معرفی سرویس صدور‌ مجوز مایکت

مایکت به عنوان یکی از بزرگترین فروشگاه‌های برنامه‌های اندرویدی ایران، ماموریت خود را خدمت‌رسانی به کاربران اندروید و حمایت از توسعه دهندگان می‌داند. یکی از بزرگترین چالش‌های موجود در بازار برنامه‌ها در کشور، عدم توفیق و استقبال کاربران از برنامه‌های پولی است. با این وجود  برنامه‌های پولی، سهم قابل توجهی به خود را از میان کل برنامه‌های فارسی اختصاص داده‌اند. توسعه‌دهندگان زیادی طرفدار این نوع برنامه‌ها هستند. در این بین اکثر کاربران معتقدند این برنامه‌ها از سطح کیفی مناسبی برخوردار نیستند و با وجود قیمت‌های پایین، باز هم کاربران در برابر خرید آن‌ها مقاومت می‌نمایند.

از طرف دیگر توسعه‌دهندگان برنامه‌های پولی با کیفیت، نیز به دلیل عدم رعایت حق تکثیر در کشور از اشتراک‌گذاری فایل apk برنامه خود در وبسایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی متضرر می‌گردند. در این فضا مایکت برخود لازم می‌داند که به عنوان یکی از بازیگران اصلی این صنعت، تمهیداتی را بیاندیشد تا منافع تمامی ذی‌نفعان خود را حفظ نماید.

برای درک بهتر این چالش و یافتن راه‌حلی برای آن لازم است در دو زمینه جداگانه این موضوع مورد بحث قرار گیرد.

کیفیت پایین برنامه‌های پولی

برنامه‌های پولی فارسی معمولا از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند و نمونه‌های رایگان ایرانی و خارجی آن‌ها موجود است. این برنامه‌های پولی بی‌کیفیت باعث شده است تا کاربران ایرانی اندروید نسبت به دیگر برنامه‌های پولی نیز بی‌اعتماد گردند. شاید اصلی‌ترین دلیل عدم استقبال از برنامه‌های پولی همین بی‌اعتمادی کاربران است که منجر شده کاربران، برنامه‌های پولی ایرانی را حتی امتحان هم نکنند.

بهترین استراتژی برای توسعه‌دهندگان در این فضا روی آوردن به برنامه‌های درون‌پرداخت یا رایگان است. کسب درآمد از برنامه‌های رایگان منطق ساده‌تری دارد. به عنوان مثال، کسب درآمد از طریق نشر تبلیغات.

شاید یکی از کامل‌ترین پلتفورم‌های کسب درآمد از طریق تبلیغات مگنت باشد که توصیه‌ اول مایکت به تمامی توسعه‌دهندگان است. مگنت به توسعه‌دهندگان کمک می‌نماید، تنها با پیاده‌سازی سرویس‌های آن در برنامه خود، کسب درآمد نمایند و دغدغه و نگرانی‌های فنی دیگری نداشته باشند.

اما همه می‌دانیم که برخی از برنامه‌ها ماهیت غیر رایگان دارند و امکان کسب درآمد از طریق تبلیغ و یا درون‌پرداخت وجود ندارد. مثال خوب این برنامه‌ها، بازی‌هایی هستند که توسعه‌دهندگان وقت و هزینه زیادی صرف توسعه آن‌ها نموده‌اند. اما به دلیل گیم‌پلی بازی امکان نشر تبلیغ یا فروش آیتم وجود ندارد. در این شرایط به نظر می‌آید که این دسته از توسعه‌دهندگان امید زیادی به توفیق برنامه‌های خود نمی‌توانند داشته باشند.

عدم رعایت حق تکثیر

طبق ماده 1 قانون حمايت از حقوق پديد‌آورندگان نرم‌افزارهاي رايانه‌اي، حق نشر، عرضه، اجرا و حق بهره‌برداري مادی و معنوی نرم‌افزار رايانه‌اي متعلق به پديد‌آورنده آن است. نحوه‌ی تدوين و ارائه داده‌ها در‌ محیط قابل پردازش رايانه‌اي نیز مشمول احكام نرم‌افزار خواهد بود. مدت حقوق مادی سی (۳۰) سال از تاریخ پديد‌آوردن نرم‌افزار و مدت حقوق معنوی نامحدود است.

متاسفانه در کشورمان هیچ‌گاه به این دسته از قوانین عمل نشده است. یکی از دلایل این موضوع عدم شفافیت وظایف نهادهای مسئول در این زمینه است. به اضافه با گسترش استفاده از شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های اشتراک‌گذاری فایل، کار تکثیر غیرقانونی apk برنامه‌های پولی راحت‌تر نیز شده است. به طور مثال کانالهای تلگرامی وجود دارند که روزانه تعداد زیادی از این apkها را برای اعضای خود ارسال می‌کنند. این موضوع خود مانعی است تا توسعه‌دهندگان وقت و هزینه زیادی صرف توسعه برنامه‌های با کیفیت نکنند.

مایکت به عنوان یکی از اصلی‌ترین بازیگران این صنعت خود را مسئول می‌داند تا در این زمینه راه‌حلی به توسعه‌دهندگان ارائه نماید. در ادامه این نوشتار به این راه حل اشاره خواهد شد.

راه حل

مایکت برای چالش‌های فوق به عنوان راه حل سرویس MyGaurantee را به توسعه‌دهندگان پیشنهاد می‌دهد. در فضای کسب و کار دیجیتال امروز، اولین انتظار کاربران از هر سرویس‌دهنده، اعتماد است. کاربران برنامه‌ها اطمینان از تطابق ویژگی‌های برنامه با ادعاهای توسعه‌دهنده، اطمینان را از ابتدایی‌ترین حقوق خود می‌دانند. در نتیجه از آن‌جا که برنامه‌ها برای استفاده روزمره کاربران ایجاد گردیده‌اند، لزوم ایجاد حق بازگشت برنامه و عودت مبلغ کاربران به ازای خرید برنامه‌های پولی در فضای کنونی برنامه‌ها در ایران حس می‌گردد.

از این رو در این سرویس کاربران می‌توانند تا زمان مشخصی بعد از خرید برنامه‌ پولی که از سوی توسعه‌دهنده یا مایکت مشخص شده است، درخواست انصراف از خرید برنامه دهند و مبلغ پرداختی عودت گردد. این سرویس به کاربران کمک می‌نماید تا به راحتی برنامه‌ها را امتحان کنند و برنامه‌های با کیفیت را از دیگر برنامه‌ها تشخیص دهند. با این سرویس تمامی برنامه‌های پولی با کیفیت به توفیق و استقبالی که لیاقت آن را دارند می‌رسند.

 باز آن‌جا که بیم آن است که در مدت زمان استفاده برنامه توسط کاربر، فایل apk برنامه استخراج گردد و به اشتراک گذاشته شود، مایکت سرویس ویژه‌ای را به توسعه‌دهندگان ارائه می‌نماید. در این سرویس برنامه‌های پولی قبل از اجرا، وجود مجوز خرید کاربر را در مایکت چک می‌نمایند و تنها در صورت اعلام مجوز خرید از جانب مایکت اجازه اجرای برنامه را به کاربر می‌دهند. با این کار در صورت اشتراک‌گذاری فایل apk و نصب توسط دیگر کاربران، برنامه مجوز این کاربران را چک می‌نماید و بعد از تشخیص غیرمجاز بودن کاربران، پیامی مبنی بر خریداری برنامه را نمایش می‌دهد.

Was this article helpful?
Dislike 0
بعدی: پیاده‌سازی صدور مجوز در کد جاوا