فیلم‌های خانوادگی برای همه سنین با دوبله فارسی

اگر اهل تماشای دسته‌‌جمعی فیلم‌های سینمایی هستید، فیلم خانوادگی دوبله می‌تواند بهترین گزینه برای پر کردن اوقات فراغت و دورهمی‌های شما باشد. مهم‌ترین مسئله در مورد فیلم های خانوادگی این است که مخاطبان با هر سنی می‌توانند از تماشای آنها لذت ببرند. در این عناوین، معمولا خبری از هیچ صحنه خشونت‌باری نیست و بازیگران هم از کلمات و عبارت‌های نامناسب استفاده نمی‌کنند.

در بسیاری از کشورهای اروپایی، فیلم خانوادگی با عنوان «فیلم کودکان» هم شناخته می‌شود؛ هرچند، تفاوت‌های زیادی میان این دو هست، اما استفاده از عبارت «خانوادگی» بیشتر در سینمای آمریکا رواج دارد. با این حال، هر دو این عناوین، یک ویژگی مشترک دارند: هر کسی با هر سنی می‌تواند این فیلم‌ها را تماشا کند و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. وجود یک داستان جذاب و درگیرکننده که معمولا هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شود، بازی تاثیرگذار و فیلم‌برداری اصولی، از ویژگی‌های اصلی محصولات این سبک به حساب می‌آیند.

ویژگی فیلم های خانوادگی

یکی از موارد قابل توجه در مورد فیلم های خانوادگی، تجربه و دیدگاهی است که افراد مختلف از تماشای آنها می‌توانند پیدا کنند؛ مثلا چیزهایی مانند داستان یا شخصیت کاراکترها ممکن است برای مخاطبان جوان‌تر جذابیت بیشتری داشته باشد، در حالی که افراد مسن‌تر بیشتر به دیالوگ‌های ردوبدل شده میان افراد، پیام احساسی یا اخلاقی فیلم و سرگذشت کاراکترها توجه کنند. البته، نباید فراموش کرد که این فیلم‌ها بسته به منشا، با الهام از فرهنگ همان کشور ساخته می‌شوند و ممکن است اثرگذاری آنها در کشورها یا روی مخاطبان مختلف، متفاوت باشد.

مورد دیگری که تقریبا در تمام فیلم های خانوادگی می‌توان مشاهده کرد، حضور شخصیت‌هایی با سنین مختلف است؛ علاوه بر این، معمولا قهرمان اصلی از جوان‌ترها انتخاب می‌شود. نبود اشارات جنسی یا تکیه بر روی مسائل مربوطه و همچنین عدم استفاده از جملات و کلمات صریحی که احتمالا برای برخی افراد ناخوشایند باشد، ویژگی دیگری است که فیلم‌سازان این حوزه، توجهی ویژه به آن دارند. این موارد باعث می‌شود تا اگر به صورت دسته‌جمعی مشغول تماشای فیلم باشید، همه بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.

در بسیاری از موارد، عناوین ژانر خانوادگی در قالب انیمیشن‌های سینمایی تولید شده و حتی می‌توانند اثرگذاری به‌مراتب بالاتری هم داشته باشند. هرچند، طبیعتا افراد میان‌سال، ارتباط کمتری با این فیلم‌ها برقرار خواهند کرد، اما کودکان، جوان‌ترها و حتی افراد مسن می‌توانند نهایت لذت را از تماشای یک انیمیشن سینمایی ببرند.

نگاهی مختصر به تاریخچه فیلم های خانوادگی

ایده اولیه تولید فیلم‌های خانوادگی و عناوینی که مخصوص کودکان باشند، از سال‌های 1930 در ذهن کارگردان‌ها شکل گرفت. «سفید برفی و هفت کوتوله» یکی از موفق‌ترین مواردی بود که در سال 1937 توسط کمپانی والت دیزنی تولید شد و توانست توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کند. این شرکت همچنین توانست چند انیمیشن جذاب دیگر مانند «پینوکیو» و «سفرهای گالیور» را تا پیش از جنگ جهانی دوم در سال 1940 عرضه کند.

بعد از جنگ جهانی، دیزنی تمام تلاش خود را به کار گرفت تا باز هم فیلم های خانوادگی را تولید کند؛ در همین زمان، شرکت‌های دیگر نیز مشغول فعالیت در این زمینه شده و نمونه‌های موفق زیادی را عرضه کردند. در این سال‌ها عمده فیلم‌هایی که تولید می‌شد، در قالب موشن پیکچر بود و همواره با استقبال بالای مخاطبان نیز روبه‌رو می‌شد؛ «مری پاپینز» محصول سال 1964 و «کتاب جنگل» محصول سال 1967 دو نمونه موفقی بودند که طرفداران زیادی پیدا کردند.

