فضاهای پربازدید در مایکت

فضاهای پربازدید مایکت شامل بخش‌های زیر هستند:

۱. نمایش به صورت بنر

۲. نمایش در لیست‌ها

۳. نمایش تک برنامه

که در ادامه به معرفی هر یک از این بخش‌ها و معیارهایی که برای نمایش یک بازی یا برنامه در آن‌ها باید رعایت شود می‌پردازیم.

معرفی فضاهای پربازدید مایکت

۱. نمایش به صورت بنر

بنرهای مایکت در دو بخش زیر نمایش داده می‌شوند:

۱.۱. بنر پروموشن

صفحه اول مایکت پربازدیدترین بخش این استور است. در نتیجه بنر بازی یا برنامه‌ای که در این بخش قرار می‌گیرد، بازخورد مثبتی برای توسعه‌دهنده آن بازی یا برنامه به همراه دارد. بنرها در صفحه اول مایکت بر اساس الگوی رفتاری هر کاربر بر روی دستگاه او شخصی‌سازی شده و به او نمایش داده می‌شوند تا بهترین بازخورد ممکن را برای توسعه‌دهنده به همراه داشته باشند. از این رو همیشه بیش از یک بنر جهت نمایش در جایگاه واقع در صفحه اول مایکت انتخاب شده و در نظر گرفته می‌شود تا هربار یکی از آن‌ها به درصد مشخصی از کاربران هدف، نمایش داده شود. تصویر زیر نمونه‌ای از بنر پروموشن مربوط به اپ فیلیمو است.

۲.۱. لیست بنر

در این لیست، بنرهایی از برنامه‌ها و بازی‌ها نمایش داده می‌شوند. این لیست در بخش‌های مختلف مایکت نمایش داده می‌شود. لیست بنرها گاهی به صورت تک بنر و گاهی به صورت لیستی از بنرهای بازی‌ها و برنامه‌های مختلف به کاربران نمایش داده می‌شوند. جهت بهبود تجربه کاربری، تنها برنامه‌ها و بازی‌هایی به کاربران نمایش  داده می شود که بر روی دستگاه آن‌ها نصب نباشد.

۲. نمایش در لیست‌ها

لیست‌های پربازدید در بخش‌های مختلف مایکت نمایش داده می‌شوند. این لیست‌ها به شرح زیر هستند:


۱.۲. لیست‌های ویدیویی:

لیست‌های ویدیویی در در بخش‌های مختلف مایکت نمایش داده می‌شوند. در این لیست‌ها ویدیوی مربوط به هر برنامه و بازی منتخب که در صفحه جزئیات آن وجود دارد، به نمایش گذاشته می‌شود. ویدیو شات‌هایی که در این لیست‌ها نمایش داده می‌شوند نیز در واقع همان کاور ویدیوهای منتشر شده در صفحه جزئیات آن‌ها هستند. از این رو باید از نظر کیفیت و توانایی جذب مخاطب استانداردها و معیارهای مشخص شده لازم را دارا باشند.

۲.۲. لیست‌های منتخب:

لیست‌های منتخب مایکت در چهار عنوان مختلف به شرح زیر نمایش داده می‌شوند:

 • تازه‌های منتخب در صفحه بازی و صفحه دسته‌بندی‌های مایکت قرار دارد. این لیست برای نمایش بازی‌ها و برنامه‌های جدیدی است که علاوه بر معیارهای لازم توانسته‌اند در مدت زمان کوتاهی نظر کاربران زیادی را نیز به خود جلب نمایند.
 • به‌روزرسانی‌های منتخب که در صفحه اصلی مایکت قرار دارد. این لیست مختص نمایش بازی‌ها و برنامه‌هایی است که علاوه بر معیارهای لازم، تغییرات قابل توجهی را در نسخه جدید خود ارائه داده‌اند. 
 • لیست پیشنهادهای هفته که در صفحه اصلی مایکت قرار دارد و سردبیران مایکت به صورت مداوم برنامه‌ها و بازی‌ها را براساس معیارها و استانداردهای فضاهای پربازدید بررسی کرده و  در این لیست قرار می‌دهند. این تصویر نمونه‌ای از لیست پیشنهاد هفته در صفحه اصلی مایکت است.
 • لیست موضوعی که در تمام بخش‌های مایکت نمایش داده می‌شود و محتوای آن توسط سردبیران مایکت و براساس یک موضوع خاص انتخاب شده و نمایش داده می‌شوند.

