10 برنامه تشخیص گیاهان برای دوستداران طبیعت

در گذشته، علاقمندان طبیعت و حوزه گیاه‌شناسی، ساعت‌ها از وقت خود را به ورق زدن کتاب‌ها و تطبیق دادن برگ‌ها با تصاویر می‌گذراندند تا شاید بتوانند نام گیاه مورد نظر خود را پیدا کنند و ویژگی‌های آنرا بررسی کنند. خوشبختانه، آن دوره به پایان رسیده است و به لطف ساخت برنامه‌های مختلف در حوزه‌‌ی گیاه‌شناسی، این امکان برای کاربران فراهم شده است تا با برنامه‌های تشخیص گیاهان، به سرعت به نتایج جستجوهای خود دستیابند.

نه تنها برنامه های تشخیص گیاهان برای شناسایی و ارائه ویژگی‌های گیاه مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه به ارائه راهکارهایی برای نگهداری از گیاهان مورد نظر شما، نحوه مقابله با آفات و همچنین نکات مهم درباره‌ی این گیاه می‌پردازند. در فهرست زیر، به معرفی بهترین برنامه‌های تشخیص گیاهان می‌پردازیم که تعداد قابل توجهی از آنها رایگان هستند و به باغبان‌ها، علاقمندان به گیاهان، طبیعت‌گراها و افرادیکه پیاده‌روی می‌کنند پیشنهاد می‌شود.

1. PlantSnap

برنامه تشخیص گیاهان  برنامه plantsnap

برنامه PlantSnap توسط شرکت PlantSnap, inc توسعه یافته و به لطف دیتابیس عظیم این برنامه در زمینه گیاه‌شناسی، می‌تواند به همراه قابل اعتماد شما تبدیل شود. این برنامه از بیش از 500 هزار طیف‌ از گیاهان پشتیبانی می‌کند و می‌توانید با وارد کردن نام گیاهان و ثبت تصویر از گیاه موردنظرتان، به اطلاعات گسترده‌ای در این حوزه دستیابید.

برنامه PlantSnap به منظور استفاده کاربران از دیتابیس گسترده‌ی این برنامه و ترجمه محتوا به بیش از 37 زبان، با اسنپ چت همراه کرد. از طریق این برنامه می‌توانید به شکل ساده‌تر و سریعتر، نتایج جستجوهای خود را مشاهده کنید و اطلاعات خود را افزایش دهید. این برنامه هم به شکل رایگان و هم با پرداخت درون برنامه در دسترس شما قرار می‌گیرد و با سرعت بالای خود، انگیزه شما برای تحقیق در این حوزه گسترده را بالا می‌برد.

طریقه کار با این برنامه اینگونه است که ابتدا از گیاه مورد نظر خود عکس می‌گیرید و در چند لحظه، برنامه PlantSnap  گیاه مورد نظر شما را تشخیص می‌دهد و ویژگی‌ها و نکاتی که در دیتابیس این برنامه قرار گرفته است را در اختیار شما قرار می‌دهد. این برنامه قادر است تا 90 درصد از گونه‌های گیاهی را تشخیص دهد و حتی شرکت توسعه دهنده این برنامه نیز قول داده است تا به شکل ماهانه، گونه‌های بیشتری را به دیتابیس برنامه اضافه کند.

