10 قسمت جنجالی انیمیشن باب اسفنجی شلوار مکعبی

باب اسفنجی اولین قسمت خود را در سال 1999 منتشر کرد و از آن زمان به یکی از بهترین برنامه های تلویزیونی تمام دوران تبدیل شده است. حس نوستالژی مرتبط با این انیمیشن منحصربه‌فرد است. پس از گذشت این همه سال، شوخی ها هنوز خنده دار هستند، شخصیت ها به همان اندازه دوست داشتنی هستند و طرح های فوق العاده مبتکرانه همچنان در حال رشد است.

هر قسمت از این مجموعه، ماجراهای طنز و سرگرم‌کننده‌ای از زندگی روزمره باب اسفنجی و دوستانش را به تصویر می‌کشد. گاهی اوقات، این ماجراها ساده و خنده‌دار هستند، و گاهی اوقات نیز پیچیده‌ و جنجالی می‌شوند. در ادامه به 10 مورد جنجالی‌ترین اپیزودهای باب اسفنجی می‌پردازیم که حتی در مواردی باعث خشم مخاطبان شده است.

10. زندگی میانسالی (Mid-Life Crustacean)

زندگی میانسالی

 • فصل 3 قسمت 15

این قسمت حول محور اقای خرچنگ حرکت می‌کند. در این قسمت آقای خرچنگ هنگامی که از خواب بیدار می‌شود به این فکر می‌کند که پیر شده است و این برای او بسیار آزار دهنده است. آقای خرچنگ با افسردگی این‌که پیر شده است به سوی باب اسفنجی و پاتریک می‌رود تا از آن‌ها در خواست کمک کند و همین امر سبب می‌شود تا باب و پاتریک روزهای شاد خرچنگ را دوباره زنده کنند.

تا اینجای کار همه چیز طبیعی است تا این‌که در نیمه‌های پایانی شب باب و پاتریک به همراه آقای خرچنگ وارد یک خانه می‌شوند تا لباس‌ای یک زن را به سرقت ببرند که معلوم می‌شود برای مادر آقای خرچنگ است . همین امر موجب خشم و جنجال مخاطبان شد. زیرا این کار به معنای تجاوز به حریم خصوصی است. این کار در مقوله‌ی شوخی بی‌نتیجه ماند و باعث ناراحتی بسیاری از مخاطبان شد.

9. باب اسفنجی تو اخراجی (SpongeBob, You’re Fired)

باب اسفنجی نو اخراجی

 • فصل 9 قسمت 9

یکی دیگر از قسمت‌های جنجالی باب اسفنجی قسمت 9 از فصل 9 است. در این قسمت آقای خرچنگ برای پس انداز پول بیشتر تصمیم به اخراج باب اسفنجی می‌گیرد. در طول اپیزود باب از این شغل به آن شغل می‌پرد و سعی می‌کند یک کار خوب برای خود فراهم آورد و همین امر سبب افسردگی او می‌شود.

حال چه چیز در این قسمت جنجال برانگیز است؟ باب اسفنجی که افسرده شده است شروع به رفتارهای عجیب غریب می‌کند. قسمت باب اسفنجی تو اخراجی به دلیل پیامی که از سمت جامعه بیکار به مخاطبان ارسال می‌کند باعث جنجالی بزرگ شده است که حتی کار به جایی رسید که آن را در شبکه‌های خبری بزرگ مورد بررسی قرار دادند.

این قسمت تصویر مخربی از افراد بیکار را به مخاطبان نشان می‌دهند که حتی در زمان انتشار مردم را به اشتباه انداخت و باعث خشم و ناراحتی مخاطبان شد.

8. جوهر لیموناد (Ink Lemonade)

باب اسفنجی جوهر لیمو ناد

 • فصل 11 قسمت 16

در این قسمت از باب اسفنجی پاتریک یک غرفه‌ی فروش لیموناد راه اندازی کرده است؛ اما آن چنان مشتری ندارد. پاتریک سعی می‌کند راهی برای فروش بیشتر محصولات خود پیدا کند به همین دلیل به سراغ اختاپوس می‌رود تا از مرکب آن جهت ساخت لیمونادها استفاده کند. اتفاقی که باعث جنجال و خشم مخاطبان شد نحوه استخراج مرکب توسط پاتریک بود.

