بازی های ایفای نقش

بازی های نقش آفرینی (به انگلیسی: Role Playing Games یا RPG) از دل دنیای رمان های علمی-تخیلی شکل گرفته اند؛ رمان هایی مثل ویچر یا ماجراهای دلتورا که قهرمان آن ها سفری طولانی را برای یافتن هدفی خاص در پیش گرفته و در این میان مهارت هایی کسب می کند و با چالش ها و دوستان و دشمنان مختلفی روبرو می شود.

نقش آفرینی یعنی چه؟

همان طور که از توضیحات بالا برمی آید، در هر بازی نقش آفرینی شما در نقش یک قهرمان ظاهر می شوید که در یک دنیای خیالی سفری را آغاز می کند. شما به دنبال رسیدن به مقصودی خاص هستید و در ابتدای کار مهارت های زیادی ندارید ولی با پیشرفت در بازی و رد کردن مراحل مختلف، به تدریج توانمندی های مختلفی را کسب می کنید و صد البته چالش های سخت تری هم پیش پایتان قرار می گیرد. داستان در این نوع از بازی ها نقش مهمی داشته و با وجود این که کلیت آن ثابت است، ولی تصمیمات شما جزئیات آن را می سازد.

با توجه به تعریفی که از ژانر نقش آفرینی داریم، طیف وسیعی از بازی های کامپیوتری در این دسته قرار می گیرند و همین گستردگی باعث شده تا خود این دسته به انواع مختلفی تقسیم شود:

۱. بازی های اکشن-نقش آفرینی که در آن ها کنترل مبارزات به طور کامل در دست بازیکن است. گیم پلی این بازی ها پر است از مبارزات مختلف و صحنه های اکشن. اکثراً این نوع از بازی های نقش آفرینی آفلاین هستند. این نوع از بازی ها خیلی بین بازیکنان ایرانی رواج ندارد ولی از بین نمونه های موبایلی آن می توان به Final Fantasy یا Dungeon Hunter اشاره کرد.

۲. بازی های استراتژی-نقش آفرینی که در آن ها مبارزات در محلی مثل یک میدان نبرد انجام می شوند و بازیکن نیروهای مختلف را می تواند استفاده کند. مثل چیزی که مثلاً در کلش رویال می بینیم.

۳. ماجراجویی-نقش آفرینی که در آن ها قهرمان بازی علاوه بر چالش ها به طور آزاد می تواند در محیط بازی گشت و گذار کرده و آیتم های مختلفی مثل اسلحه کشف کند. این نوع از بازی ها داستان و روایت را از بازی های ماجراجویی قرض می گیرند و معمولاً جهان باز (یا open world) هستند؛ مثل سری اساسینز کرید، ویچر یا GTA.

۴. نقش آفرینی آنلاین یا MMO RPG که یکی از ویژگی‌های اصلی آن چند نفره بودن است. در این نوع از بازی های نقش آفرینی رقابت بین دو تیم ۴ یا ۵ نفره صورت گرفته و داستان در آن ها خیلی مطرح نیست. (مثل وارکرافت یا لیگ اف لجندز)

شما می توانید به روز ترین بازی های نقش آفرینی اندروید را (چه با دیتا و چه بدون دیتا) از مایکت به سادگی دانلود کنید و یا حتی از طریق سیستم خودکار اپلیکیشن مایکت درخواست اضافه شدن بازی های مورد نظر خود را ثبت کنید!

با اجرای فایل دریافتی، ابتدا مایکت بر روی دستگاه اندرویدی شما نصب خواهد شد. بلافاصله پس از باز شدن اپلیکیشن مایکت، دانلود خواهد شد.

×

مایکت را بر روی دستگاه خود ندارید؟