تماشای آنلاین بهترین فیلم‌های هندی از سینمای بالیوود

سینمای هند یک صنعت فیلم پویا با زبان‌ها، ژانرها و جنبش‌های هنری متعدد است که بازیگران بسیار حرفه‌ای در سراسر دنیا دارد. بالیوود، به طور خاص فیلم‌های تجاری زبان هندی تولید شده در بمبئی، مشهورترین شاخه آن در سطح بین‌المللی است. اما سینمای هند بیش از بالیوود است و فیلم‌های هندی به شکل ویژه‌ای مخاطبان سرسخت خودشان را دارند که در بین ایرانی‌ها هم دیده می‌شوند.

ریشه‌های سینمای هند به اواخر قرن نوزدهم باز می‌گردد. اولین فیلم در هند در ژوئیه ۱۸۹۶، تنها شش ماه پس از اختراع سینماتوگراف توسط برادران لومیر در پاریس، به نمایش درآمد. در دهه‌های اولیه، فیلم‌های ناطق به زبان‌هایی از جمله هندی، تامیل، تلوگو و مراتی ساخته می‌شدند. فیلم «راجا هاریشچاندرا» به کارگردانی داداساهب فالکه منتشر شده در ۱۹۱۳، اولین فیلم بلند سینمای هند شناخته می‌شود.

بسیاری از فیلم‌های بزرگ بالیوود به اندازه‌ای بافت محور هستند که بخش‌هایی از آنها در ترجمه فرهنگی از دست می‌رود. این فهرست از بهترین فیلم‌های هندی برای تماشا به شکل رایگان، این موضوع را در نظر خواهد گرفت و برخی از فیلم‌هایی را که نقطه ورود خوبی به بالیوود برای کسانی که به زبان هندی صحبت نمی‌کنند، فراهم می‌کنند. از دنگال گرفته تا باهوبالی و پاچان پاندی.

بهترین فیلم‌های هندی

با تنوع زبان‌ها و جنبش‌های هنری، سینمای هند آثار برجسته‌ای تولید کرده است که شایستهٔ شناختی فراتر از بالیوود هستند. در ادامه برخی از مشهورترین و تاثیرگذارترین آثاری که نمایانگر بهترین‌های سینمای هند هستند، معرفی می‌شوند.

پاتر پانچالی (1955)

این فیلم به زبان بنگالی به کارگردانی ساتیاجیت رای، اثری برجسته در سینمای موازی هند است. با تصویری شاعرانه از زندگی یک خانواده فقیر در منطقه روستایی بنگال، رای به عنوان یکی از برجسته‌ترین کارگردانان هند شناخته شد. پاتر پانچالی نخستین فیلم از سه‌گانه مشهور آپوی رای به شمار می‌رود که دیدنش برای هر کسی که عاشق سینمای هند است توصیه می‌شود.

مادر هند (1957)

این ملودرام به زبان هندی ساخته محبوب خان، یکی از بزرگترین حماسه‌های بالیوود به شمار می‌رود. بازی نرگس در نقش محوری مادر، در مبارزه با فقر روستایی، آیکونیک است. مادر هند تمایل بالیوود به روایت‌های احساساتی گسترده را تثبیت کرد و بعد از این فیلم بود که فیلم‌های احساسی مختلفی در هندوستان تولید شدند.

تشنه (1957)

این درام کلاسیک گورو دت درباره شاعری در مبارزه با تجاری‌گرایی، دارای بازی‌های ظریف و فیلم‌برداری متفاوت است. تشنه در کنار فیلم‌هایی مثل کاغذ که فل، جایگاه پیشگام گورو دت به عنوان فیلم‌ساز هندی پس از استقلال را مستحکم کرد.

قهرمان(1987)

این داستان جنایی نوشته و کارگردانی مانی راتنام درباره یک مهاجر هندی در بمبئی دهه 1980 می‌چرخد. بازی کمال حسن در نقش قهرمان ضد قهرمان، نیاکان فرمت تجاری را با پختگی فیلم هنری ترکیب کرده‌است. این فیلم همچنان یکی از مشهورترین صادرات سینمای هند به دنیا است.

