فیلم‌های جنایی کلاسیک و جدید ایرانی و خارجی (دوبله)

فیلم های جنایی، سبکی خاص از فیلم‌هایی است که از سبک جنایی ادبی الهام گرفته شده و در آنها، عموما به موضوعات مرتبط با یک جنایت و کشف آن اشاره می‌شود. از لحاظ سبک، این ژانر ارتباط‌های زیادی با دیگر سبک‌ها مانند درام وگانگستری دارد و در بسیاری از نمونه‌های آن می‌توان المان‌های کمدی را هم پیدا کرد. همین مسئله نیز باعث شده تا خود فیلم‌های جنایی نیز ژانرهای بسیار مختلفی داشته باشند. به واسطه هیجان بالایی که فیلم های جنایی دارند، بسیاری از افراد به دنبال منبعی مطمئن برای دانلود و تماشای این فیلم‌ها هستند.

علاوه بر سینمای جهان، نمونه‌های موفقی از فیلم‌های جنایی را در سینمای ایران هم می‌توان پیدا کرد که بر اساس فرهنگ و محیط اجتماعی ما تولید شده‌اند. هرچند، تنوع این فیلم‌ها در مقایسه با آثار سینمایی جهانی، بسیار کمتر است و همین موضوع هم باعث شده تا کمتر از نمونه‌های دیگر به این ژانر پرداخته شود. متری شیش و نیم از جمله فیلم‌های ایرانی در ژانر جنایی است.

ژانرهای سبک جنایی

فیلم جنایی در سبک های بسیار مختلفی تولید می‌شود و هرکدام از این سبک‌ها نیز طرفداران خاص خود را دارند. اگر قصد دانلود فیلم جنایی را دارید، بهتر است ابتدا با ژانرهای مختلف آن آشنا شوید؛ در پایین، نگاهی به چند نمونه اصلی از این سبک‌ها خواهیم داشت.

اکشن

فیلم های جنایی اکشن، مربوط به مواردی می‌شود که معمولا در مورد خشونت و زدوخورد هستند. جولی سلبو، نویسنده و تهیه‌کننده آمریکایی می‌گوید فیلم‌های اکشن و ژانر در هم تنیده شده‌اند و در بسیاری از موارد نمی‌توان آنها را جدا از هم دانست. سری فیلم‌های «سریع و خشن» از جمله همین فیلم‌هاست.

کمدی

فیلم های ژانر جنایی کمدی، تلفیقی از المان‌های جنایی با چاشنی طنز است و عمدتا این شوخی‌ها را هم می‌توان در بیان و مکالمه‌های افراد مختلف پیدا کرد. در این میان، برخی از فیلم‌ها حتی ممکن است جنبه‌هایی از کمدی سیاه را در خود داشته باشند. یکی دیگر از ویژگی‌های بارز فیلم‌هایی که در این ژانر تولید شده‌اند، خراب‌کاری و قانون‌شکنی آشکار شخصیت‌های فیلم یا انجام آنها به گونه‌ای غیر عادی و غیر طبیعی است. این فیلم‌ها طی دهه 1990، طرفداران بسیاری داشته‌اند. سریال «مک دونالد و دادز» با المان‌های کمدی فراوان، شهرت زیادی در میان طرفداران این سبک دارد.

درام

ژانر جنایی درام روی معضلات روحی و فکری خلافکاران تمرکز داشته و تلاش می‌کند تا صحنه‌هایی واقعی از اتفاقاتی که در ذهن یک جنایتکار وجود دارد را به تصویر بکشد. اگرچه این فیلم‌ها می‌توانند صحنه‌های پر زدوخورد و اکشن زیادی داشته باشند، ولی در مقایسه با ژانر هیجانی، توجه کمتری به آن می‌شود. فیلم‌های کلاسیک جنایی زیادی در این ژانر تولید شده‌ان که همگی از آثار فاخر سینما به حساب می‌آیند. «پدرخوانده» و «روزی روزگاری در آمریکا» از جمله این فیلم‌ها هستند.

