انیمیشن و کارتون جدید | دوبله فارسی رایگان

chip dale rescue rangers

کارتون‌ها و انیمیشن‌ها، همواره بخشی جداناپذیر از زندگی کودکان و نوجوانان هستند و تماشای آنها می‌تواند تفریحی سالم و در عین حال، هیجان‌انگیز باشد. کارتون‌ها طی سال‌های اخیر، تغییرات بسیاری داشته‌اند و از نمونه‌های ساده و کوتاه تا انیمیشن‌های بلند و گرافیکی، همواره مورد توجه بوده‌اند. این روزها حتی بسیاری از جوانان و بزرگسالان هم از طرفداران انیمیشن‌ها هستند و به صورت جدی، انیمه‌های مختلف را پیگیری می‌کنند.

کارتون‌ها و انیمیشن‌ها در واقع تصاویری ثابت هستند و به گونه‌ای پشت سر یکدیگر قرار می‌گیرند که بیننده احساس می‌کند در حال دیدن یک فیلم واقعی و تصاویر متحرک است. در گذشته، معمولا تصاویر با استفاده از دست روی کاغذها و صفحه‌های مخصوصی کشیده می‌شدند تا سازندگان با عکاسی از آنها بتوانند یک فیلم درست کنند. امروزه، بیشتر انیمیشن‌ها با استفاده از تکنیکی مخصوص به نام تصویر تولیدشده توسط کامپیوتر (Computer-Generated Imagery یا به اختصار CGI)، تولید می‌شوند و دیگری خبری از نقاشی با دست نیست.

یک کارتون جدید یا در واقع انیمیشن سه‌بعدی که با استفاده از تکنیک CGI ساخته می‌شود، از نظر جزئیات معمولا بسیار غنی است، در حالی که کارتون‌های قدیمی (یا همان انیمیشن‌های دوبعدی) محدودیت‌های بسیار زیادی در این زمینه دارند.

پیش از اینکه بخواهیم سراغ ژانرها، لیست انیمیشن جدید و بهترین منبع برای تماشا کارتون رایگان برویم، بهتر است ابتدا نگاهی کوتاه به تاریخچه پویانمایی داشته باشیم.

نگاهی اجمالی به تاریخچه کارتون و پویانمایی

dc league of super pets

صدها سال قبل از آنکه انیمیشن‌های واقعی معرفی شوند، تمام مردم در سراسر جهان از اجراهای زنده، نمایش‌های عروسکی و حتی ابزاری مانند فانوس جادو (چیزی مشابه وسایل شهر فرنگ) لذت می‌بردند. شواهد نشان می‌دهد که حتی نقاشی‌ها و تلاش‌های انسان‌های قدیمی‌تر برای داستان‌سرایی و خیال‌پردازی را روی دیواره‌های غارهای قدیمی و آثار سنگی نیز می‌توان پیدا کرد.

بعد از تولید ابزارهای مختلف در نیمه دوم قرن نوزدهم و تلاش‌ها برای ساخت اولین وسایل سرگرمی و نمایشی، اوایل قرن بیستم و در سال 1906، نخستین فیلم صامت ساخته شد؛ بعدها افراد دیگری مانند «امیل کول» با استفاده از تصاویری که روی یک تخته سیاه نقاشی شده بودند، فیلمی با نرخ 20 فریم بر ثانیه را ساخته و آن را «فازهای طنرآمیز از چهره‌های خنده‌دار» نامید.

مدتی بعد در سال 1928، والت دیزنی با ساخت «کشتی بخار ویلی» و معرفی شخصیت‌هایی مانند میکی ماوس و ویلی ماوس، نخستین انیمیشن ناطق را به همه معرفی کرد تا برای همیشه در تاریخ کارتون و سینما ماندگار شوند. پس از آن، سال‌های طلایی سینمای آمریکا آغاز شد و کمپانی‌های دیگر با معرفی مجموعه‌های به‌یادماندنی و جاودانی مانند باگز بانی، دافی داک، توئیتی، سیلوستر گربه، تام و جاری، سوپرمن، وودی وود پیکر، پلنگ صورتی و ... کارتون‌های را تولید کردند که برای همیشه در ذهن مخاطبان ماندگار شدند.

