استور اندرویدی مایکت : مرجع دانلود ایرانیان
نصب
درست کردن سوهان

درست کردن سوهان

نسخهv۱.۰
آخرین بروزرسانی۱۳۹۸/۰۸/۲۹
تعداد دانلود۶ هزار
امتیاز۴.۲
تعداد نظرات۸
حجم۱۲ مگابایت
نوع برنامه اندرویدی
دسته‌بندی آشپزی و رستوران
سازنده زهرا محمدی
‏‏سوهان براى اولین بار در قم پخته شده است، از این رو تاریخ پیدایش آن را نیز در قم باید جست وجو کرد. آنطور که در بین سوهانى هاى قدیمى قم مشهور است، تاریخ سوهان به دوره قاجاریه برمى گردد. نقل مى کنند که در دوره قاجاریه و به سال۱۲۸۵ شمسى بنا بوده است، صحن بزرگ حضرت معصومه افتتاح شود و براى این منظور پادشاه وقت رئیس ایل قاجار را به قم مى فرستد. کسبه و بازاریان قم نیز به استقبال فرستاده در بار رفته و هر کدام با خود تحفه و هدیه اى نیز مى برند، یکى از آن هدایا، حلواى قمى بوده که از طرف صنف عطار تقدیم شده بود. رئیس ایل قاجار هنگام بازگشت به تهران به تولیت حرم که میزبان وى بوده است، مى گوید: « آن حلوا، چون سوهان دل مرا صیقل داد و غذایم را هضم کرد، از این بدهید تا براى اعلیحضرت ببرم. »
‏بدین ترتیب، حلواى قم که در آن زمان در عطاری ها پخته مى شد، مورد توجه شاه و درباریان قرار مى گیرد و به « سوهان » شهرت مى یابد. تقاضا براى «سوهان» که دیگر خوراک شاهان شده بود، افزایش مى یابد و به مرور کارگاه هایى مستقل نیز براى پخت سوهان شکل مى گیرد.

نظرات و امتیاز ها

۸ نظر ۴ از ۵
۵
۴
۳
۲
۱
عکس کاربر تلگراjen3QASEM3SOLEIMANI@
٩ تیر ١٤٠٢

سلام خداقوت🫡تبریک اعیاددهه ولایت🕋🥳🧔🧕خدمت ملت غیور🇮🇷خصوصأطراح،آشپزخوش ذوق،معتاد سوهان همچون بنده😋😉🤤انواع سوهان خونگی،قمی. عالی. نمیدونستم سوهان به این دلچسبی انقدزحمت دارد🤔😰🫤😎

میپسندم۰ نمیپسندم۱
عکس کاربر فاطمه
٣ آذر ١٣٩٩

اصلا برنامه باز نمیشه مینویسه متوقف شده یک ستاره هم براش زیاده

میپسندم۶ نمیپسندم۵
عکس کاربر hana‌‌‌
٢٥ اردیبهشت ١٣٩٩

خیلی عالیهههههه💗

میپسندم۱۳ نمیپسندم۵

دیگران نصب کرده‌اند

برنامه‌های مرتبط

بقیهٔ برنامه‌های این سازنده