توجه: به جز لیست تازه‌های منتخب در صفحه‌های دسته‌بندی، محتوای بقیه لیست‌های منتخب تنها به آن دسته از کاربرانی نمایش داده می‌شوند که آن برنامه یا بازی را بر روی دستگاه خود نصب نداشته باشند.

۳.۲. لیست‌های خودکار:

محتوای نمایش داده شده در لیست خودکار به صورت سیستمی و بر اساس الگوریتم مشخصی انتخاب می‌شود. به این ترتیب پروموت یک برنامه یا بازی در این لیست به صورت دستی امکان‌پذیر نیست. 

لیست‌های خودکار به شرح زیر هستند:

 • پیشنهادهایی برای شما
 • پرطرفدارهای ایرانی 
 • پرفروش‌ها
 • بهترین‌ها
 • جدیدترین‌ها


۳. نمایش تک‌برنامه

تک برنامه‌ها در بخش‌های مختلف مایکت نمایش داده می‌شوند. اسکرین‌شات‌هایی از فضای داخلی هر برنامه یا بازی منتخب که در صفحه جزئیات آن وجود دارد در این بخش به نمایش گذاشته می‌شود. تصویر زیر نمونه‌ای از نمایش یک بازی یا برنامه به صورت «تک برنامه» است. محتوای این بخش از فضاهای پربازدید مایکت تنها به آن دسته از کاربرانی نمایش داده می‌شود که آن برنامه یا بازی را بر روی دستگاه خود نصب نداشته باشند.


۴. نشان منتخب سردبیر

«منتخب سردبیر» نشانی است که طبق نظر سردبیران مایکت و پس از بررسی‌های سخت‌گیرانه و جامع به یک برنامه یا بازی تعلق می‌گیرد. دریافت این نشان به درخواست توسعه‌دهندگان انجام نمی‌شود و فرآیند آن صرفا بر اساس صلاح‌دید و نظر سردبیران اجرا می‌شود.

معیارهای لازم برای نمایش در فضاهای پربازدید مایکت

برای حضور در هر یک از فضاهای پربازدید مایکت، باید برنامه یا بازی شما دارای معیارها و استانداردهای لازم مربوط به آن بخش باشد.معیارها و استانداردهایی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده ‌است، شروط لازم برای نمایش برنامه یا بازی در فضاهای پربازدید مایکت است. اما در نظر داشته باشید که صرفا برخورداری از این شروط کافی نیست و در نهایت تیم محتوا و سردبیران مایکت برای تایید یا عدم تایید نمایش یک برنامه یا بازی در فضاهای پربازدید مایکت تصمیم‌گیری می‌کنند.معیارهای مدنظر مایکت جهت نمایش برنامه‌ها و بازی‌های منتخب در فضاهای پربازدید به شرح زیر است:

۱. عملکرد صحیح برنامه و ایجاد تجربه مناسب برای کاربران

۲. گرافیک و رابط کاربری مناسب

۳. خلاقیت و ایده نو 

۴. محتوای باکیفیت

۵. پشتیبانی از خدمات برنامه 

۶. رضایت کاربران 

۷. قیمت‌گذاری

که در ادامه به توضیح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم:

۱. عملکرد صحیح برنامه و ایجاد تجربه مناسب برای کاربران:

بازی‌ها و برنامه‌هایی که قصد نمایش در فضاهای پربازدید مایکت را دارند، باید از ابتدای دانلود و نصب تا زمان اجرا و استفاده بدون ایجاد هیچگونه مشکلی برای کاربران در دسترس باشند. این برنامه‌ها باید شرایط زیر را دارا باشند:

 • نباید کاربر را حین نصب یا اجرا دچار سردرگمی و کلافگی کنند.
 • باید به درستی اجرا شوند و نباید برای دستگاه کاربر مشکلی به وجود بیاورند.
 • عملکرد بازی یا برنامه باید مطابق توضیحات برنامه باشد.
 • تجربه کاربران حین استفاده از این بازی‌ها و برنامه‌ها باید به نحوی باشد که تمایل به استفاده مجدد از آن را داشته باشند.
 • فضای داخل برنامه نباید شامل تبلیغات زیاد یا محتوایی باشد که کاربر تمایلی به مشاهده آن ندارد.

۲. گرافیک و رابط کاربری مناسب:

اگرچه داشتن گرافیک بالا برای یک بازی یا برنامه لزوما به معنای داشتن رابط کاربری مناسب نیست اما این دو مورد رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند. در واقع داشتن گرافیک با کیفیت مناسب سبب جلب توجه کاربر به یک بازی یا برنامه می‌شود اما پس از آن باید شرایط فضای داخلی و عملکرد بازی یا برنامه به نحوی باشد که کاربر تازه جذب شده تمایل به استفاده مجدد از آن برنامه را نیز داشته باشد. این موضوع از سادگی و روان بودن رابط کاربری نشات می‌گیرد.گرافیک مناسب و رابط کاربری مطلوب در تمام موارد زیر باید رعایت شده باشد:

 • فضای داخلی بازی یا برنامه
 • اسکرین‌شات‌ها و یدیوشات‌ و متون مربوط به  بازی برای انتشار در صفحه جزئیات بازی یا برنامه
 • آیکون بازی یا برنامه

۳. خلاقیت و ایده نو:

بازی یا برنامه‌ای که قرار است در فضاهای پربازدید مایکت نمایش داده شود، نباید دارای محتوای کپی یا دارای بازی‌ها و برنامه‌های مشابه بسیار زیاد در استور باشد. آنچه کاربر تمایل دارد در فضاهای پربازدید مایکت مشاهده نماید،‌ ایده‌های خلاقانه و نو است. از این رو بازی‌ها و برنامه‌هایی که مشابه آن‌ها در استور یافت می‌شود،‌ گزینه مناسبی برای نمایش در فضاهای پربازدید نیستند. مگر آنکه در مقایسه با رقبای خود ارزش آفرینی خاصی انجام داده باشند و بازخوردهای مثبت بیشتری از سمت کاربران دریافت کرده باشند.

۴. محتوای با کیفیت:

محتوای بازی یا برنامه باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد به طوری که نظر مثبت کاربران را جلب کرده، معتبر و مورد اطمینان باشد. محتوای بازی یا برنامه:

 • نباید دارای نقص باشد.
 • نباید دارای اطلاعات اشتباه باشد.
 • نباید فاقد منبع معتبر باشد.
 • نباید فاقد منطق باشد

به طور کلی محتوای بازی‌ها و برنامه‌هایی که قصد نمایش در فضاهای پربازدید مایکت را دارند به طور اختصاصی مورد بررسی قرار می‌گیرند. چنانچه این بازی‌ها و برنامه‌ها دارای محتوای آشپزی، پزشکی و مسائل مهم و حیاتی باشند، بررسی‌های دقیق‌تر از لحاظ کیفیت محتوا برای آن‌ها با حساسیت بیشتری انجام می‌شود.  

۵. پشتیبانی از خدمات برنامه:

بازی یا برنامه‌ای که قصد نمایش در فضاهای پربازدید مایکت را دارد باید به طور مرتب به‌روزرسانی شده و نسخه جدیدی را در اختیار کاربران قرار دهد. این نسخه‌های به‌روزرسانی شده می‌توانند یا شامل رفع باگ‌های نسخه‌های قبلی باشند یا امکانات (Feature) جدیدی را به کاربران ارائه دهند. 