هیجانی

عناوینی که در سبک جنایی هیجانی تولید می‌شوند، روی جنایت‌ها و خراب‌کاری‌هایی تمرکز دارند که می‌توانند موفق یا ناموفق باشند. بر خلاف فیلم‌های کاراگاهی، این فیلم‌ها به پرداخت به قانون یا تلاش افراد قانونمند برای حل مشکل، معمولا در مورد گروهی از جنایتکاران یا خرابکاری‌هایی است که توسط آنها انجام می‌شود. «هفت»، «طاووس» و «خاطرات قتل» از موارد مربوط به این سبک هستند.

گانگستر

این فیلم‌ها، داستان را از دیدگاه و چشم‌انداز گانگسترها روایت کرده و از جمله قدیمی‌ترین ژانرها در سینما محسوب می‌شوند. بعد از جنگ جهانی دوم، فیلم‌های جنایی گانگستری به‌شکل قابل توجهی خشن شده و صحنه‌های زدوخورد در آنها تا حد قابل توجهی افزایش پیدا کرد. علاوه بر آمریکا، در کشورهای دیگری مانند هنگ‌کنگ، فرانسه و ژاپن نیز نمونه‌های مختلفی از این فیلم‌ها به تولید می‌رسد.

دزدی

در ژانر سرقت یا دزدی، معمولا گروهی از جنایتکاران را می‌بینیم که دست به سرقت می‌زنند و همین موضوع، شروع‌کننده ماجراهایی جدید برای آنهاست. «شغل ایتالیایی» محصول سال 2003، نمونه‌ای از این فیلم‌ها به حساب می‌آید.

گارآگاهی

ژانر جنایی گارآگاهی روی سوژه‌هایی تمرکز دارد که در آن، پلیس به بررسی شواهد مربوط به یک اتفاق پرداخته و تلاش می‌کند تا به کمک سر نخ‌های مختلف، جنایتکاران را دستگیر کند. «محله چینی‌ها» ساخته رومن پولانسکی، یکی از مشهورترین فیلم‌های سینمایی در این ژانرمحسوب می‌شود.

زندان

در این فیلم‌ها، عموما به سختی‌های زندگی در زندان‌ها پرداخته شده و ممکن است اتفاقاتی که در محیط زندان رخ می‌دهد، زیر ذره‌بین قرار گیرد. برخی فیلم‌ها حتی به صورت هم‌زمان، در مورد داستان زندگی افراد در داخل و بیرون از زندان می‌پردازند.

ترسناک

فیلم‌های جنایی ترسناک محبوبیتی به‌مراتب پایین‌تر دارند و نمونه‌های تولیدشده در این سبک نیز به واسطه چالش‌های فراوان، معمولا دشوار است. در این فیلم‌ها، عموما المان‌های مختلف ترس و وحشت را می‌توان در کنار داستانی جنایی مشاهده کرد که مخاطب را تا آخرین لحظه برای رسیدن به پاسخ سوالات مختلف، تشنه نگه می‌دارد. «سکوت بره‌ها» از جمله موفق‌ترین فیلم‌ها در سبک جنایی ترسناک است.

دانلود بهترین فیلم های جنایی دوبله

برای طرفداران این ژانر و افرادی که قصد تماشا و دانلود فیلم جنایی دوبله را دارند، لیستی از بهترین فیلم های جنایی خارجی در پایین آمده که می‌توانند روح هیجان را در شما زنده کنند:

