سرزمین مادری: خیزش ساسانیان

فیلم سرزمین مادری: خیزش ساسانیان Motherland: Rise of Sassanid Empire


پخش رایگان
ژانر:درام
دوبله:دارد
مدت زمان:۳۶ دقیقه
رده سنی:۱۳+

۹۴٪
این فیلم را دوست داشتند ۵۱۸ نفر
در سال‌های پایانی دولت اشکانی، اردشیر پسر پاپک از پارس برخواست و با پایه‌گذاری سلسله ساسانیان، ایران را بیش از پیش یکپارچه ساخت، ولی ساسانیان در همان آغاز پیداش با چالش‌های فراوانی روبرو بودند. مستند "سرزمین مادری: خیزش ساسانیان" به بررسی سال‌های ابتدایی شاهنشاهی ساسانی، شکست‌ها و پیروزی‌های آن دوران، از آغاز تا تاجگذاری شاپور دوم که پیش از زاده شدن به پادشاهی رسید می‌پردازد.
شاهنشاهی ساسانی دوره ای پر اهمیت در تاریخ با شکوه ایران کهن است. ساسانیان در سال ۲۲۴ میلادی تحت فرمانروای اردشیر بابکان بر ایرانشهر حاکم شدند و در سال ۶۵۱ میلادی با حمله اعراب بیابانگرد ستاره اقبال‌شان خاموش گشت.
پادشاهان ساسانی از پارس بر خواستند و خیلی زود بر بخش بزرگی از جهان باستان تسلط یافتند مرزهای شرقی ایشان به رود سند و جیحون و مرزهای غربی‌شان به رود فرات می‌رسید. پایتخت این شاهنشاهی شکوهمند شهر تیسفون بود که در نزدیکی بغداد امروزی قرار دارد.
ساسانیان نام خود را از ساسان پدر بزرگ اردشیر بابکان بنیانگذار شاهنشاهی ساسانی گرفته‌اند. ماجرای چگونگی به قدرت رسیدن آن‌ها به باور بسیاری از پژوهشگران با افسانه در آمیخته است. روایت های متناقض سقوط اشکانیان و قدرت گرفتن ساسانیان سبب شده که ما از جزئیات این رویداد آگاهی شفافی نیابیم.