تماشا فیلم درام ایرانی و خارجی Drama برای همه سلیقه‌ها

در فیلم و تلویزیون، درام به دسته‌بندی یا ژانری از روایت‌های داستانی یا نیمه‌داستانی گفته می‌شود که لحنی جدی‌تر از چیزی مثل شوخی و طنز دارد. فیلم های دراماتیک را می‌توان بزرگترین و گسترده‌ترین ژانر دانست چرا که ترکیب آن با طیف گسترده‌ای از سبک‌ها امکان‌پذیر بوده و دست سازندگان برای ایده‌پردازی و خلق داستان‌های خاص را حسابی باز می‌گذارد. در این میان حتی بسیاری از ژانرها هستند که از درام نشات گرفته یا بر اثر توسعه آن، به وجود آمده‌اند؛ چیزی که نمونه آن را در فیلم درام خارجی و همچنین فیلم ایرانی درام زیاد دیده‌ایم.

اگرچه خود سبک درام دارای رویکردهای بسیار مختلفی است، اما ژانرهای زیادی مانند درام جنایی، درام پلیسی، درام تاریخی و ... هست که از دل این سبک بیرون می‌آیند. در حقیقت، فیلم‌هایی که در ترکیب با سبک‌های درام ارائه می‌شوند، لحن و نوع پرداخت آن فیلم به مقوله درام را تعیین می‌کنند. فارغ از سبک، تمام فیلم‌های درام دارای یک وجه مشترک هستند و آن چیزی نیست جز «تعارض» یا یک «تضاد» که در نتیجه آن، داستان فیلم و اتفاقات مرتبط با آن روایت می‌شود. در اینجا، خود این تضاد هم انواع مختلفی مانند احساسی، اجتماعی و ... دارد و همین مسئله است که درام را به سبکی بسیار گسترده تبدیل می‌کند.

تمام فیلم‌های تلویزیونی یا سینمایی که داستانی خیالی دارند، در واقع نوعی از درام هستند که در آن، بازیگران با ایجاد شخصیت‌های غیر واقعی، به روایت داستان می‌پردازند.

سبک های مختلف فیلم درام

درام، یکی از 11 ژانر اصلی در دنیای سینما به حساب می‌آید و ترکیب آن با عناصر دیگر فیلم‌سازی و سبک‌های مختلف، کمک می‌کند تا مخاطبان بتوانند درک بهتری از این فیلم‌ها پیدا کنند. به علاوه، یک فیلم ممکن است ترکیبی از چند ژانر مختلف باشد؛ مثلا یک فیلم درام ترسناک با چیزی مانند «درام ترسناک کمدی» تفاوت دارد. در این میان، برخی از ژانرها به عنوان سبک‌های فرعی‌تر درام به حساب می‌آیند که درام تاریخی، درام پزشکی و درام پلیسی از جمله آنها هستند.

در ادامه، سبک‌های اصلی فیلم درام خارجی و ایرانی بیان شده است:

درام اکشن

در این فیلم‌ها، مخاطبان می‌توانند صحنه‌هایی پویای اکشن را در کنار لحظات تعقیب و گریز و بدلکاری‌هایی که آدرنالین خون را بالا می‌برد را در قالب یک داستان دراماتیک تماشا کنند. شخصیت اصلی این فیلم‌ها، تقریبا همیشه فردی باهوش، سریع و توانمند از لحاظ فیزیکی یا ذهنی است. علاوه بر این، معمولا قهرمان این عناوین، فیلم را با یک مشکل داخلی که خیلی سریع به یک مشکل خارجی تبدیل می‌شود، آغاز می‌کند؛ در پایان داستان نیز او موفق می‌شود که هر دو مشکل را به صورت کامل حل کند.