آیکون برنامه PlantSnap plant identification

PlantSnap plant identification

حجم:۵۰.۱ مگابایت

دانلود برنامه PlantSnap

2. Planta

برنامه تشخیص گیاهان  برنامه planta

شهرنشینی، زندگی در آپارتمان‌های چند طبقه و همچنین مشغله‌های طاقت فرسا، از دلایلی هستند که ما را از طبیعت دور می‌کنند و چاره‌ای نداریم جز اینکه طبیعت را به خانه‌ی خود دعوت کنیم. دعوت کردن طبیعت به خانه‌هایمان، با خرید گیاهان آپارتمانی همراه است که هرکدام اخلاق خاص خودشان را دارند و نگهداری از آنها صرفا به معنی آب دادن و قرار دادن گلدان‌هایشان در جلوی نور آفتاب نیست؛ مسائلی مانند: نداستن اخلاق گیاهان، عدم آبرسانی کافی و بهینه، عدم کوددهی و همچنین عدم بروز احساسات و انرژی مثبت به گیاهان، از دلایلی هستند که منجر به کاهش عمر گیاه می‌شوند و شما نیز بدون تحقیق و پرسش، هیچوقت نخواهید فهمید که ایراد کار شما در چه بخشی نهفته است.

برنامه Planta جزو بهترین برنامه های تشخیص گیاهان است که از روش‌های پیشرفته و خلاقانه برای رسیدگی شما به گیاهان استفاده می‌کند. یکی از این روش‌ها، بکارگیری اعلان‌ها برای آگاه کردن شما است تا به گیاهان خود رسیدگی کنید. یکی از ویژگی‌های کاربردی این برنامه، سنجش آب‌و‌هوا و ارائه دستورالعمل براساس آن است.

در این بین، این برنامه می‌تواند نوع گیاهان را نیز تشخیص دهد که یکی از کلیدی‌ترین و کاربردی‌ترین ابزارهای این برنامه است و از طریق سیستم تشخیص عکس، گیاهان را به سرعت شناسایی می‌کند و ویژگی و نکات مهم را در اختیار شما قرار می‌دهد. این برنامه از طریق دستیار شخصی، شما را به شکل گام به گام هدایت می‌کند و با مطالعه مجله انگلیسی این برنامه، دانش شما نیز افزایش می‌یابد.

3. Leafsnap

حوزه هوش مصنوعی به شکل ناباورانه‌ای درحال پیشرفت است و در زمینه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برنامه‌ی LeafSnap که ساخته‌ی متخصصان دانشگاه‌هایی مانند: کلمبیا، مریلند و اسمیت سونیان است از هوش مصنوعی برای تشخیص نوع گیاهان استفاده می‌کند.

در کنار شناسایی گونه‌ی گیاهان، این برنامه اطلاعات کاملی را درباره‌ی گیاه در اختیار شما قرار می‌دهد. تشخیص سریع و اطلاعات جامع درباره‌ی گیاهان، بر پایه‌ی دیتابیس بزرگی از اطلاعات حوزه گیاه‌شناسی است که به شکل مداوم بروزرسانی می‌شود.

در کنار قابلیت‌های ذکر شده، این برنامه حتی می‌تواند قارچ‌های موجود روی بدن گیاه را تشخیص دهد و شما را از بابت خطرات خارجی آگاه کند.

برای دریافت نتیجه بهتر، تصویر گیاه را در مرکز دوربین قرار دهید تا هوش مصنوعی بتواند گیاه را بدرستی تشخیص دهد. نقطه ضعف این برنامه، پخش تبلیفات است که برای جبران زحمات سازندگان حیاتی است.

4. Garden Answers

برنامه تشخیص گیاهان  برنامه my garden answers

اگر می‌خواهید به شکل بهتر و تعاملی به جستجو درباره‌ی نام گیاهان و مشخصات آنها بپردازید، برنامه Garden Answers گزینه‌ی مطلوبی است که در کنار ارائه توصیه‌های عملی و شناخته شدن به عنوان منبع اطلاعات، می‌تواند نکاتی برای مقابله با آفات و قارچ‌ها را به شما پیشنهاد کند.

این برنامه به گونه‌ای طراحی شده است که نیازی به ثبت تصویر ندارد و با قرار دادن دوربین و ضربه زدن روی گیاه، می‌تواند نوع گیاه، آفات و بیماری‌ها را شناسایی کند. یکی از بهترین قابلیت‌های این برنامه، ارتباط با متخصصان حوزه گیاه‌شناسی و باغبانی است و می‌توانید سوالات خود را به زبان انگلیسی از آنها بپرسید.