  • تحت پوشش (Undercover): تحت پوشش نام یک سریال تلویزیونی محصول سال 2019 از کشور بلژیک در ژانر جنایی درام است و داستان زندگی زن و شوهری را روایت می‌کند که به صورت نفوذی، وارد یک گروه قاچاق بزرگ می‌شوند و تلاش می‌کنند تا با دستگیری روسای این گروه، آن را منحل کنند. این فیلم امتیاز 7.8 از 10 را در IMDB دریافت کرده است.
  • مایگرت در مون‌مارتر (Maigret in Montmartre): این فیلم جذاب که محصول سال 2017 انگلستان است، داستان فردی به نام مایگرت را روایت می‌کند که با پیگیر پرونده قتل یک بانوی کنت و همچنین یک زن هندی، به رازی تاریک و مخفی می‌رسد. در این فیلم، افرادی همچون روآن اتکینسون و نیکولا اسلون به ایفای نقش می‌پردازند.
  • شماره شانس اسلوین (Lucky Number Slevin): این فیلم، محصول سال 2006 با بازی افرادی همچون بروس ویلیس، لوسی لیو و جاش هارتنت است و در آن، داستان شخصی به نام اسولین با بازی «جاش هارتنت» را می‌بینیم که با فرد دیگری اشتباه گرفته شده و به صورت کاملا ناخواسته، وارد جنگ میان تبهکاران بزرگ شهر می‌شود.
  • گوست داگ: سلوک سامورایی (Ghost Dog: The Way of the Samurai): در میان نمونه‌های قدیمی‌تر، گوست داک محصول سال 1999 از نمونه‌های موفق در سبک جنایی درام به حساب می‌آید. این فیلم با نویسندگی و کارگردانی جیم جارموش تولید شده و فارست ویتاکر به ایفای نقش در آن می‌پردازد.
  • نفوذی (The Infiltrator): اگر اهل فیلم‌های جنایی واقعی هستید، فیلم سینمایی نفوذی محصول سال 2016 می‌تواند حسابی شما را شگفت‌زده کند. این فیلم که بر اساس یک داستان واقعی تولید شده، در مورد یک مامور فدرال به نام رابرت مازور است که وارد تشکیلات پولشویی یکی از قاچاقچیان بزرگ مواد مخدر در تاریخ یعنی «پابلو اسکوبار» شده و کمک می‌کند تا او را دستگیر کنند.
  • استیون (Stephen): سریال تلویزیونی استوین، محصول سال 2021 انگلستان که می‌توان آن را ادامه‌ای بر فیلم «قتل استیون لائورنس» محصول سال 1999 دانست، در مورد پرونده قتل یک نوجوان سیاه‌پوست انگلستانی به نام «استیون لائورنس» در سال 1993 است. این مینی سریال در قالب یک فصل با 3 قسمت تولید شده و هر قسمت، حدود 60 دقیقه زمان دارد.
  • سرقت بزرگ (El Robo Del Siglo): سریال تلویزیونی سرقت بزرگ که با نام سرقت قرن نیز شناخته می‌شود، محصول 2020 کشور آرژانتین با نمره 7.3 از 10 از پایگاه IMDB است و در آن، داستان سرقت بزرگ 33 میلیون دلاری از بانک مرکزی کلمبیا در سال 1994 روایت می‌شود.
  • ریچارد جول (Richard Jewell): فیلم سینمایی ریچارد جول در سبک جنایی بیوگرافی، در مورد فردی به همین نام است که سال 1996 و در جریان رقابت‌های المپیک، موفق به پیدا کردن یک بمب در کوله‌پشتی شده و به سبب منفجر شدن آن، جان هزاران نفر را نجات می‌دهد. داستان اصلی فیلم البته از جایی شروع می‌شود که کمی بعد، مطبوعات مدعی می‌شوند که او خود مسئول این اقدام تروریستی بوده است.
  • آخرین گشت (End of Watch): آخرین گشت که با نام «پایان کشیک» نیز شناخته می‌شود، محصول سال 2012 کشور آمریکا به کارگردانی دیوید آیر است و در آن، داستان پلیس‌هایی روایت می‌شود که به خاطر ضبط اسلحه و پول نقد از اعضای یک باند تبهکار در حین بازجویی، مورد خشم این گروه قرار می‌گیرند. این فیلم جنایی اکشن با دریافت امتیاز 7.6 از 10، مورد توجه بسیاری از مخاطبان بوده است.
  • لوتر (Luther): سریال تلویزیونی لوتر با امتیاز 8.4 از 10 از پایگاه IMDB، از جمله مجموعه‌هایی است که حسابی شما را درگیر خود می‌کند. در این سریال که سال 2010 توسط کشور انگلستان تولید شده، زندگی کاری بازرسی به نام جان لوتر را می‌بینیم که به خاطر عدم توانایی کنترل خشم خود، وارد داستان‌هایی می‌شود که برای او بسیار سنگین است.
مشاهده بیشتر »