رفته‌رفته پای انیمیشن و کارتون به سینما هم باز شد و برنامه‌های مخصوص کودکان توسط شرکت‌‌های مختلف، یکی پس از دیگری ساخته شدند؛ اسمورف‌ها و سیمپسون‌ها از نمونه‌هایی بودند که طی آخرین سال‌های قرن بیستم از راه رسیدند. بعد از پیشرفت صنعت و استفاده از انیمیشن‌های کامپیوتری، همه‌چیز به یک‌باره تغییر کرد و کارتون‌ها شکلی سه‌بعدی به خود گرفتند. پیکسار، یکی از شرکت‌های پیشگام در این حوزه بود که در سال 1995 با معرفی داستان اسباب بازی، نخستین انیمیشن کارتونی در این سبک را به همگان معرفی کرد. این کارتون در زمان ساخت، محبوبیتی جهانی پیدا کرده و همین مسئله باعث شد تا بعدها شاهد معرفی نسخه‌های دیگری از آنها نیز باشیم.

در قرن بیست و یکم، صنعت انیمیشن و کارتون، رشدی خارق‌العاده پیدا کرد، به گونه‌ای که در سال 2010، ارزش بازار آن چیزی در حدود 80 میلیارد دلار و در سال 2020، ارزش آن در حدود 270 میلیارد دلار تخمین زده شد. در حال حاضر، این روند همچنان صعودی بوده و روز به روز تعداد شرکت‌هایی که وارد این حوزه می‌شوند نیز در حال افزایش است.

ژانرهای انیمیشن

ice age 6

همانند تمام فیلم‌ها، انیمیشن‌ها نیز در ژانرهای بسیار مختلفی تولید می‌شوند که هرکدام از آنها ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. هرچند، از آنجایی که معمولا در یک کارتون یا انیمیشن از المان‌های غیر واقعی یا خارق‌العاده بیشتر استفاده می‌شود، برخی از ژانرهای آن نیز خاص هستند.

در پایین، برخی از ژانرهای اصلی این حوزه لیست شده‌اند:

 • اکشن: این سبک معمولا با صحنه‌هایی همراه است که در آن، زد و خورد زیادی وجود دارد و مبارزات یا صحنه‌های پرهیجان مختلفی را در آنها می‌توان مشاهده کرد.
 • ماجراجویی: انیمیشن‌ها همیشه به خاطر پتانسیل بالایی که برای داستان‌پردازی دارند، مورد توجه سازندگان بوده‌اند و همین موضوع باعث شده تا بسیاری از کارتون های جدید در سبک «ماجراجویی» ساخته شوند. اینکه داستانی که روایت می‌شود تا چه اندازه واقعی خواهد بود، بسته به حال‌وهوای کارتون و سبکی دارد که کارگردان انتخاب کرده است.
 • کمدی: یکی از اهداف اصلی انیمیشن‌ها، خنداندن شماست، از این رو، هزاران کارتون تا به امروز با همین هدف ساخته شده که می‌توان آنها را از ماندگارترین آثار معرفی کرد. نوع کمدی انیمیشن با فیلم و سریال کاملا متفاوت است چرا که در بسیاری از موارد، صحنه‌ها به گونه‌ای روایت می‌شوند که به هیچ‌وجه واقعی نیستند و سازنده با استفاده از همین عنصر، تلاش در خنداندن مخاطب دارد.
 • درام: سبک درام یا احساسی، در واقع یک ژانر بسیار گسترده است که خودش ده‌ها زیرمجموعه از جمله عاشقانه یا انگیزشی دارد. انیمیشن‌های زیادی در این سبک به صورت یک فیلم سینمایی یا یک کارتون سریالی وجود دارد که در آنها خبری از هیچ صحنه اکشن یا تندی نیست، بلکه فقط این عواطف شماست که با فیلم درگیر می‌شود.
 • فانتزی: یکی از محبوب‌ترین ژانرهای انیمیشن که طرفداران بسیار زیادی در سراسر جهان دارد، ژانر فانتزی است. در این کارتون‌ها، از قدرت‌های ماورایی تا محیط‌های مرموز تا شخصیت‌هایی که توانایی‌های خاصی مانند انواع جادوها را دارند، همه‌چیز می‌تواند وجود داشته باشد. برخی افراد حتی ژانر «جادو» و «اسرارآمیز» را یک سبک کاملا جدا در یک کارتون جدید یا قدیمی می‌دانند. با این حال، تمامی این موارد از زیرمجموعه‌های ژانر فانتزی هستند.
 • وحشت: اگر فکر می‌کنید در دنیای انیمیشن‌ها نمی‌توان ترس را تجربه کرد، سخت در اشتباهید چرا که کارتون‌های ژانر وحشت نیز طی دو دهه اخیر حسابی طرفدار پیدا کرده‌اند. نکته قابل توجه در این مورد، پتانسیل بسیار خوبی است که یک انیمیشن در خلق صحنه‌های غیر عادی و غیر واقعی برای ایجاد حس وحشت در دل مخاطب دارد.
 • علمی تخیلی: در دنیای انیمیشن‌ها، ژانر علمی-تخیلی صرفا به چیزهایی مانند وجود سفینه فضایی یا یک شخصیت ابرفهرمانی محدود نمی‌شود، بلکه در این کارتون‌ها می‌توان مکان‌ها و حتی افرادی را پیدا کرد که همگی تخیلی یا با قدرت‌ها ماورالطبیعی هستند. در این ژانر معمولا فضاهای فانتزی با المان‌هایی از سبک اکشن و ماجراجویی همراه می‌شود تا آدرنالین خون مخاطب به حداکثر برسد.
 • برش از زندگی: اگر اهل دانلود انیمیشن جدید باشید، احتمالا با این سبک آشنایی داشته باشید؛ جایی که در آن خبری از هیچ اتفاق غیر منتظره یا عجیبی نیست و معمولا اتفاقات کاملا واقعی از زندگی شخصیت اصلی برنامه، به همان صورتی که هست، روایت می‌شود.
 • موزیکال: از آنجایی که انیمیشن‌ها عمدتا مخصوص کودکان و نوجوانان هستند، در بسیاری از آنها می‌توان آوازها و موسیقی‌های جذاب را به صورت ریتمیک پیدا کرد. این دست از کارتون‌ها معمولا با رقص و آوازهای دسته‌جمعی همراه بوده و می‌توانند اثری مثبت روی ذهن مخاطب بگذارند.

بهترین انیمیشن ها و کارتون های جدید

the mitchells vs. the machines

از آنجایی که کارتون‌ها و انیمیشن‌ها معمولا در استودیو ضبط شده و برای تولید آنها بیشتر از یک بازیگر خوب به یک سازنده و انیماتور خوب نیاز است، شرکت‌های زیادی در دنیا وجود دارند که در این زمینه مشغول فعالیت هستند. هرچند، محصولاتی که توسط این شرکت‌ها تولید می‌شود، همگی «خوب» نیستند. در واقع، فارغ از اینکه شما قصد تماشای یک کارتون جدید یا انیمیشن جدید را دارید، باید بتوانید مشخصه‌های زیر را در آنها پیدا کنید:

 • تیم سازنده بااستعداد
 • وجود شخصیت‌هایی که به بهترین شکل توسعه پیدا کرده‌اند
 • قهرمان دوست‌داشتنی
 • خلاقیت و نوآوری در خلق صحنه‌ها و داستان‌ها
 • داشتن جهان وسیع و بدون محدودیت
 • لحظه‌هایی که بتوانند به خاطر شوخی یا ناراحتی، اشک شما را سرازیر کنند
 • داستان و پایان منطقی

همه ما کارتون‌های زیادی را در بچگی تماشا کرده‌ایم و ممکن است هنوز هم با دیدن آنها به وجد بیاییم، ولی تعداد زیادی از کارتون‌ها و انیمیشن‌های جدید هم هستند که ارزش تماشای چندباره را دارند. لیست زیر، چند نمونه از این موارد به حساب می‌آیند و برای افرادی که قصد تماشا کارتون رایگان را دارند، بسیار مفید خواهند بود:

 • لیگ قهرمانان حیوانات خانگی (DC League of Super-Pets): در این انیمیشن جذاب که سال 2022 اکران شده، حیوانات خانگی در قالب ابرقهرمان‌هایی که هرکدام از آنها توانایی‌های خاص خود را دارند، در کنار سوپرمن برای نجات زمین می‌جنگند. صداگذاری فوق‌العاده در کنار داستان‌پردازی بسیار خوب، از ویژگی‌های اصلی این کارتون هستند.
 • میشل ها علیه ماشین ها (The Mitchells vs. the Machines): این انیمیشن کامپیوتری که در ژانرهای علمی-تخیلی و کمدی تولید شده، داستان خانواده میچل‌ها را روایت می‌کند که عنوان آخرین بازمانده‌ها باید با ربات‌هایی که قصد دارند زمین را از وجود انسان‌ها پاک کنند، مبارزه کنند. دنی مک براید، مایا رودولف، مایک ریاندا و ابی جکسون، از اصلی‌‌ترین صداپیشگان در این انیمیشن هستند.
 • افسون (Encanto): انیمیشن موزیکال و کمدی افسون، داستان خانواده‌ای عجیب به نام «مادریگال» را روایت می‌کند که مشغول زندگی در خانه‌ای جادویی در منطقه‌ای شگفت‌انگیز به نام «افسون» هستند. داستان فیلم از جایی شروع می‌شود که «میرابل» به عنوان تنها بچه‌ای که فاقد قدرت ماورایی در این سرزمین اسرارآمیز است، تلاش می‌کند تا شهر را از خطراتی که وجود دارد، حفظ کند. این انیمیشن در سال 2021 توسط والت دیزنی اکران شد و در همان زمان توانست توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کند.
 • هیولای دریا (Sea Beast): در انیمیشن کامپیوتری هیولای دریا که در سال 2022 توسط نت فلیکس اکران شده، داستان فردی به نام جیکوب هلند را در کنار دوستانش می‌بینیم که به دل دریا زده و تلاش می‌کنند تا آب را از شر هیولاهایی که حالا همه‌جا هستند، پاک کنند. کریس ویلیامز مسئولیت کارگردانی، تهیه فیلم‌نامه، داستان‌سرایی و تهیه‌کنندگی این انیمیشن را بر عهده داشته است.
 • چیپ و دیل: رنجرهای نجات (Chip 'n Dale: Rescue Rangers): شخصیت‌های سنجابی «چیپ» و «دیل» که سال‌ها پیش سریال آنها پخش می‌شد، حالا در یک انیمیشن کامپیوتری بسیار جذاب با یکدیگر همراه شده‌اند تا دوست قدیمی خود را که به شکلی مرموز ناپدید شده است، نجات دهند. این انیمیشن با بودجه 70 میلیون دلاری ساخته و در سال 2022 اکران شد و توانست بیش از 675 میلیون دلار فروش داشته باشد.
 • روح (Soul): یکی دیگر از بهترین انیمیشن های کامپیوتری در ژانرهای موزیکال، کمدی و درام که سال 2020 اکران شد، Soul یا «روح» بود. این انیمیشن، داستان معلمی به نام «جو» را روایت می‌کند که زندگی‌اش، آنگونه که مطابق با میل او بوده، پیش نرفته است. «روح» با بودجه 150 میلیون دلاری تولید شد، اما به خاطر پاندمی کرونا نتوانست هزینه‌های ساخت را جبران کند؛ با این حال، همچنان می‌توان آن را به عنوان یک کارتون جدید پرمحتوا معرفی کرد.
 • به پیش (Onward): انیمیشن جدید Onward که سال 2020 توسط پیکسار تولید و توسط والت دیزنی پخش شد، روایت‌گر داستان دو نوجوان اِلف با نام‌های «یان» و «بارلی» در دنیایی فانتزی است که می‌خواهند با یافتن جادو، یک روز بیشتر را کنار پدرشان که فوت شده، سپری کنند. متاسفانه پاندمی کرونا باعث شد تا این انیمیشن، آن‌گونه که باید، دیده نشود.