در طول اپیزود پاتریک با شکنجه و زور مرکب اختاپوس را بر خلاف میلش بیرون می‌کشد. همین امر موجب انتقاداتی شد که با استاندارد کمدی و کیفی مطابقت ندارد.

آیکون سریال شوی پاتریک ستاره ای The Patrick Star Show
سریال

شوی پاتریک ستاره ای

The Patrick Star Show

تماشای شوی پاتریک ستاره‌ای

7. یک وعده‌ی غذایی درشت (One Coarse Meal)

باب اسفنجی

 • فصل7 اپیزود 11

در بین سایر اپیزودها این قسمت از باب اسفنجی واقعا دارک است. پلانگتون که دشمن همیشگی آقای خرچنگ است، در تلاش است تا فرمول سری همبرگرها را از آقای خرچنگ بدزد. در این قسمت خرچنگ مصمم است تا پلانگتون را به طور کامل از بین ببرد. او با استفاده از روش‌های مکرر مدام به پلانکتون آسیب وارد می‌کند و همیشه در تعقیب اوست.

اما چه چیز باعث جنجالی شدن این قسمت شده است؟ به نظر می‌رسد که آقای خرچنگ در تلاش برای نابودی پلانگتون هیچ محدودیتی ندارد و دست به هرکاری می‌زند تا او را نابود کند. تماشاگران به همین دلیل این قسمت را نامناسب دانستند. چرا که این قسمت از سریال به این واقعیت اشاره دارد که چطور انسان‌ها بعد از آزار اذیت فراوان تصمیم به خودکشی می‌گیرند. در اینجا هم پلانگتون در نهایت تصمیم به خودکشی می‌گیرد و آقای خرچنگ هم بیشتر خوشحال می‌شود و او را به انجام این کار تشویق می‌کند.

6. مسابقه‌ی بزرگ حلزون (The Great Snail Race)

باب اسفنجی مسابقه حلزون

 • فصل 3 قسمت 15

ورزش همیشه تمرکز اصلی در بیکینی باتم نیست. با این حال، در مسابقه بزرگ حلزون باب اسفنجی تصمیم می‌گیرد تا گری را وارد یک مسابقه حلزون‌ها کند. حریف اصلی گری یک حلزون اصیل است که متعلق به همسایه بداخلاق باب اسفنجی، اختاپوس است. باب اسفنجی که وسواس نیاز به برنده شدن دارد گری را تحت آموزش های سخت قرار می‌دهد تا به او در آماده شدن کمک کند. با این حال، او به دلیل این تمرین‌های سخت حلزون بیچاره ‌را از لحاظ روحی از بین می‌برد.

همین امر موجب جنجال در این قسمت شد که به بدرفتاری باب اسفنجی با گری جهت پیروزی در مسابقه حلزون ها مربوط می شود. او گری را به حد مطلق خود می رساند و مخاطبان از این‌که باب اسفنجی از گری غفلت می‌کند لذت نمی‌برند. اساساً این قسمت حیوان آزاری را به تصویر می کشد.

5. دهان ملوان (Sailor Mouth)

باب اسفنجی دهان ملوان

 • فصل 2 قسمت 18

در اپیزود دهان ملوان باب اسفنجی درحال رفتن به خانه بعد از اتمام شیفت کاری خود است که آقای خرچنگ آشغال‌ها را به او می‌دهد تا آن‌ها را به سطل زباله بیاندازد. بر روی سطل زباله حرف‌های زشت نوشته شده است که باب اسفنجی و پاتریک آن‌ها را یاد می‌گیرند بدون آن‌که معنی آن را بفهمند و این کلمات بخشی صحبت‌های روزمره‌ی آن‌ها می‌شود.

درست است که این فحش‌ها با صدای دلفین سانسور شده‌اند ولی حتی فحش سانسور شده برای والدین هم خوشایند نیست. درست است که این اپیزود در انتها آموزنده است. ولی القای این فحش‌ها برای والدین مخاطبان هم کمی بیش از حد بود. اگرچه هیچ حرف بدی در اپیزود گفته نشد؛ اما این اپیزود برای مخاطبان مسن‌تر چندان خوشایند نبود.