این برنامه برای سیستم‌عامل‌های اندروید و آی‌او‌اس منتشر شده است و استفاده از آن برای کاربرانی که به زبان انگلیسی مسلط هستند، خالی از لطف نیست.

5. iNaturalist

برنامه تشخیص گیاهان  برنامه inaturalist

iNaturalist یک پلتفرم چندجانبه است که علاقمندان حوزه طبیعت و طبیعت شناسی را بهم متصل می‌کند. این پلتفرم به شما اجازه می‌دهد تا مشاهدات خود از گیاهان و جانوران را در این برنامه ثبت کنید و با دیگران به اشتراک بگذارید. در این اجتماع که متشکل از افراد خبره و متخصص و حتی تازه‌وارد است، همه می‌توانند با شگفتی‌های جدید روبرو شوند و از آنها لذت ببرند.

با اشتراک گذاری تصاویر در این اجتماع، سوالات متعددی ایجاد می‌شود که با وجود افراد با‌تجربه به آنها نیز پاسخ داده می‌شود. در این بین، ایده‌ها و بازخوردهای زیادی بین کاربران وجود دارد که برای بهبود این اجتماع، آنرا با سایر کاربران به اشتراک می‌گذارند.

حین استفاده از این برنامه، هویت شما به عنوان Citizen Scientist مشخص می‌شود که نه تنها از این برنامه برای تشخیص گیاهان استفاده می‌کنید، بلکه مشاهدات شما در پیشرفت علم تاثیر گذار خواهد بود و می‌توانید یافته‌های خود را با متخصصان به اشتراک بگذارید.

براساس گفته‌ی یکی از کاربران این برنامه، برنامه Inaturalist بدون در نظر گرفتن مدارک تحصیلی و سطح علمی، تمامی علاقمندان به حوزه گیاه‌شناسی را در یک اجتماع دور هم جمع می‌کند تا به طبیعت نزدیک‌تر شوند.

6. Plant Net

برنامه تشخیص گیاهان  برنامه plant net

برنامه تشخیص گیاهان Plant Net حاصل زحمت چهار سازمان تحقیقاتی کشور فرانسه است که گیاهان مورد نظر شما را به شکل رایگان تشخیص می‌دهد و بروزرسانی‌های متعدد نیز برای دیتابیس این برنامه در نظر گرفته شده است.

مشارکت، یکی از بخش‌های کاربردی این برنامه است که با تشخیص درست نام گیاهان، می‌توانید در کمک به جامعه‌ی علاقه‌مندان گیاهان سهیم باشید. علاوه‌براین، نام و نوع گیاهان دسته بندی شده است که به یافتن سریعتر برنامه کمک می‌کند.

براساس گزارش کاربران مایکت، این برنامه از زبان فرانسوی، انگلیسی و فارسی پشتیبانی می‌کند و در کنار تشخیص گیاهان، نوع میو‌ه‌ها و همچنین برگ‌ها را نیز تشخیص می‌دهد.

آیکون برنامه PlantNet Plant Identification

PlantNet Plant Identification

حجم:۲۶.۹ مگابایت

دانلود برنامه PlantNet

7. PictureThis

برنامه Picture This گزینه‌ی مشابهی مانند سایر برنامه‌های ذکر شده است که در حوزه شناسایی گیاهان ساخته شده است. این برنامه متشکل از دیتابیسی با 30 میلیون گونه گیاهی است که در کنار این حجم از اطلاعات، از هوش مصنوعی برای تشخیص دقیق‌تر تصاویر استفاده می‌کند

اطلاعات ارائه شده در این برنامه، در دسته‌بندی‌های مختلفی جای می‌گیرند تا کاربران هرچه سریعتر بتوانند به نتایج مورد نیازشان برسند.

