خانه برنامه‌ها آب و هوا

برنامه های آب و هوا

اطلاع از وضعیت آب و هوا چیزی است که تقریباً همه ی ما به آن نیاز داریم. طی سال های اخیر برنامه های هواشناسی اندروید و ویجت های اعلام وضعیت آب و هوا به طور مداوم پیشرفت کرده اند و حالا با برنامه هایی روبرو هستیم که با دقت بالایی وضع آب و هوا را به صورت زنده در اختیار می گذارند.

برنامه های اندرویدی در سال های اخیر به قدری پیشرفت کرده اند که اکنون می توان آن ها را بخش مهمی از زندگی روزمره انسان ها دانست. برخی از این اپلیکیشن ها در موقعیت های خاص کاربرد دارند و برخی دیگر نیز به صورت روزانه مورد استفاده ما قرار می گیرند. احتمالا شما هم وقتی قصد بیرون رفتن از خانه را داشته باشید قبل از آن وضعیت آب و هوا را بررسی می کنید تا مطمئن شوید گرفتار بارون یا برف نمی شوید. برنامه های آب و هوا اندروید نیز با شناسایی همین نیاز اطلاعات کاربردی و دقیقی (در اکثر موارد) را در اختیار شما قرار می دهند.

قابلیت هایی که برنامه های آب و هوا به کاربران ارائه می دهند اما تنها به پیش بینی وضعیت آب و هوا محدود نمی شود. اگر از جمله کاربرانی هستید که با بیماری های تنفسی دست و پنجه نرم می کنند، می توانید از این برنامه ها برای اطلاع از وضعیت آلودگی هوا و میزان آلاینده ها استفاده کنید. یا اگر عاشق کاوش در بین ستاره ها و سیاره ها هستید می توانید سری به اپلیکیشن های هوا و فضای این دسته بندی بزنید.

اما اگر بخواهیم کاربردی ترین برنامه های این دسته بندی را انتخاب کنیم بدون شک اپلیکیشن های پیش بینی آب و هوا در صدر قرار دارند، بنابراین کار را با این عناوین شروع می کنیم. برنامه های این لیست نه تنها شما را از وضعیت آب و هوای روز بعد با خبر می کنند بلکه پیش بینی آب و هوا حتی تا ۱۵ روز آینده را نیز در اختیارتان قرار می دهند. بنابراین اگر می خواهید برای تعطیلات خود یا یک پیک نیک در فضای باز برنامه ریزی کنید این برنامه ها می توانند خیالتان را از وضعیت آب و هوا راحت می کنند.

از دیگر قابلیت های کاربردی این برنامه ها می توان به پوشش شهرهای مختلف جهان اشاره کرد. شما می توانید با روشن کردن لوکیشن گوشی خود وضعیت آب و هوای شهر خود را مشاهده کنید، همچنین می توانید با یک جست و جوی ساده آب و هوای سایر شهرها در هر نقطه از جهان را چک کنید. اما ویژگی جالبی که تقریبا در اکثر اپلیکیشن های خوب این لیست مثل AccuWeather و Yahoo Weather وجود دارد، امکان مشاهده وضعیت آب و هوا به تفکیک ساعات مختلف در طول روز است. ممکن است ساعاتی از روز هوا بارانی باشد و بعد از آن هوا کاملا صاف شود. این برنامه با نشان دادن آب و هوا در ساعات مختلف یک روز به شما کمک می کنند تا در صورت امکان برای بخشی از روز خود برنامه ریزی کرده و از آن استفاده کنید.

ما چالش هایی که آب و هوا برای ما به وجود می آورند تنها به بارش و سرما محدود نمی شود. آلودگی هوا شاید بزرگترین دغدغه زندگی افراد به خصوص گروه های حساس در کلان شهرها باشد. برنامه های آب و هوای اندروید در این زمینه نیز قابلیت های خوبی را برای کاربران فراهم کرده اند. به طور مثال شما می توانید با انتخاب شهر و محله مورد نظر شاخص های آلودگی هوا را مشاهده کرده و ببینید که هوای شهر در چه وضعیتی قرار دارد. علاوه بر این اطلاعات مفیدی در مورد وضعیت هوا (سالم – ناسالم – خطرناک) نیز به شما ارائه می شود تا از خطرات احتمالی آلودگی هوا آگاه شوید.