آیکون فیلم باب اسفنجی: اسفنج در حال فرار The SpongeBob Movie: Sponge on the Run
فیلم

باب اسفنجی: اسفنج در حال فرار

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

تماشای انیمیشن باب اسفنجی: اسفنج در حال فرار

4. صدف کوچولوی بامزه (Rock-a-Bye Bivalve)

باب اسفنجی صدف کوچولوی بامزه

 • فصل 3 قسمت 49

در این اپیزود، باب اسفنجی و پاتریک در حال قدم زدن در ساحل هستند که با یک صدف بزرگ و زیبا به نام اسکالوپ روبرو می‌شوند. اسکالوپ به شدت گریه می‌کند. باب اسفنجی و پاتریک تصمیم می‌گیرند که از او مراقبت کنند. به همین دلیل باب اسفنجی در نقش مادر خانه دار و پاتریک در نقش پدر خانه ظاهر می‌شوند و از بچه‌ی صدفی خود مراقبت می‌کنند.

اما چه چیز این قسمت جنجالی است؟ قبل از پاسخ به این سوال لازم به ذکر است  این قسمت یکی از محبوب‌ترین اپیزودهای باب اسفنجی است. در پاسخ به سوال این که چه چیز جنجالی در این قسمت وجود دارد باید عرض کنیم که پاتریک و باب اسفنجی در این قسمت در یک خانه با یک رابطه زن و شوهری عمیق همراه با یک بچه به زندگی خود ادامه می‌دهند و همین باعث جنجال در این قسمت شده است.

3. شلوار طبیعت و شلوار پاره (Ripped Pants & Nature Pants)

باب اسفنجی شلوار پاره

 • فصل 1 قسمت 9 و 2

شلوار پاره و شلوار طبیعت یک قسمت از انیمیشن باب اسفنجی است که اسفنج مورد علاقه ما را دنبال می‌کند که سعی دارد با دوستان ورزشکارش سندی و لری خرچنگ که اشتیاق به وزنه برداری دارند یکی شود. او که می خواهد بخشی از حلقه آن‌ها باشد در نهایت شلوارش را جلوی همه پاره می‌کند. در همین حال از همه چیز می‌گذارد تا با یک عروس دریایی زندگی کند. اما چه چیزی آن را بحث برانگیز می‌کند؟

در ظاهر، این قسمت ها ممکن است هیچ زنگ خطری را به صدا در نیاورند. اساساً، این‌ها قسمت هایی هستند که باب اسفنجی را برهنه نشان می‌دهند که بسیاری از مردم آن را برای نمایش کودکان نامناسب می‌دانند. بله، باب اسفنجی یک انسان واقعی نیست او در واقع یک اسفنج است که در یک انیمیشن حضور دارد؛ اما این جنجال آنقدر سر و صدا ایجاد کرد که رسانه‌های بزرگ هم به آن اشاره کردند.

2. جوک سنجابی (Squirrel Jokes)

باب اسفنجی جوک سنجابی

قسمت باب اسفنجی جوک های سنجابی در فصل دوم این انیمیشن محبوب پخش شد. در این اپیزود، باب اسفنجی متوجه شد که وارد استندآپ کمدی شده است. او در تلاش برای جلب نظر جمعیت است. به همین دلیل شروع به شوخی کردن در مورد سنجاب ها می کند. که باعث حمله‌ای عاطفی و غیرقابل جبران به دوستش سندی می‌شود. عواقب این تصمیم باعث شد تا ساکنان بیکینی باتم سندی را مسخره کرده و او را  منزوی کنند.

