استور اندرویدی مایکت : مرجع دانلود ایرانیان
نصب
خانه برنامه‌ها کتاب
شاهنامه فردوسی(کامل)

شاهنامه فردوسی(کامل)

نصب در حال دریافت
نسخهv۱.۰
آخرین بروزرسانی۱۳۹۸/۰۶/۲۶
تعداد دانلود۲ هزار
امتیاز۴.۲
تعداد نظرات۸
حجم۱۳ مگابایت
نوع برنامه اندرویدی
دسته‌بندی کتاب
سازنده امیر مهدی
‏‏شاهنامه اثر حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی، حماسه‌ای منظوم بر وزن «فَعولُن فعولن فعولن فَعَلْ/ فَعولْ»، در بحرِ مُتَقارِبِ مثمَّنِ محذوف، دربرگیرندهٔ نزدیک به ۵۰٬۰۰۰ بیت و یکی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین سروده‌های حماسیِ جهان است که سرایش آن دست‌آوردِ دست‌کم سی سال کارِ پیوستهٔ این سخن‌سرای نامدار ایرانی است. موضوع این شاهکار ادبی، افسانه‌ها و تاریخ ایران از آغاز تا حملهٔ عرب‌ها به ایران در سدهٔ هفتم میلادی است که در چهار دودمان پادشاهیِ پیشدادیان، کیانیان، اشکانیان و ساسانیان گنجانده می‌شود.
‏هنگامی که زبانِ دانش و ادبیات در ایران زبان عربی بود، فردوسی، با سرودن شاهنامه با ویژگی‌های هدف‌مندی که داشت، زبان پارسی را زنده و پایدار کرد. یکی از بن‌مایه‌های مهمی که فردوسی برای سرودن شاهنامه از آن استفاده کرد، شاهنامهٔ ابومنصوری بود. شاهنامه نفوذ بسیاری در جهت‌گیری فرهنگ فارسی و نیز بازتاب‌های شکوه‌مندی در ادبیات جهان داشته‌است و شاعران بزرگی مانند گوته و ویکتور هوگو از آن به نیکی یاد کرده‌اند.
‏شاهنامه بزرگ‌ترین کتاب به زبان پارسی است که در همه جای جهان مورد توجه قرار گرفته و به بسیاری از زبان‌های زندهٔ جهان برگردان شده‌است. نخستین بار در سال ۶۰۱ خورشیدی، بُنداری اصفهانی شاهنامه را به زبان عربی برگرداند و پس از آن برگردان‌های دیگری از این اثر، ازجمله برگردانِ ژول مُل به فرانسوی، انجام گرفت.
‏فردوسی هنگامی شاهنامه را سرود که زبان پارسی دچار آشفتگی بود، و او از ماندگار شدن این آشفتگی و افزونیِ آن جلوگیری کرد. فردوسی در سرودن شاهنامه بیشتر از پارسی سره بهره برده و شمار واژه‌های عربی در شاهنامه تنها ۸۶۵ واژه است.
‏۲ اسفندماه ۱۳۸۸ پایان هزارهٔ سرایش شاهنامه بود. جشن جهانیِ هزارهٔ شاهنامه، با بودنِ نمایندهٔ ۱۹۲ کشور وابسته به یونسکو در پاریس، فرانسه در بنای این نهادِ جهانی با همکاری بنیاد فردوسی برگزار شد. هم‌چنین، آیین بزرگداشت هزارهٔ شاهنامه در کشورهای گوناگون به بهانهٔ ثبت آن در یونسکو ازجمله برلین، آلمان برگزار شد.
‏امکانات برنامه:
‏کاربرد آسان
‏پس زمینه برای آرامش
‏امکان تغییر رنگ متن ها
‏امکان فاصله بین متن ها
‏+زندگینامه ابولقاسم فردوسی
‏امکان اشتراک گذاری متن ها
‏و...
‏برای حمایت از مابر روی تبلیغات کلیک کنید
‏امیدوارم از برنامه لذت کافی راببرید

نظرات و امتیاز ها

۸ نظر ۴ از ۵
۵
۴
۳
۲
۱
❤محدثه❤
٦ بهمن ١٣٩٩

عااااااااااااااااااااااااااااااالی

۱۰ ۰
mohamabrza
٢٨ آبان ١٣٩٨

من اولین کسی هستم که این برنامه ای عالیه رو دانلود کردم دست سازندش درد نکنه این برنامه عالیه! این برنامه برای کسایی هست که مثل من شاهنامه رو دوست دارن دانلود کنید عالیههههههه

۱۳ ۰
😃aylin
١٢ خرداد ١٤٠٠

خوبه

۵ ۰

دیگران نصب کرده‌اند

برنامه‌های مرتبط

بقیهٔ برنامه‌های این سازنده