خانه برنامه‌ها امور مالی

برنامه های امور مالی

تراکنش های مالی و کارهای بانکی روزمره (مثل انتقال وجه یا پرداخت اقساط و عوارض)، با وجود موبایل های هوشمند کمتر از کارهایی مثل دم کردن چای، مسواک زدن یا انتخاب و پوشیدن لباس برای یک مهمانی از ما زمان می گیرد. درواقع اگر زمانی برای انتقال پول نیاز بود تا نزدیک ترین بانک برویم، مدتی در صف منتظر بمانیم و بعد از پر کردن فرم کارمان تمام شود، حالا در کمتر از ۹۰ ثانیه می توانیم پول کارت به کارت کرده یا قبض هایمان را پرداخت کنیم؛ حتی با در نظر گرفتن پروسه ی دریافت رمز پویا!

اپلیکیشن های اندرویدی در دسته بندی های مختلف و با کاربردهای متفاوت زندگی روزمره ما را حسابی آسان کرده اند. اکنون برای انجام بسیاری از امور وقت و هزینه به مراتب کمتری صرف می کنیم و همچنین در بسیاری از موارد کارها را با دقت بیشتری نیز انجام می دهیم. اما در بین اپلیکیشن های کاربردی که روزانه از آن ها استفاده می کنیم، برنامه های حوزه مالی و پرداخت جایگاه ویژه ای دارند و شاید بتوان گفت بیشترین خدمات را نیز به کاربران ارائه می دهند.

برنامه های مالی و پرداخت امروزه به طور کامل جایگزین روش های سنتی مثل مراجعه حضوری به بانک ها و ادارات مختلف شده اند و انجام این امور را از پروسه های طولانی و خسته کننده به کارهای سریع و آسان تبدیل کرده اند. اما دایره خدمات این برنامه ها به قدری گسترش پیدا کرده است که از صرف انجام امور بانکی به قابلیت هایی مثل خرید بلیت، پرداخت قبوض، پرداخت عوارض و جریمه ها، خرید بیمه و.... رسیده اند. از همین رو نصب حداقل یکی از این برنامه ها روی گوشی هر کاربری ضروری است. اما اپلیکیشن های مالی و پرداخت با توجه به نوع خدماتی که ارائه می دهند به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند که آن ها را با هم مرور می کنیم.

اپلیکیشن های رسمی بانک ها نخستین گروهی هستند که به سراغشان می رویم. بعد از گسترش سیستم عامل اندروید و فراگیری آن بین کاربران بانک ها تصمیم گرفتند با طراحی برنامه های رسمی خود پروسه خدمت رسانی به مشتریان را تسهیل کنند. اکنون با استفاده از اپلیکیشن های رسمی بانک ها می توانید اکثر خدمات را در قالب اینترنت بانک یا موبایل بانک و بدون نیاز به حضور فیزیکی در شعبه انجام دهید.

امکان جا به جایی وجه (کارت به کارت)، دریافت موجودی، مشاهده صورتحساب و انتقال وجه شبا گوشه ای از خدماتی است که این برنامه ها به کاربران ارائه می دهند. همچنین بسیاری دیگر از امور مالی مثل دریافت تسهیلات و پرداخت آن ها نیز از طریق این برنامه ها قابل انجام است. اما وقتی صحبت از انجام امور مالی به میان می آید امنیت یکی از اصلی ترین دغدغه های افراد است. از آنجایی که این برنامه ها به طور مستقیم توسط خود بانک ها طراحی شده و روی آن ها نظارت می شود، از امنیت بالایی نیز برخوردار هستند. بنابراین امنیت بالا را نیز می توانید به لیست بلند مزایای اپلیکیشن های رسمی بانک ها اضافه کنید.

همانطور که گفتیم تقریبا تمام بانک های کشور اپلیکیشن های رسمی خود را معرفی کرده اند اما در ا ین بین برخی از بانک ها برنامه های به مراتب با کیفیت تری را نسبت به سایرین معرفی کرده اند. البته انجام تمام تراکنش های مالی آنلاین مستلزم داشتن رمز دوم پویا یا همان رمز یکبار مصرف هستند که برخی بانک ها برای این منظور نیز اپ جداگانه ای را طراحی کرده اند اما بسیاری از بانک ها نیز این قابلیت را به همان اپلیکیشن های اصلی خود اضافه کردند.

دایره خدمات مالی و پرداخت اما بسیار وسیع تر از قابلیت هایی است که در اپلیکیشن های بانکی پیدا می کنید. همین گستردگی نیز باعث پدید آمدن برنامه های کاربردی مختلفی شده است. برنامه های پرداخت اندروید که با نام اپلیکیشن های خدمات الکترونیک نیز شناخته می شوند، مجموعه کاملی از خدمات مالی الکترونیک را در اختیار کاربران خود قرار می دهند. برنامه هایی مثل آپ، همراه کارت، ایوا، سکه، تاپ و… در این گروه قرار می گیرند.