سلام بمبئی! (1988)

پرتره خشن میرا نایر از کودکان خیابانی در یکی از محله‌های بمبئی، موفقیت بین‌المللی گسترده‌ای کسب کرد و جایزه کامرا دور جشنواره کن را از آن خود کرد. این فیلم به زبان هندی و با بازیگران کودک بدون تجربه، برای رویکرد نئو رئالیستی خام خود شناخته شده‌ است.

باج(2001)

این فیلم حماسی موزیکال ساخته آشوتوش گواریکر، در دوران راج بریتانیا می‌گذرد و نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان شد. مقیاس گسترده، معنا دار بودن، احساسات حماسی و روستائیانی که در مقابل ظلم می ایستند در فیلم باج، اسانس یک فیلم پرفروش بالیوود را درون خودش جا داده و موفق هم شده است.

ظرف ناهار (2013)

این فیلم عاشقانه، ساخته ریتش باترا، به خاطر مطالعه ظریف شخصیت‌ها ستایش منتقدان جهانی را برانگیخت. بازی عرفان خان و نیمرات کور به عنوان غریبه‌های تنها که از طریق ظرف‌های ناهار دسترسی ارتباطی به یکدیگر دارند و باهم صحبت می‌کنند، روند معنی داری به فیلم اضافه کرده، این فیلم یکی از آثار سینمای مستقل هند بوده که دیدن آن خالی از لطف نیست.

دانگال (2016)

اگر به فیلم‌های بیوگرافی ورزشی علاقه مند هستید و دلتان چند ساعت فیلم پرهیجان می‌خواهد، دانگال را حتما تماشا کنید، یک عنوان بیوگرافی کاملا متفاوت که بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده و امیر (عامر) خان در این فیلم بازی بسیار درخشانی از خودش به جا می‌گذارد.

این نمونه آثار برنده جوایز، به زبان‌ها و ژانرهای متنوع، گواهی است بر دامنه چشمگیر سینمای هند. این فیلم‌ها برای هر سینمادوست جهانی، تنها گوشه‌ای از غنای سینمایی فراتر از بالیوود در دنیا را نشان می‌دهد.

بهترین بازیگران سینمای هند

هند به خاطر جمعیت زیادی که دارد سرشار از استعدادهای مختلف در زمینه‌های متفاوت است، این جمعیت به بازیگری و سینمای این کشور هم کمک کرده و برخی از تاثیرگذارترین شخصیت‌های سینمایی در دنیا متعلق به هند هستند، برخی از معروف‌ترین چهره‌های سینمایی این کشور را با هم مرور می‌کنیم و شما اگر علاقه مند باشید می‌توانید مجموعه‌ای از بهترین فیلم‌های بازیگران سرشناس هندی را با دوبله اختصاصی از مایکت ببینید.

آمیتاب باچان، بازیگر محبوب ایرانی‌ها

او یکی از مشهورترین و تاثیرگذارترین بازیگران در تاریخ سینمای هندی است که کار حرفه‌ای که انجام بیش از پنج دهه طول کشیده است. او جوایز بسیاری را از جمله چهار جایزه ملی فیلم و 15 جایزه فیلم‌فر را کسب کرده است. او به خاطر نقش‌هایش در فیلم‌هایی مانند دیوار، شولی، زنجیر، آگنی‌پات شناخته شده است.

امیر خان

او یکی از محبوب‌ترین و چندجانبه‌ترین بازیگران سینمای هندی است که همچنین تهیه‌کننده، کارگردان و مجری تلویزیونی نیز هست. او به عنوان «آقای کامل» شهرت یافته است به خاطر تعهد و نوآوری در هنرش. او جوایز بسیاری را از جمله چهار جایزه ملی فیلم و نه جایزه فیلم‌ را کسب کرده است. او به خاطر نقش‌هایش در فیلم‌هایی مانند باج، رنگ ده بسنتی، سه احمق، دانگال و پی‌کی شناخته شده است.