 و این همان حرکتی است که باعث جنجالی شدن این اپیزود شد. برنامه‌های تلویزیونی کودکان، که ایده شایعات و قلدری را به نمایش می‌گذارند بی‌سابقه نیست. با این حال جوک های سنجابی به یک زمینه عمیق تر وارد شد. بسیاری از مخاطبان مسن‌تر بدرفتاری با افراد را نژادپرستانه در جامعه و تداوم کلیشه‌ها نسبت دادند. نظراتی که توسط بقیه اعضای بیکینی باتم به سندی داده شد به طرز وحشتناکی منعکس کننده، سخنان تنفرآمیز واقعی و جنایات ناشی از نفرت بود که امروزه هنوز در جامعه دیده می شود. اگرچه برخی افراد این موضوع را بسیار بحث برانگیز برای یک انیمیشن کودکانه می‌دانند؛ اما این گفتگو برای همه افراد جامعه ضروری است.

آیکون فیلم فیلم باب‌ اسفنجی: اسفنج بیرون از آب The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water
فیلم

فیلم باب‌ اسفنجی: اسفنج بیرون از آب

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

تماشای انیمیشن فیلم باب‌ اسفنجی: اسفنج بیرون از آب

1. فقط یک گاز (Just One Bite)

باب اسفنجی فقط یک گاز

 • فصل 3 قسمت 3

فقط یک گاز از آن اپیزودهای باب اسفنجی است که در ذهن شما نقش می‌بندد و ماندگار خواهد ماند. در این قسمت، باب اسفنجی متوجه می‌شود که اختاپوس هرگز همبرگر خرچنگی را را امتحان نکرده است. اختاپوس لذت بردن از خوردن همبرگر را انکار می‌کند و باب اسفنجی در تلاش است تا با زور به او همبرگر دهد تا ثابت کند که او در اشتباه است؛ اما اختاپوس آن را دور می‌اندازد. باب اسفنجی از این افشاگری غمگین می‌شود و دست از تلاش بر می‌دارد. سپس  اختاپوس یک گاز از همبرگر می‌زند همان جا متوجه می‌شود که عاشق همبرگر خرچنگی است و هرچه سریع تر باید همبرگر پیدا کند.

در ظاهر این قسمت، فقط جنبه متفاوتی از شخصیت اختاپوس را نشان می‌دهد. به خصوص در میان مخاطبان جوان‌تر، این قسمت آنچنان زنگ خطر را به صدا در نمی‌آورد. با این حال از نگاه مخاطبان بزرگسال فقط یک گاز تصویری تاریک و پیچیده از اعتیاد به مواد مخدر و بیماری روانی است. این ایده که اختاپوس با خود می‌گوید که می‌تواند پس از خوردن یک لقمه دیگر از خوردن همبرگر دست کشد به طرز وحشتناکی شبیه به افکار یک معتاد است.

سخن آخر

باب اسفنجی برای اولین بار در سال 1999 پخش شد و به مرور توانست تبدیل به یکی از بهترین سریال‌های تاریخ شود. این انیمیشن بر خلاف داستان طنز و عادیی که دارد گاهی اوقات در برخی از قسمت‌ها شاهد اتفاقات دارک، جنجال برانگیز و آموزنده هستیم. شاید این اتفاقات در نگاه اول به چشم نیایید ولی با کمی با تفکر و دقت کافی می‌توان معانی آن‌ها را به طور کامل درک کرد.

منبع: movieweb

۴ دیدگاه

 1. درود.کارتون باب بر خلاف ظاهر ساده و نوستالوژیک ش بسیار جذاب و مخاطب پسند بوده و برای کودکان سرگرمی به ارمغان می آورد شاید بعضی از صحنه ها و تفکرات پشت آن برای بزرگسالان و اهل قلم دارک بنظر برسه با این وجود بچه ها فقط از جنبه مفرح و جذابیت داستان و چهره های ش به آن نگاه میکنن و البته که نکات مثبت و منفی (مثل خرابکاری و مردم آزاری ) را الگو برداری می‌کنند که بنظرم آنقدر ها هم برای شان بدآموزی در بر نداشته و گاها نکات آموزنده ی زیادی (بخاطر تفکر و تحقیق مغزهای متفکر و تحصیل کرده سازنده اش مانند خدابیامرز هیلنبرگ) به ارمغان آورده. خلاصه که سخت نگیرید ما و بچه هامون که عاشق شخصیت های جذاب این مجموعه هستیم 😜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماشای رایگان ×