خانه بازی‌ها کودک

بازی های کودک

این یک حقیقت است که با همه گیر شدن ارتباطات آنلاین و کامپیوتر های خانگی و دستگاه های هوشمند مثل گوشی و تبلت دسترسی به اطلاعات سطح بالا ساده تر و سریع تر شده است و همین مسئله نحوه ی یادگیری ما را هم تغییر داده است. اگر در گذشته کتاب ها تنها راه یادگیری ما بودند، حالا باید بازی ها را هم به آن اضافه کنیم؛ مخصوصاً برای کودکان که معمولاً بیش از راه های رسمی آموزش مبتنی بر بازی را دوست دارند. امروزه بازی و یادگیری، به عنوان یکی از زیر شاخه های تحقیقات آموزشی شناخته می‌شود. متخصصان این حوزه به مطالعه‌ی آن چه که از طریق بازی کردن می‌توان آموزش داد پرداخته و راه هایی برای طراحی گیم پلی بازی ها در جهت توسعه محیط های یادگیری جدید ارائه می کنند.

همانطور که می دانید بازی های اندرویدی در سال های اخیر تنوع فوق العاده ای پیدا کرده اند، به طوری که اکنون برای افراد با سلیقه های مختلف عناوین بسیار جذابی وجود دارد. در این بین یکی از دسته بندی های مهم بازی های اندرویدی، بازی های مخصوص کودکان است که علاوه بر توجه به جنبه سرگرمی، در بخش آموزشی نیز پیشرفت های خوبی را داشته است. این بازی ها که در واقع برای کودکان تا ۸ سال طراحی شده اند سعی دارند تا در قالب بازی های سرگرم کننده نکات آموزشی را نیز به کودکان آموزش دهند.

از همین جهت کار را با بازی هایی شروع می کنیم که جنبه آموزشی در آن ها قوی تر است. یکی از محبوب ترین لیست های این بخش، آموزش الفباست که حروف الفبای فارسی را با بازی های تعاملی و در یک محیط رنگارنگ کودکانه به بچه ها آموزش می دهد. از این رو اپلیکیشن های این لیست می توانند مکمل فوق العاده ای برای آموزش های مدرسه باشند.

اما در کنار زبان فارسی این روزها یادگیری زبان انگلیسی تبدیل به یکی از الزامات آموزش شده است.همانطور که می دانید شروع آموزش زبان دوم از سنین پایین تاثیر فوق العاده ای در یادگیری بچه ها دارد و میزان علاقه مندی را نیز در آن ها افزایش می دهد. این آموزش اما باید حتما در کنار بازی های جذاب اتفاق بیافتد تا بچه ها از پروسه یادگیری خسته نشوند. بازی های آموزش زبان انگلیسی اندروید دقیقا همین کار را برای کودکان انجام می دهند. این بازی ها که اکثرا دوزبانه هم هستند، سعی می کنند حروف زبان انگلیسی، صدای آن ها و برخی کلمات ابتدایی را در یک محیط پویا به کودکان آموزش دهند.

حالا که وارد مباحث آموزشی شده ایم بد نیست سری هم به بازی هایی بزنیم که به تقویت هوش (IQ) کودکان کمک می کنند. بازی های این لیست سعی می کنند با آموزش رنگ ها، شکل ها و همچنین طراحی پازل های کودکانه، مهارت های حل مسئله را در بچه ها تقویت کنند. در واقع هرچه کودکان بیشتر در معرض بازی هایی مثل پازل، رنگ آمیزی یا حتی تشخیص شکل قرار بگیرند، شانس بیشتری برای بهبود سطح هوش خود دارند. یک دسته دیگر از بازی های محبوب کودکان بازی های مربوط به مشاغل مختلف است که شامل بازی‌هایی می‌شوند که در آن کودک در نقش یک دکتر یا دندانپزشک قرار می گیرد، به سوپرمارکت می‌رود، پلیس می‌شود، طراح لباس می شود یا چیزهایی می‌سازد.

اما نمی توان از بازی های آموزشی کودکان صحبت کرد و به معجزه صدا و آهنگ اشاره نکرد. سطح یادگیری کودکان وقتی پای آهنگ به میان می آید به شکل قابل توجهی بالا می رود. از این رو بازی های اندرویدی زیادی با تمرکز بر روی صدا و آهنگ طراحی شده اند. کتاب داستان های صوتی، بازی های آموزش صدای حیوانات، بازی های نوازندگی سازهای مختلف و... را می توان از جمله محبوب ترین های این بخش دانست. به طور مثال در بازی های آموزش صدای حیوانات، کودکان می توانند با شنیدن صدای حیوانات، نام آن ها را به فارسی و انگلیسی یاد بگیرند و تصویر حیوان مورد نظر را نیز ببینند. یا در بخش کتاب های صوتی، مجموعه کاملی از ترانه ها و قصه های کودکانه وجود دارد که می توانید آن را برای کودکان خود پخش کنید. البته این بازی ها بیشتر جنبه سرگرمی برای کودکان دارند اما نمی توان از بعد آموزشی آن ها نیز غافل ماند.

مراقبت از حیوانات خانگی نیز یکی دیگر از لیست های محبوب کودکان است که بد نیست به آن اشاره کنیم. این بازی ها که معمولا با معروف ترین عنوان آن یعنی My Talking Tom آن ها را می شناسید وظیفه مراقبت از یک حیوان (معمولا سخنگو) را به بچه ها می دهند. از انجام کارهای روزانه مثل استحمام تا انتخاب لباس و رسیدگی به نیازهای حیوان، ماموریت های بچه ها در این بازی ها حسابی متنوع است.

در انتها اما به سراغ برنامه هایی می رویم که کاربران اصلی آن ها پدر و مادرها هستند. این برنامه ها از بدو و حتی پیش از تولد کودک همراه والدین هستند و به آن ها نکات آموزشی مورد نیاز را یاد می دهند. از تغذیه مادر و کودک تا مراقبت های دوران بارداری، این برنامه ها اطلاعات کاربردی زیادی را در اختیار والدین در رابطه با کودکشان قرار می دهند.

به طور کلی بازی های کودک اندروید با ترکیب فضای شاد و پویا با گیم پلی آموزشی توانسته اند عناوین خوبی را برای بچه ها به وجود بیاورند. فقط در نظر داشته باشید که کار کردن بیش از حد کودکان (خصوصاً در سنین زیر ۵ سال) با گوشی و تبلت ممکن است به سلامت آن ها صدمه بزند.

با اجرای فایل دریافتی، ابتدا مایکت بر روی دستگاه اندرویدی شما نصب خواهد شد. بلافاصله پس از باز شدن اپلیکیشن مایکت، دانلود خواهد شد.