البته کمی بعد و با پیشرفت فناوری، عناوین دیگری مانند «امپراطور خورشید» محصول سال 1987 تولید شدند که علی‌رغم موفقیت‌های مختلف، نقدهایی به آنها وارد بود؛ مثلا شخصیت اصلی فیلم به نام «جیم گراهام» باید برای سال‌ها، با مسئله مربوط به جدایی پدر و مادرش از یکدیگر کنار می‌آمد. نقد اصلی منتقدان به این مسئله، ایجاد حس منفی در ذهن مخاطبان کم‌سن بود. در نمونه‌هایی دیگری که در همین زمان به تولید رسیدند نیز المان‌های اکشن افزایش تا حدودی افزایش پیدا کرد. چند سال بعد، دیزنی و پیکسار با تولید انیمیشن های خانوادگی، توجه همگان را به خود جلب کردند؛ دیو و دلبر، علاء‌الدین، شیرشاه و مولان از ساخته‌های دیزنی و داستان اسباب‌بازی 1 و 2 از ساخته‌های پیکسار بودند.

طی همین سال‌ها، تولید فیلم‌های سینمایی در ژانر خانوادگی نیز به‌مراتب افزایش پیدا کرد و فیلم‌های جذاب زیادی پیش روی مخاطبان قرار گرفت که «تنها در خانه» محصول سال 1990 از جمله آنها بود. بعد از استقبال فراوان از این فیلم، نسخه دوم آن در سال 1992 به تولید رسید تا باز هم کودکان بتوانند در کنار والدین خود، یک فیلم جذاب را تماشا کنند. در این زمان، سازندگان توجهی بیشتری به فیلم‌های خانوادگی پیدا کردند و عناوین موفق دیگری مانند «پارک ژوراسیک» محصول سال 1993، «پرنسس کوچک» محصول سال 1995، «دام والدین» و «دکتر دولیتل» محصول سال 1998 و «مهد کودک بابا» محصول سال 2003 را عرضه کردند. چند سال قبل از آن نیز سینمای جهانی با فیلم‌های جذاب «گونیز» محصول سال 1985 و «کنار من بمان» محصول سال 1986 جانی تازه گرفته بود.

امروزه فیلم‌های سبک خانوادگی با ژانرهای دیگر ترکیب می‌شوند و عمدتا سبک کمدی، بیشترین طرفدار را در میان مخاطبان دارد.

ژانرهای زیرمجموعه فیلم خانوادگی

فیلم خانوادگی در ژانرهای بسیار مختلفی به تولید می‌رسد که هرکدام از آنها، طرفداران خاص خود را دارد. به علاوه، در بسیاری از موارد شاهد این هستیم که یک فیلم در ژانر خانوادگی با ترکیبی از عناصر سبک‌های دیگر تولید می‌شود؛ مثلا هری پاتر یکی از همین موارد است که در آن می‌توان المان‌هایی از ژانرهای خانوادگی، فانتزی، ماجرایی و اکشن را مشاهده کرد. در ادامه نگاهی مختصر به برخی از این موارد خواهیم داشت.

کمدی

فیلم های سینمایی خانوادگی با چاشنی طنز، همواره از محبوب‌ترین عناوین در دنیای سینما بوده‌اند. این فیلم‌ها با داشتن شوخی‌های متعدد و بیان داستان با زبانی شیرین که می‌تواند خنده را روی لب‌های مخاطب بیاورد، بهترین گزینه برای تماشا به صورت دسته‌جمعه هستند. «استن و لوی» محصول سال 2018 انگلستان، از تازه‌ترین عناوین در این ژانر به حساب می‌آید.

ماجرایی

در فیلم‌های سبک ماجرایی، معمولا اتفاقاتی از گذشته یا حال در مورد یک فرد روایت شده و او یا خانواده‌اش تلاش می‌کنند تا به کمک همدیگر، داستان را به سرانجام برسانند. این فیلم‌ها حتی می‌توانند با سبک بیوگرافی نیز ترکیب شده و داستانی واقعی از زندگی یا سرگذشت یک نفر را به تصویر بکشند. «خانواده سوئیسی رابینسون» از جمله بهترین نمونه‌ها در این سبک است.

فانتزی

نمونه‌های فانتزی بیشتر برای خانواده‌های جوان‌تر مناسب هستند و وجود صحنه‌ها یا داستان فانتزی، کمک می‌کند تا افراد بتوانند در کنار دوستان یا فرزندان خود به تماشای آنها بپردازند. سری فیلم‌های هری پاتر از موفق‌ترین نمونه‌ها در این سبک به حساب می‌آیند.