درام هیجانی

در فیلم‌های درام هیجانی، شخصیت اصلی فیلم به صورت ناخواسته با یک فرد یا شخصیت دیگر وارد نبرد شده و با شکست او باید جان افراد مختلف را نجات دهد. در اینجا، معمولا قهرمان فیلم با شخصیت‌های شروری مواجه است که جنایت و خراب‌کاری را به اوج خود رسانده و گذشته بسیار تاریکی دارند؛ افرادی که برای رسیدن به اهداف حاضرند هر چیزی که بر سر راه آنهاست را از میان برداشته یا هر کسی را نابود کنند.

درام جنایی

فیلم های سبک درام جنایی معمولا در مورد حقیقت، عدالت یا آزادی هستند و به دوگانگی «جنایت و قانون» می‌پردازند. فیلم های جنایی همچنین ذهن مخاطبان را به جهت‌های گوناگونی متمایل کرده و دائما ذهن آنها را مشغول موارد مختلف می‌کنند تا برای رسیدن به پاسخ سوالات، عطش داشته باشند. «پدرخوانده» و «شهر چینی‌ها» از جمله این فیلم‌ها هستند.

درام فانتزی

فیلم‌های فانتزی که در قالب درام تولید می‌شوند، معمولا مخاطب را به دنیایی از چیزهای غیر واقعی می‌برند که در آن، موجودات عجیب یا جهانی غیر واقعی با ارتباطات سحرآمیز وجود داشته یا شخصیت‌های آن، ابرانسان هستند. طراحی صحنه و لباس‌هایی که شخصیت‌های فیلم در این عناوین دارند نیز معمولا با فضایی غیر واقعی و خاص آمیخته شده است. فیلم‌های درام فانتزی فقط مربوط به آینده نیستند و می‌توانند در عصر باستان نیز اتفاق بیفتند. سری فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها» نمونه‌ای عالی از یک عنوان درام فانتزی به حساب می‌آید.

درام ترسناک

در این فیلم‌ها، معمولا شخصیت‌های اصلی فیلم، از بقیه جامعه یا افرادی که می‌توانند در قالب داستان آن فیلم وجود داشته باشند، جدا شده‌اند. این شخصیت‌ها معمولا نوجوان بوده یا افرادی‌اند که دهه سوم زندگی خود را تجربه می‌‌کنند؛ مخاطبان این فیلم‌ها نیز معمولا افرادی با همین سن و سال هستند. به علاوه، این افراد معمولادر خلال فیلم به صورت ناگهانی کشته شده و در پی آن، افراد دیگری نمایش داده می‌شوند که به دنبال فرار یا انتقام هستند. «احضار» یکی از مشهورترین و موفق‌ترین فیلم‌های در ژانر درام وحشت است. فیلم «تست بازیگری» محصول سال 1999، از جمله این فیلم‌هاست.

برشی از زندگی (لایف دراما)

این فیلم‌ها که با عناوین دیگری مانند «روزی در زندگی» یا «درام زندگی» نیز شناخته می‌شوند، به اتفاقات یا رویدادهای کوچک در زندگی افراد پرداخته و آنها را به چیزی مهم برای شخصیت اصلی فیلم (و البته مخاطبان آن) تبدیل می‌کنند. این اتفاقات البته می‌توانند بسیار متنوع باشند و از صحنه‌های اکشن یا محیط‌های وسترن را شامل می‌شوند. به علاوه، شخصیت‌ اصلی فیلم معمولا با چند مسئله که با هم در تضاد هستند، روبه‌رو بوده و باید بتواند که تمام آنها را حل کند.

درام عاشقانه

فیلم های درام رمانیتک یا عاشقانه، معمولا لحن و داستانی دارند که معمولا روی احساسات و باور ما در مورد عشق تمرکز داشته و مفاهیمی مانند «عشق در یک نگاه» یا چیزهایی مشابه آن را در قالب فیلم به تصویر می‌کشند. در این فیلم‌ها، معمولا شخصیت اصلی عاشق یک فرد شده یا حتی ممکن است به خاطر چیزهای مهم‌تر، از عشق خود دست بکشد.