اپلیکیشن های این بخش اما فقط برای اطلاع از وضعیت آب و هوا و آلودگی هوا مورد استفاده قرار نمی گیرند. ستارگان، کهکشان ها و سایر اجرام آسمانی همیشه یکی از جذاب ترین موضوعات مورد مطالعه برای انسان بوده اند. احتمالا شما هم از کودکی رویای سفر به فضا و مشاهده ستارگان را داشته اید. اپلیکیشن های هوا و فضای اندروید شاید این رویای شما را به طور کامل برآورده نکنند اما کمک می کنند تا حد ممکن به آن نزدیک شوید. به طور مثال اگر اپلیکیشن رسمی NASA (ناسا) را روی گوشی خود نصب کنید می توانید عکس ها و ویدیوهای فوق العاده جذاب فضایی را مشاهده کنید.

برنامه های فضایی اندروید در واقع نقش یک تلسکوپ قدرتمند را برای کاربران بازی می کنند و امکان مشاهده اجرام آسمانی را فراهم می سازند. شما همچنین می توانید با استفاده از این برنامه ها اخرین اخبار مربوط به دنیای هوا و فضا را دنبال کنید. البته برنامه های این لیست به لحاظ آموزشی نیز می توانند بسیار کاربردی باشند. تصور کنید به جای کشیدن کهکشان راه شیری روی تخته بتوانید تصاویر زنده آن را مشاهده کنید. تصاویر و ویدیوهای موجود در این برنامه ها به همراه اطلاعات مربوط به هرکدام می توانند منبع فوق العاده ای برای اهداف آموزشی نیز باشند.

در انتها به زمین بیاییم و سری به اپلیکیشن های زلزله نگار و کمک های اولیه بزنیم. همانطور که می دانید امکان پیش بینی دقیق زمان و شدت زلزله نیست اما اقدامات پیشگیرانه زیادی برای کاهش خسارات آن وجود دارد. برنامه های اندرویدی زیادی نیز برای این منظور طراحی شده اند که زلزله نگارها و اپلیکیشن های کمک های اولیه از جمله آن ها هستند. با استفاده از برنامه های زلزله نگار اندروید می توانید شدت و محل وقوع زلزله را مشاهده کرده و اخبار مربوط به آن را بخوانید. اپلیکیشن های کمک های اولیه نیز از دیگر برنامه های مکمل این بخش هستند که نکات کاربردی زیادی را در مورد نحوه مقابله با مصدومیت های حاصل از زلزله در اختیار شما قرار می دهند. بنابراین استفاده از این برنامه ها به عنوان یکی از مراحل آمادگی برای مقابله با زلزله و سایر مخاطرات طبیعی بسیار مهم است.

شما می توانید جدیدترین برنامه های این دسته را از مایکت دانلود و نصب کنید.

اپلیکیشن های اندرویدی پیش بینی وضعیت آب و هوا چقدر دقیق هستند؟

با توجه به نتایج آخرین بررسی ها پیش بینی هفت روزه این برنامه ها معمولا بیش از ۸۰ درصد و پیش بینی های پنج روزه معمولا بیش از ۹۰ درصد دقت دارند.

بهترین اپلیکیشن های اندرویدی پیش بینی آب و هوا کدام اند؟

از Weather forecast و AccuWeather می توان به عنوان بهترین برنامه های اندرویدی پیش بینی آب و هوا نام برد.

چگونه می توان از وضعیت آلودگی شهرهای ایران مطلع شد؟

شما می توانید با دانلود برنامه هایی مثل اتمسفر و یا هواسنج از آخرین وضعیت آلودگی تهران، اصفهان و سایر شهرهای ایران مطلع شوید.

بهترین برنامه های اندرویدی زلزله نگاری کدام اند؟

برای اطلاع از شدت زلزله های ایران و جهان و همچین آمادگی در برابر زلزله می توانید از برنامه هایی مثل: لرزه نگار و Earthquake Alert استفاده کنید.

بهترین نرم افزار نجوم و رصد ستارگان (کاوش در آسمان شب) کدام است؟

برای مشاهده ستارگان و رصد اتفاقات نجومی می توانید اپلیکیشن اختصاصی ناسا (NASA) را از مایکت دانلود کنید.

با اجرای فایل دریافتی، ابتدا مایکت بر روی دستگاه اندرویدی شما نصب خواهد شد. بلافاصله پس از باز شدن اپلیکیشن مایکت، دانلود خواهد شد.