راجکومار رائو:

او یکی از بازیگران برجسته و با استعداد نسل فعلی سینمای هندی است که به عنوان یکی از شخصیت‌های پیشرو در جنبش سینمای موازی شناخته شده است. او جوایز بسیاری را از جمله یک جایزه ملی فیلم و چهار جایزه فیلم‌ را کسب کرده است. او به خاطر نقش‌هایش در فیلم‌هایی مانند شهید، نیوتن، استری، برفی و ببر سفید شناخته شده است.

نوازالدین صدیقی

او یکی از چندجانبه‌ترین و پرکارترین بازیگران سینمای هندی است که در انواع ژانرها و زبان‌ها کار کرده است. او جوایز بسیاری را از جمله دو جایزه ملی فیلم و چهار جایزه فیلم‌فر را کسب کرده است. او به خاطر نقش‌هایش در فیلم‌هایی مانند گنگز آو واسیپور، ظرف ناهار، باجرنگی بایجان، منتو و تاکری شناخته شده است.

آیوشمان کورانا

او یکی از محبوب‌ترین و موفق‌ترین بازیگران سینمای هندی است که همچنین خواننده، نویسنده و مجری تلویزیونی نیز هست. او جوایز بسیاری را از جمله یک جایزه ملی فیلم و شش جایزه فیلم‌ را کسب کرده است. او به خاطر نقش‌هایش در فیلم‌هایی مانند ویکی دونور، دام لگا که هایشا، اندهادون، بدهای هو و شوب منگل ساودان شناخته شده است.

از سینمای محلی تا بالیوود

سینمای تجاری زبان هندی در دهه ۱۹۳۰ به عنوان مشهورترین صنعت فیلم هند ظهور کرد. زیرساخت‌های آن در بمبئی متمرکز بود که باعث پیدایش اصطلاح "بالیوود" شد. فیلم‌های اولیه بالیوود عناصری از سنت‌های تئاتر هند مانند داستان‌های فانتزی، بازیگری ملودراماتیک و شماره‌های موسیقی و رقص را دربر می‌گرفتند. طی دهه‌ها، قراردادهای کلاسیک بالیوود مانند فرمول "ماسالا" ترکیبی از اکشن، کمدی، رمانتیک و درام به وجود آمدند.

اما هند دارای صنایع فیلم منطقه‌ای گسترده‌ای نیز هست. سینمای بنگالی پیشگام سینمای موازی، جایگزین هنری فیلم‌های تجاری، در دهه 1950 بود. سینمای تامیل و تلوگو نیز از صنایع بزرگی هستند که سالانه صدها فیلم تولید می‌کنند. فیلم‌های هنری به زبان مالایالام شهرت جهانی کسب کرده‌اند، همانطور که اخیراً فیلم‌های زبان مراتی رشد کرده‌اند.

در حالی که بالیوود همچنان مشهورترین سینمای هند در سطح جهان است، تنوع غنی در فیلم‌های هندی وجود دارد. ژانرها از اکشن، رمانتیک، درام‌های مسئله‌محور اجتماعی، کمدی و بسیاری دیگر دربرمی‌گیرد. هرچه سلیقه‌ی شما باشد، کاوش در سینمای هند فراتر از بالیوود، تجربه‌های سینمایی رویایی را ارائه می‌دهد.

نتیجه گیری

پس چه به دنبال موزیکال‌های باشکوه، تریلرهای واقع‌گرایانه یا فیلم‌های هنری عمیقاً تاثیرگذار باشید، سینمای هند چیزی برای هر طرفدار فیلم دارد. بالیوود ممکن است از شهرت گسترده‌ای برخوردار باشد، اما نگاه عمیق‌تر به مناظر فیلم منطقه‌ای هند، گنجینه‌های سینمایی بسیاری را برای شما نمایان خواهد کرد.

مشاهده بیشتر »