بازی‌ها یا برنامه‌هایی که در بازه‌های زمانی مختلف مسابقه، چالش یا لیگ برگزار می‌کنند، باید نتایج حاصل از آن را به طور شفاف و در موعد مقرر به کاربران خود در میان بگذارند. این گونه رویدادهایی که در بازی‌ها و برنامه‌ها برگزار می‌شود باید نتیجه شفاف داشته باشند. زیرا کاربران وقت، انرژی و هزینه‌ای را به شرکت در آن رویداد اختصاص داده‌اند و بی اطلاعی از نتیجه نهایی آن سبب بروز بی‌اعتمادی کاربران به آن بازی یا برنامه می‌شود.

۶. رضایت کاربران:

رضایت کاربران علاوه بر مواردی مانند کیفیت محتوا، گرافیک، عملکرد و رابط کاربری بازی یا برنامه، به نحوه پشتیبانی از کاربران توسط تیم توسعه‌دهندگان آن بازی یا برنامه نیز ارتباط دارد. بازی‌ها و برنامه‌هایی که در کنار کلیه معیارها و استانداردهای ذکر شده، در سریع‌ترین زمان ممکن و به بهترین شیوه کارآمد، پاسخگوی مشکلات ارسال شده توسط کاربران خود هستند، گزینه‌های شایسته‌تری برای نمایش در فضاهای پربازدید مایکت هستند.

۷. قیمت‌گذاری:

بازی‌ها و برنامه‌هایی که دارای امکانات با پرداخت درون برنامه هستند، باید امکانات رایگانی را نیز در اختیار کاربران قرار دهند تا کاربران پیش از پرداخت هرگونه هزینه‌ای، به یک تجربه نسبی مطلوب درباره آن بازی یا برنامه دست یافته باشند. همچنین قیمت‌گذاری امکانات داخل بازی یا برنامه باید به نحوی باشد که درصد مطلوبی از کاربران امکان استفاده از آن‌ها را داشته باشند در غیر این صورت نمایش آن بازی یا برنامه در فضاهای پربازدید مایکت تنها برای درصد پایینی از کاربران قابل توجه و کارآمد خواهد بود.

معیارهای کمکی 

در نظر داشته باشید، در کنار تمام معیارها و استانداردهای مذکور، برخورداری از موارد زیر نیز جهت نمایش یک بازی یا برنامه در فضاهای پربازدید مایکت، امتیاز محسوب می‌شود.

موضوعیت زمانی

در صورتی که موضوع بازی یا برنامه شما با رویداد، مناسبت، موضوعات اجتماعی و بازه‌های زمانی خاصی متناسب باشد، می‌توانید پیش از فرارسیدن آن بازه زمانی خاص، درخواستی را مبنی بر نمایش بازی یا برنامه خود در فضاهای پربازدید مایکت برای تیم محتوا ارسال نمایید. برای مثال اگر موضوع بازی یا برنامه شما با ماه مبارک رمضان همخوانی و تطابق دارد، می‌توانید پیش از فرارسیدن این ماه، درخواستی مبنی بر نمایش بازی یا برنامه خود در این بازه زمانی برای تیم محتوای مایکت ارسال نمایید.

ارجاع کاربران به دانلود از مایکت

بهتر است توسعه‌دهندگان هنگام ارجاع کاربران به دانلود نسخه اندروید بازی یا برنامه خود، لینک «دانلود از مایکت» را در سایت، تبلیغات دیجیتال و بخش‌های تبلیغاتی دیگر قرار دهند تا کاربران مایکت بتوانند در سریع‌ترین و آسان‌ترین حالت ممکن به بازی یا برنامه آن‌ها دسترسی داشته باشند.

Was this article helpful?
Dislike 0
قبلی: کارپرداز
بعدی: انتخاب دسته‌بندی