از دیگر قابلیت‌های این برنامه، می‌توان به ارائه اطلاعات تخصصی به کاربر و نکات مهم برای نگهداری گیاهان اشاره کرد که به لطف رابط کاربری ساده و روان این برنامه، استفاده از برنامه برای کاربران لذتبخش خواهد بود. با در نظر گرفتن این حجم از اطلاعات و ارائه نکات کاربردی، می‌توان گفت که انگار یک گیاه‌شناس حرفه‌ای را در جیب خود قرار داده‌اید.

آیکون برنامه PictureThis - Plant Identifier

PictureThis – Plant Identifier

حجم:۴۶.۶ مگابایت

دانلود برنامه PictureThis

8. Plantix

برنامه تشخیص گیاهان  برنامه Plantix

تمرکز این برنامه روی مبحث کشاورزی است و به طور تخصصی برای تشخیص آفات و بیماری‌های گیاهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر در حوزه کشاورزی فعالیت می‌کنید، بر زبان انگلیسی مسلط هستید و سوالات مختلفی برای شما ایجاد شده است، می‌توانید آنها را با متخصصان این حوزه به اشتراک بگذارید تا به شما پاسخ دهند.

در کنار قابلیت‌های ذکر شده، ویدیوهای آموزشی برای کشاورزی و همچنین مباحثی برای کوددهی در نظر گرفته شده است که در مسیر یادگیری به شما کمک می‌کند. برنامه Plantix می‌تواند بیش از 400 مشکل گیاهان را تشخیص دهد که گزینه‌ی مطلوبی برای فعالان این حوزه محسوب می‌شود.

آیکون برنامه Plantix Preview

Plantix Preview

حجم:۴۳.۳ مگابایت

دانلود برنامه Plantix

9. Whats That Flower

همانطور که از نام این برنامه مشخص است، برای تشخیص گل‌ها، مکان رشد آنها  و همچنین سمی بودن یا نبودن مورد استفاده واقع می‌شود. با تنظیم دوربین روی گل، برنامه تعداد گلبرگ‌های گل را می‌شمارد و براساس سایر فاکتورهایی که در سیستم تشخیص عکس این برنامه وجود دارد، هویت گل را برای شما آشکار می‌کند. این نکته را در نظر بگیرید که این برنامه به شکل رایگان و با پرداخت پول قابل استفاده است و با اینکه فناوری بکار رفته شده در تشخیص عکس‌ها، پیشرفته نیست، اما می‎تواند به نیازهای شما پاسخ بدهد.

10. تلفن شما

اگر تمایلی به نصب کردن برنامه و گم شدن در حجم زیادی از اطلاعات ندارید، می‌توانید از طریق تلفن خود، نام و هویت گیاهان را بشناسید. برای اینکار باید تصویر گیاه را ثبت کنید و سپس از طریق گالری، عکس را در اینترنت جستجو کنید تا نتایج مشابه عکس‌های شما ظاهر شود.

علاوه‌براین، شبکه اجتماعی ردیت، اجتماعی مختص به علاقه‌مندان گیاهان دارد و پس از اشتراک گذاری تصویر گیاه در این ساب ردیت، سایر کاربران زیر پست شما کامنت می‌گذارند و به سوال شما پاسخ می‌دهند.

جمع بندی

گیاه‌شناسی حوزه‌ای فوق‌العاده وسیع است و اشراف به آن به آسانی ممکن نیست؛ از اینرو، برنامه‌های گیاه‌شناسی از بهترین ابزارهای موجود برای پاسخ دادن به سوالات تخصصی هستند که نه تنها در جلوگیری از اتلاف وقت موثر هستند، بلکه با ارتباط با متخصصان این حوزه، می‌توانید از سایر راهکارهای آنها استفاده کنید.

در این مقاله به معرفی برنامه‌هایی مانند: Plantix، Planet net و Planta پرداختیم و امیدواریم که برای شما کاربردی باشند. در نهایت، اگر شما نیز از برنامه‌های تشخیص گیاهان استفاده می‌کنید که در این مقاله به معرفی آنها نپرداخته‌ایم، نام و قابلیت‌های آنرا با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع: Brightly

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دانلود مایکت ×