رفع خطای امنیتی Blocked by Play Protect

از چندی پیش با توجه به به‌روز شدن قوانین نصب برنامه‌ها در سیستم‌ عامل اندروید و بررسی برنامه‌ها توسط Play Protect، تعدادی از توسعه‌دهندگان و کاربران با مشکل مواجه می‌شوند. مایکت نیز برنامه‌هایی با چنین خطایی را در فرایند بررسی قبل از انتشار، رد می‌کند و پیام زیر را به عنوان علت رد برنامه برای توسعه‌دهندگان ارسال می‌نماید:

برنامه شما پس از نصب توسط Play Protect مخرب شناخته می‌شود و با خطای زیر مواجه می‌شود:

 «سپر ایمنی Play ، برنامه‌نویس این برنامه را نمی‌شناسد. برنامه‌هایی که برنامه‌نویس ناشناخته دارند، گاهی اوقات می‌توانند ناامن باشند»

با توجه به اینکه مایکت برنامه را به علت خطای مذکور منتشر نمی‌کند لطفا تنظیمات برنامه را بررسی نمایید و خطا را رفع کرده و نسخه جدیدی ارسال نمایید.

مشاهده مکرر خطا و پرسش‌های توسعه‌دهندگان ما را بر آن داشت تا راهکارهایی برای رفع خطا اعلام نماییم. لازم به ذکر است راهکارهای ارائه شده می‌تواند به شما در رفع مشکل کمک نماید اما الزاما رفع کننده خطا برای برنامه شما نیست و ممکن است مواردی خارج از لیست زیر به بروز خطا در برنامه منجر شده باشد.

اگر از سرویس‌های SDK (تبلیغاتی و نوتیفیکیشن) استفاده می‌کنید لازم است از آخرین به‌روزرسانی‌های سرویس مورد نظر استفاده نمایید. به طور مثال برخی از سرویس‌های تبلیغاتی ایرانی علت نمایش خطای مذکور است و سرویس‌دهندگان آن‌ها در به‌روزرسانی‌های خود اقدام به رفع مشکل نموده‌اند. بنابراین لازم است با سرویس‌دهنده مورد نظر ارتباط برقرار نموده و راهکارهای رفع این مشکل را جویا شوید.


استفاده از دسترسی‌های مختلف در برنامه‌ها با محدودیت‌های امنیتی مواجه گردیده است. بنابراین پیشنهاد می‌شود TargetSDK برنامهٔ خود را به‌روز نمایید تا بتوانید از دسترسی‌های در حال اجرا (Runtime) استفاده کنید.


کتابخانه‌هایی که در برنامه خود استفاده نموده‌اید را بررسی کنید و در صورتی که از کتابخانه‌های کمتر شناخته شده استفاده می‌نمایید آن‌ها را حذف نموده و یا با کتابخانه‌های استاندارد جایگزین کنید.


در برخی موارد در ابتدای نصب خطا نمایش داده نمی‌شود و پس از گذر زمان و افزایش دانلود نسخه مورد نظر خطا به کاربران جدید که قصد نصب برنامه را دارند نمایش داده می‌شود. بنابراین عدم نمایش خطا قبل از ارسال به مایکت لزوما به معنی سالم بودن نسخه از نظر Play Protect نیست و در آینده می‌تواند مشمول این گزینه باشد. توجه کنید که زمانی که VersionCode برنامهٔ خود را تغییر می‌هید، این مشکل به صورت موقت حل می‌شود ولی پس از نصب این نسخه توسط تعدادی از کاربران شما، دوباره خطا نمایش داده می‌شود.


در صورتی که مشکل حل نشد، می‌توانید با مراجعه به لینک https://source.android.com/security/overview/reports از آخرین موارد امنیتی Play Protect آگاه شوید.

Was this article helpful?
Dislike 0
قبلی: استفاده از API مایکت در برنامه
بعدی: تبلیغات برنامه یا بازی در مایکت