اگر به خاطر داشته باشید چند سال قبل برای تهیه بلیت اتوبوس یا قطار حتما می بایست به ترمینال ها و پایانه های مسافربری مراجعه می کردیم و پس از اتلاف وقت فراوان در نهایت بلیت را خریداری کرده و حرکت می کردیم. اما اکنون با استفاده از برنامه های پرداخت آنلاین تمام پروسه انتخاب و خرید بلیت اتوبوس یا قطار شما بیش از سه دقیقه زمان نمی برد.

سفر را فراموش کنید، اپ های پرداخت شما را از دردسر قبوض خدماتی، احتمال گم شدن آن ها، امکان بروز اشتباه در پرداخت و از همه مهم تر از ایستادن در صف های طولانی پرداخت نیاز معاف می کنند. کافیست شناسه قبض خود را وارد کرده و پس از استعلام آن را به آسانی پرداخت کنید، به همین راحتی! به طور کلی شاید حوزه پرداختی باقی نمانده باشد که این برنامه ها در آن حضور نداشته باشند. از امکان خرید بیمه وسایل نقلیه و پرداخت جرائم رانندگی گرفته تا خرید شارژ و بسته های اینترنتی تمام کارهایی که یک طرف آن پرداخت است را می توانید با اپلیکیشن های این لیست انجام دهید.

رمزارزها یا ارزهای دیجیتال نیز دیگر حوزه نسبتا جدید مالی هستند که اپلیکیشن های اندرویدی به آن ها ورود کرده اند. بازار ارز دیجیتال امروزه بدون شک داغ ترین بازار سرمایه گذاری در جهان است و با توجه به پیشرفت روزافزون آن، در آینده فراگیری بیشتری نیز خواهد داشت. این بازار که بین مردم معمولا با عنوان بیت کوین (توجه داشته باشید که بیت کوین تنها یکی از انواع ارزهای دیجیتال است) شناخته می شود، پیچیدگی های خاص خود را دارد که می بایست قبل از ورود با آن ها آشنا شوید. برنامه های اندرویدی ارز دیجیتال می توانند در این زمینه بسیار کاربردی باشند.

این اپلیکیشن ها خدماتی از قبیل آموزش اصطلاحات و ریزه کاری های بازار رمزارزها، خرید و فروش ارز دیجیتال، رصد آنلاین بازار، اطلاع رسانی آخرین تغییرات و.... را در اختیار کاربران خود قرار می دهند. بنابراین اگر قصد ورود به این حوزه را دارید حتما نگاهی به اپلیکیشن های رمزارز یا ارز دیجیتال اندروید بیاندازید.

اما نمی شود از برنامه های امور مالی اندروید صحبت کرد و سری به بازار بورس نزد. اگر قصد ورود به بورس و سرمایه گذاری در آن را دارید باید بدانید که کسب اطلاعات لازم برای موفقیت شما ضروری است. ورود بدون اطلاعات کافی می تواند ضربات مالی جبران ناپذیری را به شما وارد کند. از همین جهت برنامه های اندرویدی که علاوه بر انجام امور بورس به شما آموزش نیز می دهند، طرفداران بسیاری پیدا کردند.

این اپلیکیشن ها که معمولا توسط کارگزاری ها توسعه پیدا می کنند به شما تصویر خوبی از حجم و ارزش معاملات انجام شده، آخرین تغییرات و عرضه های اولیه می دهند. اطلاع از آخرین اخبار در بازار بورس برای تصمیم گیری صحیح بسیار حیاتی است، از این رو برنامه ای که اخبار را به صورت لحظه ای به اطلاع شما برساند می تواند بسیار کاربردی باشد.

در انتها نیز به سراغ حسابداری و اپلیکیشن های خوش ساخت آن می رویم. همانطور که می دانید گسترش نرم افزارهای حسابداری، نحوه رسیدگی به امور مالی و حسابرسی را به خصوص در ابعاد وسیع به طور کامل تغییر داد. اکنون شما می توانید با استفاده از این نرم افزارها از حساب و کتاب های ساده شخصی تا حسابرسی سازمان های بزرگ را انجام دهید. اما برنامه های حسابداری اندروید بیشتر به سمت سادگی و انجام امور مالی شخصی و خانوادگی حرکت کردند.

به طور مثال شما می توانید با استفاده از آن ها میزان درآمد ماهانه خود را با هزینه ها مطابقت داده تا از تعادل میان آن ها مطمئن شده و برای سرمایه خود برنامه ریزی کنید. یادآوری قسط ها، چک ها، بدهی ها و همچنین مدیریت حساب های بانکی شما نیز از دیگر خدمات این اپلیکیشن ها محسوب می شود. بنابراین اگر به دنبال اپلیکیشنی هستید که از آن به عنوان یک حسابدار شخصی استفاده کنید بد نیست سری به برنامه های این لیست بزنید.

فرقی نمی کند که به یک حسابدار شخصی نیاز دارید، می خواهید اپلیکیشن موبایل بانک موردنظرتان را نصب کنید یا به یکی از اپلیکیشن های پرداخت نیاز دارید، همه ی این ها را می توانید در دسته بندی مالی مایکت پیدا کرده و دانلود و نصب کنید.

با اجرای فایل دریافتی، ابتدا مایکت بر روی دستگاه اندرویدی شما نصب خواهد شد. بلافاصله پس از باز شدن اپلیکیشن مایکت، دانلود خواهد شد.