درام علمی تخیلی

فیلم های درام علمی-تخلیلی معمولا در مورد زندگی یک قهرمان یا دوستان آن است که با چیزی «ناشناخته» روبه‌رو هستند که پتانسیل تغییر بشریت یا از بین بردن نابودی آن را دارد. این چیز ناشناخته می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد و به شکل‌های متفاوتی، مثلا با دخالت یک فرد شرور با قدرت‌های ابر انسانی یا در قالب یک سناریو تخیلی که پایان آن نابودی دنیا باشد، وارد فیلم شود.

درام ورزشی

ژانر ورزش، خود یکی از اصلی‌ترین سبک‌های فیلم است و زمانی که با المان‌های درام ترکیب می‌شود، حالتی مثل «تیم ما در مقابل تیم آنها» ایجاد می‌شود. در اینجا، تیم رقیب همیشه تلاش می‌کند تا پیروز شود و تیم ما نیز می‌خواهد به جهان نشان دهد که مستحق پیروز شدن هستند. البته، در فیلم های درام ورزشی، همیشه پای یک تیم در میان نیست و ممکن است داستان به شکل دیگری روایت شود.

درام جنگی

فیلم‌های جنگی معمولا داستان گروه کوچکی از افراد را بیان می‌کنند که توسط گروهی قوی‌تر که در بیرون قرار دارد، به صورت تک‌به‌تک کشته شده یا و نبرد را تا جایی ادامه می‌دهند که پیروزی حاصل شود. حال زمانی که المان‌های درام با این فیلم‌ها ترکیب می‌شود، ما زندگی یا وضعیت یکی از همین افراد را می‌بینیم که تا پای جان با دشمنان جنگیده و برای رسیدن به آرزوها و خانواده خود تلاش می‌کند تا زنده بماند.

دانلود رایگان بهترین فیلم های درام ایرانی و خارجی دوبله

برای افرادی که قصد دانلود و تماشای فیلم درام خارجی دوبله یا فیلم ایرانی درام را دارند، لیست زیر کمک می‌کند تا خیلی سریع‌تر و آسان‌تر بتوانند عناوین دلخواه خود را انتخاب کنند.