 • قرمز شدن (Turning Red): انیمیشن جدید قرمز شدن به عنوان نخستین فیلم پیکسار که تماما توسط یک زن کارگردانی شده است، داستان یک دختر 13 ساله چینی-کانادایی را روایت می‌کند که به خاطر یک طلسم ارثی، به یک پاندا بزرگ قرمز تبدیل می‌شود. والت دیزنی مسئولیت پخش این انیمیشن را بر عهده داشته و در زمان انتشار نیز این کارتون توانسته بازخوردها خوبی را دریافت کند.
 • رایا و آخرین اژدها (Raya and the Last Dragon): افرادی که به دنبال یک انیمیشن جدید در سبک اکشن ماجرایی هستند، احتمالا گزینه‌ای بهتر از «رایا و آخرین اژدها» را پیدا نخواهند کرد. این کارتون جدید با الهام از فرهنگ آسیای شرقی تولید شده و در، شخصیت اصلی فیلم به نام «رایا» باید به جنگ هیولاهایی برود که بعد از 500 سال دوباره سروکله آنها پیدا شده است.
 • عصر یخبندان 6: ماجراهای باک وایلد (The Ice Age Adventures of Buck Wild): کارتون جدید عصر یخبندان 6، باز هم همان حال‌وهوای کمدی و هیجان‌انگیز همیشگی این فرانچایز را در خود داشته و شما را به دوره یخبندان می‌برد. داستان این انیمیشن، در مورد «ادی» و «کراش» است که در یک غار بزرگ به دام می‌افتند و بعد از نجات یافتن توسط یک دایناسور بزرگ یک‌چشم به نام «باک وایلد»، اتفاقاتی پر از هیجان را در کنار یکدیگر تجربه می‌کنند.
 • مینیون ها: ظهور گرو (Minions: The Rise of Gru): انیمیشن جدید مینیون‌ها: ظهور گرو، یکی از موفق‌ترین محصولات کمپانی «ایلومینیشن» با بودجه 80 میلیون دلاری و فروش 936 میلیون دلاری است که سال 2022 اکران شد. این انیمیشن 87 دقیقه‌ای، داستان یک «گرو» 13 ساله‌ای را به تصویر می‌کشد که در کنار سایر مینیون‌ها می‌خواهد به یک «ابر شرور» تبدیل شود. این انیمیشن توسط «کایل بالدا» ساخته شده و مسئولیت نگارش فیلمنامه آن را نیز «متیو فوگل» بر عهده داشته است.
 • مایا و سه مبارز (Maya and the Three): اگر به دنبال یک کارتون جدید سریالی هستید، انیمیشن مایا و سه مبارز، احتمالا حسابی شما را سرگرم خواهد کرد. این مینی سریال 9 قسمته که توسط نت فلیکس تولید شده، در مورد شاهزاده‌ای 15 ساله و شجاع است که در زمان جشن تاج‌گذاری، با حوادثی مختلفی از جمله از راه رسیدن خدایان مختلف مواجه شده و تلاش می‌کند تا در کنار دوستان خود، آنها را از میان بردارد.

تماشا کارتون رایگان در مایکت

turning red

پیدا کردن کارتون و انیمیشن جدید دوبله فارسی، همیشه یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی است که به این دست از فیلم‌ها علاقه زیادی دارند. اگرچه منابع زیادی در سطح اینترنت هست که شما را به دنیایی از تازه‌ترین انیمیشن‌ها وصل می‌کنند، ولی استفاده از بسیاری از آنها نیازمند پرداخت هزینه است. خوشبختانه، مایکت این امکان را برای کاربران فراهم کرده تا با استفاده از گوشی هوشمند خود، به تماشا کارتون رایگان پرداخته و تازه‌ترین آثار سینمایی را با کیفیتی بسیار بالا تماشا کنند.

مشاهده بیشتر »