بازی های فکری

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که ما آدم‌ها را از موجودات دیگر متمایز می‌کند قدرت تفکر ماست و به این ترتیب می‌توان بازی‌های فکری را یکی از قدیمی‌ترین انو‌اع بازی دانست. به‌طور کلی هر بازی‌ای که تفکر بازیکن را درگیر کند می‌تواند یک بازی فکری باشد؛ از یک چیستان یا معمایی که در بچگی شنیده‌اید گرفته تا بازی‌هایی مثل شطرنج، سودوکو یا پازل‌هایی که تکه‌های آن را کنار هم می‌چینیم. با توجه به تعریف بازی‌های فکری می‌توان دریافت که طیف وسیعی از بازی‌ها در این دسته قرار می‌گیرند؛ انقدر وسیع که دسته‌بندی‌های جدیدی (مثل بازی‌های کلمه‌ای) از این دل بازی‌های فکری متولد شده اند.

ویژگی مشترک بازی‌های فکری این است که قدرت تفکر و حل مسئله‌ی شما را به چالش می‌کشند. برخلاف دسته‌هایی مثل تفننی یا هیجانی در بازی‌های فکری سرعت عمل بالایی نیاز ندارید، داستان و روایت نقش پررنگی ندارد و اگر از حس خوب بعد از حل کردن معما بگذریم، هیجانات بازیکن خیلی درگیر نمی‌شود. البته محبوبیت و گستردگی بازی‌های فکری باعث شده تا از ترکیب این ژانر با انواع دیگر بازی‌ها، ژانرهای جدیدی متولد شوند. مثل برخی بازی‌های ماجراجویی که در مراحل آن باید معماهای مختلفی را حل کنید مثل ۴۱۱۴۸ یا ماچیناریوم، بازی‌های استراتژیک و فکری مثل شطرنج یا Go ، بازی‌های تفننی فکری مثل کوییز آف کینگز.

برخی از بازی‌های فکری حول یک ایده‌ی خاص شکل می‌گیرند و تنها یک یا دو نوع چالش در بازی وجود دارد که با آن روبرو می‌شوید.

در نقطه‌ی مقابل بازی‌هایی قرار می‌گیرند که انواع و اقسام معماها و چالش‌های فکری در آن‌ها وجود دارد و حتی با قرض گرفتن ویژگی‌های ژانرهای دیگر، سرعت‌عمل یا تمرکز بازیکن را هم درگیر کرده و حتی فضایی هیجانی و اکشن برای بازیکنان ایجاد می‌کنند.

با اجرای فایل دریافتی، ابتدا مایکت بر روی دستگاه اندرویدی شما نصب خواهد شد. بلافاصله پس از باز شدن اپلیکیشن مایکت، دانلود خواهد شد.

×

مایکت را بر روی دستگاه خود ندارید؟