موزیکال

فیلم های خانوادگی موزیکال، معمولا دارای صحنه‌های شاد هستند که در آنها، شعرخوانی و خوانندگی جزئی اساسی است. به علاوه، شخصیت‌های اصلی در این فیلم‌ها می‌توانند از هر سنی باشند تا افرادی که در خانواده حضور دارند، امکان برقراری ارتباط با آنها را داشته باشند. «بانوی زیبای من» محصول سال 1964 آمریکا با بازی افرادی مانند «آدری هپبورن» و «رکس هریسون» از جمله مشهورترین فیلم‌های ژانر خانوادگی موزیکال است. در این فیلم ما می‌توانیم المان‌های سبک درام را نیز مشاهده کنیم.

انیمیشن

یکی دیگر از زیرمجموعه‌های سبک خانوادگی که از گذشته تا به امروز طرفداران گسترده‌ای داشته، انیمیشن‌ها هستند. بسیاری از انیمیشن‌های کلاسیک قدیمی که در ژانر قدیمی تولید شده‌اند، هنوز هم مورد استقبال مردم به‌خصوص جوان‌ترها قرار دارند و در آنها می‌توان رگه‌هایی از طنز و کمدی را نیز مشاهده کرد. این مسئله در میان نمونه‌های جدیدتر نیز به‌وضوح دیده می‌شود و می‌تواند به صورت هم‌زمان، مورد استقبال کودکان و بزرگترها باشد. پاندای کونگفو کار یکی از انیمیشن‌هایی است که شوخی‌ها و دیالوگ‌های جالب آن، همواره مورد توجه بزرگترها بوده است و کودکان و افراد کم‌سن‌وسال‌تر نیز می‌توانند از تماشای محیط شاد و صحنه‌های رنگارنگ آن نهایت لذت را ببرند.

دانلود رایگان بهترین فیلم های خانوادگی دوبله

اگر قصد دانلود فیلم خانوادگی دوبله را دارید اما نمی‌دانید که از میان انبوه عناوینی که تولید شده‌اند، کدام را انتخاب کنید، احتمالا لیست زیر بتواند در این زمینه به شما کمک کند:

 • وقتی هیتلر خرگوش صورتی را دزدید (When Hitler Stole Pink Rabbit): این فیلم سینمایی، سال 2019 توسط «کارولین لینک» از روی رمانی به همنن نام، نوشته «جودیث کر» در ژانر خانوادگی درام ساخته شده و داستان خانواده‌ای یهودی را روایت می‌کند که از ترس نازی‌ها، به شهرهای مختلف می‌گریزند و در پی اتفاقات متعددی که برای آنها رخ می‌دهد، در نهایت، لندن را برای سکونت انتخاب می‌کنند. این فیلم، امتیاز 7.0 از 10 را از پایگاه IMDB دریافت کرده است.
 • کروئلا (Cruella): این فیلم سینمایی که در ژانر خانوادگی کمدی تولید شده، درباره شخصیت اصلی رمان «صد و یک سگ خالدار» به نام «کروئلا دویل» است و افرادی همچون «اما استون» و «اما تامپسون» در آن به ایفای نقش می‌پردازند. این فیلم که با بودجه 100 میلیون دلاری تولید شده، بیش از 222 میلیون دلار در بازار جهانی فروش داشته است.
 • چقدر دره من سبز بود (How Green Was My Valley): این یکی از قدیمی‌ترین فیلم‌های سینمایی در ژانر خانوادگی درام است که در سال 1941 بر پایه رمانی به همین نام توسط «جان فورد» تولید شد. این فیلم، داستان زندگی یک خانواده ولزی به نام «مورگان‌ها» را که کارگران معدن بودند، از چشم‌انداز جوان‌ترین عضو خانواده روایت می‌‌کند.
 • استن و اولی (Stan & Ollie): یکی از جذاب‌ترین فیلم های سینمایی خانوادگی در ژانر درام و بیوگرافی، «استن و اولی» محصول سال 2018 کشور انگلستان است که در آن، زندگی بزرگترین تیم کمدی دونفره جهان یعنی «لورل و هاردی» به تصویر کشیده می‌شود. «استیو کوگان» و «جان رایلی» از بازیگران اصلی این فیلم هستند.
 • خانواده سوئیسی رابینسون (Swiss Family Robinson): این فیلم که تحت عنوان «خانواده دکتر رابینسون» نیز شناخته می‌شود، سال 1960 به کارگردانی «کن آناکین» و بازی افرادی همچون «جان میلز» و «دوروتی مک‌گوایر» تولید شد و یکی از موفق‌ترین نمونه‌ها در زمان خود به حساب می‌آمد. این فیلم در مورد داستان خانواده رابینسون است که میانه راه، کشتی خود را از دست داده و در یک جزیره دورافتاده گیر می‌افتند. خانواده سوئیسی رابینسون، نممونه‌ای موفق از فیلم خانوادگی ماجراجویی است.
 • بانوی زیبای من (My Fair Lady): در این فیلم جذاب، تلاش‌های یک پروفسور آواشناسی به نام «هنری هیگینز» را می‌بینیم که می‌خواهد یک دختر گلفروش را به زنی متشخص تبدیل کند تا او از جایگاه اجتماعی بالایی برخوردار شود. این فیلم سال 1964 توسط «جرج کیوکر» در کشور آمریکا تولید شد و در همان زمان با دریافت بازخوردهای مثبت، توجه همگان را به خود جلب کرد.
 • جومانجی (Jumanji): سال 1995، یکی از جذاب‌ترین فیلم‌های سینمایی به نام جومانجی با بازی افرادی همچون رابین ویلیامز، کریستن دانست و دوید الن گریر تولید شد تا ما شاهد تلفیق بسیار خوب فضای کمدی و فانتزی با ژانر خانوادگی باشیم. این فیلم سینمایی که «جو جانسون» کارگردانی آن را بر عهده داشت، در مورد دو بچه به نام‌های «جودی» و «پیتر» بود که یک بازی سحرآمیز را در خانه‌ای متروکه پیدا کرده و با انجام آن، درگیر داستان‌هایی می‌شوند که نمی‌توان به سادگی از آنها خارج شد.
 • داستان کریسمس (A Christmas Story): این فیلم که بر اساس رمانی از «جان شپرد» تولید شده، داستان جوانی به نام «رالفی» را روایت می‌کند که در آرزوی داشتن یک تفنگ بادی به نام «رد رایدر» به سر می‌برد. این فیلم در سال 1983 توسط باب کلارک با بودجه 3.3 میلیون دلاری تولید شد و در زمان پخش توانست با فروش 20.8 میلیون دلاری، توجه بسیاری از افراد را به ژانر خانوادگی کمدی جلب کند.
 • پدرم و پسرم (My Father and My Son): ژانر خانوادگی در سینمای ترکیه، جایگاهی مهم دارد و سال 2005، «چاقان ایرماک» با روایت داستان زندگی فردی به نام «صادق» نشان داد که ترکیه هم می‌تواند در این عرصه حضوری پررنگ داشته باشد. این فیلم خانوادگی درام، امتیاز 8.2 از 10 را در پایگاه IMDB دریافت کرده است.
 • خواهر کوچک ما (Our Little Sister): فیلم خانوادگی از ژانرهای محبوب در کشور ژاپن به حساب می‌آید و فیلم سینمایی «خواهر کوچک ما» ساخته «هیروکازو کورئیدا» با دریافت امتیاز 7.5 از 10 در پایگاه IMDB، نشان داد که سینماگران این کشور نیز توانایی بالایی در تولید این عناوین دارند. این فیلم 118 دقیقه‌ای، در مورد سه خواهری است که بعد از ازدواج مجدد پدرشان و فوت او، تصمیم می‌گیرند تا خواهر ناتنی خود را برای زندگی در کنار خود دعوت کنند.
 • خانواده من (Yeh Meri Family): سریال خانواده من با امتیاز 9.0 از 10 در پایگاه IMDB، یکی از جذاب‌ترین فیلم‌های خانوادگی کمدی است که توسط کشور هند تولید شده و در آن، داستان نوجوانی 12 ساله به نام «هارشو» روایت می‌شود. این مینی سریال در قالب یک فصل و 7 قسمت پخش شده است.
 • کتاب بزرگ داستان های کوچک (Big Words, Small Stories): در میان انیمیشن‌های سریالی، «کتاب بزرگ، داستان‌های کوچک» یکی از موفق‌ترین فیلم های خانوادگی دوبله است که در آن، اتفاقات روزمره مربوط به 4 کودک و حیوانات آنها نمایش داده می‌شود. در هر قسمت از این سریال که سال 2021 در کشور استرالیا تولید شده، کودکان با یک کلمه جدید آشنا می‌شوند که می‌تواند اثرات زیادی روی زندگی آنها داشته باشد. این سریال امتیاز 9.1 از 10 را در IMDB دارد.
مشاهده بیشتر »