 • جاده مالهالند (Mulholland Drive): جاده مالهالند، فیلمی به کاگردانی دیوید لینچ و محصول سال 2001 آمریکاست که در آن افرادی مانند جاستین ثرو و نائومی واتس به ایفای نقش می‌پردازند. این فیلم در ژانر درام معمایی و نئو نوآر طراحی شده و با امتیاز 7.9 از 10 در پایگاه IMDB، از عناوین محبوب دیوید لینچ به حساب می‌آید.
 • کتاب جنگل (The Jungle Book): این فیلم محصول سال 2016 آمریکا با امتیاز 7.4 از 10 در پایگاه IMDB است و در آن، داستان پسربچه‌ای به نام موگل روایت می‌شود که از کودکی در میان گله گرگ‌ها بزرگ شده و توانایی صحبت با آنها را دارد. در ادامه این فیلم که در ژانر درام فانتزی تولید شده، موگلی باید با یک ببر مبارزه کرده و جنگل را از دست او نجات دهد.
 • مسافرات (Passengers): اگر اهل فیلم‌های درام علمی-تخیلی باشید، فیلم «مسافران» محصول سال 2016 آمریکا با داستانی جذاب و حضور بازیگرانی همچون «جنیفر لائورنس» و «کریس پرت» می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد. داستان این فیلم در مورد یک ستاره‌پیما به نام آوالون است که می‌خواهد 5 هزار و 258 مسافر را در یک سفر 120 ساله، به سیاره‌ای دوردست به نام هوم استند 2 بفرستد.
 • لوگان (Logan): یکی از نمونه‌های موفق از فیلم درام خارجی دوبله در ژانر اکشن، لوگان با بازی «هیو جکمن» و «دافنه کین» است که در آن، لوگان به عنوان یک پیرمرد سالخورده اما قدرتمند، در کنار کودکان جهش‌یافته‌ای قرار می‌گیرد که به دنبال عبور از مرز هستند.
 • تست بازیگری (Audition): این فیلم جذاب با نمره 7.1 از 10 در پایگاه IMDB، محصول سال 1999 کشور ژاپن در ژانر درام ترسناک است که بر پایه رمانی به همین نام ساخته شده و در آن، داستان فردی به نام شیگه‌هارو آئویاما روایت می‌شود که قصد ازدواج مجدد را دارد، اما به دختری علاقه پیدا می‌کند که پیش‌تر از نزدیک شدن به او منع شده است.
 • سوپر 30 (Super 30): این فیلم محصول سال 2019 کشور هند با امتیاز 7.9 از 10 در پایگاه IMDB است و در آن، زندگی یک ریاضی‌دان هندی را به تصویر می‌کشد که قصد پیاده‌سازی یک برنامه ویژه برای موسسه‌های فناور را دارد. ریتیک روشن و مرونال تاکور از بازیگرانی هستند که در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند.
 • قاچاق (Traffic): فیلم سینمایی قاچاق که از آن با نام «ترافیک» هم یاد می‌شود، یک درام جنایی جذاب با بازی «مایکل داگلاس» و «دان چیدل» و کارگردانی استیون سودربرگ است. این فیلم به داستان زندگی یک قاضی محافظه‌کار می‌پردازد که قصد مبارزه با قاچاق مواد مخدر در آمریکا را دارد، اما در میانه راه متوجه می‌شود که دختر نوجوان خودش هم درگیر این مسئله شده و تلاش می‌کند تا راهی را برای حل این مشکل پیدا کند.
 • مودیلیانی (Modigliani): این فیلم که در مورد داستان واقعی زندگی یک نقاش ایتالیایی به نام آمادئو مودیلیانی است، سال 2004 تولید شده و در زمان پخش توانست توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کند. اندی گارسیا و امید جلیلی، از بازیگران اصلی این فیلم سینمایی هستند.
 • حضور (Being There): در میان فیلم‌های درام کمدی، «حضور» با بازی «پیتر سلرز» و «شرلی مک‌لین» از جمله عناوین ماندگاری است که در زمان پخش توانست چند جایزه مختلف از جمله جایزه آکادمی برای بهترین بازیگر مرد و اسکار برای بهترین بازیگر نقش دوم را دریافت کند. «حضور» در مورد باغبانی است که هیچ‌گاه از خانه خارج نشده و همه‌چیز را از داخل تلویزیون دیده است و به دنبال مرگ صاحب‌خانه، حالا باید خانه را ترک کند.
 • سگ های انباری (Reservoir Dogs): یکی از جذاب‌ترین فیلم های درام دوبله در سبک جنایی، «سگ های انباری» است؛ فیلمی در مورد یک گروه تبهکار که حین سرقت یک محموله الماس، با مشکل مواجه شده و شک می‌کنند که یک نفر از میان خودشان جاسوس باشد.
 • بر من حکومت کن (Reign Over Me): این فیلم درام که با نام «بر من حکمرانی کن» نیز شناخته می‌شود، محصول سال 2007 آمریکا و در مورد فردی به نام «آلن جانسون» است که به «چارلی فاینمن» برای خارج کردن او از تنهایی کمک می‌کند.
 • در جستجوی خوشبختی (In Pursit of Happyness): یکی از ماندگارترین فیلم‌های درام، «به دنبال خوشبختی» در مورد زندگی یکی از تاجران موفق آمریکایی به نام کریس گاردنر با بازی «ویل اسمیت» است که تلاش دارد تا با کنار زدن مشکلات مالی، راهی برای حفظ خانواده و تامین مخارج زندگی پیدا کند. این فیلم با دریافت امتیاز 8.0 از 10 در پایگاه IMDB، یکی از عناوین اثرگذار در این حوزه نیز به حساب می‌آید.

تمام فیلم‌هایی که در مایکت در دسترس هستند را می‌توانید به صورت کاملا رایگان و با اینترنت نیم‌بها تماشا کنید.

مشاهده بیشتر »