافی نسبت به دوردست نداشته باشید و در نبردها به شکل ناگهانی متوجه حضور اجسام خارجی و حرکت بازی‌کنان دیگر می‌شدید، این به دلیل ضعف در موتور رندر گیری بازی و تکنیک‌هایی بود که سازندگان برای View Distance انتخاب کرده بودند؛ اما در نسخه MAX این مشکل به شکل قابل توجهی رفع شده و شما اگر از یک گوشی قدرتمند استفاده کنید می‌توانید نقاط دوردست را ببینید و دیگر نیازی به چک کردن مرتب مکان‌های مخفی با اسکوپ‌های قوی‌تر نخواهید داشت.


فری فایر جدید با گرافیک بهتر


وجود کلمه MAX در نام بازی فری فایر بعضی از کاربران را دچار اشتباه کرده و عده ای فکر می‌کنند که این یعنی بازی نامحدود شده و با بالاترین سطح ممکن در اختیار آنها قرار گرفته؛ اما در واقع این یک تشابه است و هیچ ربطی به هک شدن بازی یا موارد این چنینی ندارد، بلکه گرافیک بازی شامل یک سطح جدید شده که در نسخه معمولی در دسترس نخواهد بود و اگر در تنظیمات، بخش گرافیک آن را تغییر دهید؛ همه چیز از تکسچرها گرفته تا سایه های درون بازی دچار تغییرات عمیقی خواهد شد و می‌بینید که واقعا نسخه مکس ارزش دانلود کردن را دارد.

تغییرات در حجم بازی


با توجه به کیفیت بهتر «گارنا فری فایر مکس» حجم دانلودی بازی هم دو برابر شده و تقریبا 900 مگابایت است، اما نسخه اصلی تقریبا 400 مگابایت حجم دارد و با بسته‌ها و منابع دانلودی درون بازی کمی بیشتر هم می‌شود؛ البته بارگیری و نصب بسته‌های پیشنهادی به جز نقشه‌ها، اجباری نیست و محدودیتی برای شما به وجود نخواهد آورد.

نکته: دقت کنید که اگر بخواهید تمام فایل‌های درون بازی را به شکل کامل دانلود کنید، نسخه مکس سه برابر حالت اولیه حجم خواهد داشت و این حجم دانلودی ربطی به فایل نصبی شما ندارد و به شکل دانلودهای جداگانه از درون بازی اتفاق خواهد افتاد که شامل نقشه‌ها، حالت‌های جدید، اسکین‌ها و ایونت‌های درون بازی می‌شود.

گوشی مورد نیاز برای اجرای بازی فری فایر


گارنا فری فایر برای اجرا به حداقل یک گیگابایت رم نیاز دارد که اکثر گوشی‌های موجود در بازار از این بخش نمره قابل قبولی دریافت می‌کنند؛ اما گارنا فری فایر مکس به حداقل دو گیگابایت رم نیاز خواهد داشت و باید به کلمه حداقل دقت کنید! اگر می‌خواهید تجربه به مراتب بهتری را داشته باشید بدنیست از گوشی هایی با رم بالاتر استفاده کنید وگرنه نمی‌توانید همه گزینه‌های گرافیکی را به بالاترین تنظیمات ممکن افزایش دهید؛ در حالت کلی شما برای اجرای این بازی‌ها به چنین ویژگی‌هایی نیاز دارید.

گارنا فری فایر نسخه مکس:

  • اندروید 4.1 و یا بالاتر
  • دو گیگابایت رم
  • یک گیگابایت حافظه خالی که با دانلود کامل محتویات به سه گیگابایت هم ممکن است افزایش پیدا کند.

گارنا فری فایر:

  • اندروید 4.1 و یا بالاتر
  • یک گیگابایت رم
  • حداقل 500 مگابایت فضای خالی که با دانلود کامل تمام منابع به یک و نیم گیگابایت هم افزایش پیدا می‌کند.

آیکون بازی Garena Free Fire: Rampage
Garena Free Fire: Rampage 

حجم: ۳۴۲.۵ مگابایت (شامل ۲۸۶.۴ مگابایت دیتا)

بهبود کیفیت صدا


پردازش‌های گرافیکی به صداهای درون بازی مرتبط هستند، هرقدر که فایل های بازی بهینه‌تر و یا گوشی شما قدرتمند‌تر باشد، شما صداها را با کیفیت به مراتب بالاتری می‌شنوید و وقتی که کسی به شما نزدیک یا تیری شلیک شود، به وضوح می‌توانید جهت را تشخیص دهید؛ این ویژگی در فری فایر مکس دیده می‌شود و با توجه به بهینه‌سازی فوق العاده و افزایش کیفیت به شکل کلی، میتوانید از تغییر صداگذاری ها و افکت‌های بازی لذت ببرید.

تفاوت های اساسی این دو بازی به همینجا خلاصه می‌شود اما موارد جزئی دیگری هم وجود دارد که خیلی روی گیم‌پلی اثر گذار نیست و ممکن است بازیکنان اصلا متوجه آن نشده باشند، به عنوان مثال لابی 360 درجه گارنا فری فایر مکس یکی از همان ویژگی های جذابی است که کمتر بازیکنی به آن توجه کرده؛ اما اگر این مقاله را خوانده اید و برای شما مفید بوده، سعی کنید صفحه را به سمت چپ یا راست بچرخانید و از این قابلیت متفاوت اطلاع برای سورپرایز کردن دوستان خود در اسکواد استفاده کنید. ما در مجله مایکت سعی می‌کنیم برای دوست‌داران بازی‌های موبایل همیشه مطالب جدیدی را منتشر کنیم، اگر نظری درباره این بازی دارید لطفا آن را در شبکه‌های اجتماعی با ما به اشتراک بگذارید.

دکمه بازگشت به بالا